Z powodu pandemii dzieci lądują u psychiatry - zdjęcie
05.02.21, 16:42fot. pixabay.com

Z powodu pandemii dzieci lądują u psychiatry

8

- Większość porad telefonicznych bez wątpienia dotyczy obciążeń psychicznych. Stany lękowe, kłopoty z koncentracją czy ze snem. Wszystko to bardzo się nasiliło w ostatnich miesiącach – mówi Axel Gerschlauer, który jest członkiem Federalnego Zrzeszenia Pediatrów.

Jak stwierdza, w Niemczech obowiązują zaostrzone restrykcje pandemiczne. Z tego też powodu w wielu landach szkoły i przedszkola pozostają zamknięte, a co więcej nawet aktywność na świeżym powietrzu została znacznie ograniczona. Co istotne, do prawidłowego rozwoju psychicznego dzieci i młodzieży niezbędne są interakcje międzyosobowe, w tym także gry zespołowe. 

Axel Gerschlauer dodaje także, że to, co słyszy od swoich kolegów po fachu w całym kraju, brzmi coraz dramatyczniej.

- Zaburzenia zachowania, opóźnienie w rozwoju mowy, wiele dzieci bardzo przytyło. Ogromnie wydłużył się czas korzystania z mediów – wylicza problemy, które zauważa on sam oraz jego koledzy po fachu.

Obserwacje jego oraz innych pediatrów zostały również potwierdzone przez ankietę, która została przeprowadzona wśród 347 psychoterapeutów.

Zdaniem Gerschlauer Niemcy, aby doprowadzić setki tysięcy dzieci i młodzieży do prawidłowego stanu psychicznego, będą zmuszone zainwestować dużo czasu i pieniędzy

- To będzie wielkim wyzwaniem. W nadchodzących dwóch latach będziemy potrzebować planu i bardzo dużo personelu. Potrzeba o połowę więcej psychoterapeutów – powiedział ekspert.

W Niemczech działa telefon zaufania, z którego mogą korzystają już dzieci i młodzież, ale też dorośli opiekunowie. Numer 116111 działa tam już od 40 lat. Jak dowiadujemy się od Anna Zacharias z telefonu zaufania, bywa że na ten numer dzwonią nawet 8-letnie dzieci, które cierpią psychicznie z powodu lockdownu. Głównymi tematami są zdrowie psychiczne i samotność, ale w ostatnim czasie dochodzi także doświadczanie przez dzieci przemocy w domu. Jak podaje Zacharias w ubiegłym roku pod ten numer zadzwoniło już ponad 460 tysięcy dzieci.

Pomocy udziela tam 3 tysięce wykształconych opiekunów, którzy odbierają telefony, a porad udziela także 80 współpracowników odpowiadających na zapytanie online. Okazuje się bowiem, że dzieci częściej wolą pisać maile, ponieważ nie zawsze mogą swobodnie rozmawiać z uwagi na fakt, że z powodu lockdownu przebywają w tych samych pomieszczeniach razem z innymi domownikami.

- Liczba porad dla rodziców wzrosła w ubiegłym roku o 64 procent – pisze portalu dw.com . - I nie chodzi już tylko o problemy z dojrzewającymi dziećmi czy konflikty w rodzinie, ale często o lockdown, który wystawia nerwy całych rodzin na ciężką próbę – czytamy dalej.

 

mp/dw.com

Komentarze (8):

Anonim2021.02.6 19:47
Biedactwa. Niech wyjdą jeszcze głośniej pokrzyczeć, że aborcja jest OK. I na powietrzu pobędą i energię rozładują.
Anonim2021.02.6 19:44
I pomyśleć, że były czasy, kiedy dzieci zamiast do szkoły, szły do roboty, a i te z najbogatszych rodzin były wychowywane w rygorze, o którym współczesnym nawet się nie śniło. I nikt się nad nimi nie rozczulał. Ta wszechobecna pajdokracja już zaczyna być po prostu uciążliwa.
Anonim2021.02.5 17:26
Największym nauczycielem bachora jest ojcowski PAS!
To prawda!!2021.02.9 10:09
Świeta prawda!!!
ryszard2021.02.5 17:13
U nas będzie gorzej. Płacą dzieci, ale to przerażający wynik skutków powszechnego zbydlęcenia i nieuctwa polityków. To także przestroga dokąd zmierza celebrycka "cywilizacja" . Spójrzmy u nas, z chwilą pandemii zmieniły się diametralnie warunki i sposób nauczania, było przecież logicznie że w dostosowaniu do zmienionej rzeczywistości natychmiast powinny zostać zmienione podstawy programowe. Ale aby tego dokonać, trzeba się po prostu znać na nauczaniu, nie bać się pracy i najważniejsze żyć zgodnie z przykazaniem miłości, (szczególnie, że chodzi o dzieci). A co zrobili w tej sprawie ci hipokryci biorący polityczną kasę za edukację?
katolik2021.02.5 17:22
chodzi o ograniczanie ludzi w dzialaniu i rozumowaniu, łatwiej sterować nazisto- masonom, dlatego nie mozna sobie dać w kasze dmuchać takim dupkom jak zdrajcy, jak gates soros, tylko dlatego że mają kase
katolik2021.02.5 16:55
Nie z powodu infekcji o chatrakterze grypy, tylko z powodu układu zdrajców z nazistami, realizujecie plan Holocaustu dla młodych i nstarych , zamordyzmu. Ale wszystko ma swój koniec i trzeba bedzie zapłacić, a rachunek przyjdzie samoistnie za ludzką krzywdę
katolicka deratyzacja Polski2021.02.5 17:00
Komunista-pseudokatolik realizuje plan Konfederacji eksterminacji Narodu Polskiego za ruble i szekle.