Świętego Macieja - przez losowanie - wybrano do grona Apostołów po Wniebowstąpieniu Jezusa Chrystusa. Przy spornych decyzjach w czasach Jezusa, powszechny był zwyczaj losowania. Taki wybór apostoła nie był przypadkowy, wierzono w obecność Ducha Świętego podczas wyboru.

Euzebiusz z Cezarei mówi nam, że św. Maciej był jednym z 72 uczniów Pana Jezusa. Na żydowskie korzenie Apostoła wskazuje pochodzenie wszystkich Apostołów i uczniów Chrystusa. Imię trzynastego Apostoła, ma pochodzenie hebrajskie – Mattatyah, co znaczy „Dar Jahwe”.

Praca Apostolska św. Macieja jest trudna do określenia. Legendy przekazują, że głosił Ewangelię w Judei, Etiopii i w Kolchidzie – rubieżach Słowian. Śmierć męczeńską miał ponieść w Jerozolimie, jako wróg i zdrajca narodu żydowskiego. Klemens Aleksandryjski, wyraża się, że św. Maciej zmarł śmiercią naturalną około 50 roku.

Relikwie św. Macieja według przekazów miała odnaleźć św. Helena, cesarzowa i matka Konstantyna Wielkiego. Relikwie znajdują się w Rzymie w bazylice Matki Bożej Większej, w Trewirze w Niemczech i w Padwie. Święty Maciej Apostoł jest patronem miasta Hanower oraz kowali, cieśli, cukierników, budowniczych i rzeźników.

Maciej Lis/wiara.pl