Za wojskowym zamachem stanu w Mjanmie stoi Rosja? - zdjęcie
29.03.21, 13:25Fot. volganet.ru via Wikipedia, CC 3.0 / kremlin.ru, CC BY 4.0

Za wojskowym zamachem stanu w Mjanmie stoi Rosja?

7

Rosja jest prawdziwym przyjacielem reżimu wojskowego w Mjanmie – powiedział Min Aung Hlaing, prowodyr krwawej junty, która wbrew woli ludu siłą przejęła władzę i w ciągu dwóch miesięcy zabiła setki pokojowych demonstrantów. Oświadczył to podczas corocznej wojskowej defilady na której byli obecni rosyjscy wojskowi, – informuje grupa „Informacyjny Opór”.

Podczas protestów przeciwko wojskowemu zamachowi stanu w Mjanmie , na dzień 28 marca zginęło już 459 osób. Poinformowało o tym Stowarzyszenie Pomocy Więźniom Politycznym (AAPP), podaje Radio Swoboda.

Według AAPP siły bezpieczeństwa junty zatrzymały 2 559 demonstrantów i wydały 119 nakazów aresztowania.

W Dniu Sił Zbrojnych, 27 marca, w Mjanmie zginęło 91 osób, w tym dzieci, co wywołało ostrą reakcję międzynarodową i potępienie krwawej junty.

W Mjanmie codziennie odbywają się protesty przeciwko wojskowemu zamachowi stanu, który miał miejsce 1 lutego po aresztowaniu pod fałszywymi zarzutami obalonej przez wojskową juntę szefowej rządu Aung San Suu Kyi.

Eksperci grupy „Informacyjny Opór” sugerują, że za przewrotem wojskowym w tym kraju w Azji Południowo-Wschodniej stoją rosyjskie służby specjalne. Wpływy Moskwy w Mjanmie mają długie korzenie. Moskwa wspierała juntę wojskową w tym kraju od 1962 roku, od 50 lat. Prawdopodobnie Rosja zdecydowała się odzyskać wpływy w tym kraju.

Przypomnijmy, Mjanma graniczy z Indiami i Bangladeszem na zachodzie, Chinami na północnym wschodzie, Laosem na wschodzie, Tajlandią na południowym wschodzie, od południa i południowego zachodu z wodami Zatoki Bengalskiej i Zatoki Martaban, a także Morzem Andamańskim.

Strategiczne położenie Mjanmy w regionie Indo-Pacyfiku jest podobne do strategicznego położenia Krymu nad Morzem Czarnym.

Kontrola nad Mjanmą zapewnia przewagę w postaci kontrolowania zarówno morskiej, jak i powietrznej przestrzeni całego regionu Azji Południowo-Wschodniej.

Jagiellonia.org

Komentarze (7):

Fufmel2021.04.1 15:59
Dziwi mnie, że te oszołomy z frondy nie napisały jeszcze, że za koronawrus też odpowiada Rosja.
Prawda2021.03.29 16:00
Ciekawe Kiedy będzie Zamach Stanu na Putina to beda JAJAJAJ
Böno2021.03.29 15:09
Za wszystkim, co dzieje się na świecie stoi Rosja. To chyba jakieś supermocarstwo i najinteligentniejsi ludzie na świecie, sami geniusze. Czyżby dlatego, że tak dużo gorzały chleją? Aż się wierzyć nie chce? Co jeszcze tej Rosji niektórzy autorzy nie przypiszą? Same cuda nad cudami.
Anonim2021.03.29 13:55
Rosja to potęga, a Putin najpotężniejszy człowiek na Ziemi! Destabilizuje UE, wybiera sobie prezydenta USA, robi przewroty wojskowe gdziekolwiek ma ochotę. Na jego skinienie strąca się samoloty z prezydentami i cywilne też. Powiadają że nawet Papież jest sterowany przez Kreml. Wielka jest potęga Putina!
katolicka deratyzacja Polski2021.03.29 14:23
Konfederacja Rosyjska to marionetka Putina. Wywiad amerykanski ustalil ,ze Rosja i Chiny popieraly Trumpa,bo on jest nieodpowiedzialnym histerykiem i wariatem.
wesoły tęczowy ormowiec2021.03.30 12:45
Kretynizm nabyłeś w "procesie życiowym" czy wyssałeś z cycka matki ?
Fufmel2021.03.29 15:24
Ale z polską nie dali rady, zapewne dzięki dochtórowi targalskiemu, który od Boga otrzymał wyjątkowy dar wyczuwania onuc.