Zbigniew Ziobro: Mamy do czynienia z odrażającym procederem na wielką skalę - zdjęcie
14.04.21, 09:45Fot. P. Tracz (KPRM) via Flickr, CC 0 / Platforma Obywatelska RP via Flickr, CC BY-SA 2.0

Zbigniew Ziobro: Mamy do czynienia z odrażającym procederem na wielką skalę

34

Jest kilku podejrzanych, którzy przyznali się do popełnienia przestępstw im zarzucanych. Przyznali się do przyjmowania łapówek. Jeżeli w takim razie pan Sławomir N. jest więźniem politycznym, to oni też są więźniami politycznymi, mamy samych więźniów politycznych. Ten oligarcha ukraiński też jest więźniem politycznym. Tak przynajmniej twierdzi Donald Tusk i jego koledzy partyjni” – powiedział dziś Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro w trakcie konferencji prasowej, w trakcie której odniósł się do sprawy Sławomira Nowaka.

Dodał:

Mamy do czynienia z odrażającym procederem, na wielką skalę, zorganizowanej przestępczości, na czele której stał Sławomir N.”.

Dodał, że nie można traktować go z taryfą ulgową tylko dlatego, że jest współpracownikiem oraz bliskim przyjacielem Donalda Tuska.

Wręcz przeciwnie. Od kogoś takiego powinno się oczekiwać znacznie wyższych standardów”

- zaznaczył minister sprawiedliwości.

Poniżej zamieszczamy pełen komunikat prokuratury krajowej dotyczący wspomnianej konferencji:


 

We wtorek (14.04.2021 r.) podczas konferencji prasowej Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro zapewnił o dynamicznym i rzetelnym prowadzeniu postępowania przeciwko Sławomirowi N. podejrzanemu o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, szereg przestępstw o charakterze korupcyjnym i pranie brudnych pieniędzy.

Rozwojowy charakter śledztwa

Prokurator Generalny wskazał, że śledztwo ma charakter rozwojowy. Po zatrzymaniu Sławomira N. w lipcu 2020 r. ogłoszono mu 6 zarzutów dotyczących przyjęcia łapówek na kwotę około 1,5 mln złotych. W toku intensywnie prowadzonego śledztwa o charakterze międzynarodowym, zgromadzono materiał dowodowy, który stanowił podstawę do uzupełnienia w styczniu 2021 r. Sławomirowi N. zarzutów o kolejnych 11 przestępstw korupcyjnych w łącznej wysokości 6 mln.

Prokurator Generalny podkreślił, że śledztwo jest prowadzone dynamicznie, powoływani są biegli, przesłuchiwani świadkowie. Postępowanie ma zasięg międzynarodowy i cały czas rokuje na pozyskanie nowych dowodów potwierdzających udział Sławomira N. w przestępczym procederze korupcyjnym na wielką skalę.

Zatrzymanie ukraińskiego biznesmena

Dyrektor Departamentu do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Krajowej Michał Ostrowski zaznaczył, że potwierdzeniem rozwojowego charakteru śledztwa jest zatrzymanie wczoraj (13 kwietnia 2021 r.) przez ukraińskie organy ścigania Aleksandra T. – biznesmena zarządzającego grupą podmiotów zajmujących się budową dróg na Ukrainie.

Aleksander T. usłyszał zarzuty udzielenia korzyści majątkowych Sławomirowi N. p.o. prezesa Państwowej Agencji Dróg Samochodowych Ukrainy (Ukravtodor) w zamian za pozyskanie przychylności i lojalności wobec jego firmy ze strony przedstawicieli tej agencji państwowej w związku z realizacją kontraktów na budowę dróg opiewających na kilkaset milionów złotych. Wartość przekazanych łapówek w latach 2017-2019 wyniosła łącznie 575 000 USD i 70 000 EUR.

Międzynarodowy zasięg postępowania

Prokuratura Krajowa wskazała, że śledztwo prowadzone jest rzetelnie, dotychczas przesłuchano ponad 75 świadków, na bieżąco trwa pozyskiwanie i analiza obszernej dokumentacji, w tym wyciągów z rachunków bankowych, akta sprawy liczą obecnie ponad 100 tomów. Postępowanie ma charakter międzynarodowy, wystąpiono z wnioskami o pomoc prawną na Ukrainę, do Turcji, Gruzji, Czech i Estonii.

Postanowienie Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 4 marca 2021 r.

Prawidłowość prowadzonego postępowania potwierdza postanowienie Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 4 marca 2021 r. o nieuwzględnieniu zażalenia obrony na przedłużenie tymczasowego aresztowania, w którym wskazano, że „Śledztwo ma rozbudowany i skomplikowany charakter, obejmuje wiele czynności z udziałem dużej liczby osób, w tym czynności wymagające zagranicznej pomocy prawnej. Prokurator przekonująco przedstawił efekty dotychczasowego śledztwa, które świadczą o tym, że izolacja Sławomira N. była niezbędna”. Sąd Apelacyjny uzasadniając potrzebę stosowania tymczasowego aresztowania podejrzanego podniósł, że „Obawa ucieczki bądź ukrywania się Sławomira N. przed polskim wymiarem sprawiedliwości uzasadniona jest okolicznościami zarzucanych czynów, wskazujących na jego powiązania biznesowe i zawodowe z osobami spoza kraju, w tym z firmami, które miały go korumpować”.

Argumentacja Sądu Apelacyjnego w Warszawie stanowi potwierdzenie niezasadności postanowienia Sądu Okręgowego w Warszawie z 12 kwietnia 2021 r. o uchyleniu tymczasowego aresztowania, które prokuratura zaskarży, uznając, że jedynie pozostawanie Sławomira N. w warunkach izolacji pozwoli na prawidłowe zakończenie postępowania.

dam/PAP,PK.gov.pl


Komentarze (34):

opty2021.04.15 5:56
" Nie pękajcie. Wyślę wam kartkę z POzdrowieniami z Jerozolimy, na adres Cara UE"!!!
JK2021.04.15 3:25
Pis chce wykiwać Ziobrę: Rozważany jest wariant zatwierdzenia unijnego Funduszu Odbudowy z pominięciem Sejmu. Takie rozwiązanie pozwoliłoby na zignorowanie sprzeciwu Solidarnej Polski, która w tej sprawie mówi Kaczyńskiemu „nie”. Dokumenty rząd przekazałby bezpośrednio prezydentowi z ominięciem Sejmu, a ten ratyfikowałby unijną umowę. Chodzi o to, by uniknąć zastrzeżeń opozycji i "nie" SP.
gość2021.04.14 19:49
czy mafia przejęła nasz kraj? wygląda na to że tak. jeśli za batonik skazują a za miliony wypuszczają to mafia jest w polityce i sądach.
Foster2021.04.14 18:07
Ziobro, a przeprosiłeś dr. G ?.
Rdest2021.04.15 2:20
a pocałuj go w zad
edi2021.04.14 17:30
Nalezy podziekowac dudzie, hamulcowemu reform oraz przywracajacego komunistycznych sedziow, dewastatorowi Polski.JK , duda,mm, gowin wstrzymali reformy na polecenie niemiec.Mafijna banksterka chroniaca przestepcow, wlaczy nieustannie by sady nadal zostaly skorupowane, a wyroki wydawane na zlecenie.Pis nieudaczniki wygrali wybory, a rzadzi miedzynarodowa lewacko-liberalna mafia banksterska.Za batonika karaja, za miliony wypuszczaja. SYF mafii banksterskiej rzadzacy obecnie w Polsce.
gumowa kaczka2021.04.14 16:39
na zdjęciu dwaj przeżarci uczciwością ludzie,nie widzę różnic
Zbigniew2021.04.14 16:33
Zbigniew Z. szczuje na Sławomira N. A o "Szumowinach" ani mru mru. A jak się przekręt na 78 baniek do 5 baniek? ( 70 to czego nie zwrócił koleżka Szumowin, a 8 baniek to niezapłacony WAT). No cóż, ale takimi drobiazgami u swoich to prokuratura się nie zajmuje!
Foster2021.04.14 16:24
Oni go zamknęli bo mógł przyjmować łapówki, a to czy przyjmował to nieważne, przecież procesu nie będzie bo szemrany PIS zbiera dopiero dowody.
Nowak2021.04.14 15:55
Pisi kpią sobie z Nowaka, ze uważa się za więźnia politycznego ale tak przecież jest. Czasy są inne i nikt nikogo nie będzie więził za ulotki antyrządowe ani za osiem gwiazdek namalowanych na transparencie. Teraz żeby kogoś załatwić politycznie trzeba mu przypisać czyny kryminalne. Tak Ziobro zrobił w przypadku Nowaka a przecież wiadomo, że liczyli na to, że załamany Nowak zacznie nadawać na Tuska a tu znowu kapiszon!
Anonim2021.04.14 14:09
Mowa o parafialnych spółkach elektrowoltanicznych wyciągającymi szmalec z EU? Czy może o Obajtku ku rwa ch uj pie rdolony brudna pała
Marek2021.04.14 16:25
No tak, dofinansowania są dla naszych towarzyszy, a nie dla jakiś tam spółek parafialnych. Łapy precz od naszych piniędzy
Foster2021.04.14 16:37
Jak jesteś frajerem to nie narzekaj. ja bym złotówki nie dał na biznes byłego senatora PIS. Sami jesteście sobie winni.
Artur2021.04.14 14:07
A dlaczego Nowak nie został wypuszczony na wolność po ukraińskiej tronie granicy? Przecież paszport ma...
Anonim2021.04.14 14:05
Nowak to bardzo przypomina Dyzmę z wyglądu. I kasy też nakręcił sporo. Na kaucje wpłacił miliona w pół minuty. Ciekawe ile tam jeszcze kasiory mu zostało jak w domu ze 4 miliony znaleźli a wiadomo, że w domu to każdy drobniaki trzyma.
kefas2021.04.14 13:48
neobolszewicka pis mówi o sobie ? To fakt jest odrażająca na skalę światową. *****.***
real2021.04.14 13:11
Żaden przestępca pookrągłostołowy nie został skazany i nie zostanie. Może Ukraińcy go ukarzą
Monika2021.04.14 11:31
Cześć kochani. Mam na imię Monika, i nie jestem tutaj bez powodu. Jestem miłą kobietą po przejściach, i moje potrzeby coraz częściej biorą nade mną górę. Jestem tutaj, ponieważ chciałabym poznać tutaj Pana z podobnym problemem, dla którego seks nie jest tematem tabu. Jestem zadbaną, pełną energii dziewczyną, szukam kogoś w wieku od 18 do 50 lat. Wymagam oczywiście dyskrecji. Kontakt jak i moje zdjęcia możecie zobaczyć na http://panieonline.pl/monika
Bystry2021.04.14 13:04
Pani Moniko, Zgodnie z zarzadzeniami rady ministrow i wytycznymi WHO musi pani posiadac. 1) wazny paszport szczepionkowy i byc przynajmniej dwa tygodnie po drugim "wyszczepieniu". 2) Negatywny test na Covid wykonany nie wczesniej niz dwa dni przed spotkaniem. 3) Posiadac local mieszkaniowy calkowicie zdezynfekowany przez firme posiadajaca atest Sanepidu. Niestety hotele i placowki gastronomiczne sa zamkniete. 4) Pani local musi posiadac atest glownego inspectora budowlanego. 5) Wszystki sprzety w localu takie jak np. lozko musza byc sprawdzone przez wojewodzkiego inspectora BHP. Test stresowy materialu lozka powinien byc wykonany pod pelnym obciazeniem Pani i inspectora (Zazwyczaj BHPowcy posiadaja odpowiednia do tego wage). 6) Pani instalacja kominowa powinna byc wczesniej przeczyszczona, naoliwiona i sprawdzona przez miejscowego kominiarza. 7) Alkohol, z naszej imprezy musi posiadac wazne banderole i byc sprawdzony i wyprobowany przez Sluzbe Graniczna. 8) Powinna pani posiadac atestowana kase fiskalna sprawdzona przez urzad skarbowy. 9) Musi Pani podejsc do najblizszego patrolu policji w celu wylegitymowania sie zgodnie z par 15 ustep 1 ustawy o policji, podejrzenie popelnienia wykroczenia w zwiazku z nieutrzymywaniem dystansu spolecznego i gromadzeniem sie "w kupe" w czasie odbywania stosunku seksualnego. 10) Nasze spotkanie musi byc nagrane przez policyjnego specjaliste w celu pozyskania dowodu sadowego. 11) Cale spotkanie i usluga musi odbyc sie przy pelnej wspolpracy z wojewodzkim inspektorem PIP (panstwowa inspekcja pracy) To inspector musi pierwszy wyprobowac czy w czasie wykonywania uslugi nie jest pani narazona na jakis wypadek i uszczerbek zdrowia przy pracy. 12) W czasie uslugi bedziemy oboje nosic atestowane maseczki zakrywajace twarz i nos. Maseczke bedziemy wymieniac dokladnie co 20 min. W razie nadmiernego sliotoku bedziemy uzywac atestowanej przylbicy najlepiej tej starej wyprobowanej jeszcze z pod Grunwaldu. Ubior ochronny najepiej OP1 wraz z ochrona resztki owlosienia. Jesli zgadza sie Pani na te warunki to przosze o kontakt pod moim wpisem.
rychu2021.04.14 11:13
Nowaki Nowackie to gudłaje r
Marek2021.04.14 10:48
Ziobro jest znany powszechnie pod ksywką "Zero". I nie jest to pochodna od jego nazwiska, tylko od jego umiejętności, możliwości i skuteczności. Przez SZEŚC LAT nie osiągnął niczego, poza faktem iż procesy sądowe zwykłych ludzi trwają dwa razy dłużej. A potencjalni "aferzyści z PO" śmieją mu się w twarz. Ot, cały Zbysiu Zer0
Janina2021.04.14 10:44
Ziobro, tym jesteś odrażający proceder. Tfu!
rychu2021.04.14 11:14
Ryfka tfu na ziemlu
Polak2021.04.14 10:27
Ano mamy - proceder ten nazywa się pisowską mafią a miękiszon zero bierze w nim czynny udział.
Tomek2021.04.14 11:16
Znowu gudłaj broni Polaka Nowaka
sołtys2021.04.14 11:18
Ten Nowak to taki sam Polak jak i ty wyssany przez rabina
Albert2021.04.14 10:26
W normalnym kraju minister sprawiedliwości nazywający publicznie niewinną osobę mianem "przestępcy" zostały dyscyplinarnie ͏w͏y͏p͏i͏e͏r͏d͏o͏l͏o͏n͏y jeszcze tego samego dnia i na dodatek miałby zaraz złożoną sprawę karną w sądzie o zniesławienie. Ale Polska to nie jest normalny kraj, więc Ziobro jest zupełnie bezkarny, jako członek pisiorskiej kasty.
AAAtomek2021.04.14 10:17
Nowak nie poszedł na współpracę i nie znaleziono kwitów na Tuska?
Krzysztof2021.04.14 10:12
Panie ZERO pan jesteś nieudacznikiem jakiego Polska nie widziała. Przez 6 lat złapać JEDNEGO aferzystę z PO, którego na dodatek wypuściłeś przez swoja nieudolność.Przez6 lat nie potrafiłeś przeprowadzić reformy sądownictwa. Same porażki i rycie pod Zjednoczoną Prawicą.Potrafisz tylko sprzedawać mediom taśmy Obajtka i Morawieckiego. To jedyne co ci się udało.
Albert2021.04.14 10:27
Jakiego jednego aferzystę? Przecież Nowak jest niewinny, przez 9 miesięcy nic na niego nie znaleźli. A to oznacza, że pisiorki nie złapały ANI JEDNEGO aferzysty z PO. Oni poza p͏i͏e͏r͏d͏o͏l͏eniem o aferzystach nic nie potrafią zrobić.
Krzysztof2021.04.14 10:35
Fakt. A 6 lat temu mówili o tysiącach afer i aferzystów z PO.A tu ZERO
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2021.04.14 10:11
Jak zwykle szopka w wykonaniu Zera. Niczego nie ma, dowodów nie przedstawi. Jakby miał dawno by usadził Nowaka nie czekałby aż sąd wypuści z na maksa przedłużanego aresztu tymczasowego. Szopka Zera nic więcej, a Obajtek nadal chodzi na wolności...
Anonim2021.04.14 10:09
Zero to by najchętniej Nowaka 10 lat trzymał w areszcie dopóki nie pozbiera dowodów jak Macierewicz. Pisowskie nieudacznictwo.
Anonim2021.04.14 10:01
Ten niedouczony i niekompetentny pseudopapuga chyba zapomniał, że przestępstwo należy udowodnić. A przede wszystkim, składać kwity na czas, żeby się potem nie dziwić, że sąd wypuszcza podejrzanych.