Jak wynika z danych, Ukraińcy założyli nad Wisłą niemal 14 tys. firm i działalności gospodarczych w przeciągu ostatniego roku.

- To – co widać dopiero w danych makroekonomicznych – doskonała wiadomość dla polskiej gospodarki, bo w czasach, gdy świat pogrążał się w recesji, w Polsce rosła liczba firm, a razem z nią również wpływy do budżetu – pisze Kulecki.

Jak czytamy, powszechnej na rynkach europejskich i światowych po okresie pandemii, opierają się „kraje sąsiadujące z Ukrainą oraz te, które zdecydowały się przyjąć jak najwięcej ukraińskich uchodźców wojennych, w tym także Polska”.

To do Polski uchodźcy wojenni przenieśli swoje oszczędności i biznesy, co nie jest bez wpływu na gospodarkę naszego kraju.

Wato przytoczyć dane opublikowane w ostatnim czasie w raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego „Ukraińskie firmy w Polsce po wybuchu wojny w 2022 r.”. Okazuje się, że „w pierwszych trzech kwartałach 2022 r. w Polsce zarejestrowano 3,6 tys. spółek z kapitałem ukraińskim oraz 10,2 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych założonych przez osoby z Ukrainy” – czytamy.

Według analityków PIE to dopiero początek trendu wzrostowego, ponieważ liczba ukraińskich działalności w naszym kraju będzie dynamicznie wzrastać – zwłaszcza w branżach gastronomicznej oraz IT.

Z danych PIE wynika, że w Polsce działa obecnie 24,1 tys. spółek z kapitałem ukraińskim. Tak więc obecnie stanowią one czwartą część wszystkich spółek z kapitałem zagranicznym w naszym kraju.

Od stycznia do września 2022 r. aż 45 proc. nowo zarejestrowanych spółek z kapitałem zagranicznym stanowiły podmioty z udziałem kapitału ukraińskiego, tworząc jednocześnie 7 proc. wszystkich zarejestrowanych w Polsce spółek, zarówno z kapitałem polskim, jak i zagranicznym – podaje Katarzyna Dębkowska, kierownik zespołu foresightu gospodarczego Polskiego Instytutu Ekonomicznego.