TYLKO U NAS! Tadeusz Cymański: Swoim oświadczeniem Obajtek wytrącił oponentom oszczepy, zostały im tylko szpilki  - zdjęcie
24.03.21, 15:00Fot. Piotr Drabik via: Flickr CC 2.0

TYLKO U NAS! Tadeusz Cymański: Swoim oświadczeniem Obajtek wytrącił oponentom oszczepy, zostały im tylko szpilki

42

„Nie lekceważyłbym tego, że Daniel Obajtek był adresatem wielkiej, niezwykłej nawet nie pochwały, ale laudacji w wykonaniu Prezesa. Bardzo mocne daleko idące słowa o cechach Daniela Obajtka nie tylko przykuły uwagę ale dolały paliwa przeciwnikom. Uderzyć w tego, kogo tak wysoko ocenił prezes Kaczyński!” – poseł Tadeusz Cymański komentuje w rozmowie z nami sprawę insynuacji wobec szefa Orlenu.

 

 

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, ujawnił wczoraj wieczorem swoje dochody i wydatki od 1998 roku. Przez ten czas zarobił ok. 7 mln zł, z czego większość zainwestował w działki i nieruchomości. Niedawno prezes Orlenu stał się obiektem insynuacji ze strony nierzetelnych mediów. Na temat sprawy rozmawialiśmy z posłem Tadeuszem Cymańskim.

„Spełnił oczekiwania, nawet ponaglenia, bo to było mocno forsowane i chyba to jest też pewnym zaskoczeniem. I wydaje mi się, że o ile całej sprawy to nie ucina, to daje odpowiedź tym, którzy lansowali taką tezę, że to jest majątek, który nie ma pokrycia w dochodach. Można mieć swoje opinie na temat pana Obajtka, natomiast formułowanie insynuacji i atak tego rodzaju sprawia, że jednak w tej chwili ci ludzie, którzy bardzo łatwo stawiali, sugerowali suponowali różne hipotezy, przede wszystkim nieuczciwego pochodzenia tego majątku, są może zakłopotani, może zawstydzeni w tej chwili trochę. Zawsze kierowałem się ta zasadą, że żeby coś twierdzić i sugerować, trzeba mieć bezsporne, niezbite dowody. I tę zasadę stosowałem również wobec przeciwników politycznych. Naprawdę, byłem ostatnim, który łatwo rzucał błotem w ich stronę, mówiłem zawsze: spokojnie, niech to będzie zweryfikowane. I szkoda wielka, że ta polityka poszła w takim kierunku, zwłaszcza w czasach tego covidu. I ta brutalność tej polityki daje o sobie znać. Na pewno kontrowersje, dyskusje wokół fuzji Lotosu z Orlenem, wokół kariery Obajtka będą trwały.” – powiedział w rozmowie z nami poseł Cymański.

„Bardzo lubię Dostojewskiego, a jedną z jego myśli jest, że lepiej dziesięciu winnych uniewinnić, niż jednego niewinnego skazać. Nie chcę robić z pana Obajtka jagnięcia ofiarnego, by tak nawiązać do skojarzeń wielkanocnych, ale jednak czasem w emocjach się zapędzamy. Bardzo się cieszę, że on to ujawnił. W ogóle sam duży majątek w polskich realiach, w polskiej rzeczywistości społecznej, politycznej nie jest kartą. Vide: dyskusja o podziale majątków, przepisywaniu majątków…, wiadomo, jak to jest przedstawiane. Ale polityka jest brutalna i każdy chwyt jest dozwolony. Może mógł od razu to zrobić. Byłoby lepiej, bo ta dyskusja jest bardzo męcząca. Czy to wyjaśni wszystkie wątpliwości? Przynajmniej ten główny wektor uderzenia, myślę, że został zneutralizowany tym jego oświadczeniem. Dzidę, oszczepy wyjęto i zostały szpilki.” . – skomentował polityk.

Posła Cymańskiego pytaliśmy także o jego opinię na temat głównych przyczyn ataku na Daniela Obajtka.

„Lansuje się pewną tezę i on pasuje do tej tezy. Pojawienie się plotki czy fakenewsa, że mógłby być premierem, że stał się symbolem dynamicznych zmian… Bardzo wiele kontrowersji budząca – bo to jest trudny temat – fuzja Lotosu z Orlenem. No i przede wszystkim, też nie lekceważyłbym tego, że był adresatem wielkiej, niezwykłej nawet nie pochwały, ale laudacji w wykonaniu Prezesa. Bardzo mocne daleko idące słowa o cechach Daniela Obajtka nie tylko przykuły uwagę, ale dolały paliwa przeciwnikom. Uderzyć w tego, kogo tak wysoko ocenił prezes Kaczyński!” – powiedział rozmówca portalu Fronda.pl.

W opinii Cymańskiego zbyt wielkie eksponowanie prezesa Orlenu nie było zatem dla niego korzystne:

„Wydaje mi się, że wielcy, potężni wspaniali szefowie koncernów, prezesi to są ludzie w cieniu jednak. Więc – to jest moje osobiste, podkreślam, zdanie – ten wielki zgiełk, lans, nawet niezamierzony, to wszystko sprawiło, że stał się wymarzonym obiektem do ataków.”

Polityk skomentował także sprawę insynuacji wobec Daniela Obajtka z czasów, gdy był on wójtem Pcimia i miał rzekomo działać na niekorzyść firmy swojego wuja z którym był skonfliktowany:

„Niektórzy bardziej przytomni zwrócili uwagę, że gdyby nawet zostało to potwierdzone sądownie, to jedyną sankcją byłoby pozbawienie go funkcji w samorządzie. Tymczasem słuchając wielu osób, można mieć wrażenie że mu groziło 25 lat odsiadki. Nie chcę absolutnie pomniejszać znaczenia różnych faktów, które nie zostały do końca wyjaśnione, ale niestety, masowy odbiorca słucha tych manipulacji. Mieliśmy do czynienia ze zmasowanym, naprawdę totalnym atakiem na jego osobę. Tymczasem cała prawda i tylko prawda pozwala ludziom wyrobić sobie zdanie.” – powiedział w rozmowie z nami Cymański.

„Myślę, ze dobrze się stało, ze postanowił to ujawnić. Dla wielu ludzi są to szokujące liczby, że przez parę lat można tyle zarobić. Ale takie są realia, to są fakty.

Umilkli strzelcy, stali szczwacze zadziwieni
Mocą, czystością, dziwną harmoniją pieni…

Tu przerwał, lecz róg trzymał; wszystkim się zdawało,
Że Obajtek wciąż gra jeszcze, a to echo grało.”
– śmieje się nasz rozmówca.

„Patrzę na to ze spokojnym dystansem, którego nam bardzo brakuje. No bo dziś my, juto oni. Każdy może być w takiej sytuacji.” – podsumowuje.

Z posłem Tadeuszem Cymańskim rozmawiał Tomasz Poller

Komentarze (42):

Coś2021.03.25 15:16
w tym oświadczeniu Bezmajtka się nie spina. Oj chyba kariera pryśnie. Kaczor nie lubi nie mieć racji.
lucek2021.03.25 11:33
Panie cymański, pan ma chyba ludzi za kompletnych idiotów.
zorro2021.03.25 11:20
Pod warunkiem, że oświadczenie jest zgodne z faktami.
Józef K.2021.03.25 10:33
https://klubjagiellonski.pl/2021/03/23/obajtek-w-iii-rp-do-kwadratu-trzy-naprawde-wazne-wnioski/
Anonim2021.03.25 10:27
A może jest tak ,że Obajtek jest sejfem depozytowym mocnych kolesi z PiSu a Kaczyńskiego karmią, iż to geniusz i bohater.
Emeryt- patrotyczny nepotyzm2021.03.25 10:26
Z przedstawionych dokumentów wynika, że w ciągu czterech lat Janina Goss w państwowych spółkach zarobiła już ponad 760 tys. zł. Zarobki p. Goss w radzie nadzorczej PGE wzrosły prawie dwukrotnie - jeżeli w 2016 r. zarabiała 44 tys. rocznie, to w 2020 r. ta kwota wynosiła 88 tys. A w Banku Ochrony Środowiska Janina Goss zaczęła zarabiać w ciągu 4 lat dwa razy więcej pieniędzy.
Emeryt - patrotyczny nepotyzm2021.03.25 10:19
Z przedstawionych dokumentów wynika, że w ciągu czterech lat Janina Goss w państwowych spółkach zarobiła już ponad 760 tys. zł. Zarobki p. Goss w radzie nadzorczej PGE wzrosły prawie dwukrotnie - jeżeli w 2016 r. zarabiała 44 tys. rocznie, to w 2020 r. ta kwota wynosiła 88 tys. A w Banku Ochrony Środowiska Janina Goss zaczęła zarabiać w ciągu 4 lat dwa razy więcej pieniędzy.
znowu idioci od Michnika wyszli na idiotów2021.03.25 10:09
Akurat zarobienie 6 czy 7 milionów przez przedsiębiorcę w ciągu 20 kilku lat nie jest niczym nadzwyczajnym. To oznacza zarobek w ciągu miesiaca 25 tys. To dużo, ale są tacy którzy zarabiają wiecej
Emeryt- Uwaga !! patrotyczny kryształ2021.03.25 9:44
"Obajtek wydał na nieruchomości 5,7 mln przez 22 lata. W tym czasie zarobił 6,8 mln. Miesięcznie zostaje 4,1 tysiąca złotych. Biorąc pod uwagę podatki od nieruchomości, czynsze i koszty utrzymania to nie starczało do pierwszego. Dziękuję za uwagę i proszę o list dziękczynny" - napisał poseł Lewicy Maciej Gdula. Obajtek utrzymywał się średnio za 4 tys. zł miesięcznie Utrzymanie się za ok. 4 tys. złotych nie jest w Polsce niczym dziwnym. Jak wynika z danych GUS, przeciętne wynagrodzenie w lutym 2021 r. wyniosło 5568,82 zł brutto, co przy umowie o pracę daje na rękę właśnie około 4 tys. zł. Pamiętajmy, że wielu naszych rodaków musi utrzymać się za kwotę jeszcze niższą. "Ale większość z nich za cztery koła nie kupuje i utrzymuje, nawet etapami i nawet przerzucając między członkami rodziny, takiej ilości nieruchomości" - zaznaczył.
haha2021.03.25 9:44
No faktycznie wytrącił. Kaczor kazał Bezmajtek musi zrobić. Ciekaw jestem "prawdziwości" tego oświadczenia.
Emeryt - patrotyczny nepotyzm2021.03.25 8:49
Właściwie to co pokazał Pan Obajtek niczego nie wyjaśnia. Uczciwy człowiek nie robi dziwnych działań z ptrzepisywaniem majątku na wszystlich mozliwych członków rodziny po to by za chwilę zmienić wszystko o 180m stopni. Uczciwy człowiek nie wspólpracuje z ludźmi, którzy sa członkami lokalnych mafii. Uczciwy człowiek nie ustawia swojej partnerki i znajomych w radach nadzorczych firm państwowych. Chociaż nie, wczoraj Pan Karczewski powiedział , że to jest tzw. patyrotyczny nepotyzm i bardzo pozytywny przejaw działania obywatela.
Emeryt2021.03.25 8:42
Jak ustaliła Wirtualna Polska, Anna Czabańska – żona przewodniczącego Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego – ma dodatkowe, dobrze płatne zajęcie. Oprócz dyrektorskiej pensji w Polskim Radiu, pobiera wynagrodzenie za zasiadanie w Radzie Nadzorczej spółki Lotos Paliwa. Miesięcznie to kilka tysięcy złotych.
kefas2021.03.25 7:12
a świstak siedzi i zawija to w sreberka....
Obajtek na Premiera!2021.03.25 6:49
Pokażcie jaja wreszcie pisowcy i pogońcie tego doradce tuseka!!! https://www.salon24.pl/u/24-24/1121617,daniel-obajtek-syn-malarza-pokojowego
Anonim2021.03.25 6:26
Brawo! Zawsze byłem pewien niewinności pana Obajtka! To cżłowiek kryształowy! Cenie bardzo takich ludzi, zdolnych, obrotnych, śmiałych biznesmenów, wizjonerów! Ze współczesnych to chyba tylko nieodżałowany śp. pan Adamowicz miał podobną żyłkę do interesów. Podobna wielka klasa!
Piotr2021.03.25 5:54
Amerykański sen z pcimia. Bierzesz kartofel, pieczesz, sprzedajesz, kupujesz dwa, pieczesz , sprzedajesz, kupujesz trzy. i tak przez dziesięć lat, uparcie, skrycie, w głodzie i chłodzie, jeno pod folią i w folię okryty. Aż nagle... Dostajesz spadek , darowiznę od matki krawcowej, która... Kupiła kartofel, upiekła, sprzedała, kupiła dwa, upiekła ... Aż nagle...dostajesz darowiznę, spadek od ojca malarza, nie nie Picasso, takiego spokojnego, pokojowego, który... Kupił kartofel...... No i masz, a wszyscy zawistnicy nie sobie kupią kartofel, slbo zakumplują się z kartofel, bo to przyśpiesza proces. Procesy. Czego im życzę, Wasza Jagusia
WARTO ZAZNACZYĆ, ŻE2021.03.25 5:34
Mecenas Maciej Zaborowski reprezentuje z jednej strony Daniela Obajtka, którego prokuratura Zbigniewa Ziobry oczyściła z zarzutów o oszustwo i łapówkę, a z drugiej samego Ziobrę - i to nie tylko jako osobę fizyczną, ministra sprawiedliwości, ale także jako prokuratora generalnego. Jest również prawnikiem ORLENU. Zbieg okoliczności...?
wkrw2021.03.25 7:15
W tej sprawie nie ma zbiegów okoliczności.
opty2021.03.25 4:51
...a może przekazać Balcerkowi, niech sprywatyzuje?. POzostali jeszcze macherek - piniędzy ni ma, minister - zegarek, nie wsPOmnę o gradach i innych.....
Emeryt2021.03.25 10:00
Właśnie prywatyzują 30% Lotosu - czy naprawdę tego nie zauważyłeś? Wpadnie w ręcę szejków z Saudi a następnie rosyjskich funduszy emerytalnych, które interresują się państwowa firma szejków.
Anonim2021.03.24 22:25
Zakupione przez NBP złoto dać Obajtkowi.On je cudownie rozmnoży.Będziemy bogaci !!!
XYZ2021.03.24 20:45
Cymański kiedyś ciebie ceniłem,mówiłeś mądrze i dobrze się tego słuchało,a teraz mówisz głupio.
Grizzly2021.03.25 7:24
Też sądziłem, że na tle pisowskiej sejmowej hołoty to jakiś rozsądniejszy poseł. Zawiodłem się kolejny raz.
Grizzly2021.03.25 7:26
Won złodziejska mendo bolszewicka od mojego nicka! Won parchu!
olo2021.03.24 20:36
jest super, jest super, więc o co wam chodzi ?kryształowi złodzieje? PIS to patologia i sutenerstwo
Kwik lewackich trolli po prostu bezcenny2021.03.24 20:27
Jak zwykle.
Walter2021.03.24 20:14
Andrzej Duda ułaskawił Mariusza Kaminskiego i Macieja Wąsika przed wydaniem prawomocnego wyroku. Teraz może jeszcze ułaskawić Daniela Obajtka i to jeszcze przed postawieniem zarzutów.
Walter2021.03.24 20:11
Prof. Tomasz Grodzki nigdy nie przyjął łapówki i jest przez prokuraturę fałszywie oskarżany. Zbigniew Ziobro zmienił prawo, żeby z sądu wycofać dowody winy Daniela Obajtka. Austriak Gerald Birgfellner zeznał w prokuraturze, że Jarosław Kaczynski wyłudził od niego łapówkę na kwotę 50 tys zł dla księdza Rafała Sawicza. Posiada świadków i dokument potwierdzające wypłatę powyższej kwoty w banku. Prokuratura nawet nie przesłuchała Jarosława Kaczynskiego, ani księdza Rafała Sawicza. Mieliśmy już wcześniej aferę gruntową Mariusza Kaminskiego i Macieja Wąsika, mającą na celu wrobienie Andrzeja Leppera w przestępstwo i fałszywe go oskarżenie. Andrzej Duda dokonał wielokrotnych deliktów konstytucyjnych, złamał art. 7, 10, 32, 42, 126, 144, 173, 178, 179, 180, 183, 187, 190, 194 i pomimo tego wygrał wybory prezydenckie na drugą kadencję. Pod rządami PiS-u w Polsce panuje bezprawie.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.03.24 19:31
w podobny sposób kiedyś PiSdziaki broniły bartusia misiewicza, pupilka szMacierewicza! i co? i misiu wylądował w pudle gdzie oferował usługi seksualne za papierosy i zupki chińskie! obajtka czeka to samo...
rozbawiony głupotą lewaków2021.03.24 19:04
a co na to lewackie debile? Znowu gów.o wybiórcze zrobiło ich w balona
rozbawiony głupotą pedofila2021.03.24 19:32
Tobie to gdyby nawet jakiś pisowski aparatczyk nasrał na łeb ,to byś powiedział "mnie to nie dziwi", taki zabetonowany z ciebie pisowski fanatyk
Uwaga spoiler!2021.03.24 16:20
Duda go uniewinni
Duraki, wy2021.03.24 16:07
Nie Obajtek postanowił, ale Kaczyński kazał mu ujawnić majątek. Z tego ujawnienia wynika, że Obajtek ma w całej Polsce 38 nieruchomości (niektórych jest współwłaścicielem). Na liście są: rodzinna wieś Stróża, pobliskie Myślenice, Piwniczna-Zdrój, Kopalino, Łężkowice, Sasino, Lanckorona, Borkowo, Warszawa, Szymonka, Łeba, Osieczany, Pcim, Antonowo. Nieruchomości są przeróżne. Od kilku arów nieużytków przez 6,5 ha ziemi nad jeziorem na Mazurach, przez pensjonat w Łebie i zabytkowy dworek w Borkowie Lęborskim, po okazały apartament na warszawskim Bemowie.
Polak2021.03.24 16:00
Mafijne wyparcie :) Chamidło Obajtek swoim "oświadczeniem" tylko potwierdza wszystkie zarzuty.
Tadeusz z Torunia2021.03.24 15:59
Obajtek... to ten mikroprzesiebiorca?
Tomasz Leon poleruje…2021.03.24 15:54
Du-pa blada. Serwer siada.
hue, hue2021.03.24 15:38
Obajtek będzie uczył emerytów, co mają 2 tys. PLN na m-c, jak inwestować w mieszkania po pół miliona.
Ty hueju2021.03.24 15:41
kaszanka ci stygnie "profesorze"
hue, hue2021.03.24 15:54
Odezwał się chyba brat Daniela, leśniczy. Tak tam twoje chawiry, bratku?
opty2021.03.24 15:27
Chcieliby mieć oszczepy. Od POczątku mieli szpilki i pineski.......
Dla was nędzarzy, drobnych ciułaczy2021.03.24 15:12
te Obajtka miliony przyprawiają o zawrót głowy. A TO WCALE NIE JEST TAK DUŻO! - - - - Jedno, że NIE jest to gotówką w banku, dwa jest tylko współudziałowcem, a nieruchomości to choć świetną lokata kapitału NIE JEST ŻADNĄ gwarancją zarobku!
Anonim2021.03.24 15:05
A co z tymi cenami, za które te nieruchomości nabył i co z tym, co w zamian dał za tak niskie ceny? Co ze szwindlami przepisywania ziemi na brata, na której ten w dwa lata postawił nieruchomość wartą 2 miliony gdy sam zarabiał 7000 miesięcznie, po czym zwrócił całość spowrotem Danielowi Wszystkomogę K u rwa Ch uj Pi er dolony Brudna Pała Obajtkowi?