TYLKO U NAS. Prof. Wojciech Polak: W Brukseli musimy grać twardo i nie iść na żadne zgniłe kompromisy - zdjęcie
26.11.20, 20:49fot. yt/radio maryja

TYLKO U NAS. Prof. Wojciech Polak: W Brukseli musimy grać twardo i nie iść na żadne zgniłe kompromisy

73

Tomasz Poller: Jeśli spojrzymy na ostatnie działania instytucji unijnych wobec Polski i Węgier, popierane zresztą, o zgrozo, przez totalną opozycję i związane z nią media, mamy do czynienia bez wątpienia z działaniami pozatraktatowymi i bezprawnymi. Dotyczy to zarówno wiązania funduszy z tzw. praworządnością, jak i sprawą dzisiejszej rezolucji zmierzającej do narzucenia określonego prawa aborcyjnego. Na ile, zdaniem Pana Profesora to, co ostatnio się dzieje w Brukseli, jest groźne dla Polski? Niektórzy kreślą tu czarne scenariusze, kreśląc wizje utraty suwerenności.

Prof. Wojciech Polak, historyk, przewodniczący Kolegium IPN: Uważam, że jest to zagrożenie wręcz skrajne i to nawet nie tyle suwerenności, ale wręcz niepodległości. Czasem miesza się te pojęcia. Suwerenność może być stopniowalna i, tak mówiąc szczerze, państw zupełnie suwerennych nie ma, bo nawet zawierając porozumienie międzynarodowe, państwo ogranicza swoją suwerenność. Niepodległość to podmiotowość na arenie międzynarodowej. W gruncie rzeczy to, co próbuje się nam narzucać, to jest właściwie ograniczenie naszej niepodległości, naszego prawa do samostanowienia w rożnych kwestiach. Nie do takiej Unii wstępowaliśmy. Wstępowaliśmy do Unii, która miała być unią gospodarczą, z dodatkiem może prawa do przemieszczania się obywateli i ich swobodnego osiedlania się, natomiast większość kwestii, dotycząca spraw wewnętrznych, dotycząca uregulowań życia społecznego, czy pewnych tradycji narodowych miała pozostawać w w gestii poszczególnych państw. Te traktaty unijne obowiązują nadal, ale narzuca się nam pewną praktykę, pewien zwyczaj, który nie ma nic wspólnego z prawem, a który próbuje się egzekwować wobec państw członkowskich. Jak uzależnianie wypłacania funduszy od przestrzegania zasad "praworządności", jak to się określa. Przy czym rozumie się pod tym pojęciem to, czego my po prostu nie chcemy, np. daleko idące zmiany w zakresie funkcjonowania rodziny, jak uznanie małżeństw jednopłciowych, czy adoptowania dzieci przez tzw. gejów, czy właśnie prawa do niczym nie ograniczonej aborcji. Możemy być pewni, że jeżeli pozwolilibyśmy Unii na uzależnienie wypłacania nam funduszy od przestrzegania tak zwanych zasad praworządności w sytuacji, gdy ta praworządność jest definiowana tylko według liberalnych norm, które przeważają wśród gremiów unijnych, to w zasadzie stajemy się państwem bezwolnym, któremu będzie można narzucić inne rzeczy. Na przykład to, że "prawem człowieka" jest także przemieszczanie się nie tylko w ramach państw Unii, ale całego świata, co oznaczać może zmuszanie do przyjmowania migrantów z krajów obcych kulturowo. Stwierdzą wówczas dla przykładu, że jeżeli ich nie przyjmiemy, to łamiemy praworządność. Ta możliwość interpretacji będzie szeroka.

Jaki może być jednak dalszy ciąg scenariusza tej odsłony starcia o naszą suwerenność, czy też, jak to ujął Pan Profesor, wręcz o niepodległość? W którą stronę to wszystko może się potoczyć?

Nasze rządy już kilka razy starały się być stanowcze wobec dyktatów unijnych. Kończyło się to zazwyczaj jakimiś kompromisami, które, mówiąc szczerze, były dla nas średnio korzystne, bo wydawało się, że sprawa się zamyka, a okazywało się, że się nie zamyka. Tak było z różnymi kwestiami związanymi ze sprawami sądownictwa. Dochodziliśmy do jakichś porozumień, nam się wydawało że Unia da nam spokój, rząd nawet wycofywał się w pewnych kwestiach, ale potem Unia i tak nie odpuszczała i szła dalej. Jestem pewien, że jeżeli pójdziemy na jakiś kompromis, w którym coś będzie niedogadane, niedopracowane albo dwuznaczne (bo tutaj gremia unijne pozostają w dwuznaczności, którą oczywiście interpretują w sposób dla nas niekorzystny) to właściwe przegramy. Doszliśmy do takiej ściany, że właściwie musimy wymusić skreślenie tych pomysłów. Jeżeli tego nie uzyskamy, to przegraliśmy. Każdy kompromis z dwuznacznymi zapisami i możliwościami wielorakiej interpretacji oznaczałby nasza przegraną, bo interpretacja będzie dla nas niekorzystna. Nie jestem pewien, czy nasz rząd będzie na tyle zdecydowany, żeby być twardym i nie iść na żadne zgniłe kompromisy. Musimy absolutnie twardo zawetować budżet i wymusić korzystne dla nas stanowisko oraz odrzucenie zasady uzależnienia funduszy od mechanizmu "praworządności". Bardzo chciałbym, żeby tak było, bardzo mi na tym zależy, tak jak wielu Polakom patriotom. Mam taką nadzieję, ale czy tak będzie, nie wiem.

Komentarze (73):

Foster2020.12.3 17:07
Stoicie (PIS) nad przepaścią - jeszcze chwila i podobnie jak polskie kobiety zachodni europarlamentarzyści powiedzą wam "musicie odejść i to prędziutko".
Anonim2020.11.27 20:21
dlaczego rządzący pisowcy mają taki kompleks Niemców? To nie jest nawet śmieszne, to jest wstyd na całą EUROPĘ
Anonim2020.11.27 18:53
Do budżetu unijnego Polska w tym roku ma wpłacić 28 mld (NIE WIEM CZY ZŁ, CZY EURO) co nie zmienia faktu, że premier Morawiecki pochwalił się , że mamy z Unii dostać jako Polska w tym roku 750 mld zł, Ale ORBAN mówi że mu na kasie nie zależy, a premier stał obok jak strusia bał się odezwać... BO JUŻ O WYWALCZONYCH PIENIĄDZACH OBTRĄBIŁ SUKCES POLSKI
onanim , idź sobie na Onet!2020.11.27 19:27
albo do rezerwatu zyebów na wyborcza.pl
Anonim2020.11.27 19:31
a ty do swoich oszustów
Karol Ryfer2020.11.27 18:45
Dlaczego nikt z polityków nie powie, a większość to historycy z wykształcenia, że to czego teraz od nas oczekuje Berlin , za pośrednictwem Brukseli, to znacznie więcej niż eksterytorialna autostrada do Gdańska , której żądał Hitler. I żre takie żądania źle się kończą nie tylko dla tych , którzy idą na pierwszy ogień.
Art2020.11.28 0:11
A nie przyszlo Ci do glowy, ze nikt z historykow tego nie mówi, bo to są tylko Twoje urojenia? To chyba dość logiczne. No nie dla Ciebie oczywiscie.
Anonim2020.11.27 16:18
Pytanie zasadnicze, czy 25 państw ulegnie szantażowi 2 krajów w których od lat trwają debaty na temat praworządności ?
Hania2020.11.27 13:48
szanuję Pana prof. Polaka to bardzo dobry i mądry naukowiec
Art2020.11.28 0:17
Ha ha, przecież to ignorant. To co on mówi to zwykły bełkot. On nie zna ani prawa europejskiego, ani zdaje się żadnego innego. Tego nawet nie da się czytać - pomieszanie z poplątaniem, jakieś dziwaczne wnioski, to jest smieszne. A Ty go uważasz bardzo dobrego naukowca. O Matko, no nic gratulacje.
JAAN2020.11.27 12:41
Chodzi o Polskę. Inni czekają, aż wymiękniemy, a grają twardo. A nasi zdrajcy ich popierają.
jula2020.11.27 8:42
Dziękuję Panie Profesorze za systematyzujący i jasny przekaz, w pełni się z Panem zgadzam, ufam , że ten rząd wypełni swoje obowiązki. Wobec Polski.
Izydor2020.11.26 23:15
I co ten kraik odpowiadający za trzy procenty PKB Unii Europejskiej, od lat ssący kasę jak milicjant z komendy na wilczej pałę sierżanta będzie się twardo stawiał? Powodzenia.
powinieneś mieć nick Kondon2020.11.27 8:36
i tak się kojarzysz
jula2020.11.27 8:45
Wulgarne i prostackie, agresywne i żenujące.
Anonim2020.11.26 23:09
Opór wobec bezprawia jest moralnym obowiązkiem, ale też przywilejem człowieka. Przeciwstawialiśmy się łagrom, obozom koncentracyjnym, teraz zbrodni dzieciobójstwa, czy dostosowywania małoletnich do potrzeb pedofilów, poprzez propagowaną edukację seksualną, czyli deprawację.
Anonim2020.11.26 23:45
Edukacja seksualna w ręce sukienkowych pedofilów! Plebania ośrodkiem edukacji seksualnej!
moher z Krakowa2020.11.26 23:03
Nie po to głosowaliśmy na PiS aby teraz miał zaprzestać walki o utrzymanie suwerenności polskiej wobec kołchozu unijnego !
pp2020.11.27 7:24
Nie po to głosowaliśmy na PiS aby teraz miał brać jakieś pieniądze z tej unii. Dobrze nam tak jak do tej pory. Trochę śmierdzi ale to nie ważne. Furmanka jest, koń w oborze jest a i słoma na dachu podreperowana. Będziem żyć na tym zadupiu dalej. Tylko czemu ci młodzi tak wyjeżdżają?
Arek2020.11.26 23:03
Gdyby PiS nie wygrał wyborów mając na czele takiego folksdojcza jak ryży nigdy nie bylibyśmy szanowani w Europie ani na świecie. Ale wygrali prawi ludzie i teraz złodzieje z Niemiec i Holandii czy Francji nie mogą już okradać Polski.
Anonim2020.11.26 23:46
A tak jesteśmy na etacie wioskowego głupka europy.
jula2020.11.27 8:51
Jeśli wioskowy głupek NIE ZGADZA SIĘ: na homo małżeństwa, adopcje dzieci przez tychże, przyjmowanie emigrantów, demolowanie praw rodziny, wyrugowanie chrześcijaństwa to POPIERAM go w całości.
pp2020.11.27 7:25
Pokaż jakiś dowód tego "złodziejstwa".
Dam2020.11.27 7:48
Wyznawcy PISu myślą, że prywatny biznes robiący interesy na terytorium innego kraju tak naprawdę kradnie z tego kraju pieniądze. A że sami kupują w niemieckich supermarketach, to im się nie skojarzy.
jula2020.11.27 8:56
Pomieszanie z poplątanym, PiS to nie sekta, wyborcy to nie akolici. Od 1989 nie było rządu, który tak Polaków i Polskę postawił na najważniejszym miejscu i nie łasił się po sąsiadach.
Dam2020.11.27 9:28
PIS jak najbardziej ma swoich wyznawców, tak samo jak ma ich każda partia. I ci są zazwyczaj najgłośniejsi. A od 1989r nie było rządu, który by tak mocno wmawiał wszystkim, że stawia Polaków na pierwszym miejscu. Ale czyny mówią więcej niż słowa, a czyny te pokazują, że znacznie bardziej od Polski zależy im na stołkach. Niektórym dla władzy, niektórym dla kasy. Czy gdyby PO robiło tak bezczelną propagandę w TVP, gdyby wymyślali coraz to nowe grupy zawodowe do szczucia (lekarze, pielęgniarki, sędziowie, prawnicy, przedsiębiorcy itd), czy gdyby wicerzecznik PO stwierdził, że nie ma u nich ekspertów, bo ci nie chcieliby wprowadzać ich programu, to byłoby ok? Czy jest ok dlatego, że robi to PIS?
jula2020.11.27 11:51
Co ty klepiesz, kto zlikwidował stocznie, kto ukradł forsę z OFE, kto prywatyzował służbę zdrowia, kto kazał orać Polakom do 67 roku życia, kto sprzedał banki i ustalał najwyższe w Ujni stopy procentowe, kto likwidował kopalnie, kto waloryzował renty i emerytury o 3,5 PLN, kto oddał sprawę Katastrofy Smoleńskiej bolszewickim prokuratorom, kto dopuścił aby na miejscu lądowania Prezydenta Polski w obcym kraju nie było polskich służb specjalnych, Kto krył Amber Gold, kto się szkolił za pieniądze CDU/CSU, kto nazywał Putina polskim człowiekiem w Moskwie, kto się łasił do Merkel za posadkę, kto zrezygnował z bycia Premierem Polski za etacik w Ujni? Nie klep głupot bo się twój komputer wyrzyga niemieckimi medalami Tuska.
Jaś2020.11.26 23:00
Dopiero teraz widać ile obciachu narobili nam chłoptysie z PO i PSL. Ich sprzedajność nie zna granic, ubóstwo duchowe nie ma sobie równych a prostota umysłu i intelektu są jak ulice w Ameryce.
pp2020.11.27 7:26
głupi jesteś?
Grizzly2020.11.26 22:41
Mam omamy! Ratujcie mnie!
Zgadnij kto podpowiada?2020.11.26 23:47
Jestem twój zajączek wy Grizli wy nie Grizzly.
Grizzly2020.11.27 7:54
Won bydle od mojego nicka!
Grizzly2020.11.26 22:38
Tylko, ze z nami już nikt nie chce "grac"... polecam wiec modlitwę za naszego wspaniałego i dzielnego premiera Mateusza i genialnego stratega Jarosława
Beno2020.11.26 23:38
A z kim ty chcesz grać? Z oszustami. A stawka to życie człowieka. I ty chcesz tego człowieka za judaszowe pieniądze sprzedać i nie tylko człowieka, ale cały kraj. Jak chcesz żyć w tym kołchozie to granice otwarte i wypier....
Grizzly2020.11.27 7:54
Won bydle od mojego nicka!
Sławek2020.11.26 22:10
Tak, tak, nikt nie będzie mówił pisowi, że ma nie kraść, nie łamać konstytucji, nie niszczyć sędziów, nie bić kobiet, nie wspierać neofaszystów. Polak jest dumny i może kraść i bić ile mu się podoba ! Howk !
jj2020.11.26 22:14
Mówisz tak, jakby ktoś cię samego, na pół roku zamknął w komórce, sam na sam z telewizorem i jedynym dostępnym programem TVN24.
Anonim2020.11.26 22:20
A ty co, ślepy, głuchy i głupi?
Grizzly2020.11.26 22:03
卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐 卐
JANOSIK2020.11.26 23:30
Gosciu lecz sie na nogi bo na glowe juz zapuzno.
Anonim2020.11.26 23:47
Polska język, trudna język.
JANOSIK2020.11.27 0:00
Noo.. baz trudna jazyka,najlepsa gugla nie logarnia
Wy Grizli2020.11.26 23:49
a nie Grizzly, twój zajączek.
Grizzly2020.11.27 7:55
Won bydle od mojego nicka!
Anonim2020.11.26 21:55
" Zgniły Zachód " , " zgniłe kompromisy " . Czyżby pojednanie z Rosją ? Mnie by to pasowało . Krewniacy i porządny , niezepsuty naród choć ubogi . A może dlatego że ubogi to tak wspaniały ? A Ukraińców bardzo lubię . Mili , uprzejmi , dziuby uśmiechnięte , tacy jaśni . Przyjemna odmiana . Ma się już czasami dość widoku ponurych , czarnych a teraz na dodatek brodatych ( wprowadzili swoją modę ) wron . Nawet jak się śmieją , to tak jakoś nieszczerze , półgębkiem , grymasem albo sztucznie .
bz2020.11.26 22:10
A zastanawiałeś się czasami, że to właśnie zgniłe kompromisy są przyczyną procesu gnilnego "Zachodu"? Miałeś kiedyś odwagę pomyśleć, że to można zmienić? Tak ..., oczywiście, to wywoła burzę, ale po burzy zawsze przychodzi ożywcze powietrze i słońce.
Anonim2020.11.26 23:14
Miła bz . Proces gnilny " Zachodu " to proces bardzo złożony i już długotrwały . Trzeba by napisać na ten temat grubą księgę zamiast kilku zdań . I jednostka nie może niczego zmienić , zwłaszcza polska . Zresztą --pewne procesy są nieodwracalne i niemożliwe do zatrzymania . Burza też już nie pomoże . To dobrze , że jesteś optymistką , łatwiej Ci iść przez życie nawet w czasie niepogody
Grizzly2020.11.26 23:10
Podpisz się Cedzidło vel Piotrowski pod tym bełkotem
Gryźli a nie Grizzly2020.11.26 23:53
Znów się podszywasz śmieciu. Gryźli, gryźli aż was zagryźli. Uwaga na matoła.
Grizzly2020.11.27 7:55
Won bydle od mojego nicka!
bz2020.11.26 21:45
Jeśli myślimy poważnie o Polsce, jej prawidłowym rozwoju i suwerenności, zimną krew należy zachować do końca. Spolegliwość wobec UE lansowana przez lewacką opozycję jest manifestacją wasalskiej podległości i deklaracją wiernopoddaństwa. Obawiam się, że w takim wypadku lenna nie spłacilibyśmy do końca naszych dni. A swoją drogą zastanawiam się, co dla totalnej opozycji znaczy duma narodowa?
Zenobiusz2020.11.26 22:15
Rozumiem, że dla was duma narodowa, to zabranie miliardów chorym, przekręty na miliony złotych, stawianie masztów za miliony, brak szczepionek na grypę, łamanie konstytucji, zniszczenie sądownictwa, wspieranie neofaszystów, bicie kobiet, najmniej lekarzy w Europie. Tak ?
bz2020.11.26 22:51
Zenobiuszu, tak mi przykro, niestety wszystko zrozumiałeś opacznie.
Anonim2020.11.26 23:33
Nie znasz jeszcze ludzi i życia jak widzę . Duma narodowa wynika z dumy jednostki tworzącej ten naród . A Polacy to dwa narody . Autentycznie polski ( potomkowie kilku plemion słowiańskich ) i żydowski . Naród żydowski kształtowany przez tysiąclecia pełniąc służalczą rolę wobec innych narodów nie zna uczucia dumy ani osobistej ani narodowej . Z Polakami jest inaczej . Przywiązani do swojej ziemi czuli dumę z jej posiadania czy uprawiania . I rozumieją czym jest Ojczyzna ,czyli ojcowizna , ziemia ojców gdyż są do niej przywiązani genami przodków . Żydzi tego nie rozumieją , gdyż ziemi nie posiadali . Obecnie mamy jeszcze trzecią kategorię narodu : mieszanka polsko--żydowska o zmieszanych cechach Polaków i Żydów . I stąd taka różnorodność charakterów i sprzeczności . Przewaga krwi słowiańskiej w człowieku sprawia , że czuje on dumę narodową , przewaga żydowskiej--nie czuje .
Anonim2020.11.27 5:35
Nie tylko duma określa. Także stosunek do perfidii i degrengolady.
verizanus2020.11.26 21:42
Najpierw trza skutecznie umieć zwalczyć wewnętrzną agenturę ;)
Anonim2020.11.26 22:02
Na razie się nie da bo mają większość w sejmie i resorty siłowe.
Dziennikarz TVN2020.11.26 21:39
Chodźcie do nas na tvn. Pięknie kłamiemy jak zawsze.
Staszek2020.11.26 22:19
No tak, bo TVP to mówi samą prawdę i tylko prawdę. TVP łga od świtu do nocy za moje pieniądze.
stop antypolskiej lewicy2020.11.26 23:02
za twoje woje pieniądze , moskalu ?
Grizzly2020.11.26 21:39
Panie Premierze nie dajmy się OSZWABIĆ!!
Grizzly2020.11.26 21:58
Już, dobrze, już mi lepiej...
Grizzly2020.11.27 7:56
Won bydle od mojego nicka!
Anonim2020.11.26 21:09
Popieram rząd RP, pod jednym warunkiem, że nie wymięknie.
Anonim2020.11.26 21:13
Będzie ciężko, bo to miękkie faje co do jednego, robią gałę konusowi kiedy tylko zechce.
Anonim2020.11.26 21:27
Czy nie stać cię zboczeńcu na inne skojarzenia?
Anonim2020.11.26 21:59
Jak patrzę na PiSdzielców to nie.
Anonim2020.11.26 21:06
Jeszcze jeden zapluty dziad, dla którego patriotyzm to durne wymachiwanie szabelką.
Anonim2020.11.26 21:12
lewactwo potrafi jedynie wystawić d. do dymania, to takie teraz europejskie
Anonim2020.11.26 21:18
Prędzej watykańskie
Jakub2020.11.26 21:04
To co tu robisz cepku, pruj do Brukseli!
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.11.26 20:58
kaczy rząd kieruje się katolską ideologią a nie twardą grą! wypyerdalać z religią z życia publicznego! psychofundamentaliści religijni won do watykanu!
Achtung2020.11.26 23:55
wrócił już z Tworek. Bądźcie mili i nie dawajcie minusów bo popada w depresje.