2 stycznia 40 lub 41 roku ponad pięćdziesięcioletnia wówczas Maryja miała objawić się apostołowi Jakubowi, gdy ten przebywał z misją ewangelizacyjną w dalekiej Hiszpanii.
Objawienie jest wyjątkowe na tle wszystkich pozostałych, o których mówią źródła, dlatego, że jako jedyne dokonało się jeszcze za życia Matki Bożej, która przebywała wówczas na co dzień najprawdopodobniej w Ziemi Świętej, a miała zjawić się apostołującemu na „najdalszym końcu świata”, jak nazywano wówczas Hiszpanię, bratu św. Jana Ewangelisty - dzięki darowi bilokacji.
Apostołującemu w Aragonii św. Jakubowi Maryja objawiła się w zimową noc 2 stycznia 40 lub 41 roku, stojąc na kolumnie i zachęcając go, by nie poddawał się rezygnacji z powodu chwilowych niepowodzeń w dziele ewangelizacyjnym. Matka Boża poprosiła też syna Zebedeusza o to, by zatroszczył się o zachowanie wspomnianej kolumny, na której ujrzał Matkę Jezusa oraz wybudowanie w tym miejscu świątyni Jej poświęconej.
„Przy tej kolumnie postawisz ołtarz. W tym miejscu, przez Moją modlitwę i wstawiennictwo, moc Najwyższego dokonywać będzie niezwykłych znaków i cudów, szczególnie dla tych, którzy będą Mnie wzywać w swoich potrzebach. Kolumna ta będzie stać tutaj aż do skończenia świata" – miała powiedzieć św. Jakubowi Najświętsza Maryja Panna.
I rzeczywiście, kilkanaście wieków później, 29 marca 1640 roku właśnie w tym miejscu wydarzył się jeden z najbardziej spektakularnych a zarazem najlepiej udokumentowanych cudów w całej historii Kościoła. Młodemu rolnikowi Miguelowi Pellicerowi, który przez jakiś czas zbierał jałmużnę pod świątynią del Pilar i który modlił się za wstawiennictwem Matki Bożej o uzdrowienie, w sposób niewytłumaczalny odrosła noga, która niespełna trzy lata wcześniej została mu amputowana.
Dziś bazylika Nuestra Senora del Pilar (Nasza Pani na Kolumnie) w Saragossie to jeden z najważniejszych kościołów Hiszpanii, do którego pielgrzymują tysiące wiernych z różnych zakątków świata. Matka Boża na Kolumnie jest patronką Hiszpanii oraz całego świata hiszpańskojęzycznego. Jej liturgiczne wspomnienie przypada 12 października.