Dotychczas prokurator skierował w tej sprawie 12 aktów oskarżenia przeciwko 122 osobom. Aktualnie śledztwo jest prowadzone przeciwko 55 podejrzanym.

Prokuratorskie zarzuty i areszt

Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach przedstawił zatrzymanym 37 zarzutów w tym dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym kwalifikowane z art. 258 § 2 kk, udziału w bójkach i pobiciach w tym z użyciem niebezpiecznych przedmiotów w postaci siekier, maczet, noży kwalifikowane z art. 158 § 1 kk, art. 159 kk.

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 8 lat pozbawiania wolności.

W toku postępowania prokurator dokonał zabezpieczenia mienia podejrzanych o łącznej wartości ponad 43 tysięcy złotych.

Z uwagi na obawę matactwa, a także grożącą podejrzanym surową karą prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec 8 podejrzanych. Sąd uwzględnił wszystkie wnioski prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy wobec wszystkich podejrzanych.

Zorganizowana grupa przestępcza o charakterze zbrojnym

Śledztwo nadzorowane przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach dotyczy funkcjonującej od 2005 zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym zrzeszającej pseudokibiców z Zabrza. Grupa dokonywała obrotu znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych w postaci marihuany, amfetaminy, mefedronu i kokainy, przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, używała przemocy w celu uzyskania zwrotu wierzytelności. Jej członkowie brali udział w bójkach, pobiciach z pseudokibicami innych klubów piłkarskich. Z ustaleń dokonanych przez prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach wynika, że w skład grupy wchodziło co najmniej 200 osób. Grupa opierała się na podziale ról i funkcji poszczególnych członków. Charakteryzowała się zorganizowaną, stałą i zamkniętą strukturą, określonymi zasadami działania, przynależności oraz hierarchicznym podporządkowaniem. Członkowie grupy popełniając przestępstwa posługiwali się bronią palną, jak również niebezpiecznymi przedmiotami w postaci siekier, maczet, kijów bejsbolowych i kastetów.

Bójki z innymi grupami

Zdarzenia objęte zarzutami dotyczą m.in. bójek z pseudokibicami innych klubów piłkarskich. Jedna z tzw. ustawek miała miejsce w maju 2017 roku w Rybniku kiedy członkowie grupy z Zabrza bili się z miejscowymi pseudokibicami.  W sierpniu 2017 r. doszło do bójki z pseudokibicami ze Stalowej Woli. Kolejne podobne zdarzenie objęte zarzutami jednak tym przypadku z użyciem niebezpiecznych przedmiotów w postaci maczet i siekier miało miejsce w listopadzie 2019 roku z udziałem pseudokibiców z Gliwic.  

Do pobicia doszło w października 2018 roku na autostradzie A1. Wówczas 200 osobowa zorganizowana grupa przestępcza pseudokibiców z Zabrza poprzez wrzucenie na jezdnię siatki ogrodzeniowej oddzielającej autostradę doprowadziła do zatrzymania pojazdów, a następnie pobicia pseudokibiców jednego ze śląskich klubów piłkarskich poprzez wyciąganie pasażerów z samochodów jak również uderzenie przez okna osób siedzących wewnątrz.

Do usiłowania pobicia doszło w października 2018 roku na autostradzie A1 w Gliwicach, gdzie 200 osobowa grupa przestępcza z Zabrza sprowadziła niebezpieczeństwo katastrofy w ruchu lądowym rzucając w przejeżdżający autobus cegłówkami i strzelając do niego z rakietnicy, czym zmierzała do zatrzymania pojazdu i pobicia pseudokibiców z Chorzowa. Członkowie grupy z Zabrza byli uzbrojeni w maczety i noże.