Zespół cieśni nadgarstka (CTS – Carpal Tunnel Syndrome) to stan chorobowy wynikający z ucisku nerwu pośrodkowego, który przebiega przez wąski kanał w nadgarstku zwany kanałem nadgarstka. Nerw pośrodkowy odpowiada m.in. za czucie, potliwość i adaptację do zimna kciuka, palca wskazującego i części palca środkowego. Kiedy dochodzi do obrzęku lub zgrubienia tkanek otaczających nerw pośrodkowy, zmniejsza się przestrzeń w kanale nadgarstka, co prowadzi do ucisku nerwu i wystąpienia objawów zespołu cieśni nadgarstka.

Jakie są przyczyny zespołu cieśni nadgarstka?

Długotrwałe wykonywanie powtarzalnych ruchów rękami, głównie związanych z naciskiem i wibracjami, może powodować dolegliwości bólowe. Z problemem zmagają się przede wszystkim osoby pracujące przy komputerze i wykonujące prace fizyczne. Za zespół cieśni nadgarstka mogą też odpowiadać wrodzone predyspozycje, jak wąski kanał nadgarstka. Również urazy nadgarstka mogą powodować zmiany anatomiczne i ucisk nerwu pośrodkowego. Czynnikiem ryzyka są też choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca czy reumatoidalne zapalenie stawów. Diagnostyka zespołu cieśni nadgarstka jest niezbędna, aby wdrożyć odpowiednie leczenie. W znalezieniu przyczyny problemu może pomóc doświadczony fizjoterapeuta, np. z Crsclinic, który po badaniu wdroży odpowiednie ćwiczenia.

Jakie są objawy zespołu cieśni nadgarstka?

Objawy zespołu cieśni nadgarstka rozwijają się stopniowo i mogą obejmować:

  • Drętwienie i mrowienie – najczęściej w kciuku, palcu wskazującym i środkowym. Objawy te często nasilają się w nocy.

  • Ból – promieniujący z nadgarstka do dłoni lub nawet ramienia.

  • Osłabienie ręki – ciesnie nadgarstka powodują trudności w utrzymaniu przedmiotów, uczucie, że ręka jest słaba.

  • Zanik mięśni kłębu kciuka – może dojść do niego w zaawansowanych przypadkach. 

Jak wygląda leczenie zespołu cieśni nadgarstka?

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka może być zachowawcze lub chirurgiczne, w zależności od nasilenia objawów i stopnia ucisku nerwu pośrodkowego. Na początku zwykle wdraża się leczenie zachowawcze. Obejmuje ono m.in. fizykoterapię. Ćwiczenia rozciągające mięśnie dłoni i przedramienia, masaże oraz zabiegi fizykalne, takie jak ultradźwięki czy laseroterapia, mogą okazać się pomocne. Można też przeprowadzić zabieg hydrodekompresji nerwu pośrodkowego, który odbarcza uciśnięty nerw. Ważne jest też ograniczenie powtarzalnych ruchów i unikanie obciążania nadgarstka. Jeśli leczenie zachowawcze nie przyniesie efektów, konieczne może być leczenie operacyjne.

Zespół cieśni nadgarstka to schorzenie, które może znacznie obniżyć jakość życia. Dbanie o ergonomię pracy oraz szybka reakcja na pierwsze objawy mogą pomóc w zapobieganiu i skutecznym leczeniu tego problemu.