Zemsta banksterów za podatek bankowy - zdjęcie
17.01.16, 10:44

Zemsta banksterów za podatek bankowy

16

Po obniżeniu Polsce ratingu kredytowego przez agencję Standard & Poor’s, dziennik londyńskiej finansjery „Financial Times” donosi o natychmiastowym zachwianiu się kursu złotego, który spadł do najniższego poziomu od 4 lat - podaje IAR.

Decyzja Standard & Poor’s zaskoczyła rynki - stwierdza dziennik.

„Financial Times” dostrzega też zbieżność ocen agencji ratingowej i Komisji Europejskiej. Zauważa jednak równie, że Standard & Poor’s zaskoczył rynki, które oczekiwały co najwyżej zmiany prognozy dla Polski z „pozytywnej” na „neutralną”. Prognoza „negatywna” oznacza 30-procentowe prawdopodobieństwo, że w ciągu najbliższych dwóch lat dojdzie do kolejnej obniżki ratingu Polski. Z kolei agencja Reutera przytacza reakcje polskiego ministerstwa finansów, że decyzja Standard & Poor’s jest „niezrozumiała” i podkreśla, że inne agencje ratingowe, Fitch i Moody’s, utrzymały dotychczasowe oceny Polski. 

Reuters cytuje też posła PiS Janusza Szewczyka, że jest to „zemsta lobby lichwiarsko-bankowego”. 

Nawet po obniżeniu ratingu Polski przez londyńska agencję, jej pozycja jest i tak o 3 punkty powyżej ratingu „śmieciowego”, którym Standard & Poor’s obłożył Węgry już w 2011 roku, oceniając rządy premiera Viktora Orbana jako „nieprzewidywalne”.

O obniżenie ratingu Polski w sobotę w RMF FM mówił też minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Podkreślał, że z polską gospodarką nie dzieje się nic niepokojącego. "Z polską gospodarką właściwie będzie w tym roku działo się coraz lepiej" - powiedział.

Dodał, że polski rząd nie jest zaskoczony decyzją o obniżeniu ratingu Polski. - Od kilku miesięcy takie sygnały pojawiały się ze stronyróżnych agencji, w szczególności ze strony agencji Standard & Poor's, przede wszystkim wiążące się z sytuacją geopolityczną. Wokół nas na pewno w szerszym otoczeniu nie jest tak spokojnie, jak byśmy sobie tego życzyli i to się odzwierciedla na ratingach. Dość powiedzieć, że nasz rating jest cały czas wyższy niż rating Włoch, bardzo potężnego państwa zachodnioeuropejskiego, jest na poziomie dokładnie takim, jak Hiszpania. Czyli całe to obniżenie nie jest jakimś sygnałem, które jest bardzo niepokojące - uważa Morawiecki.

Z kolei szef resortu finansów Paweł Szałamacha powiedział, że Standard & Poor’s, obniżając rating Polski, nie bierze pod uwagę zjawisk gospodarczych, koncentruje się na polityce. - Gospodarka ma się świetnie. Jeszcze dwa dni wcześniej Bank Światowy podwyższył prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski na 2016 rok, jeszcze dzień wcześniej Międzynarodowy Fundusz Walutowy przedłużył dostęp dla Polski do elastycznej linii kredytowej - mówił w TVN24.

kad/Polskie Radio - IAR/Fronda.pl

Komentarze (16):

anonim2016.01.17 11:09
"Przeżyliśmy Potop Szwedzki, przeżyjemi i Banksterski" 😉 Jak Ament w paciżu, hej!!!
anonim2016.01.17 11:29
Ten Szałamacha to jakiś cudotwórca, dopiero co byliśmy państwem w ruinie!
anonim2016.01.17 11:32
niech tak obnizaja dalej, a ze splata dlugow przez Polske moga sie pozegnac, tylko drugiej Grecji tutaj nie beda mieli. obnizenie ratingu jest na zlecenie, polityczna zagrywka i w tym przypadku Polacy powinni zrozumiec, ze niewazne ile bysmy mieli pieniedzy, jak bylibysmy bogaci, to nigdy tak naprawde nie bedziemy nalezec do ich prywatnego klubu. Ich bedzie interesowac tylko status dla Polaka jako niewolnika i odbior nadwyzki pieniedzy, ktory by sie znajdowal w naszym kraju jeslibysmy tylko na moment pomysleli by byc wolnym i chcieli spacic dlug.
anonim2016.01.17 11:37
Najpierw medialny skowyt w zachodnich mediach na sytuację polityczną Polski, później pohukiwania brukselskich urzędasów utwierdzają mnie,że Polacy dobrze wybrali i sprawy w Polsce idą w dobrym kierunku (DLA OBYWATELI oczywiście, a nie zachodnich firm). Teraz banksterzy obniżając rating, tylko mnie utwierdzili w tym, że polska władza działa na rzecz obywateli, a nie instytucji finansowych. :) P.S. Przez wiele lat chwaliły nas zachodnie media, Unia Europejska, finansjera ... i co? Polacy zarabiali bardzo mało (18% poniżej 1423 zł."na ręka" i aż 66% poniżej 2776 zł "na rękę" - dane za 2014), niepewność w zatrudnienu (powszechne "śmieciówki") i związana z tym masowa UCIECZKA Polaków z własnego kraju. Warto pomyśleć dlaczego wówczas nas "zachód" chwalił, a dlaczego teraz na nową władzę spływa taka fala krytyki.
anonim2016.01.17 11:38
Jak na dłoni widać że z tymi ratingami jest tak jak z naszymi sondażami wyborczymi. One nie opierają się na danych wynikających z sytuacji ekonomicznej a mają za zadanie określone zmiany kreować. To jest element wojny ekonomicznej, spekulacyjnego ataku na złotówkę który trwa już od 2 miesięcy. Należy tą instytucję pozwać do sądu za manipulację ratingami tak jak to zrobiła Australia czy USA i wygrały grube odszkodowanie.
anonim2016.01.17 11:42
"Ten Szałamacha to jakiś cudotwórca, dopiero co byliśmy państwem w ruinie!" @spok - to zależy dla kogo. Dla zwykłych Polaków byliśmy w ruinie, skoro w wyborach postanowili tak jednoznacznie zmienić władzę. Natomiast dla zachodnich banków, korporacji, finansjery byliśmy DOJNĄ KROWĄ. Teraz może się to zmienić, dlatego jest ten skowyt z zachodu. :)
anonim2016.01.17 13:19
"Gospodarka ma się świetnie" - w dwa miesiące wydźwignęła się z ruiny? Brawo PiS! :-D
anonim2016.01.17 13:51
"A może do spadku złotego przyczynili się również użyteczni idioci w ramach kampanii wyborczych jeżdżący po Polsce, Europie i USA z hasłem "POLSKA W RUINIE"? " @uncontrario - jeśli podasz mi choć jeden PRAWDZIWY cytat liderów PIS, którzy powiedzieli w kampanii wyborczej "POLSKA JEST W RUINIE", to przez rok będę tu na Frondzie pisał "@uncontrario ma rację!!!" :) Tylko nie cytuj artykułów, w których są te wyimaginowane stwierdzenia, tylko konkretne WYPOWIEDZI liderów PIS. Poszukaj w internecie, że ta cała "POLSKA W RUINIE", to był zabieg wyborczo-propagandowy PO, która włożyła te słowa w usta liderów PIS. Taki stary propagandowy numer, że za pomocą manipulacji medialnych (mając za sobą główne media) można każdemu przykleić jakąś wypowiedź, łatkę. A jeśli chodzi o spadek notowań Polski, którzy mieliby spowodować jeźdżący po Polsce, UE, USA, to bardziej pasują mi politycy PO. Schetyna sam się przyznał, że trzeba wyprowadzać ludzi, zgłosić sprawę do Europy. I nie jest to jakaś wymyślona sprawa tylko jego wypowiedź, cytuję (nagranego) Schetynę: "Jeżeli będzie utrzymane takie tempo konfliktu, naszą aktywnością będzie ulica na pewno. A także Europa.". Również KODowcy ze swoimi mediami zasłużyli się na osłabianie Polski. Pozdrawiam i życzę zwracać uwagę na realne wypowiedzi, a nie karmić się medialną papką. :) Na dłuższą metę ona bardzo szkodzi. :)
anonim2016.01.17 14:31
Idzie o miliardy z podatków od banków. To dopiero poczatek.
anonim2016.01.17 14:36
no a thusk mówił że jesteśmy zieloną wyspą i co ? jak tylko weszło PiS które chce przywrócić Polskę Polakom to już nie ma zielonej wyspy w tempie 2 miesięcy ? to szybko zachód pokazał jak na prawdę jest z nami, wystarczy że ekipa się zmieniła nie pomyśli europy czy solorzów i popadamy w ruinę, nie tak nie będzie żaden bankster żydowski nie będzie nam mówił co mamy robić poszli VON !!!
anonim2016.01.17 14:47
U mnie rating dla Standard & Poor’s spadł do poziomu CCC+. I co mi kto zrobi ???
anonim2016.01.17 14:51
.............A może do spadku złotego przyczynili się również użyteczni idioci.............. Do spadku złotego przyczynili się raczej pożyteczni idioci chodzący na masówki KOD-u
anonim2016.01.17 15:01
Standard & Poor’s=mafia bankierska.
anonim2016.01.17 16:51
@uncontrario @uncontrario Przeczytałem dokładnie te Twoje linki i tak: Andrzej Duda: „Przez 8 lat budowano Polskę z dykty. Ale jeżeli udało się ją odbudować z ruin po II wojnie światowej, to da się i teraz. Trzeba tylko dobrej woli i uczciwej władzy.” Budowa z dykty to powiedzenie, że coś jest prowizorką, a nie ruiną (ruina to coś kompletnie zniszczonego). A co do prowizorki w Polsce, to Duda ma rację: służba zdrowia - prowizorka, wymiar sprawiedliwości - prowizorka, całe państwo to prowizorka, bo sam minister Sienkiewicz powiedział, że państwo polskie istnieje tylko TEORETYCNIE. :) A co do odbudowy, to jeśli udało się po wojnie odbudować kraj ze zgliszczy, to tym bardziej z prowizorki (dykty) można zrobić konkretne państwo. :) Pozostałe linki utwierdzają tylko obserwatora, że hasło „POLSKA W RUINIE” to wymysł propagandy PO, która chciała to określenie włożyć w usta liderów PIS. A oto kilka pięknych cytatów z tych artykułów, gdzie nie ma konkretnych wypowiedzi "Polska w ruinie" tylko jakieś „interpretacje” redaktorów. :) „Hasło "Polska w ruinie" pomogła PiS i Dudzie wygrać wybory prezydenckie.” źródło GW. "Hasło PiS-u "Polska w ruinie" robi ogromną karierę w internecie. źródło facebook „Hasło PiS-u "Polska w ruinie" robi ogromną karierę w internecie. Wiemy skąd się wzięło. PiS wpadł na nie tu u nas na Podkarpaciu, w swoim mateczniku!” - źródło mrzeszów „Inni politycy PiS też od dawna tworzą obraz "Polski w ruinie", do której doprowadziły lata rządów koalicji PO-PSL. „ - źródło Natemat „Co ciekawe, prezes PiS stwierdził, że "ani on, ani nikt z jego partii nigdy nie mówił, że nasz Polska jest w ruinie". Jednak wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło "Polska w ruinie", by przekonać się, że nie do końca jest to prawdą. Źródło fakt24 Redaktor nie podaje żadnego cytatu a wie, bo w internecie „któś, cóś” mówił. :) „Głoszenie przez polityków PiS-u, że Polska w ruinie, to przekreślanie wysiłku milionów Polaków, którzy pracowali dla kraju.” - źródło blastingnews A co ciekawe, wyraz „ruiny” pojawia się tu tylko w tytule artykułu: „Szydło na tle ruin w Nowej Soli - prezydent miasta oskarża działaczkę PiS o manipulację.” oraz w wypowiedzi prezydenta miasta: „Beata Szydło nie zrobiła tego, bo tym samym zaprzeczyłaby głoszonej przez polityków partii Kaczyńskiego tezie, jakoby nasz kraj był w ruinie, czyli - jak to sama ujęła - się zwijał.” A w artykule Beata Szydło ani razu nie mówi o ruinie tylko wyzbywaniu się:"Wyzbywamy się tego, co może być naszym atutem. Nowa Sól jest tego przykładem". To się nazywa manipulacja. Ale to jest najlepsze. Nie pada ani razu słowo „POLSKA W RUINIE”, ale redaktor Polityki, oczywiście sam takie hasło daje całemu kongresowi PIS. "Oto rolnik spod Stargardu Szczecińskiego żalił się, że musi walczyć o obronę „naszej polskiej ziemi” (także na „mrozie i śniegu”), bo władza oddaje grunty obcokrajowcom, a sala wołała po adresem państwa polskiego: „hańba, hańba”. Przedsiębiorca z Pcimia przekonywał, że kraj ma wielki „potencjał osobowy” (w tym „piękną młodzież i śliczne kobiety”, jesteśmy też „piękni wewnętrznie”), ale niestety przez 25 ostatnich lat ten potencjał był marnowany, bo ten „piękny kraj” był „słabo” zarządzany. Po czym wzywał, żeby było jak najmniej „państwa w państwie”. Emerytka mówiła o niskich emeryturach oraz o braku szans rozwoju dla dzieci i wnuków. Z kolei student politologii skarżył się już po imieniu na PO i Bronisława Komorowskiego – że to ich winą są umowy śmieciowe i wyjazdy za granicę oraz że młodym „zabrano nadzieję”. On już wprost wzywał do wręczenia rządzącym „czerwonej kartki” i głosowania na PiS. Była wreszcie przedstawicielka „polskich rodzin” z patetyczną opowieścią o miłości do Ojczyzny jako miłości do Matki, ale też kpiną, że dogoniliśmy Zachód, bo mamy „globalne ceny”. Komunikat był więc w sumie tyleż prosty, co znany: obecna Polska to kraj w ruinie. Tej fałszywej tezie – czy po prostu: temu kłamstwu – towarzyszyły obrazki mogące budzić różne inne skojarzenia. A to sala skandująca miarowo na wezwanie „Zwyciężymy”, „Beata, Beata”, „Jarosław, Jarosław”. Źródło polityka Ludzie zwrócili uwagę na bolączki, później cała sala krzyczy ZWYCIĘZYMY, a redaktor mówi, że hasło PIS to „POLSKA W RUINIE”. To jest manipulacja!!!! A tu potwierdzenie, że „POLSKA W RUINIE” to projekt nie PIS, tylko tych co chcieli to od PISu słyszeć: "Projekt "Polska w ruinie" powstał w wyniku krytyki wobec pojawiających się coraz częściej w przestrzeni publicznej wypowiedzi na temat rzekomo zrujnowanej Polski. Na Facebooku zebrał już prawie 20 tys. polubień i ciągle zyskuje na popularności. – W ruinie jest spójność narodu, a nie cały kraj. Postawa pana Dudy i pani Szydło mnie obraża – mówi w "Gazecie Wyborczej" inicjatorka akcji Ewa Siemińska. Źródło onet tu jest najlepszy dowód na to, że to nie PIS wymyślił „POLSKA W RUINIE”. @uncontrario – straciłem sporo czasu na czytanie tych linków. Ani razu nikt z PIS nie powiedział „Polska jest w ruinie”. Ale dziękuje Ci za nie, bo utwierdziły mnie w przekonaniu, że całą tą checę „POLSKA W RUINIE” zrobiła PO i ich media. A wiesz dlaczego? Z dwóch powodów, po pierwsze, żeby pokazać PIS jako wiecznych maruderów, a po drugie, aby każdą zasłużoną krytykę (słaba służba zdrowia, wymiar sprawiedliwości, niskie płace, śmieciówki, zamykane zakłady, zwolnienia ludzi itp.) od razu obrócić w: „patrzcie, PIS się znowu czepia i mówi Polska w ruinie”. To się właśni Przemyśl to dokładnie i bez uprzedzeń. Szczerze zakładam, że potrafisz myśleć i wnioski nasuną Ci się same. Pozdrawiam. P.S. Wiesz kto powiedział: "kłamstwo powtarzane tysiąc razy staje się prawdą"? Dla ułatwienia dodam, że mistrz propagandy. I tak samo miało być z: PIS mówi "Polska w ruinie".
anonim2016.01.17 21:11
Ludzie,przestancie pieprzyć głupoty,podatki bankowe wprowadzano w wielu krajach i banki to przezyły,jeśli miałby on zaszkodzić to przede wszystkim małym bankom,duże międzynarodowe kolosy spokojnie sobie poradzą.Gdyby"banksterzy"chcieli się mścić to przede wszystkim za nacjonalizacje OFE....tutaj stracili darmowe miliardy wplywające co miesiąc na ich konta,nie musieli się nawet specjalnie starać o klientów,więc pomyślcie trochę logicznie a nie powtarzajcie pisowskiej taniej propagandy...
anonim2016.01.18 8:10
„zemsta lobby lichwiarsko-bankowego”. Jak najbardziej !!