Uwaga na fałszywych księży! - zdjęcie
15.01.14, 19:32fot. mzacha/sxc.hu

Uwaga na fałszywych księży!

12

Jak to możliwe, że owi przebierańcy tak długo byli bezkarni? Oto TVNowska "Uwaga" ujawniła, że do zatrzymania Jacka K. i jego pomocnika doszło po mszy świętej, którą odprawiali w jednej z grójeckich parafii. Mężczyźni podający się za ksieża rozpoczęli zbiórkę pieniędzy na Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Doniecku. Problem taki, że takie sanktuarium nie istnieje.

Jak to się stało, że dwóch przebierańców zostało wpuszczonych na plebanie? Ksiądz proboszcz otrzymał telefon z informacją, że przyjdzie mu pomóc dwóch nowych księży. - Ich przyjazd poprzedził telefon na plebanię i zapewnienie, że działają z nadania kardynała Kazimierza Nycza. Nie wzbudzali podejrzeń. Tak dobrze odgrywali swoje role, że pozwolono im nie tylko odprawiać msze, ale również chodzić po kolędzie - powiedziała dziennikarzom "Uwagi!" Alicja Śledziona, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu.

Policjanci przyjrzeli się przyjezdnym, zweryfikowali podane przez nich dane, w których nie znaleźli potwierdzenia słów duchownych. Okazało się także, że podobny proceder mógł mieć miejsce w dziesiątkach parafii w całej Polsce.

Najgorsze jest to, że Jacek K. działalność przestępczą rozpoczął od 2010 roku. Oprócz podawania się za księdza lub benedyktyna organizował różne dobroczynne stowarzyszenia, nawet stworzył ogólnopolską sieć wolontariuszy. "Niczego nieświadomi uczniowie, czy harcerze zbierali pieniądze na pomoc dla niepełnosprawnych. Zbiórki odbywały się na ulicach i w hipermarketach, w ponad 50 miejscowościach w całym kraju".

Ile pieniędzy wyłudził przebieraniec w okresie swojej psudo-kaznodziejskiej pracy jako dobroczyńca?  Z wyliczeń reporterów TVN wynika, że każdego roku stowarzyszenie Jacka K. mogło zbierać od dwóch do czterech milionów złotych.

"Śledztwo w tej sprawie prowadzi krakowska prokuratura, ale zostało ono zawieszone, bo od 3 lat nie ma pełnej opinii eksperta w zakresie rachunkowości i finansów. Jackowi K. pozwoliło to na ucieczkę na Ukrainę, gdzie ukrywał się jako ojciec Adeodat".

Obu zatrzymanym mężczyznom najprawdopodobniej postawione zostaną zarzuty oszustwa a także obrazy uczuć religijnych.

sm

Źródło: "Uwaga!" TVN, IAR

Komentarze (12):

anonim2014.01.15 19:39
Wybaczcie, ale czy to nie jest rechot szatana z kapłanów i kapłaństwa?? Odmówię dziś różaniec za księży, szczególnie tych pogubionych.
anonim2014.01.15 19:47
A gdzie tu obraz uczuć religijnych? Zwykli przestepcy - skoro proboszcz się nei poznał to znaczy że obrazy nie było za to było oszustwo i przestępstwo pospolite - do kicia z nimi ale nie dorabiajmy do tego ideologii.
anonim2014.01.15 20:20
No, i zgadnijcie, co prawo kanoniczne przewiduje za spełnianie posługi kapłańskiej bez ważnych święceń. Zaczyna się łagodnie, od ekskomuniki... Próba odprawienia Mszy Św przez osobę świecką to jest murowana ekskomunika. Podobnie spowiadanie wiernych przez kogoś, kto nie ma święceń kapłańskich...
anonim2014.01.15 21:02
jakby pokazali fotografie Toby zaraz zgłosili się poszkodowani
anonim2014.01.15 21:23
Swoją drogą pokazuje to jak wysoki jest stopień zaufania w Polsce do kapłanów.
anonim2014.01.16 6:06
"A gdzie tu obraz uczuć religijnych" a na przykład ja bym się bardzo obraził gdyby okazało się że moja spowiedź u przebierańca jest nieważna i muszę ja powtórzyć, i wytrzaskał po mordzie za symulację Przeistoczenia.
anonim2014.01.16 7:43
@Winterman odróżnijmy grzech, nawet grzech ciężki - od obrazy uczuć religijnych. Dam ci przykład - Iksiński przystępuje do komunii świętej będąc rozwodnikiem i robi to z premedytacją. Popełnia kolejny grzech tym samym (o braku ważności nie wspomnę), ale nie sądzę byś mógł go pozwać o obrazę uczuć religijnych. Rozróżnijmy te dwie rzeczy, bo wtedy będziesz mógł pozywać kogoś za jedzenie mięsa w post. Kradzież pospolita to też wystąpienie przeciwko dekalogowi. |Coś może być grzechem i przestępstwem jednocześnie w świetle prawa kanonicznego i potocznego, ale wg mnie nie musi podlegać obrazie uczuć religijnych. Co innego jak by oni przebrani za księży namawiali np do aborcji, albo bluźnili. Ci jak widać nie mieli na celu profanacji (mimo iż to była profanacja ale innego typu), ale byli pospolitymi oszustami którzy zaciągnęli na siebie przy okazji ekskomunikę (jeśli byli katolikami).
anonim2014.01.16 8:11
A mnie zainteresowały pieniążki wyliczone przez reportera. Rozważając tylko mniejszą kwotę 2mln/rok zastanawiam się, czy to nie jest dowód na to, że wrzawa wokół Owsiaka polega na prawdzie. Jak tyle kasy znikomo znany człowiek zrobił z rok, to szołmen z ekipą rządową, władzą lokalną, służbami typu policja, wojsko, straż wszelaka i innymi trzymającymi władzę, 120 tysięczną armią młodzieży robi niby w jeden dzień tylko 20 razy więcej? Poproszę Pana reportera o szczegółowe zbadanie sprawy.
anonim2014.01.16 8:12
@Templariusz nie wiem gdzie kolega uczył się logicznego myślenia ale najwyraźniej nie tam gdzie ja „nie mieli na celu profanacji (mimo iż to była profanacja ale innego typu)”
anonim2014.01.16 14:06
Teraz dla hart korowców: kto się przebierze za Owsiaka?
anonim2014.01.16 22:03
Pewnie nie było tego alarmu gdy nie zbierali od wiernych kasiorki na niby kolendach ,na które to udał się nastęnie pradziwy ksiądz w tym samym celu aby zebrać kasiorke ,a kasiorka to dla proboszcza rzecz najważniejsza
anonim2014.01.17 11:11
Kazik3 oczywiście a na ołtarzu w każdym kościele leży duży banknot 100 euro zamiast obrusu. Kaziu "zakochaj się".