Zachód przerażony, a Rosja i Chiny zacierają ręce. Już dogadują się z talibami  - zdjęcie
17.08.21, 19:42Fot. Пресс-служба Президента России via: Wikipedia CC 4.0/Narendra Modi via: Wikipedia CC

Zachód przerażony, a Rosja i Chiny zacierają ręce. Już dogadują się z talibami

17

Jak podkreśla na łamach portalu tvp.info Petar Petrović, Rosja i Chiny nie obawiają się rządów talibów w Afganistanie. Dla nich jest to szansa na umocnienie swoich wpływów w regionie, ale również na wykorzystanie klęski Amerykanów w swojej propagandzie.

Rzeczniczka chińskiej dyplomacji Hua Chunying ze spokojem odniosła się do przejęcia władzy w Afganistanie przez talibów przekonując, że Chiny nigdy nie ingerowały w wewnętrzne sprawy tego kraju oraz zapewniając, że dalej liczą na dobre relacje sąsiedzkie. Wskazała na zapewnianie talibów, którym również ma na tym zależeć. Dlatego Chiny nie ewakuują swojej ambasady z Afganistanu.

- „Klęska amerykańskiej polityki w Afganistanie pomaga Państwu Środka w szerzeniu propagandy deprecjonującej wiarygodność Stanów Zjednoczonych, co wpisuje się w narastający konflikt między tymi krajami”

- zauważa Petrović.

Również rosyjska ambasada w Kabulu pracuje bez przeszkód. Półtora miesiąca temu Moskwę odwiedziła delegacja talibów. Zapewnili wówczas, że jeśli przejmą władzę w Afganistanie, nie dopuszczą do tego, aby kraj ten stał się platformą do ataków na inne państwa.

Rosyjskie media wykorzystują już porażkę Stanów Zjednoczonych. Prasa reżimowa przekonuje, że razem z wycofaniem amerykańskich wojsk z Afganistanu zachwiane zostało zaufanie do USA jako do partnera, na którym można polegać.

- „Oprócz ciosu wizerunkowego USA grozi też utrata znacznej części wpływów w regionie, co Rosja i Chiny spróbują wykorzystać, aby wzmocnić swoją pozycję”

- przekonuje w analizie dla PISM Wojciech Lorenz.

kak/tvp.info.pl

Komentarze (17):

abcd2021.08.20 12:12
ani Federacja rosyjska ani Chiny nie pozwoliłyby sobie na taki polityczny blamaż
Agnieszka2021.08.18 12:54
Zweryfikujcie czytelnicy tą informację, bo jej autorem jest kak, więc każdej nierzetelności od takich pseudodziennikarzy można się spodziewać. Przypominam, że kak (obok jkg i mp) lubi na frondzie łżeć na korzyść interesów firm farmaceutycznych oczerniając, niszcząc ludzi - którzy protestują, przeciwstawiają się przymusowi do masowych, nieuczciwych, niebezpiecznych eksperymentów genetycznych na ludziach - nazywając ich "antyszczepionkowcami" a te eksperymentalne, niesprawdzone preparaty "szczepionkami" (oczywiście według nich bezpieczne i skuteczne)
niestety2021.08.17 23:17
Lewackie zachodnie gów.a są przerażone, ale NIGDY nie załapią, że to lewacka hołota rządząca w USA doprowadziła do tego. Lewackie gów.o będzie przerażone, ale nigdy nie wyciągnie dobrych wniosków
matis892021.08.17 22:14
Spełnia się proroctwo o inwazji Chin i Rosji na UE. Stanie się to wtedy gdy UE się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Właśnie dyktaturę UE zapowiada już oficjalnie Niedzielski i lewacki PIS. Niemcy i Francja robią wszystko by Chiny i Rosja podbiły UE i tak się stanie bo Bóg to przepowiedział w 2012 roku.----------------------- Orędzia Ostrzeżenie 19 lutego 2012 : ,,Dwóch sojuszników, Rosja i Chiny, połączy siły. Stanie się tak, kiedy bestia z dziesięcioma rogami się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Moja córko, bestią z dziesięcioma rogami jest Unia Europejska — zwana w Apokalipsie św. Jana Babilonem. Babilon upadnie i zostanie zdominowany przez wielkiego czerwonego smoka, Chiny, i jego sojusznika niedźwiedzia, Rosję. Kiedy to nastąpi, zapanuje komunizm, i biada temu, kto zostanie przyuważony na tym, że praktykuje swoją religię w ich obecności. Wszystkie religie zostaną zakazane, ale chrześcijanie będą cierpieć największe prześladowania. Rzymscy katolicy nie będą w ogóle tolerowani i będą musieli odprawiać Msze w tajemnicy... Wasz Ukochany Zbawiciel Odkupiciel ludzkości Jezus Chrystus''
du Scheissejude Anstifter!2021.08.18 3:46
All Juden auf Europa - RAUS!
Polityka nie znosi próżni2021.08.17 21:44
Jeśli ktoś skądś wychodzi to na jego miejsce wchodzi ktoś inny ...
Böno2021.08.17 22:58
No właśnie, normalna sprawa, a nie jakaś sensacja. USA same sobie winne, a i Polska, że tak bezkrytycznie popiera wszelkie działania USA: Jugosławia, Irak, Afganistan, a były i inne niezbyt roztropne sprawy działania i pewnie na tym nie koniec. Polska polityka zagraniczna ostatnich 30 lat wolnej Polski to katastrofa: ciągła służalczość i ciągle na kolanach.
Aldona2021.08.17 21:43
Pytanie > Czy USA same się wrobiły w Afganistan i propagowanie amerykańskiego stylu życia ? Czy może to Chiny i Rosja zmusiły USA do "wejścia" w afgańskie góry. Najbardziej szokujące jest to ,że Biden i jego administracja odcięły się od 20 lat okupacji Afganistanu przez USA i przymuszoną między innymi Polskę.
11 września ...2021.08.17 21:38
Obawiam się ,że jeśli zbyt dobrze dogadają się z Talibami to dla USA szybko nadejdą tragiczne czasy ...
Hua Chunying2021.08.17 21:06
ooo i to jest dobra kandydatka dla Kaczora !!!
mr.on2021.08.17 20:53
Tak wygląda upadek kolejnego imperium - tym razem USA. Zaczęło się już dawno - w czasach kiedy to lewaków zaprzestano lać grubymi pałami [ im grubsza tym lepsza ] i zaczęto im przyznawać prawa. Prezydentura Trumpa była tylko barwnym epizodem a teraz USA jest tylko cieniem dawnej potęgi. Ucieczka w panice PIERWSZEJ ARMII ŚWIATA przed pastuchami w sandałach jest tego najlepszym przykładem. Za to - no nie wiem czy Chińczycy pijają szampana, ale Rosjanie - ci pewnie sobie nie żałują. I tak to na naszych oczach tworzy się nowa historia.
Gówno wiesz o USA!2021.08.17 21:07
Gówno wiesz o USA! Nigdy tam nie byłeś i nie będziesz, języka nie znasz .... a kaszanka już ci wystygła!
NEOS com pl2021.08.17 20:35
RasPutin wcis Baidena w rure NS2 , a Chinczycy wygrali Talibanami z Ameryka za miske ryzu.
du Scheissejude Anstifter!2021.08.17 21:08
Alle Juden auf Europa - Raus!
zero polskich paszportów USrAelczykom!!2021.08.17 20:11
Chiny, Rosja, Pakistan, Afganistan Syria itp - bój się Biden i ten zdemoralizowany zlepek wszelkich nacji i plemion całego globu ziemskiego, zwany USA, który wnet runie jak wieża Babel!!
Anonim2021.08.17 20:19
i tak bedzie,Rzym sie wydawał też nie do zabicia ,a jak barbarzyncy sie połączyli zdechł bardzo szybko , upadek poprzedziła rewolucja podobna do obecnej homosiowej degeneruchowej .wszystko wyglada jak czarny scenariusz ,a orkiestra na titanicu (ue usa) gra jeszcze w najlepsze
Anonim2021.08.17 20:49
Historia kołem się toczy . :)