Abp Grzegorz Ryś: Celibat nie należy do natury kapłaństwa - zdjęcie
06.11.19, 16:15

Abp Grzegorz Ryś: Celibat nie należy do natury kapłaństwa

99

Celibat współbrzmi z kapłaństwem, wiedzie do tego samego celu, ale - nie przynależy do jego natury. Kościół cały czas dojrzewa do zrozumienia celibatu. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że celibat jako norma życia kapłańskiego nie sięga czasów apostolskich - mówi abp Grzegorz Ryś w rozmowie z ks. Pawłem Kłysem.

 

"Bezżenność jako cnota jest niewątpliwie nowotestamentalną ideą. Jezus żył w czystości jako celibatariusz, z grona apostołów przynaj­mniej jeden, czyli Jan, również. Ten stan zatem pojawia się w Kościele od początku, ale nie od razu był związany z kapłaństwem. Był pewnym znakiem rozpoznawczym chrześcijan - ucznio­wie Chrystusa nie godzą się na absolutną swobo­dę w dziedzinie życia erotycznego, jaka panowała dokoła" - powiedział abp Ryś.

"Celibat jest jednym z przykładów tego, że Koś­ciół ma historię. Niektórym się wydaje, że Kościół spadł gotowy z nieba i że taki, jakim go znamy dzisiaj, był już w czasach apostolskich. Nie. Wie­le jego instytucji, sformułowań doktrynalnych, przepisów liturgicznych zostało uformowanych w pewnym procesie historycznym. Celibat rozumiany jako norma życia kapłańskiego nie sięga czasów apostolskich, i to jest jasne" - dodał.

Jak wskazał hierarcha, jest celibat niezwiązany z samą naturą kapłaństwa.

"Powtórzę, żeby było jasne: najstarsza tradycja w Kościele po­kazuje, że celibat nie należy do natury kapłań­stwa. I to jest niesłychanie ważne. Dlatego nie mamy kłopotu z szacunkiem dla kapłaństwa na­szych braci kapłanów greckokatolickich czy pra­wosławnych, nie mamy też kłopotów w naszym łacińskim Kościele z szacunkiem do kapłaństwa tych, którzy przeszli z Kościoła anglikańskiego i przyjęli ponownie święcenia, a prowadzą ży­cie rodzinne, gdyż tam mieli prawo być święceni jako żonaci" - powiedział.

Dalej apb Ryś wyjaśnił, że celibat, choć nie wchodzi w naturę kapłaństwa, to jest zgodny z tym, do czego kapłaństwo zmierza. "Jest przystawalność tych dwóch rzeczywistości, kapłań­stwa i celibatu, i wierzymy, że one ze swej natury zmierzają do tego samego, czyli do pokazania pierwszeństwa Boga w naszym życiu, no i do po­kazania tego, że Bóg jest miłością" - wskazał.

Według hierarchy Kościół cały czas "jako wspólnota wiary rośnie do zrozumienia celibatu, nie do porzucenia go, tylko do zrozumienia". "To znaczy, że norma ta pojawiła się w Kościele w prowadzeniu Ducha Świętego. Celibat kapłański to prawo ko­ścielne, ale ono jest i będzie coraz głębiej i głębiej rozumiane" - powiedział.

Rozmowę opublikowano w książce "Celibat" abp. Grzegorza Rysia.

bsw/deon.pl

Komentarze (99):

PP2019.11.9 23:20
niemałą przyczyną braku powołań jest uzawodowienie kapłaństwa, złe relacje między duchownymi , złe traktowanie przez przełożonych, traktowanie plebanii i parafii jako swojej własności, wyścig szczurów i wprowadzenie atmosfery presji w seminariach. Zniesienie celibatu nie jest rozwiązaniem problemów, bowiem i tak będą problemy. Jeśli duchowieństwo świeckie czyli diecezjalne byłoby uwolnione od celibatu to nie wyobrażam sobie, aby kapłaństwo miałoby być zawodowe jak teraz i stanowiłoby pozycję społeczną i materialną jak dotąd. Wtedy kapłaństwo powinno być wykonywane społecznie i bardziej powszechne tzn więcej księży obsługiwałoby parafię. Celibat jednym służy a innym ciąży. Nie ma jednej reguły. Ponadto ksiądz diecezjalny to duchowieństwo świeckie , więc trzymając się nazwy można dojść do wniosku, że powinni to być zwykli ludzie funkcjonujący poza obecnym systemem gdzie jest plebania i wykonujący jakieś przyzwoite zawody, mający rodziny. Plebania to czasami feudalizm, wikariusz bez wstępu do kuchni-takie przypadki bywały i bywają. Co na to biskupi? Prymas Wyszyński na pewno nie dopuszczał do takich sytuacji.
sp2019.11.8 7:50
Bóg dał Kościołowi czas, by ten dojrzał do celibatu kapłańskiego. Próby odwracania tego to co najmniej głupota.
Maria2019.11.7 22:57
Pomijając Jego herezje, spójrzcie na niego i odpowiedzcie sobie, czy Jemu można zaufać???To wąż w KK. Promuje sekty protestanckie, typu Kurs Alfa . Nigdy nie słuchałabym Jego wypowiedzi na YT z obawy przed krzywdą dla swej duszy!
mietek2019.11.7 21:45
Abc Ryś jak będziesz miał żonę to ile z tacy dasz jej na fryzjera i kosmetyczkę , a ile przeznaczysz na kościół.
Paweł2019.11.7 19:09
Obudź się heretyku, czyś ty już całkiem zgłupiał na starość albo cie opętało jak pieronka? Nie pasuje ci to wystąp z naszego św. kościoła i się ożeń, jedź do Niemiec czy co tam chcesz, tylko nie siej zgorszenia byśmy jako wierni nie musieli się za ciebie wstydzić i pasterza niegodnego upominać.
rys =parszywiec lutrański2019.11.7 12:28
a wywrotowość, protestantyzacja, debilizm i wszelkie kurestw...należ do natury arcybiskupstwa!!!???
Mikołaj 2019.11.7 12:10
" Celibat nie należy do natury kapłaństwa " ??? !. To widać w/g arcybiskupa kapłani nie służą królestwu niebieskiemu jeno ludziom i światu !.A te słowa Jezusa przy dobrowolnej bezżenności (wśród kapłanów nie ma ani jednego z " łapanki" ! ): " Kto może pojąć niech pojmuje ! " , były kierowane do maluczkich a nie do tych , którzy mienia się pasterzami stada ?! . A to ? : " Chciałbym, żebyście byli wolni od utrapień. Człowiek bezżenny troszczy się o sprawy Pana, o to, jak by się przypodobać Panu. 33 Ten zaś, kto wstąpił w związek małżeński, zabiega o sprawy świata, o to, jak by się przypodobać żonie" , to pewnie rada dla parafian a nie dla kapłanów ?! .(ironia !).
max2019.11.7 11:14
Dawanie przykładu - wzoru do naśladowania, kościołów schizmatycznych, to opowiadanie się za schizmą w kościele katolickim.
kumaty2019.11.7 10:38
Czy abp Ryś dojrzał do roli biskupa?
Upsss2019.11.7 8:49
Zniesienie celibatu to nic innego jak "burzenie Kościoła od wewnątrz " Dlaczego? Uzasadniam skoro kapłani mogliby zawierać związki małżeńskie to nie unikną kłopotów z tym związanych np.choroby w rodzinie,problemy finansowe,rozwody itp.Trzeba się zastanowić jak przyjmie to ta dobra część chrześcijan bo przecież tacy istnieją?? Zamiast zniesienia celibatu powinni wnieść pomoc drugiemu człowiekowi wtedy nie myśleliby o głupotach !!!!!!
Katolik2019.11.7 8:34
Jeden z nielicznych rozsądnych kapłanów w naszym kraju. Szkoda, że polski Kościół ma gębę Rydzyka, Głódzia i Jędraszewskiego zamiast oblicza Rysia.
ada2019.11.7 3:11
Abp.Rys to ten sam , co z Zydami trzyma sztame w Muzeum Auschwitz .. Zanim rzad wycofal ustawe o IPN , to abp.Rys podpisal sie wraz z cala armia opluwaczy Polakow pod listem protestacyjnym , aby rzad skasowal ta ustawe , co tez skwapliwie i uczynil.Abp. Rys slynie z liberalnych pogladow , a takie to wlasnie mentalnosci w naszym Kosciele sacza w nas "plynny ateizm " - jak nazwal to kard. Sarah. czyli gotowosc do ukladania sie ze zlem .
bogdanus2019.11.7 2:24
Biskup ma obowiązek bronić depozytu wiary i tradycji a nie wymyślać swoje tezę. Nagle widzimy wysyp mądrali biskupów tworzących nową tradycję, teologią. To wy jesteście tymi fałszywymi pasterzami za którymi pójdą wierni na swoją zgubę. To jest dopiero początek zwodzeń i przemiany KK, pisania na nowo Ewangelii. Jestem wierny Jezusowi a nie wymysłom niektórym biskupom, są to czasy które musiały przyjść. Tylko od nas zależy czy pozostaniemy wierni Jezusowi czy nowym fałszywym naukom. https://www.youtube.com/watch?v=fGwCy9tS3T4 Paweł Lisicki - Epoka Antychrysta, czy epoka Maryi?
ridado2019.11.6 23:08
Celibat nie ma nic wspolnego z baza religii katolickieju. Zostal wprowadzony dla ochrony finansow kosciola. przeciez rodziny ksiezy by mymagaly kasy. ostatni Papiez Borgia mial mprzeciez dwoje dzieci lukrecje I Cezarego. Kler kocha kase a wiec ??? Vivat celibate.l
bogdanus2019.11.7 2:31
Bzdura, celibat został wprowadzony by bardziej służyć Bogu a nie rozpraszać się gdy się ma rodzinę.
Edgar2019.11.6 22:46
Ależ ten Ryś to zapluta morda. Kto i czym tego dewianta zrobił?
Mirek T2019.11.7 22:06
Nie wiesz czym robił? Dalej myślisz,że dzieci przynosi BOCIAN.Biedaku strasznie Ci mamusia nakłamała.
Durczykiewicz2019.11.6 22:41
Fajnie, że ktoś naprawdę szczerze odpowiedział na kwestię celibatu. Myślę, że celibatu nie dostaje się w "pakiecie" ze święceniami...i być może stąd tyle odejść z powodu kobiety, tylu kapłanów żyje podwójnym życiem....nie wiem
Realista2019.11.6 21:29
a utrzymywanie bezboznych rozpaslych kaplanow seksomanow i nierobow przez katolikow nalezy do naszej natury ? pozatym ciemny lud umi czytac i sam czyta biblie co nie pasuje do natury dzisiejszych postepowych kaplanow
Mirek T2019.11.6 22:37
Panie realista naucz się pisać po Polsku! Kaplanow, nierobow, bezboznych-i co jeszcze wprowadzisz do słownika?
Jasiek2019.11.6 20:59
Słowo do kapłanów, wstrząsające słowo, youtu.be/vnt4w1X2DTU?t=16
Ewelina2019.11.6 20:31
Pan Jezus się zastanawia co biskup Ryś ma na myśli...... , twardy orzech ...
Mirek T2019.11.6 20:38
Pan Jezus się nie zastanawia bo go nie ma.
Marek2019.11.7 10:45
Jak go niema,twoim zdaniem to czemu się tak podniecasz wchodzisz na frondę i to komunikujesz robisz to jak zwykły palant
Mirek T2019.11.7 22:19
Drogi Marku, po to,że może do Twojego zrytego Kato-Talibskiego łba coś w końcu dotrze.Wiadomo od dziecka bombardowali Cie tymi bredniami o Jezusku i Marysi wiecznie dziewicy( nawet po urodzeniu Jezuska) to myślenie wyłączyłeś. Powiedz Marku czy Pan Bozia był prekursorem IN VITRO ? Przecież nie sypiał z Marysią.
Szatan (pisane z wielkiej litery)2019.11.7 9:35
Pan Jezus się w grobie przewraca
anonim2019.11.6 20:16
Obawiam się, że jednak należy. W katolicyzmie małżeństwo i kapłaństwo to sakramenty. Z jednej strony ofiarowanie się i wierność małżonkowi, z drugiej Bogu. Nie można w ten sam sposób dwóm panom służyć.
Realista2019.11.6 21:33
no to mozna sie wyniesc do kosciola ewangielickiego i sluzyc komu sie chce pozatym jak wiare idze zmeniac jak pasuje to nie jest wiarygodna podzelimy kosciol i splywajcie
hamlet2019.11.6 20:03
czemu ryś a nie knur??bardziej knurza twarz??a jak krystyna??
ks. katolicki2019.11.6 19:25
ks. arcybiskupie Grzegorzu - arcybiskupstwo łódzkie "nie sięga czasów apostolskich, i to jest jasne!" Czyżby chciał go skasować?
Mirek T2019.11.6 18:38
Drogi Alojzy Cedzidło biegusiem leć po żel odbytniczy i na plebanię proboszcz wikarym Ciebie oczekują i już przebierają tłustymi, owłosionymi łapami w rozporkach. Spiesz się Alojzy śpiesz!!
Stanislaw2019.11.6 19:14
Nie udawaj, Mirek, żeś świnia, bo nie jesteś!
Mirek T2019.11.6 20:32
Stanisławie po prostu nienawidzę hipokryzji, Pozdrawiam serdecznie.
Alojzy Cedzidło2019.11.6 21:58
Hi hi hi .. Musisz mieć panie Mirku T. niezły staż pedalski skoro nasz taka wiedzę , co , jak i gdzie
Mirek T2019.11.7 21:59
Panie Alojzy Cedzidło, niestety dla Ciebie nie jestem pedałem, a już myślałeś, że się przymilisz i coś z tego będzie. Jak szukasz partnera to w KK jest wielu chętnych, a ode mnie się odp.......
anonim2019.11.6 18:36
TO BARDZO ZLY KAPLAN MASON
andrzejhahn32019.11.6 18:22
a kaplanstwo jest wynaturzeniem czlowieczenstwa
Stanislaw2019.11.6 19:12
Tak Cię nauczono w PZPR?
Mirek T2019.11.6 20:37
Stanisław przestań pisać bzdury bo przestanę Ciebie szanować Proszę.
killpedryll2019.11.6 20:24
nie srasz dziś kurczak, paróvvo?
Maria2019.11.6 18:11
Załóżmy źe na plebanii mieszkają dwie trzy rodziny księży. Zawartość tacy, aby nie żyli w nędzy powinna wzrosnąć dziesięciokrotnie. Co najmniej..To wystarczy na kolejny ruch. Opodatkować katolików i wypłacać pensje księżom tak jak pastorom. W ten sposób władza panstwowa .....i chyba o to chodzi....
Mirek T2019.11.6 18:22
Maria, jak to mówią PIĆ TO TRZA UMIEĆ, idz i. się prześpij
Palindrom2019.11.6 17:33
Abp Grzegorz Ryś wie, co mówi. Obecnie do natury kapłaństwa należy dać się ukrzyżować na pluszowym krzyżu i celebrować tą swoja "mękę".
Lupaszko2019.11.6 17:29
ogarnij się rysiu
Mirek T2019.11.6 18:24
Rysio ogarnia ministrantów w czasie nieuzasadnionej ucieczki z plebanii.
Alojzy Cedzidło2019.11.6 17:21
Daleko mi do,, jakiej takiej wiedzy" z zakresu teologii. Dlatego o celibacie raczej nie mam ochoty ani wiedzy dyskutować Tak poza teologią . Raczej o Frondzie , Takie wybiórcze omawianie tematyki z książki , którą zbyt wielu może i nie widziało , to fajna pożywka dla ,,miłośników naszego kościoła ,Od godz. 16:15 do 17:15 juz to widać .,,Ciekawiej" będzie póżniej. gdy ,,wkroczy Inowrocław "
Mirek T2019.11.6 17:49
Alojzy Tobie daleko do jakiej kolwiek wiedzy,dlatego jak co wieczór i do kibla i zrób sobie dobrze.
Alojzy Cedzid\305\202o2019.11.6 18:20
Kulturalne ,,toto 'nie jest . No .. ale czego się po Farmie spodziewać . Pozdrów Pan , panie ,,Mirku T" , Inowrocław .i kego Burmistrza .
Mirek T2019.11.6 18:27
Alojzy jeszcze nie doszedłeś do kibla, prawa lewa , prawa lewa i do przodu Kato Talibski zorany ćwierć mózgu!!
Alojzy Cedzidło2019.11.6 19:56
Hi hi hi hi hi . Coś się Pan ,.panie ,,Mireczku" tak spienił ?Burmistrz Pana wyrzucił .? Czy Jego syn ? A tę kulturę to Pan z mlekiem mastki nabył , czy pod kioskiem z piwem ?
Przeciw kretynom2019.11.7 8:23
Masturbacja zmienia mózg. To wyraźnie widać po twojej obsesji. Nie na lepsze :D
Mirek T2019.11.6 17:13
Wysilacie się Kato- Talibskie puste łby na jakieś wpisy, po co? WASZYM idolom chce się po prostu dymać, tyle że oficjalnie, a Wy jakieś rozprawki pseudo- naukowe wypisujecie.
vladek2019.11.6 17:05
Następny apostata.
Stanislaw2019.11.6 17:13
No, on juz wtedy dał do zrozumienia, że jest papabilis, gdy na Franciszkowych Dniach Młodzieży w Krakowie miał rozważanie Pierwszej stacji Drogi krzyżowej: O przyjmowaniu do Polski i parafii uchodźców, z wyrzutem, że tego nie robimy
Mirek T2019.11.6 17:19
Stanisław proszę idz się przebadaj puki czas, bo za chwilę to już żaden lekarz Ciebie nie przyjmie
wiktor2019.11.6 17:25
Najpierw do szkoły ortografii się nauczyć, a potem pisać w necie, nieuku.
Reytan2019.11.6 17:04
Powstal sojusz heretykow wewnatrz Kosciola,protestantow i komunistow. Coraz trudniej bedzie byc katolikiem,bo poprzeczka zostala przez Pana Boga podniesiona,i trzeba samodzielnie myslec,i samemu wybierac autorytety. Nic juz automatycznie nie bedzie podane na tacy,Panowie,trzeba myslec,zeby nie zostac potepionym !
Zyg2019.11.6 17:01
Ryś jesteś Judaszem !!!
Mirek T2019.11.6 17:08
Zyg Zyg i żyłka pierdząca pękła po wizycie księdza proboszcza z co tygodniową wizytą duszpasterską.
Mirek T2019.11.6 16:50
Jak zniosą celibat to z tacy nie starczy na zachcianki ŻONY KSIĘDZA!!!
Stanislaw2019.11.6 16:49
A ile w "żonatym" protestyźmie jest rozwodów pastorów? Ile tam nieprawych związków, ile zboczeń rodzinnych?
Mirek T2019.11.6 16:47
Ryś to piękne zwierze, zamieszkujące nasze tereny od dawna. Jak patrzę na obleśny ryj tego zboka to współczuję RYSIOWI, że coś takiego nazywa się też RYŚ!!!
JKM2019.11.6 16:41
Dawanie na tacę innym kobietom "żonom księdza" na sukienki, szminki i majtki - nie należy do natury kobiet. Po takiej zmianie od razu spadną przychody z tacy.
Mirek T2019.11.6 16:36
Celibat nie należy do natury kapłaństwa? To dlaczego nie idziecie do agencji towarzyskiej, chyba was stać wierni płacą. Taniej wychodzi zgwałcić ministranta?
Stanislaw2019.11.6 16:31
"Celibat rozumiany jako norma życia kapłańskiego nie sięga czasów apostolskich, i to jest jasne" - - - Nieprawda. Bardzo silnie uczy o obowiązku celibatu św. Hipolit w dyskusji z ówczesnym papieżem. Ostro posądził go o niemoralność i herezję, gdy żonatych dopuścił do święceń kapłańskich. Więc tradycja celibatu była juz mocno ugruntowana. Warto czytać Hipolitajako świadka historii.
Stanislaw2019.11.6 16:40
Hipolita w "Filozofumena", z roku 204 (IX,11): ostro potępia papieża Kaliksta o niemoralność i herezję, że dopuszczał do święceń ludzi żonatych, oraz "co więcej, nawet takiego, który już po wyświęceniu zawarł małżeństwo, pozostawiono nadal wśród kleru, jak gdyby żadnego grzechu nie popełnił!" (z: Antologia literatury patrystycznej).
leszczyna2019.11.6 18:15
III wiek to nie są czasy apostolskie, ostatni Apostoł, św. Jan Ewangelista, zmarł w Efezie ok. 100 roku.
Stanislaw2019.11.6 19:12
Nawet gdyby pomiędzy Jezusem i czasami powstania owej tradycji, zanotowanej przez Hipolita,była, jak WMAWIASZ, jakakolwiek przerwa, to nie świadczyłoby przeciw Jezusowemu życzeniu i całej tradycji praktyki Kościoła
leszczyna2019.11.7 17:13
Ja nic nie wmawiam, tylko liczę lata i wieki. Czasy apostolskie i tradycja apostolska to różne pojęcia. Cała tradycja praktyki Kościoła nie jest jednolicie antymałżeńska; np. Kościoły wschodnie od zarania miały tradycję żonatych duchownych i tak jest do dzisiaj. Np. "Pasterz" Hermasa, dzieło z lat 140-150, które napisał brat papieża Piusa I, uznaje dobre kierowanie swoim domem za kwalifikację na biskupa, zupełnie jak św. Paweł w Nowym Testamencie. Żeby mieć dom i rodzinę, trzeba było najpierw przyjąć sakrament małżeństwa.
Mirek T2019.11.6 17:02
Stanisław znajdz sobie kobietę, to może przestaniesz głupoty czytać, a potem na frońdzi głupoty klepać.Pamiętaj nie ma mężczyzn brzydkich, są tylko biedni ( patrz piosenkarz DISCO -POLO SŁAWOMIR!!!!
Stanislaw2019.11.6 16:24
Ale sugestia Jezusa nic nie znaczy? Jezus stale podkreślał swoje życie bezżenne dla Królestwa Bożego. Pamiętasz, co odpowiedział swoim Rodzicom, gdy został przez nich odnaleziony? Pamiętasz, co odpowiadał, gdy rodziana się o Niego upominała? Po prostu manifestował swój pelny celibat. ... A co odpowiedział Piotr, gdy Jezus mówił o bezżeństwie? "Oto mu opuściliśmy wszystko i poszliśmy za Tobą..." Więc i oni wtedy już byli celibatariuszami! Nie kombinujcie, że było inaczej!
trzeźwy2019.11.6 17:57
Nie oddawali też moczu, bo nie ma o tym ani słowa w Piśmie...
Przeciw kretynom2019.11.7 8:20
To może jednak się napij.
Durczykiewicz2019.11.6 22:45
Piotr opuścił wszystko gdy wisiał na krzyżu...wcześniej to były takie wyznania młodego gorliwego...ojciec Szustak podczas rekolekcji w których uczestniczyłam udowodnił na tekstach z Biblii, że Piotr nie opuścił swej żony...
Przeciw kretynom2019.11.7 8:17
Jasne. Taszczył ją wszędzie ze sobą tylko ewangeliści zapomnieli o tym wspomnieć. Napisali tylko o teściowej, o żonie nic.
leszczyna2019.11.7 17:05
O żonie napisał św. Łukasz Ewangelista w "Dziejach Apostolskich".
sp2019.11.8 7:53
Józef też nie opuścił Maryi, a jednak żyli jak bezżenni dla Królestwa Niebieskiego.
Ordon2019.11.6 16:22
- "Z PUNKTU WIDZENIA MEDYCYNY, ABSTYNENCJA SEKSUALNA, W TYM TAKŻE BRAK MASTURBACJI PROWADZI DO POWAŻNYCH ZABURZEŃ ... " - A pierwszym tego symptomem jest kompleks marksisty, tj. pisanie wielkimi literami jakby to byly transparenty na "swieto rewolucji" albo polucji, masterbacji, powaznej umyslowej perturbacji, itp., itd
polipwdoopie2019.11.6 16:21
A Polipwdoopie jak zwykle ... polipwdoopie.
aaa2019.11.6 16:24
jak się cieszę wyj wyj
Janusz Pawilon 3a2019.11.6 16:21
Z PUNKTU WIDZENIA MEDYCYNY, ABSTYNENCJA SEKSUALNA, W TYM TAKŻE BRAK MASTURBACJI PROWADZI DO POWAŻNYCH ZABURZEŃ HORMONALNYCH, ZWIĘKSZA RYZYKO RAKA, JEST TAKŻE ZAPRZECZENIEM PRAWA NATURALNEGO. CELIBAT TO ZAPRZECZENIE PRAWA NATURALNEGO, JESZCZE WIĘKSZA DEWIACJA I ZBOCZENIE NIŻ HOMOSEKSUALIZM, Z ORIENTACJĄ CZŁOWIEK SIĘ RODZI PRZYNAJMNIEJ. CELIBAT TO JEDEN Z OBJAWÓW POWAŻNEGO ZABURZENIA.
Pisbusers2019.11.6 17:44
Prowadzi też do ciężkich zaburzeń psychicznych, deformacji ciała, chorych poglądów politycznych, wycofania się z życia towarzyskiego i ogólnego obrzydliwego zachowywania się w stosunku do innych, bólem kolana, i rozmawianiem z kotami
anonim2019.11.6 18:17
Ty bez celibatu masz problemy psychiczne ,obrzydliwie się zachowujesz w stosunku do innych ,może i inne objawy też masz .
StanPio2019.11.7 6:47
Święty Michale Archaniele! Wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. R. Amen
AB2019.11.6 18:18
Jakiej medycyny!!! Chyba tej samej, ktora aborcję uważa za coś mniej stresujacego niż wyrwanie zęba.
Dam2019.11.6 19:16
Rozumiem, że skoro nie uznajesz medycyny, to nie chodzisz do lekarza, tylko do księdza, żeby się pomodlił o twoje wyzdrowienie? Nie zrównuj jakiś głupawych wpisów lewackich pseudonaukowców do poważnej medycyny, a jeżeli nie potrafisz ich rozróżnić, to się nie wypowiadaj.
Janusz Pawilon 3a2019.11.6 19:56
Przecież to nie żaden sekret, że masturbacja u mężczyzn zmniejsza ryzyko raka, pomaga się zrelaksować i rozluźnić, no i poprawia płodność/ Ksiądz ci tego nie mówił? A no tak, ksiądz się nie zna na tym. Ani na niczym innym, bo nie ma wykształcenia.
leszczyna2019.11.7 17:03
W jaki sposób masturbacja poprawia męską płodność? Skoro księża o tym nie mówią, może Ty powiesz?
MK2019.11.6 23:45
z punktu widzenia medycyny :)))) co za durnie tu piszą a homoseksulaizm to "zboczenie", ale jednocześnie z orientacją się ludzi e rodzą - !!? :( :) Apel do trolowni: Jakiś dobór troli lepszy potrzebny. bo źle wklejają zdania, Łączą zlecenia, które powinny być oddzielnie. Nie płacić mu za ten wpis!!!! i jeszcze 20 karnych za darmo!!!
Przeciw kretynom2019.11.7 8:15
Pisanie takich bzdur jest objawem poważnego opóźnienia w rozwoju.
aaa2019.11.6 16:20
Jak zwykle Pan Jezus się mylił, według bp Rysia.
wacula2019.11.6 16:32
Przemyśl to bo pewnie tego nie zrozumiałaś
aaa2019.11.6 17:29
zrozumiałem, Pan Jezus dał przykład.
stor2019.11.7 9:10
Pan Jezus dał przykład bzykając się z Marią Magdaleną.
Marek2019.11.7 10:42
skąd to wiesz??idioto z filmów czy wyborczej?
pawel_OPs2019.11.7 11:47
Gdyby wymysły stor'a były prawdą, Kościół wyglądałby zupełnie inaczej, co też jest ciekawym eksperymentem myślowym (myślę, że po pierwsze nie byłoby żadnego umiłowania dziewictwa i celibatu w chrześcijaństwie). Myślenie grzechem nie jest, ale wiara w rzeczy zmyślone wbrew czytelnemu świadectwu - już tak.
Stanislaw2019.11.6 16:45
Mój komentarz do tego, co się dziej w Kościele: http://www.tropie.tarnow.opoka.org.pl/images/prawda.gif
SM2019.11.7 14:48
Jezus mówił cos o celibacie ? gdzie i kiedy ? może tobie na ucho ?
Radar2019.11.8 8:26
„Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony2, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania, 3 nie przebierający miary w piciu wina, nieskłonny do bicia, ale opanowany, niekłótliwy, niechciwy na grosz, 4 dobrze rządzący własnym domem, trzymający dzieci w uległości, z całą godnością. 5 Jeśli ktoś bowiem nie umie stanąć na czele własnego domu, jakżeż będzie się troszczył o Kościół Boży?”