Zauważył, że nadal zbyt mało uwagi poświęca się wymiarowi ludzkiemu, który jest meritum nadającym środkom reagowania na zagrożenia klimatyczne sens.

Powtarzałem to nie raz i będę powtarzał dalej – w procesie przemian energetycznych i emisyjnych człowiek i jego potrzeby powinny być traktowane priorytetowo.

Współpracujmy, czerpmy nawzajem ze swoich doświadczeń, dostarczajmy rozwiązania pro–klimatyczne, pamiętając zarówno o ambitnych celach, jak i trosce o poszanowanie godności i jakości życia wszystkich ludzi – przekonywał polski przywódca.

Niech te działania udowodnią, że sprawiedliwa i zielona transformacja, jest jak najbardziej możliwa. Bo planeta, na której żyjemy, pozostaje naszym wspólnym dziedzictwem wymagającym szczególnej troski – zaznaczył.

Podczas spotkania z polski mediami Prezydent podkreślał, że „mamy znaczący dorobek konferencji klimatycznych, byliśmy organizatorami trzech takich konferencji”. – Efektem ostatniej jest Katowice Rulebook, do którego wielokrotnie nawiązujemy, a także mówimy o przyjętej wtedy zasadzie just transition – bardzo ważnej, sprawiedliwej transformacji – powiedział Andrzej Duda.

Przedstawiałem sytuację w Polsce, a także mówiłem o planach, które już dziś realizujemy poprzez utworzenie nowego mixu energetycznego – zwiększanie energii odnawialnej oraz inwestycję w elektrownie atomowe – podkreślił.

Prezydent poinformował, że podczas Szczytu zostanie przyjęta deklaracja o potrojeniu energii pochodzącej z atomu do 2050 roku. – Będziemy brali udział w przyjęciu tej deklaracji – zapowiedział.

W tej chwili w instytucjach europejskich trwa praca nad zaliczeniem atomu jako zeroemisyjnego źródła energii. To bardzo ważne dla polityki klimatycznej na przyszłość, to klimatycznie czysta energia – podkreślił.

Wskazał, że tego typu stabilna energia jest niezbędna w dużym i uprzemysłowionym kraju, jakim jest Polska, także dla realizacji naszych zobowiązań europejskich i światowych wynikających z konieczności realizowania polityki klimatycznej.

Szefowie państw i rządów uczestniczący w spotkaniu zostali powitani przez Prezydenta Państwa Zjednoczonych Emiratów Arabskich Mohameda bin Zayeda Al Nahyana oraz Sekretarza Generalnego ONZ António Guterresa.

Przed obradami Prezydent Andrzej Duda rozmawiał m. in. z Sekretarzem Generalnym NATO, Prezydentami Litwy, Kazachstanu i Mongolii oraz Premier Estonii i Danii.

Na marginesie szczytu Andrzej Duda rozmawiał z Prezydentem Łotwy o sytuacji na granicy z Białorusią i bezpieczeństwie regionalnym, a także o polityce europejskiej i przyszłości UE.

O sytuacji bezpieczeństwa w Europie, polityce unijnej, a także relacjach dwustronnych Andrzej Duda rozmawiał z Prezydent Węgier Katalin Novák. Rozmawiał także z Premierem Chorwacji Andrejem Plenkoviciem.

Prezydent Andrzej Duda wziął również udział w otwarciu bułgarskiego pawilonu narodowego „Bulgaria’s Efforts Towards Systematic Transformation Following Climate Action Pathways”.

Wskazywał, że Polska i Bułgaria mają w ciągu ostatnich 70 lat bardzo podobną historię i podobny bagaż doświadczeń. – Może dlatego należymy do tych krajów w UE, które lepiej rozumieją siebie nawzajem i lepiej rozumieją potrzeby obywateli – ocenił.

Wskazywał na różne fora współpracy dwustronnej, m.in. gospodarczej, inwestycyjnej, infrastrukturalnej, jak np. Inicjatywą Trójmorza.

Odpowiadamy sobie na pytanie, jaką najlepszą drogę rozwoju wybrać dla naszych krajów i jak stworzyć taki system energetyczny w naszej części Europy, byśmy w razie potrzeby mogli wspierać się nawzajem – przekonywał Andrzej Duda.

Prezydentowi podczas wizyty towarzyszą Szef Gabinetu Prezydenta RP Marcin Mastalerek, Szef Biura Polityki Międzynarodowej Mieszko Pawlak oraz Doradca Rafał Kos.

* * *

W sobotę Prezydent RP wraz z głowami państw i szefami rządów z Francji, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Czech, Belgii, Republiki Korei będzie uczestniczył w Net Zero Nuclear. Szef Gabinetu Prezydenta RP Marcin Mastalerek poinformował, Prezydent wygłosi bardzo ważne przemówienie, w którym będzie mówił o atomie, a także przypomni COP24 w Katowicach, w tym kwestię just transition – sprawiedliwej transformacji. – Jako Polska przystąpimy do deklaracji takich państw jak USA i Francja, które chcą potrojenia produkcji energii atomowej – podkreślił.