02.08.20, 13:55Fot. screenshot - TVP Info

Abp Jędraszewski do lewicowych aktywistów: Uszanujcie nasze świętości!

W 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski przypominał słowa św. Jana Pawła II, który, jak przekonywał hierarcha, dał Polakom klucz do właściwego odczytania sensu dramatu Powstania. Duchowny odniósł się też do ostatnich aktów profanacji, jakich dopuszczają się aktywiści ze środowisk LGBT, apelując, aby w imię prawdziwej tolerancji, uszanowali oni świętości Polaków. „Nie depczcie przeszłości naszych ołtarzy” – wzywał.

W homilii wygłoszonej wczoraj w kościele Mariackim w Krakowie, abp Marek Jędraszewski przywołał postacie proroka Jeremiasza i Jana Chrzciciela. Jak mówił, obaj ci wielcy biblijny bohaterowie zasłynęli tym, że w obliczu śmierci nie ulegli swoim oprawcom i bronili Bożej Prawdy. Ich życie, tak jak życie każdego człowieka, możemy w pełni zrozumieć tylko w kluczu Jezusa Chrystusa. W tym kontekście krakowski biskup przywołał słowa św. Jana Pawła II z jego niezapomnianej homilii wygłoszonej w 1979 roku na Placu Zwycięstwa:

- „Kościół przyniósł Polsce Chrystusa – to znaczy klucz do rozumienia tej wielkiej i podstawowej rzeczywistości, jaką jest człowiek. Człowieka bowiem nie można do końca zrozumieć bez Chrystusa. A raczej: człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa. Nie może zrozumieć, ani kim jest, ani jaka jest jego właściwa godność, ani jakie jest jego powołanie i ostateczne przeznaczenie. Nie może tego wszystkiego zrozumieć bez Chrystusa” – mówił wówczas papież do rodaków.

Przywołując kontrowersje, jakie dziś budzi decyzja o Powstaniu Warszawskim, abp Jędraszewski wskazał, że dwa klucze hermeneutyczne do właściwego odczytania tego Powstania pozostawił nam św. Jan Paweł II:

- „Słaby jest lud, jeśli godzi się ze swoją klęską, gdy zapomina, że został posłany, by czuwać, aż przyjdzie jego godzina. Godziny wciąż powracają na wielkiej tarczy historii./ Oto liturgia dziejów. Czuwanie jest słowem Pana i słowem Ludu, które będziemy przyjmować ciągle na nowo” – pisał kard. Wojtyła w swoim poemacie „Myśląc Ojczyzna”.

Jak mówił wczoraj abp Jedraszewski, pokolenie Kolumbów nie chciało pogodzić się z klęską z 1939 roku i czuwało, „aż przyjdzie jego godzina”. Ta godzina nadeszła właśnie 1 sierpnia 1944 roku i była to Godzina „W”. Możliwość stawianie zbrojnego oporu niemieckim okupantom przywróciła tym młodym ludziom, w których naziści widzieli „podludzi”, poczucie wewnętrznej wolności.

Drugi klucz do zrozumienia Powstania Warszawskiego abp Jedraszewski widzi w homilii św. Jana Pawła II z Placu Zwycięstwa:

- „Otóż nie sposób zrozumieć dziejów narodu polskiego – tej wielkiej tysiącletniej wspólnoty, która tak głęboko stanowi o mnie, o każdym z nas – bez Chrystusa. Jeślibyśmy odrzucili ten klucz dla zrozumienia naszego narodu, narazilibyśmy się na zasadnicze nieporozumienie. Nie rozumielibyśmy samych siebie. Nie sposób zrozumieć tego narodu, który miał przeszłość tak wspaniałą, ale zarazem tak straszliwie trudną – bez Chrystusa” – mówił wówczas Ojciec Święty.

Jak zaznaczył metropolita krakowski, tylko w misterium Chrystusa możemy zrozumieć historię Warszawy z czasów Powstania.

Hierarcha odniósł się w homilii również do historii figury Chrystusa sprzed Bazyliki św. Krzyża. Ta figura, która uległa zniszczeniu w wyniku walk, stała się, jak podkreślał abp Jędraszewski, „symbolem, że Polska, że Warszawa się nie poddaje, że chce się dźwigać ze swoich ruin, ze swoich nieszczęść”.

W tym kontekście hierarcha odniósł się do ostatnich skandalicznych wydarzeń związanych z  tą figurą. Tuż przed rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, w nocy z ub. wtorku na środę, grupa lewicowych bojówkarzy sprofanowała figurę Chrystusa. Również wczoraj stała się ona obiektem ataku aktywistów, w czasie warszawskich uroczystości.

Jak zauważył metropolita krakowski, ataków tych dokonali przedstawiciele nowej, wrogiej chrześcijaństwu ideologii:

- „W obliczu tego co przeżywamy prosimy: uszanujcie nasze świętości, uszanujcie nasze świętości i religijne, i narodowe” – apelował hierarcha.

- „Raz jeszcze proszę tych wszystkich, którzy w imię antychrześcijańskich ideologii chcą zburzyć ten ład duchowy naszej Ojczyzny, ład z trudem i poświęceniem budowany od chrztu Mieszka w 966 r. Uszanujcie nas w imię prawdziwej tolerancji, w imię uznania tego kim jesteśmy jako polski naród, w imię tego klucza, by zrozumieć nasze dzieje, klucza, którym jest Jezus Chrystus. Uszanujcie nas. Mamy do tego święte prawo” – dodawał.

kak/Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej, radiomaryja.pl

Komentarze

I WZAJEMNIE!!!!!2020.08.3 10:07
o nic nikomu wiecej nie chodzi!!!! WY SIE OD NAS ODPIER..... tak jak MY OD WAS!!!!! nie chcecie parad...... zaprzestancie sami wylazic z kosciolow ze swoimi zboczeniami jak np droga krzyzowa. UWIERZCIE MI!!! JEZUS NIE SZEDL PO MOIM OSIEDLU Z TYM KRZYZEM ;] powaznie!!!!!! nie widizcie waszego zakjlamania?? alez widizcie!!! ale wam mozna!!! ;] prawda? ;] śliczne!!! ;]
Marian2020.08.3 9:43
Uszanujcie prawa człowieka, godność jednostki ludzkiej, nie szczujcie na tych, którzy nie wierzą w to, co Wy wierzycie, rozprawcie się z dużym problemem pedofilii w Waszych szeregach i pociągnijcie do odpowiedzialności tych, którzy tuszowali i wciąż tuszują przypadki pedofilii. I zacznijcie pracować i zarabiać na siebie, jak zwykli ludzie, a nie ciągnąć kasę z państwowego budżetu.
antoni.s2020.08.4 17:50
Prosto i rzeczowo,podpisuję się.
klekota2020.08.2 22:38
Kościół przestał być dla mnie świętością a zaczął balastem odkąd skończyłam 40lat...wszystko co mi wmawiał nt życia i ludzi było kłamstwem
hm2020.08.2 22:26
nie ma co prosić trzeba podać do sądu i ukrócić te obleśne kreatury niech się wynoszą z Polski do takich krajów gdzie można zachowywać się jak psy na trawniku itp
Iza2020.08.2 22:04
Akurat Jędraszewski to na temat szacunku nie powinien się wypowiadać. Zacznij szanować innych, a potem mów o "szanowaniu świętości".
antoni.s2020.08.2 21:49
Pajac w złotych szatach.
infor2020.08.2 21:35
Biskupie, nie można się tak zwracać do lewackiego gów.a, bo ich zakute łby tego nie łapią. To są zdemoralizowane padalce, które nie powinny być w normalnym społeczeństwie
Marian2020.08.3 9:44
Kolejny chory na nienawiść, polski, prawicowy katolik
Robert2020.08.2 20:34
Czy ktoś może mi wytłumaczyć dlaczego abp Jędeaszewski jeszcze nie jest kardynałem? Jakiś konflikt z Papieżem?
nawet ładnie to brzmi2020.08.2 19:50
"I że cię nie opuszczę, aż sąd kościelny nas nie rozłączy".
Moly2020.08.2 18:50
Abp Jędraszewski to polska gwiazda hypokryzji. Juz slysz ten jego jeczacy , delikatny, cierpietniczy glos jak prosi o szacunek. Nieprzebrany bol w jego gloise rozchodzi sie wsrod scian kosciola. Kompletnie nie ma pojecia jak mogl zaslyzyc na takie traktowanie. "Coz ja Ci bracie uczynilem" jest jego sz A naprwawde, ma serce z kamienia. Nazywa ludzi " teczowo ideologia" .Nie ma respecktku dla drugiego czlowieka. Nie ma milosci. Nie widzi czlowika. Podzega do aktow nienawisci. W Polsce jest masowe otepienei zmyslow k i poczucia moralnosci, i to pozwala na tolerancje dla takiego czystego zla!
Panie Jędraszewski2020.08.2 18:46
kto sieje wiatr, ten zbiera burze.
zpt2020.08.2 18:43
Jędraszewski, ten od trzeciego ślubu kościelnego Jacka i Joanny (do trzech razy sztuka)? A świętość małżeństwa to pies? Do kogo ta mowa o szanowaniu świętości?
DJ Jędru2020.08.2 18:33
Manager zespołu Paetz Sex Boys
Desperacja parcha,2020.08.2 17:52
filmiki, kamerka, jedzenie goovna ... oto rozrywka-rozpacz parcha Keller-Krawczyk!
Szybka Randka2020.08.2 17:45
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Monia lat 24, wzrost 169cm, wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu- www.lexlale.com.pl i wyszukaj mnie po niku: Monik5 napisz do mnie i spotkajmy sie!
JS2020.08.2 17:18
Takie wołanie jest jak mówienie do krokodyla - ja chcę ciebie pogłaskać po głowie a ty mnie nie ugryź, nie złap za rękę i całego nie połknij. Pozdrawiam
JS2020.08.2 17:16
Ksiądz biskup może sobie tak wołać. Tu potrzeba innego, wielkiego działania, bo szatan zwiera szeregi swojego wojska. Władze państwa i duchowe niech oddadzą panowanie nad naszym narodem i krajem Panu jezusowi Królowi ! Wtedy zwyciężymy ! Pozdrawiam
🆃🅴🆂🆃🅴🆁2020.08.2 18:35
Usunąłeś już komputera diabelskie narzędzie zniewolenia jakim jest system Microsoft Windows®?
Obłęd '442020.08.2 17:02
Polecam: https://www.swiatksiazki.pl/obled-44-czyli-jak-polacy-zrobili-prezent-stalinowi-wywolujac-powstanie-warszawskie-6580473-ksiazka.html
kretynizacja przyznaje się:2020.08.2 16:40
"...wielokrotnie byłem gwałcony przez księdza pedofilia..." ----- Co jest oczywiste parchu, s*asz po mediach, bo masz doope tak rosyebaną, że goovna nie trzyma.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.08.2 16:25
jędraszewski pyerdoli o szacunku a sam szczuje na osoby LGBT!
gosc2020.08.2 16:09
PRAWDA WYSZŁA NA JAW! KORUMPOWANE RZĄDY PRZEZ IMF I WHO - INTERESY IZRAELA I BANKIERÓW ..... youtube.com/watch?v=iq107v2pxzY
gregor2020.08.2 15:52
anarchistow sie nie prosi tylko policja i sad/rowniez pastez moglby prosic wilki o ni czynienie krzywdy
Bianka2020.08.2 15:42
Bp Jędraszewski miał rację, że mamy do czynienia z "tęczową zarazą" zadymiarzy i głupków, którzy nie widzą gdzie jest miara ich głupoty...A ja czekam na wypowiedzi w sprawie licznych profanacji chrześcijańskich świętości homoseksualistów, którzy odcinają się od LGBT! Czy nie ma w tym środowisku żadnych uczciwych i myślących ludzi??
Piotr Nowak 🖐🏻2020.08.2 15:03
Powiedział pajac który nie szanuje niczego co nie jest tak samo poyebane jak on sam... Żryj gruz klecho.
BogaNIEMA2020.08.2 15:59
AMEN!
Portofino2020.08.2 14:23
Żadne do nich apele nie mają sensu. Oni panimaju tolko bejzbol!
Jarek2020.08.2 14:14
Takie wielkie larum, gdyż powieszono flagę tęczową na figurze Chrystusa. Taki wielki wstrząs moralny u hierarchy - godny podziwu. Tylko dlaczego nie ma takiego larum gdy ksiądz gwałci dziecko, dlaczego tego nie piętnuje, a robi wszystko aby to ukryć. Gratuluję empatii. Więcej współczucia dla figury niż dla żywego człowieka.
Alonso2020.08.2 15:55
100% racji