Jaką decyzję podejmie Kancelaria Prezydenta w sprawie prośby o ułaskawienie Marka Falenty? Jak na razie znamy jedynie stanowisko prokuratury, wyrażone przez Prokuratora Generalnego, Zbigniewa Ziobrę. Minister Sprawiedliwości stwierdził, że nie widzi podstaw, aby uwzględnić wniosek Falenty o ułaskawienie. 

Z kolei Paweł Mucha, wiceszef Kancelarii Prezydenta wystosował do prokuratora krajowego, Bogdana Święczkowskiego pismo zawierające prośbę o dokonanie oceny prawno-karnej wniosku Marka Falenty o ułaskawienie - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Jeżeli chodzi natomiast o sam wniosek, to przekazany został prokuratorowi generalnemu celem nadania mu stosownego biegu. 

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że "pismo z dnia 12 kwietnia 2019 roku zawierające kolejną prośbę o ułaskawienie Pana Marka Falenty wpłynęło do Kancelarii Prezydenta RP w dniu 6 maja 2019 roku".

"W dniu 24 maja 2019 roku prośba o zastosowanie prawa łaski wobec Pana Marka Falenty została przekazana, tak jak poprzednie prośby w jego sprawie, Prokuratorowi Generalnemu w celu nadania jej stosownego biegu w trybie art. 561 k.p.k., czyli nadano jej tzw. tryb zwykły, w którym w pierwszej kolejności prośbę o akt łaski oceniają sądy orzekające i wydają swoje opinie w kwestii ułaskawienia" - podkreśla Kancelaria Prezydenta w oświadczeniu.

Jak poinformowała dziś "Rzeczpospolita", biznesmen Marek Falenta- jak dotąd jedyna osoba skazana w związku z aferą podsłuchową z 2014 r. na bezwzględne więzienie- napisał we wniosku o ułaskawienie skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy, że jeśli nie zostanie ułaskawiony, to ujawni swoich mocodawców.

yenn/PAP, Fronda.pl