"Aby być płodnym, potrzebna jest pokora" - zdjęcie
20.12.13, 07:26fot. Edgar Jimenez/Wikipedia

"Aby być płodnym, potrzebna jest pokora"

3

Aby być płodnym, potrzebna jest pokora. Takie zdanie wyraził Papież Franciszek podczas porannej Mszy w kaplicy Domu św. Marty. W ten sposób nawiązał w homilii do dzisiejszych czytań mszalnych, w tym do ewangelicznej sceny zapowiedzi narodzenia Jana Chrzciciela.

Jak zaznaczył Ojciec Święty, w Biblii wielokrotnie pojawia się motyw niepłodnych kobiet, które otrzymują jednak dar życia dzięki Bożej interwencji. Dotyczy to nie tylko faktu fizycznej bezpłodności, ale także braku nadziei na posiadanie potomstwa.

„Pan wkracza w życie tych kobiet, by nam powiedzieć: «Ja mam moc dać życie» – mówił Franciszek. – Także u proroków znajdujemy wizję pustyni, pustkowia niezdatnego dla drzew, niezdolnego, by zrodził się tam owoc czy zakiełkowało cokolwiek. «Jednak pustynia – powiadają prorocy – będzie jak wielki las, zakwitnie». Czy pustynia może rozkwitnąć? Tak. Czy bezpłodna kobieta może dać życie? Tak. Oto obietnica Pana: Ja mogę! Ja mogę z posuchy, z tego waszej uwiądu, wyprowadzić życie, zbawienie! Ja mogę z jałowości rozwinąć owoce!”.

I właśnie na tym polega zbawienie, stwierdził Papież: na czynieniu płodnymi, zdolnymi, by dawać życie. Jednak, jak zaznaczył, nie możemy tego sprawić sami, choć wielu próbowało wypracować metodę samozbawienia.

„Dotyczy to także chrześcijan – zaznaczył kaznodzieja. – Pomyślmy na przykład o pelagianach. Wszystko jest łaską. To Boże działanie, które nas prowadzi do zbawienia. To działanie Boga pomaga nam na drodze świętości. Tylko On to może. A co mamy robić z naszej strony? Po pierwsze, uznać nasze zwiędnięcie, naszą niezdolność, by wydać życie. Po drugie mamy prosić: «Panie, chcę być płodny. Chcę, by moje życie dawało życie, by moja wiara była owocna, rozwijała się i bym mógł ją dawać innym». «Panie, jestem bezpłodny, nie mogę, Ty możesz. Ja jestem pustynią: nie mogę, Ty możesz»”.

Ojciec Święty zachęcił, by to było naszą modlitwą w tych dniach poprzedzających Boże Narodzenie. By nie popaść w pychę, jak Mikal, córka Saula i żona Dawida, która szydziła ze swego tańczącego przed Arką Przymierza męża i sama pozostała bezdzietna.

„Pokora jest konieczna do płodności – dodał Franciszek. – Ci, którzy jak tamta uważają się za sprawiedliwych, na koniec sami są godni pożałowania. Trzeba pokory, by mówić Bogu: «Panie, jestem niepłodny, jestem pustynią», i powtarzać w tych dniach te piękne antyfony, które Kościół nam poleca: «Synu Dawida! Adonai! Mądrości! – czy jak dzisiaj – Korzeniu Jessego! Emmanuelu! Przyjdź, aby nam dać życie! Przyjdź, aby nas zbawić! Bo tylko Ty to możesz, a nie ja!». I z tą pokorą, pokorą pustyni, pokorą jałowej duszy, przyjmować łaskę kwitnienia, owocowania, dawania życia”.

sm/Radio Watykanskie

Komentarze (3):

anonim2013.12.20 8:08
A co radzi Ojciec Świety bezplodnym mężczyznom? Tez pokore? Pokora jako remedium na wielki problem wielu par, ktore nie moga doczekac sie potomstwa....Wlos sie jezy...
anonim2013.12.20 9:10
Oczywiście że nawet bezpłodność może być powołaniem i ŁASKĄ- jeśli tylko egoistyczne "Ja CHCĘ" zastąpimy pokornym "Niech się stanie jak TY CHCESZ"... Często chęć "posiadania" potomstwa ZA WSZELKĄ CENĘ jest egoistycznym wyrazem "JA chcę MIEĆ dziecko" zamiast "Chcę być rodzicem DLA DZIECKA- Stworzyć mu DOM, RODZINĘ..." Taka postawa wewnętrznej zgody, pokory i spokoju czyni czasem PRAWDZIWE BOSKIE CUDA...
anonim2013.12.20 18:04
@blastocysta Tak uważali Żydzi... przecież w tym kontekście interpretował Papież Słowo Boże.