Zielona gruszka na wierzbie dla każdego Polaka - zdjęcie
12.08.19, 11:30screenshot Youtube - Telewizja Republika

Zielona gruszka na wierzbie dla każdego Polaka

27

Trzema kluczowymi elementami, dzięki którym Paweł Kukiz zyskał nadspodziewanie wysokie poparcie i wprowadził swoją formację do Sejmu w 2015 roku były: niezależność, antysystemowość i szczerość. Szybko okazało się, że z tą niezależnością nie jest wcale tak dobrze, jak to się początkowo wydawało, bo głównymi doradcami rockmana, zgodnie z jego deklaracjami, okazali się dawni oficerowie komunistycznych służb bezpieczeństwa. Drugi składnik jego sukcesu- antysystemowość- trzeba było złożyć na ołtarzu najbardziej uwikłanej w system PRL i III RP partii z zieloną koniczynką w logo. Jednak to co może Pawła Kukiza strącić w polityczny niebyt jest jego obezwładniająca szczerość.
 
Niepokorny muzyk nie potrafi trzymać języka za zębami, co dla polityka może być nawykiem bardzo kłopotliwym. Podczas swojej politycznej kariery Kukiz był autorem wielu godnych zapamiętania wypowiedzi, jednak moim ulubionym występem pozostaje niezmiennie ten w Telewizji Republika z redaktor Katarzyną Gójską z sierpnia 2015 roku. Niesiony falą powodzenia i samozadowoleniem niezależny lider opowiadał wówczas o swoich znajomościach z byłymi funkcjonariuszami ZOMO, SB i WSI, oraz ich roli w budowaniu jego politycznej formacji.
 
To był chyba pierwszy raz, kiedy Kukiz ze swoją szczerością przeszarżował, jednak zorientował się zbyt późno. Ktokolwiek miał jeszcze wątpliwości co do tego, kto stał za nową gwiazdą polityki, nadzieją zbuntowanych i niezadowolonych z dotychczasowego systemu, po tym wywiadzie wątpliwości powinien stracić. Mimo to formacja Kukiza wprowadziła do Sejmu 42 posłów.
 
Po czterech latach funkcjonowania w dużej polityce rockman nie jest w stanie powtórzyć podobnego manewru, dlatego zdecydował się na szybką ewakuację do PSL’u- partii, którą jeszcze nie tak dawno pogardliwie określał ZSL’em i „zorganizowaną grupą przestępczą”. To kolejny raz, kiedy Kukiz zdecydował się zagrać „prawdą”. Dziś musi zjadać własny język i przepraszać swoich nowych szefów, od których stał się politycznie zależny- podobno tylko i wyłącznie w imię wyższego dobra. Tego co publicznie mówią o nim jego dawni koledzy z sejmowych ław, jak Piotr Liroy Marzec, trudno jest nawet cytować. Można sobie wyobrazić z jakimi komentarzami spotyka się on poza zasięgiem kamer i mikrofonów.
 
Dziś były muzyk zupełnie się pogubił, albo też postanowił być do końca szczery. We fragmencie jego wypowiedzi wyemitowanej przez TAKT.TV Kukiz sugeruje, że jego sztandarowe hasło wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych (JOWy) czy inne obietnice mają służyć tylko „złapaniu” wyborców. Każde hasło jest dobre jeśli „chwyci”, potem może być tylko „pustym hasłem”. Do jednego z obecnych w studio mówi: „Nawet gdybym miał hasło ‘zielona gruszka dla każdego Polaka’ i gdyby to złapało, to trzeba z tym hasłem iść. I trzeba go wspierać.” Cynizm posunięty do granic przyzwoitości, nawet jak na polityka. 
 
Jednak można mieć uzasadnione przypuszczenia, że nie tylko Kukiz kieruje się podobną maksymą, przygotowując się do wyborczej kampanii. Większość, o ile nie wszystkie partie opozycyjne mają w tym roku dla każdego Polaka po zielonej gruszce na wierzbie. Jego nowi polityczni partnerzy, politycy PSL, kiedy wydawało się, że atak na Kościół Katolicki i tradycyjne wartości może przynieść polityczne profity, klaskali redaktorowi Jażdżewskiemu, który porównywał księży do taplających się w błocie świń. Po przegranych wyborach do Europarlamentu, gdy okazuje się, że dni Ludowców na polskiej wsi są policzone, Władysław Kosiniak-Kamysz decyduje się przemalować szyldy z tęczowych na biało-czerwone.
 
Dwa elementy są zawsze wspólne dla wszystkich nowych ugrupowań, wkraczających na polską scenę polityczną: niezależność i antysystemowość. Z niezależnością jest zazwyczaj tak jak w przypadku ugrupowania Kukiza- stoją za nimi ci sami lub podobnej proweniencji oficerowie. Z trzecim komponentem mieszanki jest różnie, jednak żaden lider nie postawił tak bardzo na „szczerość” jak Kukiz. W przypadku Samoobrony było to „my jeszcze nie rządziliśmy”; w przypadku Ruchu Palikota- „takiej menażerii jak nasza polski Sejm jeszcze nie widział”; w przypadku Nowoczesnej- „partia ekonomistów i ekspertów” (jakich ekspertów, mogliśmy się przekonać); partia Razem to 60% podatku dochodowego dla najbogatszych; natomiast Wiosna to „nowa jakość w polityce”.
 
Bez względu na to, jaki dane ugrupowanie miało „trzeci komponent” każda z powyższych formacji kończyła tak samo: w żelaznym uścisku bezwzględnych graczy rodem z postkomuny, czy to w wydaniu wprost z PRL, jak SLD czy PSL, czy w wydaniu neoliberalnym spod znaku Platformy Obywatelskiej. 
 
Polska scena polityczna jest tak skonstruowana, że gdy pojawia się potrzeba dywersyfikacji, to liderzy poszczególnych formacji dzielą poszczególne frakcje na coraz to nowe projekty- bo może któryś z nich „chwyci i złapie” wyborców. Gdy jednak strach zagląda w oczy, to nie ma takich ideałów i wartości, których nie poświęciliby oni na rzecz porozumienia i wspólnej walki z najgorszym, najbardziej zagrażającym ich istnieniu wrogiem: na rzecz walki z PiS’em. I robią tak wszyscy „antysystemowy” bez wyjątku, jak gdyby polecenia dla nich pisane były przy tym samym biurku. 
 
Przygotowując ten tekst postawiłem roboczą tezę, że Kukiz będzie teraz rozsadzał system i „zorganizowaną grupę przestępczą” od środka, że jest kolejnym Wallenrodem w walce o większość konstytucyjną dla PiS, i że musi to robić na bezpośrednie polecenie prezesa Kaczyńskiego - innego powodu zaprzedania przez niego własnych ideałów nie udało mi się znaleźć. Jeśli Kukiz będzie dalej tak szczodrze gospodarował prawdą, to PSL ma nikłe szanse na przekroczenie wyborczego progu. Wtedy w 2023 do zdemolowania od środka pozostanie już tylko Lewica Czarzastego. Jednak mamy do czynienia z wybitnym fachowcem. Potrafisz, Paweł!
 
SAD

Komentarze (27):

haha2019.08.13 6:29
a szczerba nie został wpuszczony do usa, bo powiedział że miejsce trumpa jest na śmietniku i za to odesłali go do Polski następnym samolotem.
hrabia Potocki2019.08.13 3:22
Lulis to dno , jeszcze wieksze to caly ten lekarz Kamysz, co oni zrobili z PSl,brak tam prawdziwych rolnikow, Kamysz przyjmuje roznego rodzaju holote z roznych parti, brak tam prawdziwych rolnikow , hodowcow , sadownikow itym p[odobnych, co to za partiaten caly PSl, kamysz niech sie wezmie za uczciwa robote -- lekarza, bo wkrotce zapomni czego sie nauczyl, PIS zrobil dla rolnikow znacznie wiecej niz PSL, glosujac na nich to strata mandatu, nigdy wiecej PSL malych cwaniakow partia
KukiZSL 192019.08.12 22:53
Bo tutaj jest ... KORYTO najważniejsze ...
Jack Em2019.08.12 20:43
"Chłop" Kamysz co klepał się ze zboczeńcami lgbt i walczył o wolność dla krów , trzody i kur w klatkach :-))))))) Kukiz POgubiony śpioch lewaków ... :-))))
ROZBAWIONY2019.08.12 18:50
To co Psychol obiecuje to nie są gruszki na wierzbie? Kiedy dostaną na krowy i świnie jak unia nie da kasy ???? A gdzie autobusy a gdzie tanie mieszkania ani portu ani przekopu ani stoczni TYLKO MILIONY NA RYDZYKA
ROZBAWIONY OBRZEZANCU SPADAJ DO KIBUCU2019.08.13 7:26
WY BYSCIE CHCIELI JUDASZE ZEBY SZLY MILIONY NA FUNDACJE ZYDOWSKIE A I DO ADASIA NA REKLAME KLAMSTW ANTYPOLSKICH
anonim2019.08.12 18:32
Tych dwoch osobnikow to miernoty polityczne oni nie wyszli jeszcze z jaskini
nikt o2019.08.12 15:10
Żeby tylko " gruszka na wierzbie " . KAŻDY rząd , i poprzednie i obecny pozwala zwozić z całego świata do Polski toksyczne śmieci . Właśnie taką zatrzymano w Zabrzu . To jest dla Polaków ważne....kto , kiedy i w jakim marszu , który z polityków co pierdnie . Ale tego , że od 20 lat się ich truje w taki czy inny sposób nie zauważają . Ot.............Polacy . Połowa jazgotliwych i bezmyślnych Żydów i połowa bezsilnych Słowian .
Ja 2019.08.12 14:32
On był Anty system?! Ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha Pecunia non olet.
ed2019.08.12 14:24
Zielona gruszka na wierzbie dla każdego Polaka to od Kosiniaka, od Kukiza kaktus na dłoni.
nikt o2019.08.12 14:01
A PiS wydał przez ostatnie 3 lata przeszło 3 miliardy z funduszy wojskowych na samoloty dla siebie oczywiście , no i swoich rodzin i znajomych a wojsko nie ma na czym latać . Wszystko się sypie . Stąd ta wielka parada w Katowicach ? Znów pragną nową regulacją lotów rządzących zamydlić ludziom oczy ? Ludzie widzą i słyszą wszystko . Połowa Polaków na wybory nie chodzi . A jak pójdą , to już będzie za późno . PiS ma więc nie więcej niż 1/ 5 poparcia społeczeństwa . I znów to napiszę ........ nie wiem czy Jarosław doczeka ? Bedą wyprowadzane szczątki jego brata z Wawelu . Naród jest długo cierpliwy . Inne narody się budzą , już zaczynają rozumieć w czym problem . Polski też to nie ominie .
stefan2019.08.12 14:27
Uspokój się, od jutra będzie chłodniej.
nikt o2019.08.12 18:37
Pisałam to samo w zimie . :):):):):):):):):):):):):) Skoro nie rozumiesz co się dzieje to nic Ci już nie pomoże i pozostań w swym błogim letargu . Słodkich snów życzę i tego , by nie przeraziła Cię rzeczywistość gdy nagle się obudzisz .
Przemek2019.08.12 13:35
Judasz
Daniel K2019.08.12 12:49
Gruszki na wierzbie to kościół obiecuje po śmierci swoim owieczkom i od 2tyś. lat dobrze z tego żyje.
anonim2019.08.12 12:47
W niebycie politycznym są już Petru,Palikot,Lepper (także w niebycie ziemskim),Hall,Bielecki,Balcerowicz literalnie nic dobrego za ich sprawą w Polsce się nie stało.Wkrótce doszlusuje do nich Kukiz,chociaż gruszki na wierzbie (nie zielone) obiecywał już Miller,żadna nowość.Zdarzy się czasem reaktywacja jak Miller,Cimoszewicz,Belka,Żadna jakość ale cała prawda o PO.
Konik polny2019.08.12 12:27
Kukiz Wallenrodem w służbie prezesa Kaczyńskiego :-) Potrafisz Paweł! :-)
ASTOM2019.08.12 11:57
Kumplaszczył się ze Schetyną i Tuskiem, potem na nich pluł a teraz znowu się zaprzyjaźnił z wieloletnimi kumplami tamtych. Typowe rozchwianie alkoholika, czy raczej bezpardonowa żądza władzy? Jakiejkolwiek władzy, bo przecież na tę prawdziwą nie ma żadnych szans.
jozef2019.08.12 11:51
Jeżeli Kukiz to dawne SB to co w PiS - ie robią komuniści. I PiS jest dobry, a Kukiz zły.
ASTOM2019.08.12 12:02
A wykorzystasz palce jednej ręki żeby zliczyć tych czerwonych w PiSie? Poza tym takich komunistów jak np były sekretarz KC Marek Król daj nam Boże jak najwięcej. W pisie co prawda nie jest, ale poglądy AUTENTYCZNIE zmienił o 180 stopni i jest jednym z najbardziej wiarygodnych publicystów.
Urszula2019.08.12 12:15
Zabraknie palców, uwierz mi. To nie ma znaczenia ilu jest w PiS-ie, a ilu w PSL. Istotne jest to, że dzieli się komuchów na dobrych czyli tych w PiS-ie i złych czyli w innych partiach politycznych.Wg jakiego klucza? Komuch pozostanie komuchem, lewak tak szybko nie zmienia poglądów, choć mówią, że tylko krowa ich nie zmienia. Jeśli komuch zmienił poglądy to nie dla idei, a dla interesu. Piotrowicz był przyzwyczajony korzystać za komuny ile się dało. No i pozostało człowiekowi. Łyżka dziegciu w beczce miodu psuje produkt. 1 komuch wystarczy aby partię prawicową uznać za niewiarygodną.
Alojzy Cedzidło2019.08.12 13:36
Dużo racji w tym Pani ,,deliberowaniu ocennym" Szanowna pani ,,Urszulo " . Dużo . Ale nie wszystko . Nie wszystko da się włożyć do jednego wora . Ci ,,towarzysze " zPO , nie zmienili poglądów , które mieli pod czerwonym sztandarem . . Dziś idą razem pod 6-cio kolorowym . W PiS - e faktycznie też jest kilku , czy więcej . Trudno zgadnąć , Nie jestem jasnowidzem Zgoda , mogą udawać ,,nawróconych " . Zgoda . Tylko jak to poznać . A Pani to zrobila . Ci w PiS to bee . Tylko mam nidesmak . Postawiła Pani znak rownania pomidzy np. alkoholikami , Ten wyleczony i ten co cichcem chleje . U Pani to wszystko jedno.. A znając odrobinę tą naszą ciężką polską historię , takich porównań , bez dowodow , nie powinno się robić To jest tylko moje zdanie . Rad je zmienię ale po udowodnieniu ,że się mylę . I nie chodzi mi o żadnego Piotrowicza , służącego wam jako ciągły ,,wredny " antypisowski pocisk . .
Alojzy Cedzidło2019.08.12 13:55
Uzupełnienie .Pani ,,Urszulo " zapomnieliśmy o ocenie tych co to zaliczani byli do ,,anty komuchów " a potem na własne życzenie , bez przymusu . poszli pod ich obecne sztandary.. Moja ocena jest jedna , Nie pili ale teraz poszli z alkoholikami . Nie musza pić , wystarczy udawać. A tak na koniec . Jest fajnie jak chorobcia , kiedy można obiecywać wszystko , wiedząc , że i tak nie trzeba nic robić ,Bo dostać się do Sejmu to tylko niezła . kasa A krytykować i tak badą innych.
Alojzy Cedzidło2019.08.12 13:59
Tym razem trochę przesadziłem W PSL-u nie pija . To był taki teoretyczny przykład .
ASTOM2019.08.12 17:44
Śmiem twierdzić pani Urszulo, że opowieści o Piotrowiczu to kolejny czerwony kit, a to z tego względu, że Kaczyński nie trzymałby w partii zatwardziałego komucha, który drastycznie wpływałby na wizerunek PiSu jako partii antykomunistycznej. Obraża pani moją inteligencję antykomunisty z półwiecznym stażem.
jozef2019.08.12 12:40
W PiS - e komuchów i resortowych dzieci jest około połowy, nie mówiąc o tych co ich popierają.
Bogo2019.08.12 11:34
Coś mi się wydaje, że Kukizowi z roli Judasza niechcący wyjdzie pogrzebanie ZSL-u i za to powinien dostać medal.