Departament Stanu USA zebrał dziesięć cytatów z wypowiedzi Putina i wykazał ich fałsz.

1.Putin mówił, że Rosjanie na Krymie bronią rosyjskich wojskowych środków bojowych; składają się z ochotniczych oddziałów mieszkańców półwyspu. Według Amerykanów istnieją dowody, że wśród antyukraińskich grup działają członkowie rosyjskich służb. Chociaż nie noszą rosyjskich odznaczeń, to przedstawiają się jako rosyjskie siły wojskowe. Dodatkowo mają broń, niedostępną dla cywilów.

2. Działania Rosji nie łamią traktatu o przyjaźni z Ukrainą z 1997 roku, twierdzi Putin. Tymczasem, jak wskazują Amerykanie, Rosja powinna respektować integralność terytorialna Ukrainy, a działania na Krymie są de facto naruszeniem tejże.

3. Według prezydenta Rosji opozycja złamała porozumienie zawarte 21 lutego z Janukowyczem. Tymczasem to Janukowycz nie podpisał zmian przewidywanych przez umowę i uciekł z kraju – to tak naprawdę on zerwał porozumienie.

4.  Putin uważa, że ukraiński rząd działa bezprawnie, a prezydentem jest ciągle Janukowycz. Tymczasem zarówno demokratycznie wybrany parlament jak i Partia Regionów opowiadają się przeciwko Janukowyczowi, a przejściowy rząd „poprowadzi Ukraińców... ku demokratycznym wyborom”.

5. Według Putina „kryzys humanitarny” na Ukrainie sprawił, że setki tysięcy osób uciekają do Rosji. Amerykanie wskazują, że nie ma na to dowodów. Zaprzecza temu nawet ukraińska straż graniczna oraz niezależni dziennikarze.

6. Putin sądzi, że „etniczni Rosjanie są zagrożeni”. Znowu nie ma na to dowodów, a prezydent Turczynow odmówił podpisania ustawy, która ograniczyłaby używanie języka rosyjskiego na poziomie regionalnym.

7. Zdaniem prezydenta Rosji „zagrożone są rosyjskie bazy wojskowe”. Według Amerykanów są one bezpieczne, co wynika też z deklaracji ukraińskiego rządu. To raczej ukraińskie bazy na Krymie są zagrożone przez Rosjan.

8. Według Putina atakowano kościoły i synagogi w południowej i wschodniej Ukrainie. Tymczasem przywódcy religini wskazują, że takich ataków wcale nie było i popierają nowy rząd, wzywając jednocześnie do jedności narodowej. Również Żydzi nie zaobserwowali wzrostu antysemityzmu.

9. Putin uważa, że Kijów chce destabilizacji Krymu. Według Amerykanów  rząd przejsciowy „zachowuje się z umiarem i dąży do dialogu”. Przeciwnie zachowują się oddziały rosyjskie.

10. Według prezydenta Rosji Rada Najwyższa Ukrainy „jest pod wpływem ekstremistów i terrorystów”. Departament Stanu wskazuje, że jest to „najbardziej reprezentatywne ciało na Ukrainie”. Grupy nacjonalistyczne nie mają nawet swojej reprezentacji w parlamencie. Nie ma dowodów, by rząd ukraiński miał prowadzić politykę dyskryminacji. Zapowiedzi są zupełnie inne.

Pac/wpolityce/state.gov