Abp Kondrusiewicz: społeczeństwo białoruskie oczekuje na zmiany - zdjęcie
24.08.20, 15:20fot. vatican media

Abp Kondrusiewicz: społeczeństwo białoruskie oczekuje na zmiany

10

Na Białorusi trwa kryzys społeczno-polityczny po wyborach prezydenckich. Metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz spotyka się z przedstawicielami władz, aby pomóc w rozwiązaniu konfliktu. Podczas rozmowy z ministrem spraw wewnętrznych Jurijem Karajewem wyraził zaniepokojenie z powodu brutalnych działań organów bezpieczeństwa. Otrzymał zapewnienie, że nie wydano w tej sprawie żadnego rozkazu, a znaczna liczba osób zatrzymanych podczas protestów została już zwolniona.

Hierarcha zaapelował do władz, aby księża katoliccy mieli możliwość odwiedzania osób przebywających w więzieniach i aresztach śledczych

- „Wczoraj uczestniczyłem w spotkaniu z zastępcą szefa administracji prezydenta. Rozmowę rozpoczął od wyrażenia wdzięczności za modlitwę. Dziękował szczególnie za wydarzenie, które miało miejsce w tzw. „«czerwonym kościele» (kościół św. Szymona i św. Heleny w Mińsku) – wspólną modlitwę «Ojcze Nasz» w intencji Białorusi. Obecni byli przedstawiciele nie tylko chrześcijańskich wspólnot: prawosławni, grekokatolicy, protestanci; ale również żydzi i muzułmanie. Gdy wychodziłem jeszcze raz poprosił o modlitwę. Chyba pierwszy raz coś podobnego słyszałem w administracji prezydenta – powiedział abp Kondrusiewicz. – Sytuacja jest bardzo napięta. Nikt nie siada za stołem rozmów, a jest to bardzo potrzebne, bo narastają podziały i niepokoje. Wkrótce dzieci pójdą do szkoły. Wiadomo, że nauczyciele brali udział w liczeniu głosów, tworzyli komisje wyborcze. A tam różnie było. Zaczynają się oskarżenia. Ludzie nie patrzą na nich jak na obrońców, ale bardziej jak na ciemiężycieli. Bardzo się boimy, że to może doprowadzić do jeszcze większych zatargów.“

Abp Kondrusiewicz zapewnia, że Kościół pragnie pomóc w szybkim znalezieniu pokojowego rozwiązania konfliktu poprzez dialog i wzajemne przebaczenie oraz przy zachowaniu wymogów sprawiedliwości. Dziękuje ponadto Polsce oraz innym krajom za modlitwę o rozwiązanie kryzysowej sytuacji.

 

Vaticannews.va/Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan

Komentarze (10):

Apel2020.08.25 9:37
Tak, czekają na koronawirusa, kwarantanny, wymazywanie, maseczki, LGBT i tym podobny .... arsenał.
Anonim2020.08.24 20:04
Już im gady wybiorą, ale jajeczka?
Seks kamerki2020.08.24 17:56
Cześć- Zapraszam na nowy portal społecznościowy dla dorosłych! Znajdziesz tam osoby na szybkie sex spotkania lub na wyskok na imprezke! Wystarczy wejść aktywować konto i juz randkować! www.frircikvip.com.pl
Traktorzysta z upadłego PGR2020.08.24 17:09
Oczywiście domyślam się że Kościół chciałby pośredniczyć w białoruskim okrągłym stole:) Tak jak w Polsce. A potem wybierać konfitury i inne frukta hehehe. Lepiej się tam Białoruski pilnujcie i nie dajcie ani księżom katolickim ani prawosławnym mieszać do polityki! Nic dobrego z tego nie wyniknie namieszają wam w głowach i dobiorą się do waszych portfeli i do gaci nawet:) Mamy to przerobione w Polsce.
radca2020.08.24 17:00
Radzić to sobie możecie u siebie. Oj poliaki, poliaki wasza paplanina nic nie da a raczej pogorszy a Niemiec wasze doradzanie wykorzysta , zresztą jak zawsze Was wydyma.
ladychapel2020.08.24 15:41
Teraz to biore mego zwiedlego kootasa w dłoń i lece na parade dumnych. A jeszcze nie tak dawno - wówczas druga osoba w państwie - pan premier Tusk zupełnie inaczej wypowiadał się o Putinie na molo w Sopocie - przypomnicie? Odważycie się fryndzle???
ladychapel2020.08.24 15:57
Jakiś podlaski kmiot podkrada nicki i podszywa się pod co niektórych, którzy przypominają niektóre, niewygodne fakty.
ladychapel2020.08.24 16:08
Zwiędłego to ma PJK - cierpiący na wrodzony niedowład członka. No i ten idiota - twój ojciec. Poza tym - nie kradnij nicków amebo
JanP2020.08.24 15:35
Końcowy efekt wtrącania się eminencji w nie swoje sprawy będzie taki, że arcybiskup zostanie wysłany do Polski na bezterminowy urlop.
ladychapel2020.08.24 15:31
Teraz to różańce w dłoń i bolszewika goń a jeszcze nie tak dawno - wówczas trzecia osoba w państwie - pan marszałek Karczewski zupełnie inaczej wypowiadał się o Łukaszence - przypomnicie? Odważycie się fryndzle??? PS. Jakiś podlaski kmiot podkrada nicki i podszywa się pod co niektórych, którzy przypominają niektóre, niewygodne fakty.