Wszystkie zbrodnie Szwedów i Norwegów. Krwawe dziedzictwo Lutra - zdjęcie
27.02.20, 18:20

Wszystkie zbrodnie Szwedów i Norwegów. Krwawe dziedzictwo Lutra

89

Przez dekady lewica stawiała jako wzór do naśladowania Skandynawie, podkreślając zalety skandynawskiego państwa opiekuńczego i swobody seksualnej. Odbiorcy lewicowiec propagandy nie byli i nie są świadomi, że równocześnie Skandynawia skrywa w swej historii – politykę eugeniki (która była wzorem dla nazistów) i wieki terroru antykatolickiego – współczesne lewicowe zbrodnicze patologie to intelektualne żniwo protestantyzmu.


Wiele ciekawych informacji o ciemnej stronie Skandynawii można znaleźć w, wydanych przez wydawnictwo Fabryka Słów, wspomnieniach „Raport z północy” autorstwa Andrzeja Pilipiuka autora licznych popularnych powieści i opowiadań, który nie ukrywa swojej patriotycznej tożsamości.

Po wprowadzeniu protestantyzmu do Norwegii, wszyscy poddani, w tym i ci którzy chcieli pozostać katolikami, zostali przez władze uznani za luteran. Przez wieki istniał w Norwegii zakaz przybywania do kraju kapłanów katolickich. W Norwegii „do połowy XIX wieku obowiązywało […] prawo pozwalające karać śmiercią każdego schwytanego księdza katolickiego”.

Zdaniem pisarza nie było „pozytywnych owoców reformacji […] . Reformacja zaowocowała […] szaleńczymi pogromami Żydów. W Skandynawii uczniowie Lutra byli skuteczniejsi niż Hitler – wybili Żydów do nogi”. Luteranie jak talibowie zniszczyli, z nienawiści do katolicyzmu, zabytki, budynki, dzieła sztuki i księgi.

W Szwecji luteranie dokonali „ludobójstwa na katolickiej ludności Smalandii”. Luteranie katolików deportowali i odbierali im mienie. Represje dotykały nawet tych, którzy tylko kontaktowali się z krewnymi katolikami lub zatrudniali katolików. „Do końca XVIII wieku katolicyzm był zakazany”. Dzieci z małżeństw mieszanych musiały być wychowywane w luteranizmie. Liberalizacja nadeszła dopiero od 1860 roku, ale dopiero w latach 70 XX wieku „uchylono przepis zabraniający istnienia klasztorów” katolickich.

Skandynawska socjaldemokratyczna eugenika była wzorem i inspiracją dla nazistowskiego ludobójstwa dokonanego przez Niemców. Szwecja „stosowała bezwzględny terror i politykę czystki etnicznej. Szwedzcy eugenicy jeszcze w latach trzydziestych uznawali Lapończyków za „rasę schyłkową” , bezwartościową, a wręcz genetycznie szkodliwą. Do końca lat 70 celem Szwecji było wyniszczenie Lapończyków” czyli rdzennej ludności z północy.

Szwecja zmuszała Lapończyków do osiadłego tryby życia, odbierała im dzieci decyzjami administracyjnymi bez możliwości odwoływania. Dzieci wynaradawiano, umieszczając je w sierocińcach i rodzinach zastępczych, zakazując rodzicom kontaktowania się z dziećmi – w wyniku tego dzieci nie znały swoich rodziców, swego języka i kultury.

„Szwecja poddała sterylizacji ponad pięćdziesiąt tysięcy obywateli. Sterylizowano osoby opóźnione umysłowo, alkoholików (…) ludzi prowadzących ''aspołeczny tryb życia'', czyli Lapończyków”. „W Laponii miała miejsce czystka etniczna, za którą nikt nigdy nie poniósł odpowiedzialności, o tych sprawach do dziś niewiele się mówi, niewiele się pisze, nie kreci się filmów”.

Dzisiejsza Skandynawia przestała być miejscem przyjaznym dla Skandynawów. Szwedzkie miasto Boras zostało przez pseudo uchodźców ubogacone kulturowo „do tego stopnia, że zwykli Szwedzi musieli się wynosić z dwóch dzielnic”.

Jak informuje pisarz we współczesnej Szwecji toleruje się „pedofilów. Chwilowo z przyczyn taktycznych tylko tych wyznających islam”. W Szwecji muzułmańskie dziewczynki są okaleczane na polecenie swoich rodziców podczas obrzezania, wycina się im łechtaczki i wargi sromowe, by nie mogły mieć przyjemności z seksu. W wyniku tych okaleczeń wdają się zakażenia a ofiary mają
problemy z trzymaniem moczu. Kiedy muzułmanie mogą bezkarnie okaleczać swoje dzieci, to rodowici Szwedzi są karani za danie dziecku klapsa.

Zdaniem pisarza „Szwecja jest chyba jedynym krajem w Europie, w którym całkowicie legalne jest kazirodztwo”. W latach 20 XX wieku ze szwedzkiego „kodeksu karnego wykreślono sankcje za zoofilie i współżycie z członkami rodziny. Obecnie całkowicie legalnie można uprawiać seks z kozą. Można też legalnie poślubić przyrodnie rodzeństwo – nawet kiedy jeden rodzic jest wspólny”.

Andrzej Pilipiuk uważa, że w „W Szwecji trwa już wojna domowa. Prowadzi ją rządząca lewica przeciwko własnemu narodowi. Sojusznikami w tej walce są chordy obcych” bezkarnie popełniających zbrodnie, w tym morderstwa i gwałty, na szwedzkich obywatelach. „Dzisiejsza Szwecja to runa moralna. Lewica przez dekady swoich rządów doprowadziła do potwornej katastrofy społecznej”. Normą jest samotność, rozwody, aborcje (30% nienarodzonych dzieci jest mordowanych), alkoholizm, narkomania, rozpad rodzin i więzi międzyludzkich. Przerażającą rzeczywistość dopełnia najazd islamskich imigrantów.\


Zdaniem pisarza „Szwecja lat osiemdziesiątych właśnie przestała istnieć. Zatruta polityczną poprawności, zlaicyzowana, sfeminizowana, stała się niezdolna” do oporu wobec zewnętrznych i wewnętrznych wrogów. Za zgodą swoich władz jest kolonizowana przez agresywnych barbarzyńców. Szwedzi dali się zniewolić islamistom, „już nie walczą. Szwedzi już się nie buntują. Szwedzcy rodzice pozwalają krzywdzić swoje córki. Młodzi Szwedzi pozwalają obcym obmacywać i wyzywać swoje koleżanki”. „Szwecja to kraj który popełnił samobójstwo. Popełnił je na raty”. Pisarz głosi, że odpowiedzialna za tą sytuacje „socjaldemokracja to złośliwy nowotwór”.


Jan Bodakowski

Komentarze (89):

edi2020.03.22 14:53
JEŻELI KORONAWIRUS ZATRZYMA TĘCZOWĄ ZARAZĘ BĘDZIE DLA LUDZKOŚCI BŁOGOSŁAWIEŃSTWEM !!
Oglada - Psy 3 w imie zasad (2020) 2020.03.1 12:29
www.ciinema.eu - ---------------------- To Największa wyszukiwarka legalnych filmów i seriali online! Znajdziesz tam filmy takie jak: 365 Dni (2020) Czy Legiony 2019 Setki filmów w jednym miejscu a to wszystko z dożywotnim dostępem. Polecam jak najbardziej!
ja2020.02.29 15:56
Co do eugeniki to Niemcy byli zafascynowani polskimi i amerykańskim osiągnięciami. To co tu piszecie o protestantach można to samo powiedzieć o katolikach
SynagogaSZATANA2020.02.29 12:25
ŻYDZI powinni mieć takie same prawa ja Katolicy w Polsce. Jeżeli Polacy manifestują swoją Miłość do Boga I Jezusa to ŻYDOM powinno się dać prawo manifestowania swojej NIENAWIŚCI do Jezusa, Jego KOŚCIOŁA i BOŻYCH Przykazań. Wszyscy przestępcy, cudzołożnicy, pedofile, sboczeńcy powinni mieć prawo do PARADY NIENAWIŚCI. ZYDZI powinni mieć prawo do publicznego oddawania czci prawdziwemu Mesjaszowi i królowi ŻYDOWSKIEMU - Antychrystowi -synowi LUCYFERA na którego czekają juz ponad 4000lat.
ryszard2020.02.28 15:12
i hu im w du
grimm2020.02.28 14:50
Janie Bodakowski, wolniej, wolniej, bo popełniasz pan błędy na błędzie. Są tu wszystkie oprócz ortograficznych. Uff, chociaż to.
lady chapel2020.02.28 14:03
Polecam stronę ze świetnymi materiałami teologicznymi i nie tylko: https://www.augustinus.pl/lectuur-categorie/augustinus
Izabela2020.02.28 12:55
A Franciszek radośnie wydaje znaczek pocztowy na cześc 500lecia reformacji https://www.dorzeczy.pl/swiat/46145/Watykan-Specjalny-znaczek-z-okazji-500-lecia-reformacji.html
and1232020.02.28 12:36
A biskup Polak radośnie obchodzi jubileusz tej schizmy. Ręce opadają jak pomyslę o niektórych naszych pasterzach.
PI Grembowicz2020.02.28 10:57
Raczej to jest dziedzictwo wikingów: pogan, drapieżców i morderców.
Mirek2020.02.28 8:44
Nic dodać nic ująć . W Polsce byłoby to samo gdyby nie Kosciół Katolicki . Tylko dzięki wierze Polska jest jeszcze w miarę normalnym krajem . Mam nadzieję że zatrzymamy wszelkie zboczeństwa .
Nairobi2020.02.28 13:02
To prawda. U nas żadnych zboczeń nie ma. Ani tyci, tyci. Nawet kawałka zboczenia nie uświadczysz :-( Szkoda, w sumie.
Yep2020.02.28 8:40
A Polacy wypędzili arian. Takie czasy były. Jednego nawet ubili.
Przemyslaw2020.02.28 22:12
Yep ! Tak wypędzili Arian! I słusznie. A może napiszesz dlaczego?
Yep2020.02.29 9:52
Bo trzeba było po potopie szwedzkim znaleźć kozła ofiarnego. Na początku szlachta w większości poparła króla szwedzkiego. Później od niego odstąpiła, bo nie był zbyt zainteresowany koroną, ale rabunkiem. I miała wobec tego poczucie winy, które zwaliła na arian.
Elektor2020.02.28 8:23
Oj frondziarze wy tam uważajcie z artykułami! Jeszcze kilka takich i nawet najtwardszy elektorat pisowski ciemnota sakramencka zacznie odkrywać że carska Rosja w tamtych czasach to w sumie może nie był taki najgorszy potwór bo bywały gorsze? Oj ostrożnie tam w redakcji!
Lobo2020.02.28 7:47
Tak jak się spodziewałem: dziś musiało być na frondelku krytycznie o Norwegii.
Ateistyczna Kretynizacja Polski2020.02.28 8:25
Protestancka aktywność :)
Przemyslaw2020.02.28 22:10
A dlaczego nie miało tak być ! Przecież opisują prawdę, tak jak u nich jest ! Niestety, to przykre !
Czeslaw 2020.02.28 5:33
Norwegia to tradycja nazizmu – symbolem Vidkun Quisling a ponadto „farmy rozpłodowe” nazistowskich ośrodków Lebensborn. Niestety tą niechlubną tradycję w zmodyfikowanej formie kontynuuje Barnevernet, czyli norweski urząd do spraw ochrony dzieci. Szkoda że w tekście brak informacji o procederze "palenia czarownic" w Szwecji, bo nagłaśniane jest w tym przypadku tylko katolicka Hiszpania.
Protestant2020.02.28 0:02
Zasadniczą słabością przedstawionego tekstu jest ocena faktów historycznych przy zastosowaniu współczesnych standardów. Ale w okresie reformacji najczęstszym rozwiązaniem w Europie była: zasada: czyja władza tego religia. Był to okres wyniszczających wojen religijnych, lecz wewnątrz poszczególnych narodów narzucając jednolite wyznanie, można było dzięki tej zasadzie zachować względny spokój społeczny. Analogicznie do Szwecji czy Norwegii, okrutni w stosowaniu tej zasady była np. Hiszpania, tyle że tam to najpierw żydzi, a później również protestanci, byli prześladowani przez inkwizycję (podlegającą królowi hiszpańskiemu). Na tle tych państw Polska była na przełomie XVI i XVII w. przez kilkadziesiąt lat oazą względnej religijnej tolerancji. Zdarzały się prześladowania i rozruchy katolików skierowane głównie przeciwko innowiercom, ale wśród przywódców narodu była wola, by wolności innych uszanować. Powinniśmy być dumni, że w 1573 r. zawiązano tzw. konfederację warszawską, której treść była ewenementem wśród narodów europejskich. Podpisany wtedy dokument uważany jest za początek gwarantowanej prawnie tolerancji religijnej. W 2003 tekst konfederacji warszawskiej został wpisany na listę UNESCO Pamięć Świata. Czytamy w niej między innymi: "A iż w Rzeczypospolitej naszej jest różnorodność niemała z strony wiary krześcijańskiej, zabiegając temu, aby się z tej przyczyny miedzy ludźmi rozruchy jakie szkodliwe nie wszczęły, które po inszych królestwach jaśnie widziemy, obiecujemy to sobie spólnie za nas i za potomki nasze na wieczne czasy pod obowiązkiem przysięgi, pod wiarą, czcią i sumnieniem naszym, iż którzy jestechmy różni w wierze, pokój miedzy sobą zachować, a dla różnej wiary i odmiany w Kościelech krwie nie przelewać ani się penować odsądzeniem majętności, poczciwością, więzieniem i wywołaniem i zwierzchności żadnej ani urzędowi do takowego progressu żadnym sposobem nie pomagać."
az2020.02.28 7:35
Warto obejrzeć: "Luter i rewolucja protestancka" https://gloria.tv/post/6vonZhCJuweD4F2ns47EuynBJ
Protestant2020.02.28 12:37
Obejrzałem już jakiś czas temu. Oczywiście Grzegorz Braun poszedł po bandzie, przypisując Lutrowi odpowiedzialność za wszelkie zło tego świata. Nie chodzi mi tu nawet o dobre imię reformatora, którego rola jest zupełnie inna (niepomiernie mniejsza) dla protestantów, niż np. rola papieża dla katolików. Luter był częścią swojej epoki, a jego przekonania zmieniały się z upływem czasu. Protestantyzm, moim zdaniem najtrafniej, definiuje się przez pięć "sola" (z łaciny słowo oznaczające "tylko": - sola scriptura (tylko Pismo święte) - sola fide (tylko wiara) - sola gratia (tylko łaska) - sola Christus (tylko Chrystus) - soli Deo gloria (tylko Bogu chwała) Chociaż więc wiele Kościołów ze względów historycznych zaliczanych jest do protestantyzmu, to jednak tylko część z nich wytrwała przy tych zasadach. Dotyczy to również krajów skandynawskich, gdzie protestantyzm przed wiekami stał się wyznaniem państwowym, natomiast wiara przestała mieć realne znaczenie w życiu większości ludzi w społeczeństwie. Oznacza to, że współcześnie zachowania ludzkie w większości nie uwzględniają perspektywy chrześcijańskiej.
Protestant2020.02.28 13:05
Errata Miało być: solus Christus
lady chapel2020.02.28 14:03
Polecam stronę ze świetnymi materiałami teologicznymi i nie tylko: https://www.augustinus.pl/lectuur-categorie/augustinus
az2020.02.28 19:25
Szanowny Panie, pomyłka Lutra i za nim wszystkich nurtów protestantyzmu polega na utożsamieniu Boga ze światem, a co za tym idzie na „uczasowieniu” Absolutu. W miejsce Boga kreatora i Jego aktu stworzenia świata ad extra („na zewnątrz” Boga), pojawia się fałszywa idea mówiąca o tym, że Bóg rozwija siebie permanentnie, stwarza Siebie ciągle dalej na drodze ewolucji, czyli że aniołowie, ludzie, zwierzęta – to wszystko – jest sposobem istnienia boskości. A zatem w miejsce doskonałego Boga kreatora wchodzi kreatura boskości, która polega na tym, że Pan Bóg jest niedoskonały i musi się wiecznie i z pomocą czasu, przestrzeni i całego wszechświata rozwijać. Luter do tego stopnia zrewoltował teologię, że przypisał cechy boskie diabłu, jednocześnie postponując Boga poprzez jego satanizację i uznając misję Jezusa za dzieło "samozbawiania się bóstwa" (co w efekcie doprowadziło Lutra do zakwestionowania obecności Chrystusa w Eucharystii). Zdaniem pra ojca protestantyzmu, Bóg-Ojciec jest największym tyranem, który - nie tak jak mówi Pismo św. przybył na ziemię w celu Zbawienia rodzaju ludzkiego z motywu miłości, lecz - zmusił Jezusa do tragicznej męki i śmierci na krzyżu. Cała rzeczywistość łącznie z Absolutem jest zdefiniowana jako sprzeczność – contradictio. W Komentarzu do Księgi Psalmów Luter nie pozostawia żadnych złudzeń : „Zanim Bóg stał się Bogiem, musiał najpierw stać się szatanem”. Niestety, zatrutym źródłem najważniejszych ideologii nowożytności jest protestantyzm wypływający z teologii dialektycznej Lutra, ponieważ nikt w całych dziejach świata tak nie zsatanizował Pana Boga. Protestancka koncepcja Boga jest immanentna – panteistyczna, ponieważ, stworzenie pojęte zostaje jako wewnętrzny proces w samym Bogu Objawionym. Skoro szatan tak jak człowiek, anioł i każde inne istnienie w kosmosie jest częścią Boga i skoro musi tak być, że sam „Bóg musi stać się szatanem” – to wówczas Bóg pojmowany jest jako wieczny i ciągle zaspakajający się popęd. Tę nową definicję Boga, którą zaproponował Luter, przyjęli wszyscy idealiści niemieccy – Marks z Engelsem i oczywiście cały ruch komunistyczny, i ruch nazizmu niemieckiego, cały ruch genderyzmu, i cały ruch feminizmu, ponieważ w badaniach naukowych istnieją proste linie pomiędzy wszystkimi trendami feministycznymi i homoseksualnymi do protestanckiej teologii Lutra. Dlatego nie uważam, że - jak Pan pisze : „Braun poszedł po bandzie…” – bo historia pokazuje nam, że źródłem tych tragicznych systemów i ideologii jest właśnie ojciec reformacji.
az2020.02.28 19:26
cd. Z panteistycznych założeń Lutra wynika, że nie jesteśmy też na zewnątrz wieczności, bo czas nie jest bytem stworzonym ad extra wieczności, tylko jest immanentnym procesem w samym Bogu. W związku z tym, jeśli cokolwiek dzieje się na świecie, to jest aktem i procesem Kreatora. Przy tym panteistycznym pojęciu Boga, Marcina Lutra, nikt nie może powiedzieć: „ Ja myślę”, bo nasze myślenie jest myśleniem Boga; ani też nie może powiedzieć „Ja jestem wolny”, bo przecież nasza wolność jest iluzją z tego powodu, że wolnym może być tylko Pan Bóg. Nikt z ludzi nie może twierdzić: „Ja pamiętam”. Ponieważ jako część Boga nie mam takiego prawa, skoro nasza pamięć jest też częścią pamięci Boskiej. Spytajmy zatem, dlaczego jednak człowiek wypowiada swoje „ja”? Tylko dlatego, żeby Bóg, który pierwotnie nie wie, kim jest, mógł wreszcie zrozumieć kim jest. Bo On nie wie, że jest odwieczną Mądrością i tylko przez mądrość ludzką ma dopiero zdobyć mądrość. Kto zatem decyduje według Lutra o wszystkich doskonałościach Boga? CZŁOWIEK. Proszę Pana to czysty absurd i katolicy z takim myśleniem o Panu Bogu nie mają nic wspólnego! Dlatego też na tezach Lutra, które zostały dosłownie przejęte przez ideologów ostatnich wieków, począwszy od feminizmu aż do homoseksualizmu oraz innych nurtach ideologicznych: w idealizmach, empiryzmach, materializmach, socjalizmach, komunizmach czy kapitalizmie, dokonano tylko konkretyzacji – albo intelektualnej, albo moralnej, albo politycznej, albo ekonomicznej, albo społecznej, albo kulturowej - tez reformacji jako jednej z najniebezpieczniejszych, bo „religijnej rewolucji” w dziejach świata. Dokonano tylko w nich rozszerzenia, pogłębienia w te negatywne określenia dotyczące osoby ludzkiej i małżeństwa oraz rodziny w terminologii protestantyzmu Lutra. Trzeba mocno podkreślić, że ideologie nowożytności są świadomymi i wolnymi negacjami katolickiej koncepcji Boga, Kościoła i świata. Twórcy tych ideologii precyzyjnie znają katolicyzm, dogłębnie go negują, nieustannie atakują i dążą do jego unicestwienia. Między wiarą protestancką i katolicką niestety nie ma ani jednego pomostu Jest tylko jeden pomost natury – że wszyscy bracia i siostry protestanci są ludźmi. Czyli pomost w człowieczeństwie jest, ale w wierze nie ma najmniejszego wspólnego związku. Pozdr.
***2020.02.28 20:33
Świetnie wytłumaczone. Dlatego też:...... "nie może złe drzewo wydać dobrych owoców".
Przemyslaw2020.02.28 22:06
A dobre drzewo nie może wydać złych owoców ! Tu Pan Bóg jest najlepszym drzewem, żadne inne się nie liczą ! Kropka !
Protestant2020.03.1 14:00
@az Albo nazywa się Pan: Tadeusz Guz (ks. prof.), albo nie powołując się na źródło, "pisze Pan Guzem". Powyższe sformułowania są tak charakterystyczne dla wspomnianego księdza, że bodaj nie ma innej postaci wśród naukowców, która podzielałaby jego poglądy i sformułowania. Ale protestantyzm, luteranizm, postać Marcina Lutra - nie leżą wprost w obszarze naukowych dociekań księdza. To jego "hobby", a ponieważ w rozmaitych miejscach potrafi przyciągnąć słuchaczy sensacyjną treścią, to bywa chętnie zapraszany. Nawet we własnym środowisku naukowym nie zyskuje jednak poparcia. Oto oświadczenie wydane przez dwóch innych profesorów KUL, tym razem zajmujących się zawodowo tematem ekumenizmu: "Z przykrością po raz kolejny musimy prostować tezy ks. prof. Guza, które głosi od kilku już lat, nie zważając na wielostronną krytykę i sprostowania, a także na prośby swoich zwierzchników kościelnych. Wygłaszając swoje tezy ks. prof. Guz udowadnia, że jego znajomość teologii Lutra jest – najdelikatniej mówiąc – bardzo powierzchowna i fragmentaryczna. Interpretując każdą wypowiedź teologiczną, należy sięgnąć do kontekstu bliższego i dalszego oraz dokonać porównania danej tezy z innymi wypowiedziami omawianego autora (w tym wypadku Lutra) na ten sam temat. W przeciwnym razie dochodzi do błędnej interpretacji, świadczącej o nierzetelności naukowej badacza. Jest rzeczą oczywistą, że katolicy nie przyjmują poglądów Lutra. Jednak przekręcanie sensu jego wypowiedzi, aby wysnuć na tej podstawie bardzo daleko idące wnioski, mające zdezawuować już nie tylko wiarę dziś żyjących luteranów, ale także katolicki episkopat niemiecki, jest po prostu nieuczciwe. Ks. prof. dr hab. Przemysław Kantyka Dr hab. Piotr Kopiec, prof. KUL Instytut Ekumeniczny KUL" (https://ekai.pl/wiedza-ks-prof-guzia-o-lutrze-powierzchowna-i-fragmentaryczna/) Postawa poszukiwania sensacji przez naukowca, nie jest dobra, bo skłania go do łapania się poszczególnych sformułowań w badanych tekstach, z zaniechaniem dociekań o rzeczywistą myśl autora. To tak jakby przypisywać Chrystusowi zachętę do nienawiści, skoro powiedział: "...kto nie ma w nienawiści swojego ojca..." (por Łk. 14,26).
az2020.03.1 18:57
Przykro mi, ale nie zgadzam się z Panem, że ks.prof. Tadeusz Guz jest „osamotniony” w swoich publikacjach i wypowiedziach nt. protestantyzmu. Jest wiele osób w świecie naukowym i nie tylko, które bazując na materiałach źródłowych, wyciągają dokładnie takie same wnioski jak ks.prof. Guz. Mam na myśli takie osoby jak: prof. Grzegorz Kucharczyk, prof. Mieczysław Ryba, Grzegorz Górny, Paweł Lisicki, Michael Voris, Roberto de Mattei, kard.Gerhard Muller, Angeli Pellicciari, prof. Massimo Viglione… Nie wiem czy zdaje sobie Pan sprawę, ale zamiast odniesienia do mojego wpisu, przystąpił Pan do ataku, ponieważ doszukuje się Pan u mnie „zapożyczeń”, a przywołując oponentów Księdza – czyli ks. prof. Kantyka i dr Kopca - którzy bezpardonowo, personalnie zaatakowali Profesora, celowo szeroko nagłaśniając swoje oświadczenie – nie wnosi Pan niczego konstruktywnego do naszej rozmowy. Nie jest też prawdą, że ks.prof. Guz traktuje temat protestantyzmu jako „hobby”. Jest to wybitny uczony, który wiele lat swej pracy naukowej spędził na studiowaniu prac niemieckich myślicieli - w języku oryginałów, wychował w RFN wielu studentów i poznał osobiście bardzo wielu protestantów. Ponadto, wbrew Pana zarzutom o powierzchowność wiedzy Ks. profesora, bada on założenia protestantyzmu w kontekście rozwoju całej niemieckiej filozofii, dostrzegając ich wyraźny kontrast wobec, opartej na filozofii realistycznej, teologii katolickiej. Jestem nikim, żeby wchodzić pomiędzy tych uczonych. Jednak dalece niecelne są takie Pana stwierdzenia, że rzekomo tezy ks.prof. Guza nie „są reprezentatywne na KUL-u…”. Czy można sobie wyobrazić taką sytuację, że na katolickiej uczelni nie są znane prace naukowe (wydane w kilku językach) i wykłady Księdza dotyczące protestantyzmu – otóż tak nie jest. Pyta Pan: „Czy są reprezentatywne dla Kościoła katolickiego?” – tak są reprezentatywne dla KK, czego przykładem są w/w przeze mnie osoby i ich prace. Co do tzw. „usprawiedliwienia” u Lutra, to jest to najważniejsza kwestia w jego teologii. Kościół, do którego należę, naucza, że Pan Bóg w Trójcy Świętej Jedyny daruje nam łaskę zbawienia i odkupienia poprzez życie ziemskie, Mękę, Krzyż, śmierć, Zmartwychwstanie i Wniebowstąpienie Pana Jezusa jako wiecznego i absolutnie doskonałego Syna Bożego, i jednocześnie jako świętego Syna Człowieczego Niepokalanej Matki Bożej Maryi. Czyli Jezus, absolutnie Święty w swojej Boskiej i ludzkiej naturze, zbawia z winy i odkupuje z kary upadłą, grzeszną ludzkość. Natomiast Luter opowiedział się przeciwko świętości Trójcy Przenajświętszej i, tym samym, przeciwko świętości Pana Jezusa – co próbowałam wyjaśnić w moim poprzednim wpisie. cdn.
az2020.03.1 18:59
@Protestant cd. Czy może mi Pan (w tym wątku) wyjaśnić, gdzie - wg Pana jest - przyczyna grzechu? Bo według ojca reformacji, jedyną przyczyną grzechu jest właśnie Bóg Objawiony. Jako katolik pytam, czy podziela Pan tę tezę Lutra? Zapewniam Pana, że katolicy chcą współpracować z protestantami, żeby zdobywać ludzkość dla Chrystusa, ale jak długo jako protestanci, podzielacie tezę Lutra, że Chrystus jest jedynym grzesznikiem i objawił nam tyrana Boga Ojca, tak długo nasze wszystkie wysiłki razem wzięte spalą na panewkach. Bo kto z katolików opowie się za takim Chrystusem, który jest „simul iustus et peccator” czyli zarówno sprawiedliwy jak i grzesznik – to są słowa Lutra 😊 Przecież, jak wspominam wcześniej, Pan Jezus nigdy, ani w swojej Boskiej ani w ludzkiej naturze nie zgrzeszył, ani w swoich myślach, ani w pamięci, ani w wolnej woli, ani w ciele ludzkim – Pan Jezus nigdy jako Człowiek nie uczynił grzechu. Deklaruje się Pan jako protestant, wobec czego zakładam, że zna Pan słowa Lutra, które napisał do Erazma z Rotterdamu na temat wolnej woli - cytuję: „Tylko ty, Erazmie, zrozumiałeś mnie prawidłowo. Nie chodzi mi o handel odpustami, ani o czyściec, ani o papiestwo, ale wyłącznie o zniewoloną wolę, która jest moim zasadniczym tematem. To nie biedny człowiek jest winny, lecz niesprawiedliwy Bóg. To Bóg spowodował, że Adam upadł. To Bóg sprawił, że Judasz stał się zdrajcą. Bóg jako stwórca dobra i zła”. Krótko mówiąc Luter pozbawił człowieka wolnej woli - żeby to zrozumieć warto sięgnąć po traktat „O niewolnej woli” Lutra: http://luter2017.pl/wp-content/uploads/pdf/ONiewolnejWoli.pdf Ciekawi mnie, czy zastanawiał się Pan nad tym, dlatego właśnie wszystkie nurty protestanckie są przeciwko Maryi? Dla katolika Maryja jest dowodem na to, że człowiek może być uświęcony przez Boga, w całości swojej bytowości – czytamy o tym w PŚ - „ŁASKI pełna” – KECHARITOMENE (Łk 1, 28). Dla protestanta to jest problem. Dlaczego? Skoro protestantyzm określa Pana Boga jako istotnie złego, no to wtedy postawienie jakiegoś człowieka, który jest doskonały, to byłoby zaprzeczeniem takiego pojęcia Boga, jako istotnie dobrego i zarazem złego, czyli dobrego i grzesznego. Dlatego żaden człowiek nie ma prawa być doskonałym, przy takiej koncepcji Boga, jaką ma szeroko pojęty protestantyzm - a ja nie znam ani jednego odłamu protestanckiego, w którym protestanci by nie twierdzili, że Bóg jest autorem dobra i zła. W związku z tym, jeżeli katolicka wiara mówi, że Niepokalana jest bez grzechu, to to jest dla protestantów „absurd”, bo skoro reformacja Lutra przesunęła przyczynę grzechu na samego Boga, to skoro sam Bóg jest sprawiedliwy i grzeszny zarazem, to nie może istnieć żaden człowiek, o którym możemy powiedzieć, że on jest niepokalanie poczęty. To jest główna przyczyna, dla której tak zaciekle Państwo protestanci odrzucacie Maryję, Matkę Boga! Pozdrawiam
Protestant2020.03.2 9:56
Reprezentatywne dla Kk są jego oficjalne wypowiedzi (soborów, papieży) wyrażone w oficjalnych dokumentach. Dokumentem Kk jest np. jego "Wspólna deklaracja o usprawiedliwieniu..", a nie jest nim wyrażona jako prywatna opinia nawet kardynała, byłego prefekta Kongregacji nauki wiary. „Tylko ty, Erazmie, zrozumiałeś mnie prawidłowo..." Bardzo proszę o wskazanie numeru strony, na której przywołany przez Pana cytat zaczynający się od powyższych słów, znajduje się w dokumencie źródłowym. Bo ja twierdzę, że go tam nie ma. Pamiętam natomiast, że dokładnie tego rzekomego "cytatu" używał ks T. Guz w jednym ze swoich kazań/wykładów. Czy zgodzi się Pan ze mną, że jeśli tego cytatu brak w źródle, stanowiłoby to dowód manipulacji ze strony ks. T. Guza? (nie oskarżam Pana o manipulację, bo uważam wciąż, że przytacza Pan wiernie argumenty owego księdza-profesora). cdn
az2020.03.2 17:26
@Protestant Może to najmniej istotne, ale rozmawia Pan z kobietą :)) Wracając do tematu - zacytowane przeze mnie poprzednio słowa Lutra, stanowią swoistą „esencję” jego poglądów i pochodzą z „De servo arbitrio” (1525), czyli z odpowiedzi Lutra na ‘De libero arbitrio”(1524) Erazma z Rotterdamu. W tym traktacie „O niewolnej woli” Luter pisze również tak – cytat: • „Po grzechu Adama wolna wola jest tylko słowem, i gdy osiąga to, co potrafi osiągnąć, popełnia moralny grzech.(…) Powinienem był powiedzieć prosto: ”wolny wybór jest w rzeczywistości fikcją, jest nazwą bez rzeczywistości. Bowiem nikt nie ma mocy pomyśleć dobrej lub złej myśli, gdyż (…) wszystko dzieje się absolutną koniecznością” • „Następnie także i to u Ciebie [Erazmie] bardzo pochwalam i oświadczam, że jedynie ty poza wszystkimi innymi uchwyciłeś rzecz samą, to jest istotę sprawy, a nie nużysz mnie tymi obcymi mi tematami: o papiestwie, o czyśćcu, o odpustach, i innymi podobnymi bredniami raczej niźli tematami, w dziedzinie których dotąd prawie wszyscy daremnie na mnie sidła nastawiali. Ty jeden i jedyny dostrzegłeś zasadniczy punkt zagadnienia i do samego gardła mi skoczyłeś, za co w głębi duszy składam ci dzięki. W tym bowiem zagadnieniu chętniej się poruszam, o ile czas i sprzyjające okoliczności na to pozwalają.” • „Człowiek jest jak koń. Bóg wskakuje w siodło? Koń jest posłuszny i dostosowuje się do każdego ruchu Jeźdźca i idzie tam, gdzie On chce. Bóg rzuca wodze? Wówczas szatan wskazuje na grzbiet zwierzęcia, które pochyla się, idzie i poddaje ostrogom i kaprysom swojego nowego jeźdźca. (...) Zatem konieczność, a nie wolna wola, jest kontrolującą zasadą naszego postępowania. Bóg jest autorem tego, co złe, jak również tego, co dobre; a jak obdarza szczęściem tych, którzy na to nie zasługują, tak również faktycznie potępia tych, którzy nie zasługują na swój los” (źródło: De Servo Arbitrio). • „Jego [Judasza] wola była dziełem Boga; Bóg swoją wszechmocą poruszał jego wolą, tak jak wszystkim, co jest na tym świecie” (źródło: De servo Arbitrio) źródło: http://luter2017.pl/wp-content/uploads/pdf/ONiewolnejWoli.pdf
az2020.03.2 17:28
cd. Spór między Lutrem i Erazmem, i poglądy ojca reformacji na temat zniewolonej woli człowieka, nie są żadną wiedzą tajemną. Nawet Wikipedia o tym pisze 😊 https://pl.wikipedia.org/wiki/O_niewolnej_woli Co do ks.prof. Tadeusza Guza, który bardzo Panu „uwiera” w naszej rozmowie, to jest on dla mnie wielkim autorytetem i przede wszystkim jego wykłady zainspirowały mnie do poszukiwania źródła i przyczyn podziału w łonie chrześcijan. I nie jest absurdalnym twierdzenie, że nowa definicja Boga, jaką de facto wprowadził Luter, nie wpłynęła na Marksa, Engelsa czyli cały ruch komunistyczny, nazizm i współczesne nam ideologie…. Proszę sobie zadać pytanie: kim był Marks i Engels? Rodzina Karola Marksa porzuciła judaizm i przyjęła luteraństwo. A Engels jaką religię reprezentował? Luterańską. A wcześniej Leibniz – był protestantem. Jean-Jacques Rousseau – myślenie protestanckie, de Spinoza – porzuca judaizm na rzecz protestantyzmu. Niestety idee Lutra miały również wpływ na szerzenie się niemieckiego antysemityzmu i powstanie nazizmu. Często spotykam się z opinią, że Niemcy uważali Lutra za drugiego Mojżesza i pierwszego Führera. W książce z roku 1543 „O Żydach i ich kłamstwach”, Luter wzywa do unicestwienia Żydów, proponując siedmiokrotne rozwiązanie problemu żydowskiego. Fragment: „Po pierwsze spalić ich synagogi lub szkoły i zakopać, przykryć ziemią to, co się nie spali, aby człowiek nigdy już nie oglądał ponownie kamienia czy żużli, które po nich pozostały.” To Luter pierwszy uznawał konieczność państwa absolutnego, w którym: „miecz księcia powinien być czerwony od ociekającej krwi". Był radykalnym przeciwnikiem demokracji, jako ustroju przeciwnego naturze ludzkiej, utaplanej w grzechu, wymagającej nad sobą bata. Za konieczne uznał rządy oparte na przemocy, władca powinien lud bić, rżnąć, wieszać, palić, ścinać głowy, bić kołem — aby wzbudzić zbawienny strach. Ludowi nie przysługuje żadne prawo do oporu, nawet wobec rządów najbardziej okrutnych i tyrańskich, gdyż „Bóg woli znosić niesprawiedliwą władzę niż lud powstający w imię słusznej sprawy". Do Erazma z Rotterdamu, który wzywał do pokoju, pisze: „Wojna ta jest wojną Boga, naszego Pana. On ją wszczął, On ją podtrzymuje, a ona nie ustanie, dopóki wszyscy wrogowie jego Słowa nie legną niczym łajno u naszych stóp". Niestety rewolucja protestancka doprowadziła do wielkiego wyłomu w sercu Kościoła, ale też była przyczyną licznych wojen religijnych, z wojną trzydziestoletnią na czele. Luter nie jest reformatorem, on jest pierwszym rewolucjonistą. Rewolucje, które nastąpią później - francuska, komunistyczna - jako prototyp mają właśnie rewolucję z 1517 roku.
Protestant2020.03.2 12:04
"Bo kto z katolików opowie się za takim Chrystusem, który jest „simul iustus et peccator” czyli zarówno sprawiedliwy jak i grzesznik – to są słowa Lutra" W pewnym sensie, a myślę, że Luter ten sens miał na myśli - powie to każdy wyznawca Chrystusa, podążając za słowami Apostoła Pawła: "On to [Bóg] dla nas grzechem uczynił Tego, który nie znał grzechu, abyśmy się stali w Nim sprawiedliwością Bożą." (2 Kor. 5,20-21) Jezus jest tu jednocześnie bez grzechu, a więc sprawiedliwy, a jednak zostaje uczyniony grzesznikiem (dosłownie "grzechem", i to przez Boga!) aby w zamian obdarzyć nas swoją sprawiedliwością. Jeśli przywoływane przez T. Guza wypowiedzi Lutra były komentarzem do tych słów - to uczony profesor nie dyskutuje już z Lutrem, ale z apostołem Pawłem. "Ciekawi mnie, czy zastanawiał się Pan nad tym, dlatego właśnie wszystkie nurty protestanckie są przeciwko Maryi? " Co to znaczy "być przeciwko Maryi"? Wyobraźmy sobie jakieś wyznanie chrześcijańskie, które stawiałoby tezę, że najwyższą godność spośród ludzi wszystkich czasów posiada Józef Cyrenejczyk, bo tylko on pomagał Zbawicielowi nieść krzyż. I oto przedstawiciel tego wyznania mówi nas (do Pana i do mnie): "dlaczego jesteście przeciwko Józefowi z Cyreny?" Jesteśmy tu (Pan i ja) po tej samej stronie. Odpowiedzielibyśmy: uznajemy dokładnie taką rolę Józefa, jaka wynika z pism Nowego Testamentu, ani większą ani mniejszą. Nie kwestionujemy tego, co on zrobił, i pochwalamy jego czyn, ale to nie do nas należy ustalanie ważności osób w niebie, bo nawet Chrystus tego nie czynił (por. Mk. 10,40) Wracając do Pańskiego pytania: protestanci nie są przeciwko Maryi. Uznają jej wyjątkową rolę Matki Pana. Bo to katolicyzm ma problem z uzasadnieniem wszystkich swoich twierdzeń o niej.
az2020.03.2 20:16
@Protestant - Szanowny Panie, niestety nie chodziło Lutrowi o (2 Kor 5,17-21), ale skomentował list do Efezjan i napisał: „Syn Boży musiał jeszcze przed stworzeniem świata umierać na krzyżu”. Czyli dla Lutra śmierć Jezusa na Golgocie była uzewnętrznieniem tego, co wcześniej stało się już w wieczności. Obalił w ten sposób prawdę o tym, że śmierć jest skutkiem grzechu, a w zamian za to głosił, że jedynym grzesznikiem wieczności i czasu jest sam Pan Bóg. Dlatego Luter uznał misję Jezusa za dzieło "samozbawiania” się Absolutu i jednocześnie w swojej nauce o usprawiedliwieniu odrzucił zasadę i cnotę sprawiedliwości, czyli to że człowiek powinien starać się z całych sił, żeby postępować sprawiedliwie, być prawym i uczciwym. Luter to wszystko odrzuca. Dlatego też usuwa z kanonu ksiąg NT list św.Jakuba, w którym apostoł pisze m.innymi, że wiara bez uczynków jest martwa (Jk 2,14-26): „Tak też i wiara, jeśli nie byłaby połączona z uczynkami, martwa jest sama w sobie”. I tak jak już wcześniej napisałam, zdaniem Lutra Bóg Ojciec jest największym tyranem, który - nie tak jak mówi Pismo św. przybył na ziemię z miłości, aby zbawić ludzkość, lecz - zmusił Jezusa do tragicznej męki i śmierci na krzyżu. I stąd ten „wniosek” Lutra, że Jezus jest „simul iustus et peccator”. Dla katolika jest to największa herezja. Jeśli chodzi o Maryję, to jako katolik nie mam problem z uzasadnieniem Jej roli i chętnie podzielę się z Panem tym co „noszę” w sercu na temat Matki Jezusa. Zgodnie ze stosowaną przez Pana zasadą „sola scriptura” rozpocznę od (Łk 1,28). Mamy tu Zwiastowanie Anielskie i Wcielenie Boga-Człowieka, czyli najważniejsze wydarzenie w dziejach odkupienia ludzkości. I właśnie Anioł wypowiada kim jest Maryja: „Bądź pozdrowiona, PEŁNA ŁASKI, Pan z Tobą, błogosławiona jesteś między niewiastami”. Proszę zwrócić uwagę, że nie zwraca się do Niej „Maryjo”, ale PEŁNA ŁASKI. Maryja bowiem, już od chwili poczęcia Jej przez rodziców, była przedmiotem szczególnej miłości Boga, który w odwiecznym zamyśle wybrał Ją na matkę swojego Syna, który stał się człowiekiem, i — w konsekwencji — zachował Ją od grzechu pierworodnego. Dlatego właśnie anioł zwraca się do Niej tym imieniem, które w domyśle oznacza: „od zawsze napełniona miłością Boga”, Jego łaską. Myślę, że doskonale oboje wiemy, że nasi prarodzice w Raju UTRACILI pełnię łaski, a Panu Bogu - w Jego doskonałym planie zbawienia człowieka - spodobało się zachować Maryję od pierworodnego grzechu, którym my wszyscy jesteśmy skażeni. I tylko Ona, jedyna w całych dziejach ludzkości, jest PEŁNA ŁASKI. Dlatego też mówimy o Maryi, że jest Niepokalanie poczętą i Najświętszą w całych dziejach ludzkości.
az2020.03.2 20:18
cd. Maryja, przez zgodę na poczęcie w swoim łonie Jezusa, stała się Świątynią Trójcy Świętej i żadne stworzenie, nawet Aniołowie nie są tak „napełnieni” Bogiem i nie dostąpili takiej łaski jak Maryja. W momencie, w którym wypowiedziała swoje „fiat”, zamieszkała w Niej cała pełnia Bóstwa. Jest umiłowaną Córką Ojca, umiłowaną Matką Syna i umiłowaną Oblubienicą Ducha Świętego. Dlatego tam gdzie jest Maryja, tam jest też Duch Święty. To przez Maryję Chrystus przyszedł na świat i tylko z Niej, przeczystej, wolnej od jakiegokolwiek grzechu "wziął" Swoje ludzkie Ciało. Tam gdzie byłoby skażenie jakimkolwiek grzechem pierworodnym, Najświętszy Bóg Człowiek by się nie począł. W Biblii wiele rzeczy nie jest podanych „wprost”, tak jak chociażby nigdzie nie ma słowa Trójca Święta. Dlatego dla mnie jako katolika, czytanie Pisma Świętego polega na wyciąganiu logicznych wniosków, a teologia to zdaje się wnioskowanie z wiary 😊 Wracając do Maryi - w Starym Testamencie mamy zapowiedź niezwykłych wydarzeń: „Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna” (Mt 1,23) Co tu jest ważne w tym słowie? – otóż niezwykły CUD, że jako Dziewica poczęła i jako Dziewica urodziła Jezusa. Rodząc się z Maryi, Syn Boży nie naruszył w niej nawet cielesnych znamion dziewictwa - pisze o tym Izajasz: ”Zanim odczuła skurcze porodu, powiła dziecię, zanim nadeszły jej bóle, urodziła chłopca. Kto słyszał coś podobnego?” (Iz 66,7). Jezus nawet sposobem swojego narodzenia zapowiedział początek nowego świata, świata wolnego od grzechu i jego następstw. A następstwem grzechu były między innymi trudy i bóle rodzenia, o czym czytamy w (Rdz 3,16): „Do niewiasty powiedział: Obarczę cię niezmiernie wielkim trudem twej brzemienności, w bólu będziesz rodziła dzieci…”. Dlatego Kościół katolicki naucza, że rodząc Jezusa, Maryja nie utraciła zewnętrznych znamion dziewictwa, ponieważ jest Niepokalana. To nie ludzie, ale sam Bóg tak chciał, żeby macierzyństwo Maryi było DZIEWICZE. Chrystus Pan chciał w taki sposób się narodzić, aby ujawnić zarówno prawdę Swego Ciała, jak też swoją Boskość. I tak, aby ujawnić prawdę Swego Ciała, rodzi się z kobiety, natomiast aby ujawnić swoją Boskość, rodzi się z Dziewicy.
az2020.03.2 20:20
cd. Ciekawi mnie bardzo jak Pan komentuje słowa Jezusa umierającego na krzyżu, który najpierw zwrócił się do Swojej Matki, a następnie do ucznia: «Niewiasto, oto syn Twój». Następnie rzekł do ucznia: «Oto Matka twoja» (J 19, 26-27). Wiele jest protestanckich komentarzy do Nowego Testamentu, ale na ten temat ciężko coś znaleźć (?) Dla nas katolików, zgodnie z wolą Ukrzyżowanego Jezusa, Jego Matka staje się Matką umiłowanego ucznia, a on Jej synem. Dlatego Maryja staje się Matką wszystkich uczniów Jezusa, a oni otrzymują w Niej swoją Matkę i dlatego właśnie Maryja jest dla katolików Matką Kościoła, czyli Mistycznego Ciała Jezusa. Maryja jest najdoskonalszym Arcydziełem Najwyższego. Jest Arcydziełem, którego znajomość i posiadanie Bóg zastrzegł samemu Sobie. Przez Kościół katolicki nazywana jest „Alma Mater” – Matką ukrytą i tajemniczą, z tego właśnie względu, że prowadziła życie ukryte. Pojęcie „Alma” pojawia się w Księdze Izajasza, gdzie pada zapowiedź Jej macierzyństwa: „Oto Panna pocznie i porodzi Syna” (Iz 7, 14). To pokora Maryi spowodowała, że nie tylko sama się ukrywała, ale też z pewnością błagała Boga o życie ukryte, ubogie i pełne upokorzeń. Dlatego Pan Bóg w swej dobroci „zasłonił” przed nami Jej Poczęcie i Narodzenie, tajemnice Jej życia, Jej Zmartwychwstanie i Wniebowzięcie. Jak piszą Święci, bez szczególniejszego przywileju żadne stworzenie, choćby najczystsze, nie ma wstępu do tej Świątyni jaką jest Matka Boga. Dlatego Maryja jest ukryta przed światem, ponieważ świat tych wielkich rzeczy nie zna, bo jest do tego niezdolny i nie jest tego godzien. Całe Pismo Święte wielokrotnie zapowiada Osobę i rolę Maryi: http://www.duchprawdy.com/biblia_maryja.htm Pozdr.
Protestant2020.03.2 12:05
Tytuł Theotokos (dosłownie "rodząca Boga") pojawił się podczas soboru efeskiego (531 r.) w kontekście sporu z poglądami Nestoriusza, i miał znaczenie chrystologiczne, czyli opisujące naturę Chrystusa. Jezus jest Bożym Synem od poczęcia, Dzieciątko urodzone przez Maryję jest Wcielonym, Odwiecznym Bogiem (a wiec Jezus nie "stał się" Bogiem np. podczas chrztu w Jordanie, albo podczas przemienienia na górze). Użycie sformułowania Matka Boża może być poprawne, pod warunkiem że pamięta się, iż jest to zastosowanie tzw. wymiany orzeczników (communicatio idiomatum), które bywa ryzykowne. Rozwój doktryn maryjnych stanowi przykład zlekceważenia tego ryzyka. "...czytamy o tym w PŚ - „ŁASKI pełna” – KECHARITOMENE (Łk 1, 28)" Kecharitomene (κεχαριτωμενη) w Łk. 1,28 jest użyte w formie imiesłowu przymiotnikowego biernego. Nie powinniśmy jako Polacy mieć z tym problemów, bo gramatyka języka polskiego również ma tę formę. Sam czasownik wyraża "ułaskawienie, obdarzenie łaską", natomiast nie wnosi idei "napełnienia, pełności". Dlatego w Przekładzie ekumenicznym (zaaprobowanym przez Kk, i z przedmową prymasa Glempa) czytamy: "Bądź pozdrowiona, obdarowana łaską!" Idea "pełni" ("pełna łaski" została wniesiona do tradycji przekładów biblijnych przez Vulgatę Hieronima (łac. gratia plena), i na 1700 lat utrwaliła błędną treść. Wprawdzie współczesne przekłady katolickie są dokonywane z greki, a nie z Vulgaty, jednak błędny przekład tego wersetu jest wciąż podtrzymywany, na przekór wiedzy tłumaczy. Idea "pełni" jest w grece oddawana przez słowo "pleroma". Hieronim chciał upodobnić Maryję do Syna Bożego (Odwiecznego Słowa), o którym prolog ewangelii Jana stwierdza "pełen łaski i prawdy" (J. 1,14). Ważną rola dla opisu Chrystusa "Pełni: Bóstwo na sposób ciała" występuje w liście do Kolosan (Kol. 2,9; por. Kol. 1,19). Co więcej, wierzący są wzywani do "napełnienia Duchem/w Duchu", a o Szczepanie, pierwszym męczenniku czytamy, że "Szczepan pełen łaski i mocy..." (Dz. 6,8). I we wszystkich tych przypadkach idea pełni jest wyrażana jakąś formą greckiego słowa "pleroma". Ale w Łk. 1,28 tego słowa, tej idei "pełni" tam nie znajdziemy. "...ja nie znam ani jednego odłamu protestanckiego, w którym protestanci by nie twierdzili, że Bóg jest autorem dobra i zła" Ja nie znam takiego wyznania protestanckiego, które by tak twierdziło. Ale gdyby nawet coś podobnego gdzieś się pojawiło, to jedynie jako interpretacja jakiegoś trudnego biblijnego wersetu np.: "Oto człowiek stał się taki jak My: zna dobro i zło..." (Rdz. 3,22). A więc nie tylko człowiek zna zło, ale również zna go Bóg...
Protestant2020.03.1 14:01
Zarzuty ks. Guza są również niespójne wewnętrznie. Ostrze jego krytyki wobec Lutra/protestantyzmu w przytoczonej przez Pana formie dotyczy rzekomej perspektywy panteistycznej teologii Lutra. Panteizm - to zbiór przekonań w obszarze filozofii - i jako taki powinien być przez księdza filozofa dobrze znany. Ale, za głównych propagatorów panteizmu wskazuje się żyjących w kilkadziesiąt lat po Lutrze Giordana Bruno oraz Barucha Spinozę - dysydentów społeczności odpowiednio katolickiej i żydowskiej. Ksiądz Guz swoją tezą o panteizmie Lutra, powinien zasłynąć w swojej macierzystej dziedzinie naukowej, ale tylko pod warunkiem, że jego tezy nie są wyssane z palca. Napisał Pan (za ks. Guzem): "Tę nową definicję Boga, którą zaproponował Luter, przyjęli wszyscy idealiści niemieccy – Marks z Engelsem i oczywiście cały ruch komunistyczny, i ruch nazizmu niemieckiego, cały ruch genderyzmu, i cały ruch feminizmu, ponieważ w badaniach naukowych istnieją proste linie pomiędzy wszystkimi trendami feministycznymi i homoseksualnymi do protestanckiej teologii Lutra." Teza, że w którymkolwiek ze wskazanych przez Pana obszarów ktokolwiek rozważa "definicję Boga" - jest absurdalna. Ktoś, kto jednoznacznie istnienie Boga neguje, albo tematu Boga w ogóle nie podejmuje, nie będzie szukał u Lutra jakiejś definicji Boga, rzekomo przez reformatora wprowadzonej. Czy tezy ks. Guza są reprezentatywne na KUL-u, czyli w macierzystej uczelni księdza profesora? Nie. Czy są reprezentatywne dla Kościoła katolickiego? Również nie. W 1999 roku Papieska Rada ds. Popierania Jedności Chrześcijan oraz Światowa Federacja Luterańska podpisały „Wspólną deklarację o usprawiedliwieniu”, a w 2013 r. wspólny raport „Od konfliktu do komunii”. "...między luteranami i katolikami istnieje konsens w podstawowych prawdach dotyczących nauki o usprawiedliwieniu (WD 40). Światowa Federacja Luterańska i Kościół Katolicki, na podstawie tego porozumienia oświadczają wspólnie: Potępienia Soboru Trydenckiego nie dotyczą nauki Kościołów luterańskich przedłożonej w tej Deklaracji. Potępienia luterańskich ksiąg wyznaniowych nie dotyczą nauki Kościoła rzymskokatolickiego przedłożonej w tej Deklaracji (WD 41)." (Wspólna deklaracja)
ciocia klocia2020.02.27 23:39
Luter wiecznie żywy.
Ateistyczna Kretynizacja Polski2020.02.28 8:23
Oczywiście. Na tym polega wieczne piekło.
katolik2020.02.27 22:17
w Polsce dno popslsldwiosnanowoczesnaiwyborcyorazpoplecznicy chcą takiego dna dla Polaków
Glaudiusman2020.02.27 22:00
Reformacja tego typa to główne źródło krwawych wojen i bestialskich rewolucji, jakich świat nie widział. Wszystkie plugawe totalitaryzmy i zbrodnie z reformacji biorą początek. Bo jest ona bluźnierstwem i kłamstwem na wszystkich możliwych płaszczyznach, deformuje i niszczy prawdę a nakręca kłamstwo, propagandę i antyludzkie ideologie oraz wszelkie zboczenia.
kacpi2020.02.29 20:24
To podobnie jak katolicyzm
Jan Radziszewski2020.02.27 21:39
Nie ma co się dziwić chcą byś bardzo blisko w PIEKLE tj obok swoich Pater tj. Raabe Protestantyzmu tzn Marcina Lutra i podobnych mu nauczycieli Herezji tej sekty żydowskiej
ZNISZCZĄ CI KOMPUTER !!! 2020.02.27 21:02
Nie znasz strony internetowej - NIE OTWIERAJ!!! Mendy blogowe podsyłają strony pornograficzne zainfektowane wirusami. Zniszczą ci komputer moga się dostać do twoich kont bankowych, email, itp.
ladychapel2020.02.27 20:47
Katolicy NIC nie wiedzą na temat swoich braci w wierze - protestantów czy prawosławnych. A ci drudzy - na odwrót - w czasie przydotowań do konfirmacji poznają inne konfesje tak, by ewentualnie konfirmant mógł się zdecydować na inne wyznanie jeżeli akurat uzna, że jest mu ono bliższe. Dla katolików jakiekolwiek inne wyznanie chrześcijańskie to herezja a gdy katolika spytasz czy czyta Biblię,lub zechcesz na Jej temat porozmawiać - uzna cię za sekciarza bo katolik na co dzień Pisma nie czyta
SZCZEPAN2020.02.27 21:02
ladychapel??? Nie jesteś Katolikiem, to widać! Co ty możesz wiedzieć na temat Katolików ! Wiesz tylko tyle, co od lewaków , ze złej strony! Co ty możesz wiedzieć na temat naszej Biblii ?? Ja czytam Biblię, rozumiem, chcę porozmawiać, a czy ty chcesz?? Słucham ! Wyobraż sobie, że nawet mam Teologa /po studiach/ w domu. Nie uogólniaj ! Może porozmawiamy, co??? Aż się zdziwisz, jak nic nie wiesz !
ZZZ2020.02.27 21:18
Bo akurat inne wyznania są herezją - to Luter wykasował sie z Kościoła na własną rękę i z pełną wolą. PS. Wykasował też część Biblii, (nie mówiąc o przeinaczeniach), więc nie przeczytasz tam u nich niektórych Ksiąg i listów. :) Poczytaj ST o niewierności Narodu wybranego i jej konsekwencjach.
Protestant2020.02.28 13:50
"...inne wyznania są herezją" Ale tylko z punktu widzenia katolickiego. Bo żeby móc oceniać teologie poszczególnych wyznań, należy przyjąć bardziej obiektywne kryterium. Według słów samego Jezusa (np. J. 8,31.51-52; 14,23), chrześcijanie mają trwać w nauce Chrystusa. Można więc badać, w jakim zakresie biblijne nauczanie Nowego Testamentu jest obecne w doktrynach poszczególnych Kościołów. "[Luter] Wykasował też część Biblii, (nie mówiąc o przeinaczeniach)" Luter przyjął kanon Starego Testamentu zgodny z kanonem żydów palestyńskich (ok 90 r. ne). Kościół katolicki posługiwał się przez ponad 1000 lat Vulgatą (przekładem łacińskim) z V w. ne i ostatecznie przyjął szerszy kanon dopiero podczas soboru trydenckiego (1545-1563). Kanon Kościołów prawosławnych wywodzi się od żydów aleksandryjskich i oparty jest na zawartości ich greckiego tłumaczenia ksiąg z ok 200 r. pne. Kanon katolicki (Starego Testamentu) sytuuje się gdzieś pomiędzy kanonem prawosławnym, a protestanckim. Jeśli chodzi o Nowy Testament, to wydania katolickie i protestanckie mają tę samą zawartość. Luter był autorem jednego z pierwszych przekładów Biblii na jęz. niemiecki. Jego przekład, jak zresztą każdy, nie był wolny od wad. Ks. Eugeniusz Dąbrowski, powojenny katolicki polski biblista nazwał przekład Biblii Tysiąclecia "Biblią tysięcy błędów". Natomiast o przekładzie Lutra powiela się wciąż negatywną opinię, odwołując się niemal za każdym razem do jednego biblijnego wersetu z listu do Rzymian.
diki2020.02.28 21:10
długie dialogi można prowadzić sens średni ... bo odłamów protestantyzmu jest około 30 tyś i tak się ziścił postulat..tylko biblia.. każdy wyczytuje co chce ... daje wam władzę odpuszczania grzechów.. ale u protestantów nikt nie spowiada Jeżenie nie będziecie spożywać Ciała Chrystusowego nie będziecie mieli życia w sobie ale u protestantów nie ma przeistoczenia lub jest źle interpretowane ..i tak dalej.. a Słowa i Piotrze skale u protestantów wyparowały... i co tu gadać .. ?
OKOPsK2020.02.28 23:57
Słowa i Piotrze skale u protestantów wyparowały... i co tu gadać .. ? To pokaż te słowa w oryginalnym tekscie. Jak juz próbujesz sie mądrzyc to sie doucz i przeczytaj przedmowe do Tysiąclatki gdzie jest napisane że słów w nawiasach nie ma w oryginale. Ot wasze sekciarskie katolickie zakłamanie pisma
diki2020.02.29 9:14
Jezus zapytał ich: «A wy za kogo Mnie uważacie?» Odpowiedział Szymon Piotr: «Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego». Na to Jezus mu rzekł: «Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem nie objawiły ci tego ciało i krew, lecz Ojciec mój, który jest w niebie. Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr czyli Skała, i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie»” (Mt 16,13-19). a poza tym w domu wszyscy zdrowi ?
Protestant2020.03.1 15:04
"...odłamów protestantyzmu jest około 30 tyś" Nie spieram się o liczby. Ale odłamów katolicyzmu, powstałych w ciągu ostatnich 150 lat też jest co najmniej kilka: Kościoły starokatolickie (w tym mariawitów), Kościół polskokatolicki, lefebvryści, sedewakantyści, a wewnątrz formalnie jednego Kościoła rzymskokatolickiego rozmaite obrządki, poza tym wyraźny podział na zwolenników papieża Franciszka i jego przeciwników itd. Czy starokatolik może uczestniczyć w Eucharystii w Kk? Nie. A rozmaite odłamy protestantyzmu, tak rzekomo ze sobą skłócone - zwykle nie mają z tym problemu. Kto więc jest bardziej podzielony? "...daje wam władzę odpuszczania grzechów.. ale u protestantów nikt nie spowiada..." Odpowiem pytaniem. Jak Pan sądzi, ile razy w swoim życiu spowiadał się św. Augustyn? Aby dowiedzieć się jaka jest prawidłowa odpowiedź, proponuję przeczytanie tekstu z poniższego linku: (http://mateusz.pl/duchowosc/dk-spowiedz.htm) "Jeżenie nie będziecie spożywać Ciała Chrystusowego nie będziecie mieli życia w sobie " Wypowiedź Jezusa w rzeczywistości brzmi następująco: "Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie." (J. 6,53). Jeśli nie jest Pan księdzem, ile razy w swoim życiu miał Pan okazję uczestniczyć w Eucharystii udzielanej pod dwiema postaciami? A ile razy Pana rodzice albo dziadkowie? Jak nazwałby Pan takiego teologa, kto twierdzi, że spożywanie Krwi Chrystusa jest niezbędne do zbawienia, a jednocześnie odmawia wierzącym uczestniczenia w obrzędzie? "ale u protestantów nie ma przeistoczenia lub jest źle interpretowane ..i tak dalej.." Czy katolicy mają monopol na właściwą interpretację? "...a Słowa i Piotrze skale u protestantów wyparowały..." Myli się Pan. Słowa te są wciąż obecne w każdej tzw. protestanckiej Biblii. A jeśli chodzi o rozumienie tych słów - proszę przeczytać co na ten temat pisze teolog prawosławny: (http://www.liturgia.cerkiew.pl/texty.php?id=114&id_n=93)
diki2020.03.1 17:16
Katolicyzm jest zarezerwowany dla katolików … więc mariawici nimi nie są itp… i inni co się odłączyli … więc nie wiem po co Pan używa manipulacji dyskusyjnej ? oj nieładnie.. W zasadzie to tylko doszło do Unii części prawosławnych z katolikami i są nazywanie grekokatolikami czyli katolikami greckiego obrządku… i tyle… a jeszcze część anglikanów wróciła do kościoła katolickiego .. a nie wiem czy nie ma jakiejś diecezji z nawróconych anglikanów.. ale to nie istotne… Sam obrządek nie jest istotą wiary jak i termin Bożego narodzenia .. nie dyskutujmy o tym.. Bo szkoda czasu.. istotą jest wykładnia teologiczna i podległość Papieżowi w sprawach wiary.. . A księża hierarchicznie dostają misje od biskupa… i dopóty ją pełnią dopóty głoszą wykładnie katolickiej teologii …takie to proste… Ponadto myli pan spory ludzkie z teologią… nie wiem po co .. uczniowie się kłócili, Judasz zdradził a św. Piotr wyrzekł się Jezusa.. i tak powstawał kościół katolicki .. „naczyniami glinianymi jesteście” można dodać słowo „tylko” do tego zdania i taka była wola Jezusa powierzyć Kościół sakramenty i ciało Chrystusa w ręce tak słabych „glinianych naczyń” Więc że ludzie byli ..są.. i będą grzeszni… to na co to ma być dowód w tej dyskusji ? bo nie wiem ? Chyba na zasadzie aby coś gadać dla gadania.. bo dla mnie ? po nic.. I nic pan nie zrozumiał z dyskusji ja wiem że tłumaczenie ewangelii macie dobre i te słowa są tam u was … Ale jak praktyka pokazuje.. są prze was ignorowane w 100% czyli wyparowały z waszych serc.. i oto mi chodziło papier( biblii) swoje a wasze serca swoje…”na wspak” czasem komunia jest udzielana w dwóch postaciach (ale faktycznie rzadko) pewnie problem wynikł z ilości licznych wiernych ..ale skoro Papież tak ustanowił to ja akurat nie mam z tym problemu… a Pan nie musi skoro protestanci odrzucili Komunie świętą.. przechodząc do meritum „kwadratura koła” protestantów polega na tym że tak szumnie wymieniane „z łacińska” te cztery zasady nie mają odzwierciedlenia w biblii poza tym cześć tych zasad jest na tyle nie ścisła nie określona.. i abstrakcyjna że zmieścić cztery morza interpretacji i tak jest w praktyce… i na koniec co na początku ..albo jest się w kościele katolickim (czyli uznaje jego zasady ) albo nie jest się . (np. mariawici) czasem dochodzi do częściowych powrotów Unia Brzeska , czy ostatnio powrót części anglikanów.. Skoro u was (protestantów) są tylko czytania i kazania to nie ma problemu i katolik może przyjść i posłuchać ..ale do sakramentów (gdyby były) przystępować nie może i wice-wersa.. To w czym problem ? Papieża nie uznajecie ,rozwody i aborcja dozwolone.. spowiedzi nie ma ..
Protestant2020.03.2 9:21
1. Ja napisałem: "Kościoły starokatolickie (w tym mariawitów)" i byłem w tym precyzyjny: (https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_Starokatolicki_Mariawit%C3%B3w_w_RP) Mariawici - zależnie od przyjętej optyki - "odłączyli się", albo "zostali odłączeni". 2. "Sam obrządek nie jest istotą wiary" Zgoda. Ale czasami różny obrządek stanowi powód innego traktowania. W Kościele grekokatolickim celibat duchownych nie jest obowiązkowy. Ponadto "w rodzinie" ujawniają się konflikty: https://www.radiomaryja.pl/informacje/dyskryminacja-katolikow-na-ukrainie/ 3. "Ponadto myli pan spory ludzkie z teologią…" Proszę zdanie to zastosować również od innej strony. Nie zawsze podział w Kościołach protestanckich, albo brak formalnej jedności wynika z różnic teologicznych. W protestantyzmie Kościół lokalny (odpowiednik parafii albo diecezji) nie musi być częścią większej struktury pionowej. Protestantyzm nie jest jednolity, co więcej nie wszystkie Kościoły zaliczane do protestantyzmu, respektują owe pięć sola. Zapewne niektóre z nich mają cechy sekty - dominująca rola przywódcy, ograniczenie zbawienia do własnych członków. Ale tych samych cech sekty można dopatrzeć się w Kk. Chociaż nie twierdzę, że Kk jest sektą, ale że pojawiają się w nim sekciarskie postawy ("poza Kościołem katolickim nie ma zbawienia"; "posłuszeństwo każdej istoty ludzkiej Biskupowi Rzymskiemu jest konieczne dla osiągnięcia zbawienia"). 4. "...protestanci odrzucili Komunie świętą" To, że protestanci inaczej ją rozumieją i praktykują, nie oznacza, że ją odrzucili. "...skoro Papież tak ustanowił to ja akurat nie mam z tym problemu" A powinien Pan mieć. Bo skoro podkreśla się nieodzowność spożywania Ciała i Krwi Pańskiej, a następnie udziela się tylko jednego - to odchodzi się od polecenia Chrystusa "jedzcie i pijcie z tego wszyscy". Skoro uważa Pan, że rzekomo protestanci mają problem ze zbawieniem, bo inaczej rozumieją Komunię - to ze zbawieniem ma problem również Pan, skoro uczestniczy Pan (na ogół) w jedynie jednej postaci eucharystycznej. 5. "...te cztery zasady nie mają odzwierciedlenia w biblii" Wprost przeciwnie. Zasady te (pięć) wynikają z Biblii, najczęściej implicite, tak jak z Biblii wynika doktryna Trójcy Świętej 6. "Skoro u was (protestantów) są tylko czytania i kazania..." To nieprawda. Kościoły protestanckie praktykują co najmniej chrzest i komunię. Chrzest w największych Kościołach protestanckich w Polsce, jest nawet akceptowany (jako ważny) przez Kk: (https://ekai.pl/lat-temu-deklaracja-o-chrzcie-kosciolow-chrzescijanskich-w-polsce/)
diki2020.03.2 16:03
za dużo wątków.. do dyskusji o 30 tyś. odłamów protestantyzmu.. co mnie to obchodzi czy mariawici się odłączyli czy zostali odłączeni...nie są katolikami ...i tyle... celibat jest zarządzeniem Papierza ..św Piotr miał teściową to po co porusza Pan ten wątek ? co mnie to obchodzi dlaczego dzielą się protestanci ? skoro nie mają papieża to generalnie mają niepisaną zasadę "kto raniej wstanie ten rządzi" u nas rządzi Papierz nie zależnie o której godzinie wstanie z łóżka (oczywiście należy to traktować jako "przenośnie" dyskusyjną) a owoce podziału na 30 tyś denominacji są jakie są i są i takie odłamy co rozwody i aborcje uznają, nie mówiąc już o biskupach protestanckich żeńskich co to krzyże ze swoich kościołów ściągają (Szwecja) ... co do komunii to nie mam problemu ..ewentualnie problem może mieć Papierz gdyby źle zarządził... ale Żywy kościół w cudach Eucharystycznych i poprzez twardych Świętych np Ojciec Pio nie podważają tego zarządzenia...domyślam się że chodzi o zasadę że to z naszych serc mogą wyjść nieczystości... no właśnie 4 zasady ? nie wynikają te cztery zasady z Biblii bo na przykład mamy w nowym testamencie opisany pierwszy sobór na którym ustalono ze nie-żydzi-chrześcijanie nie muszą przestrzegać żydowskich przepisów np. obrzezania .. ( i każdy następny sobór coś ustalał, i już nie mógł być opisany w nowym testamencie bo to zamknięty "kanon" ale decyzje soborów obowiązują czyli ? czyli potępiana przez was tradycja... (czyli argument "tylko pismu" właśnie został obalony... oj coś z logika u protestantów "nie tęgo" ) ale nie odniósł się pan to meritum : prymat Papierza ..tylko na wrzucać tematów "na około" i zagadać ... czyli bez sensu.. to że protestanci poszli po rozum do głowy (w końcu) i mówią o ekumeniźmie i dialogu to dobrze KK też jest za ... ( i dialoguje) i czeka kiedy wam rozum wróci zupełnie do pionu...pewnie to trochę potrwa.. ponadto myli pan pojęcia jak tam Pan Bóg oceni "SERCE CZYLI WOLĘ" każdego człowieka nie wiemy ... ale że jakieś protestanckie teologie w jakiejś części są błędne to wiemy ..i to są dwa różne tematy... domyślam się że jedną z sad oceny przez Boga będzie to czy szukamy szczerze prawdy (ale mam tu na myśli prawdę w różnych aspektach nie tylko teologicznej) i są tacy katolicy co tej prawdy nie szukają i tacy co szukają pewnie u protestantów podobnie ... ale to inny temat...
Ateistyczna Kretynizacja Polski2020.02.28 8:21
Ja też czytam Biblię na codzień. Chcesz ze mną o tym porozmawiać? Czy raczej tylko obszczekać katolików? Myślę, że tylko to drugie, bo to dla was typowe.
AVA2020.03.1 12:44
Prawosławni uznają, ze pochodzą wprost od św. Piotra, a inne wyznania, w tym katolicyzm, to herezje. Takie schematy wiszą w wielu prawosławnych przybytkach. A co protestanci wyczytali w piśmie? Pochwałę aborcji i małżeństwo homo? Histeryczne biskupki zamiast biskupów? Obrażanie Matki Bożej? Ustanowienia Eucharystii jakoś nie dostrzegli. Co z tego, że czytają, jak wynika z tego tak wielki upadek ich kościoła? W swoich kościołach wystawiają już opery, balety itp. bo wiernych już prawie nie mają. Więc co z tego czytania? Będziemy sądzeni z naszych czynów, a nie ze znajomości Biblii.
Bej2020.02.27 19:58
Banialuki.Autor tekstu nie zawiódł
anonim2020.02.27 19:56
Cześć kotku, szukasz seksu, przelotnej znajomości lub związku? Nie czekaj tylko dołącz do nas na www.lexlale.com.pl Tysiące samotnych kobiet czeka aż wreszcie ktoś zrobi krok w ich kierunku! Specjalny lokalizator pomoże Ci znaleźć Twoją kobietę w zasięgu co do 10km Nie daj im czekać tylko dołącz za DARMO!
SZCZEPAN2020.02.27 20:54
Lechu Keller ! ? nick....du.... gej" Pisałeś na jesienie o zrzutce dla Mikołaja, niedawno, pewnie jako sutener polecałeś usługi Leny Ivanienko, pisząc pod każdym wstawionym artykułem, a teraz siebie promujesz, czy jesteś stręczycielem ! WIESZ, ŻE SUTENERSTWO JEST KARALNE, JAK RÓWNIEŻ TO, ŻE SIĘ TU OGŁASZASZ BEZ ZEZWOLENIA ! GDYBYŚ MIAŁ POZWOLENIE OD FRONDY, TO WÓWCZAS TO WŁAŚNIE ONA TAKI ARTYKUŁ WSTAWIŁABY! Uprzedzam, albo kasujesz i nie powracasz do tego, albo naprawdę to zgłoszę! Mamy tutaj dość twego pedalstwa! Chcemy normalnie poczytać, a nie czytać twoich zboczeni i inwektyw na Kościół K.!
Taka prawda2020.02.27 19:53
dziwne jest zachwycanie się wikingami pijanymi naćpanymi mordercami którzy palili wszystko okradali gwałcili byli pedofilami bez zasad dla obcych
bunia 2020.02.28 9:18
Znawca historii z Psiej Wólki, taka prawda.
Grizzly2020.02.29 18:45
Ci sławni Vikingowie jak widzieli na Bałtyku - na widnokręgu słowiańskie łodzie to zawracali w panice! Słowianie z Wolina, Łużyc i Pomorza spalili im największe miasta na Rugii.
skuter2020.02.27 19:22
Oby nasza ukochana ojczyzna kochana Polska nigdy nie wyrzekła się wiary chrześcijańskiej Bo w przeciwnym razie czeka nas to samo co Szwecję
Ayn Dawkins2020.02.27 21:46
Czyli co, dobrobyt?
ryszard2020.02.28 15:14
moralne dno peda
kacpi2020.02.29 20:23
Polska juz od dawna nie jest chrzescijanska.Chrzescijanstwo pochodzi od Chrystusa.Katolicyzm od diabelskiego Watykanu
Reytan2020.02.27 19:16
Od Reformacji w krajach protestanckich odbiera sie dzieci rodzicom katolickim ,zeby je wychowac po protestancku. Obecnie w krajach protestanckich odbiera sie okolo 1000 dzieci katolickich rocznie POLSKIM rodzicom,a rzekomo polski rzad nie robi nic,chociaz te dzieci to sa przeciez polscy obywatele.
Anna2020.02.28 6:50
Ci rodzice i dzieci mają gdzieś Polskę, nie są i nie będą już polakami z własnej woli. Nie trzeba państwa szwedzkiego. A patologia społeczna jest przez szwedów kontrolowana. Nie dopuszczają do powielania patologi społecznej, czy to szwedzka czy polska z pochodzenia.
Ateistyczna Kretynizacja Polski2020.02.28 8:18
Bzdury pleciesz. Całe państwo szwedzkie to jedna wielka patologia.
bunia 2020.02.28 9:16
Taki jesteś pewny? Ty po prostu w d... byłeś i g... widziałeś.
Jana2020.02.28 22:04
Bunia Bunia opamiętaj się.Naucz się szwedzkiego i sprawdż osobiście.
lalala2020.02.27 18:44
I tu jest odpowiedz zmarnowanego dzieciństwa i zycia Grety Thunberg, a nie klimat....
katolik2020.02.27 22:13
tak jej psycha juz podświadomie nie radzi sobie w tym beznadziejnym kraju
RHQQ22020.02.27 18:40
Czemu nie napiszecie że sterylizacji poddawano też homoseksualistów?
taro2020.02.27 18:57
a moze lepiej podac jak homoseksualisci z SA posadzili adolfa na tronie, jak pomogli wprowadzic morderczy system nazistowski w niemczech.
RHQQ22020.02.27 23:58
Przestań bredzić, Jeden homoseksualista był nawet szefem SA, ale go szybko Hitler wysłał do krematorium, podobnie jak resztę która podzieliła los Żydów w obozach koncentracyjnych. Poza tym artykuł jest o Norwegii i Szwecji a nie o III Rzeszy, no i o czasach zdecydowanie przed Hitlerem więc nie bredź od rzeczy.
Ateistyczna Kretynizacja Polski2020.02.28 8:16
O wspaniałeś inspiracji dla Hitlera, więc to ty przestań bredzić. W Szwecji masowej sterylizacji poddawano obywateli jeszcze w latach 70. XX w. A co do SA, to było tam pełno pederastów, którzy po morderstwie Röhma wstąpili do SS. Taki niemiecki styl życia.
RHQQ22020.02.28 12:27
i inspiracji Hitlera wspominał tarro nie ja, naucz się czytać palancie. Co niby pederaści robili w SS i ilu ich tam niby było? poproszę o źródło naukowe tych rewelacji, ale z góry wiem że nie podasz bo to jedynie twoje zboczone fantazje. Chociaż poglądy masz całkiem zbieżne z nazistami z SS, powiedz jak to jest żyć wychwalając poglądy morderców własnych przodków osobnie która ma szczęście żyć jedynie dzięki temu że jego poprzednikom nie udało się tych p[oglądów wprowadzić w życie na szerszą skalę?
Guru 2020.03.19 19:25
Fascynacje homoseksualistów Narodowym Socjalizmem trwają choćby w tym że masowo przebierają się w mundury esesmańskie (z wycięciami na tyłku).Na każdej paradzie sodomitów jest taki widoczek.
YourFavoriteFutureArsewipe2020.02.27 18:38
Może kilka słów o stopniu zaawansowania prac nad drugą książką o Dmowskim?
Przemyslaw2020.02.28 21:53
....Faworycie"?? Zamknij się, pisz na temat, kogo interesuje ta książka, tylko ciebie ! Poszoł w szmaty!
och, jak cierpią 2020.02.27 18:32
@guess who? bezlitosny moron Może słów kilka o cierpieniach pingwinów, hm ...?
guess who2020.02.27 18:27
O krakowskim nożowniku nie będzie na Frondzie?
Jana2020.02.28 21:59
Bałwany nie cierpią.