Powstanie Warszawskie, które trwało 63 dni, było jednym z najważniejszych zrywów niepodległościowych w polskiej historii. Mimo heroicznej walki, powstanie zakończyło się klęską na początku października 1944 roku. Niemcy brutalnie karali Polaków za podjęcie walki, jednak pamięć o bohaterach tamtych dni trwa do dziś. Decyzja o rozpoczęciu powstania zapadła 31 lipca 1944 roku, a zryw rozpoczął się 1 sierpnia o godzinie 17:00.

Co roku, na pamiątkę tamtych wydarzeń, Polacy w całym kraju upamiętniają wybuch walk. O godzinie 17:00, w Warszawie oraz wielu innych miastach, zawyły syreny i dzwony kościelne. Przez minutę piesi i kierowcy zatrzymali się, aby w ciszy oddać hołd Powstańcom. W Warszawie ludzie zgromadzili się na rondzie Romana Dmowskiego, na placu Zamkowym, przy pomniku Gloria Victis na Powązkach Wojskowych oraz nad brzegiem Wisły.

W mediach społecznościowych pojawiły się liczne wpisy dokumentujące, jak Polacy celebrowali Godzinę "W". Uroczystości będą kontynuowane wieczorem – o godzinie 18:30 na Placu Krasińskich odbędzie się wspólne śpiewanie piosenek powstańczych, co jest już jednym z tradycyjnych elementów obchodów tej rocznicy.