Wojna hybrydowa. Rosja dezinformuje Europejczyków przed wyborami do PE. ,,Skala jest ogromna!'' - zdjęcie
11.05.19, 18:15Fot. Kremlin.ru, CC BY 4.0

Wojna hybrydowa. Rosja dezinformuje Europejczyków przed wyborami do PE. ,,Skala jest ogromna!''

10

Złośliwa rosyjska dezinformacja mogła dotrzeć do 241 mln odbiorców z państw Unii Europejskiej.

W przededniu wyborów do Parlamentu Europejskiego Rosja rozpowszechnia dezinformację, odbiorcami której jest ponad połową obywateli Unii Europejskiej, uprawnionych do głosowania. Wyliczenie oparte jest na potencjalnym zasięgu serii działań na Twitterze, Facebooku i YouTube, w okresie specjalistycznego badania, które zostało przeprowadzone w ciągu 10 dni od 1 do 10 marca.

Obserwatorzy, którzy badali skalę zagrożenia, twierdzą, że 6700 kont związanych z Rosją rozpowszechniały szkodliwe treści w sieciach społecznościowych – informuje The Guardian. Celem takich działań wywrotowych, jest promocja spornych kwestii w różnych krajach europejskich, aby w interesie Rosji stworzyć napięcia wewnętrzne.

Stworzono oddzielne narracje we wszystkich krajach, zwłaszcza na temat wyborów europejskich”

twierdzi Otavio Freire, współzałożyciel amerykańskiej firmy SafeGuard Cyber, która zajmuje się cyberbezpieczeństwem.

Autorzy raportu wykryli rozległą sieć złośliwych zautomatyzowanych kont w mediach społecznościowych, które miały prowokować spory online, promować ekstremistyczne poglądy, siać niezgodę i sprzeciw wobec Unii Europejskiej. Działają podsycając ekstremistyczne poglądy, wzmacniając treści produkowane głównie przez skrajnie prawicową Alternatywę dla Niemiec, a także rozmaitych zwolenników opuszczenia Unii przez Wielką Brytanię. Na przykład rozpowszechniały kontrowersyjne treści dotyczące tego, czy Izba Gmin powinna wspierać porozumienie Theresy May o Brexit. Po opublikowaniu artykułu o przyszłości Europy prezydenta Francji Emmanuela Macrona o 79 proc. wzrosła aktywności kont, które rozpowszechniały treści dyskredytujące jego pomysły.

Skala problemu jest ogromna. Rozwój kampanii dezinformacyjnej rośnie, ponieważ niezwykle trudno jest powstrzymać ich rozprzestrzenianie się na platformach społecznościowych” – ostrzegł Otavio Freire.

Jagiellonia.org

Komentarze (10):

Ryszard Olejniczak2019.05.12 6:25
Umacnianie przekonania, że tylko Rosja prowadzi wojnę propagandową przeciwko Polsce jest formą znacznie niebezpieczniejszej agresji dezinformacyjnej wobec Polaków. Jesteśmy przecież atakowani także przez Izrael i Niemcy (reszta to tylko tło). Co gorsza trójka tych "przyjaciół" miewa wspólne interesy (np antykatolicyzm, wspólnota celów gospodarczych niemiecko-rosyjskich, czy politycznych izraelsko-ukraińskich) , więc często bywamy zdezorientowani siłą i wszechstronnością zmasowanej agresji hybrydowej. Można odnieść wrażenie, że (przynajmniej ostatnio) tylko PiS zaczyna dostrzegać j śmiertelne zagrożenie jakie niesie taka sytuacja, choć tylko werbalne reakcje to absolutnie za mało.
JanP2019.05.12 5:51
Więcej takich artykułów a nikt już nie będzie się tą propagandą przejmował. Za dużo kłamstw, fantazji, mitów a za mało twardych faktów. Redaktorzy jagiellonii mogliby, co najwyżej, buty czyścić Urbanowi.
Ix Ypsilon2019.05.12 5:26
Co z marszem przeciw 447??? Ani mru, mru???
anonim2019.05.12 4:29
A kto Europejczyków informuje, że zapytam?
anonim2019.05.11 22:39
Mnie rosyjska propaganda nie rusza. Mogą chodzić na rzęsach i nic z tego. I tak głosuję za UE i tymi, co ją chcą budować, a nie niszczyć. Dziękuję za uwagę.
FILOZOF Z PGR2019.05.11 22:19
Wojna hybrydowa układu okrągłostołowego z Polakami .
pss2019.05.11 18:42
Jak powiedziała żona Sikorskiego-Apelbaumowa :niedobrze,że ludzie mogą korzystać z wielu żródeł informacji.Wielu marzy się cenzura i wyznawanie jedynej słuszne prawdy.
Polak Ateista Dumny Gej2019.05.11 18:21
TYLKO NIE MÓW NIKOMU ---> 🔥 https://www.youtube.com/watch?v=BrUvQ3W3nV4 🔥 Już jest długo wyczekiwany wstrząsający dokument, który obnaża prawdę o kościele katolickim w Polsce i ostatecznie go pogrąża. Bagno po uszy !!
ardo2019.05.11 18:36
Out pedale do nory.
Polak Ateista Dumny Gej2019.05.11 18:54
oglądaj homofobiczne ściierwo patrz i płacz nad swoją głupotą oraz naiwnością