Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej kierowanej przez Wołodymira Wiatrowycza zaapelował do polskiego rządu o... poszanowanie ukraińskich grobów. Zdaniem ukraińskiego IPN polskie władze przymykają oko na rozmaite incydenty w tym obszarze. Tekst komunikatu przytacza w polskim tłumaczeniu portal Zik.ua.

"W trakcie zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy Rzeczpospolita Polska stała się jednym z tych sąsiadów, którzy wyraźnie zademonstrowali swój szacunek dla suwerenności Ukrainy i nienaruszalności ukraińskich granic. W ciągu tych trudnych lat, zawsze odczuwaliśmy przyjacielskie ramię sąsiada i międzynarodowego partnera. Nie tylko państwo Polskie, ale i całe społeczeństwo polskie wykazało chęć rozwoju relacj między dwoma narodami na zasadach wzajemnego szacunku i dobrego sąsiedztwa" - czytamy w komunikacie Instytutu.

"Jednak wraz z oficjalnym stanowiskiem władz RP obserwujemy niebezpieczną tendencję, które stanowią zagrożenie dla polityki dobrego sąsiedztwa, niszczą pozytywne zmiany między dwoma rządami i instytucjami społeczeństwa obywatelskiego. Od momentu inwazji Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy w Polsce rozpoczęła się kampania niszczenia ukraińskich wojskowych pomników i grobów. Najpierw obserwowaliśmy poszczególne akty wandalizmu: ksenofobiczne napisy, pomazanie nagrobków farbą i tym podobne. Zwykle takie działania dokonywano przez nieznanych sprawców w nocy i następnie nie były one badane przez polskie organy ścigania. Jednak w ostatnich latach tego rodzaju działania stały się coraz bardziej masowe i bezczelne. Tylko w latach 2014-2016 na terenie RP zostało popełnione co najmniej 14 aktów wandalizmu wobec ukraińskich pomników i miejsc pochówków. Na szczególną uwagę zasługuje akt wandalizmu dokonany w niedzielę, 9 października 2016 r., na cmentarzu w Werchracie w województwie podkarpackim..." - wskazuje się dalej.

"Zwracamy się do władz Rzeczypospolitej Polskiej z apelem zapewnić przejrzyste śledztwo w sprawie wszystkich faktów przemocy i niszczenia ukraińskich miejsc pamięci: pomników oraz miejsc pochówków. Zgodnie z art. 3, 4 Umowy między Rządem Ukrainy a Rządem Rzeczypospolitej Polskiej o zachowanie miejsc pamięci i pochówków ofiar wojny i represji politycznych, natychmiast naprawić zniszczone ukraińskie pomniki na koszt strony polskiej" - dodają autorzy komunikatu.

"Jesteśmy przekonani, że znalezienie i ukaranie przestępców, jak i odnowienie zniszczonych ukraińskich pomników, jest nie tylko sprawą nawiązania ukraińsko-polskiego dialogu o tragicznych stronach przeszłości, ale i czynem zachowania dobrosąsiedzkich stosunków między Polską a Ukrainą" - pisze ukraiński IPN.

ol/zik.ua