Kijów poprosił członków amerykańskiego Kongresu o przekonanie Joe Bidena do podjęcia decyzji o przekazaniu Ukrainie dwufunkcyjnej konwencjonalnej ulepszonej amunicji (DPICM).
DPICM, zwana inaczej amunicją kasetową, wybucha dziesiątkami mniejszych pocisków. Stanowi ona duże zagrożenie dla ludności cywilnej, zaś mniejsze pociski, które nie wybuchły, mogą stanowić zagrożenie przez lata po zakończeniu walk.
Pakt zakazujący stosowania tej amunicji podpisany został w 2008 roku przez 123 kraje, w tym przez większość członków NATO. Nie podpisały go jednak Stany Zjednoczone, Ukraina i Rosja.
Wcześniej w trakcie trwania wojny na Ukrainie pojawiły się doniesienia, że amunicja kasetowa trafia na Ukrainę z Turcji.
Nasi analitycy wojskowi potwierdzili, że DPICM byłyby przydatne zwłaszcza przeciwko okopanym siłom rosyjskim – powiedziała przed Kongresem Laura Cooper, zastępca asystenta sekretarza obrony zajmującej się Rosją i Ukrainą.
Amunicja ta nie została dotychczas przekazana przez USA Ukraine ze względu na obawy o zachowanie jedności sojuszników USA oraz na wątpliwości, które mają w tej sprawie kongresmeni.
Ukraina informowała przy tym, że Rosjanie używają amunicji kasetowej od samego początku wojny.