Prof. Wiesław Chrzanowski urodził się 20 grudnia 1923 roku w Warszawie. W czasie II wojny światowej walczył w szeregach Narodowej Organizacji Wojskowej, która weszła w skład Armii Krajowej. Jako żołnierz AK uczestniczył w powstaniu warszawskim. Był wtedy żołnierzem batalionu „Harnaś”. Działał również w konspiracyjnych organizacjach o orientacji niepodległościowej, między innymi w Stronnictwie Narodowym i Młodzieży Wszechpolskiej. Po wojnie, w latach 1948-1955 był więziony przez władze komunistyczne.



W czasach PRL współpracował z prymasem Polski, kardynałem Stefanem Wyszyńskim. Wykładał na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1980 roku został doradcą NSZZ "Solidarność". Był współautorem statutu związku. W wyborach parlamentarnych w 1991 został wybrany na posła w okręgu Lublin z listy Wyborczej Akcji Katolickiej. W sejmie I kadencji zajmował stanowisko marszałka sejmu. W latach 1997–2001 zasiadał w senacie IV kadencji, wybrany z listy Akcji Wyborczej Solidarność w województwie lubelskim. W 2001 wycofał się z polityki i nie ubiegał się o reelekcję.

 

Dla ludzi konserwatywnej wrażliwości najważniejsze było jednak to, że doprowadził on do odrodzenia ruchu katolicko-narodowego, że pokazał, jak wprowadzać stare wartości do współczesnej rzeczywistości. Jego dziełem było także Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe. Nie można także zapominać o tym, że jego myśl i postawa inspirowała kolejne pokolenia konserwatystów. Od Ruchu Młodej Polski, aż do naszego, skromnego środowiska.

 

TPT