17.08.16, 14:16

UW i UJ to najgorsze z najlepszych uczelni swiata!

Tak zwany Rankig Szanghajski (ARWU) to zestawienie 500 najlepszych wyższych uczelni na świecie. Academic Ranking of World Universities (ARWU) - znany również jako Lista Szanghajska, publikowany jest od 2003 r. Zestawienie przygotowuje Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju. Już po raz czternasty liderem rankingu jest amerykański Harvard. Na kolejnych pozycjach są inne amerykańskie uczelnie: Stanford oraz University of California z Berkeley. W Europie najlepszy jest brytyjski Cambridge, który plasuje się na 4. pozycji rankingu, co oznacza awans z 5. miejsca.

W Rankingu Szanghajskim znalazły się tylko dwie polskie uczelnie: Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński. Oba najlepsze polskie uniwersytety zaliczyły w tym roku spadek. Od ponad dekady znajdowały się w czwartej setce ARWU, w tym roku spadły do ostatniej setki.

Dokładne miejsce w zestawieniu znane jest tylko pierwszej setce najlepszych uczelni. Pozostałe wymieniane są w setkach bądź pięćdziesiątkach.

O miejscu w rankingu decydują m.in.: liczba absolwentów czy pracowników, którzy otrzymali prestiżowe nagrody, takie jak Nagroda Nobla lub Medal Fieldsa, liczbę najczęściej cytowanych naukowców, liczba publikacji w czasopismach "Nature" czy "Science", liczbę publikacji wymienionych w wybranych indeksach cytowań (Science Citation Index - Expanded oraz Social Sciences Citation Index). Ranking uwzględnia wielkość osiągnięć w stosunku do wielkości uczelni. W zestawieniu branych jest pod uwagę ponad 1000 uczelni, spośród których na liście pojawia się 500.

JJ/źródło: forsal