TYLKO U NAS! Marek Łuczyński z Polskiej Izby Hotelarzy: Rząd funduje nam psychiczny roller coaster - zdjęcie
23.02.21, 15:43Fot. Rakoon via: Wikipedia CC 3.0

TYLKO U NAS! Marek Łuczyński z Polskiej Izby Hotelarzy: Rząd funduje nam psychiczny roller coaster

23

„Biznes hotelowy to nie jest taki biznes, który można wyłączyć i włączyć automatycznie w ciągu jednego, dwóch dni. To jest bardzo skomplikowany proces, logistyczny chociażby.” – mówi w rozmowie z nami prezes Polskiej Izby Hotelarzy, Marek Łuczyński. – „Mam nadzieję, że jutro nie będzie żadnych powrotów do ostrzejszych restrykcji. Hotelarze zdali celująco egzamin z odpowiedzialności społecznej, kontrole Sanepidu to potwierdziły.”

 

Tomasz Poller: Zapytałbym, jak wygląda ogólna kondycja branży hotelarskiej w ostatnich kilkunastu dniach. Jak hotelarze radzą sobie po częściowym zniesieniu obostrzeń? Od 12 lutego dopuszczono zajmowanie połowy miejsc w obiektach noclegowych. Jak przełożyło się to na realia prowadzenia tego rodzaju biznesu?

Marek Łuczyński, prezes Polskiej Izby Hotelarzy: Sytuacja jest bardzo niejednorodna. To znaczy sytuacja chociażby hoteli konferencyjnych, hoteli miejskich jest ciągle  tragiczna. Tutaj, można powiedzieć, że żadnego ruchu nie ma, goście się nie pojawiają. I ta sytuacja, czy to w Krakowie, czy w Warszawie jest agonalna. Natomiast, oczywiście, ostatnie dwa tygodnie były okresem odbicia się od dna dla hoteli wypoczynkowych w kurortach, głownie górskich. Tutaj, pomimo obostrzeń, pomimo pięćdziesięcioprocentowego obłożenia pokoi w obiektach wiem, że było i jest ciągle duże zainteresowanie tego typu pobytami. Czekamy jak zbawienia tej jutrzejszej konferencji ale jesteśmy też pełni obaw, co  się wydarzy. To jest bardzo ciężka sytuacja psychiczna dla hotelarzy. Co dwa tygodnie można powiedzieć,  jesteśmy stawiani pod ścianą. Jesteśmy, powiedziałbym, w niepoważny sposób traktowani przez rząd. Ja zresztą to bardzo mocno zaakcentowałem panu wicepremierowi Gowinowi na zeszłotygodniowym spotkaniu z przedstawicielami branży hotelowej, że nie możemy na kilka dni ledwie przed końcem obowiązywania rozporządzenia dowiadywać się nagle, co ma obowiązywać przez najbliższe dwa tygodnie.

Przedstawiciele rządu w ostatnich wypowiedziach raczej nie przewidują luzowania obostrzeń. Wiceminister rozwoju, Olga Semeniuk, powiedziała nawet dzisiaj, że nie wyklucza nawet zaostrzenia restrykcji i wspomniała przy tym właśnie o hotelach. Rząd dość często zmienia zdanie. Warto przypomnieć, że według wytycznych listopadowych powinno następować coraz większe otwarcie. Niełatwo chyba w takiej sytuacji prowadzić jakikolwiek biznes…

Biznes hotelowy to nie jest taki biznes, który można wyłączyć i włączyć automatycznie w ciągu jednego, dwóch dni. To jest bardzo skomplikowany proces, logistyczny chociażby. Postulowałem i Polska Izba Hotelarzy postuluje to nadal, by rozporządzenia dla branży hotelowej trwały miesiąc. Mając stosowne informacje, zawsze moglibyśmy inaczej zaplanować działalność. To jest kwestia planów, dotyczących pracowników, dotyczących zatowarowania… Gdybyśmy wiedzieli wszystko na dwa tygodnie dłużej, byłoby to o wiele  lepsze. Natomiast, niestety, jako przedstawiciele branży usłyszeliśmy, że jest to niemożliwe ze względów pandemicznych. Jesteśmy w takiej sytuacji, że to jest taki, powiedziałbym…  roller coaster psychiczny. Hotelarzom jest naprawdę ekstremalnie ciężko. Mam nadzieję, że jutro nie będzie żadnych powrotów do ostrzejszych restrykcji. Hotelarze zdali celująco egzamin z odpowiedzialności społecznej, kontrole Sanepidu to potwierdziły. I po prostu uważamy, jako Polska Izba Hotelarzy, że na kolejne dwa tygodnie powinny generalnie zostać zachowane te dotychczasowe restrykcje. Natomiast naszym zdaniem dla gości hotelowych powinny być otwarte restauracje hotelowe. To jest ta rzecz którą moim zdaniem rząd powinien poluzować.

Komentarze (23):

Monika2021.02.24 17:21
Cześć , jesteś wolnym mężczyzną, czujesz się samotny, chciałbyś to zmienić ? Nie czekaj odezwij się. Samotna, wolna, bez nałogów i niezależna. Nie dawno wróciłam z Anglii do kraju. Poznam Pana do wspólnych spotkań, wspólnych spacerów, wspólnie spędzania czasu, a jak zaiskrzy to może i więcej :) Naturalnie przed spotkaniem chciałabym się lepiej poznać, wymienić się numerami telefonów i zdjęciami jeżeli jesteś zainteresowany kontakt i moje zdjęcia znajdziesz na moim profilu randkowym http://panieonline.pl/monia89
Anonim2021.02.24 13:08
celem PiSu najwidoczniej jest komunizm
@mp2021.02.24 12:50
Z tym że "roller coaster" piszemy inaczej.
prawy2021.02.24 12:35
zacznij sie modlic o ustanie pandemii ,bo rozumu brak ,NIE TYLKO TYBEDZIESZ BIEDNIEJSZY wiekszosć odczuwa skutki pandemii i bedzie jeszcze długo odczuwało,jezeli twoi towarzysze bedą tak WALCZYC Z NATURA i bredzic jak PO nacpaniu!!!terroryzujac POLSKĘ ,POLAKOW I OBRAŻAC B O G A !!!!!!!!!!kara bedzie dotkliwsza !!!!!!
Glaudiusman2021.02.24 9:14
Należy ostro pogonić ministra od pandemii, taczka i wyboisty bruk. Dosyć pandemii strachu i ideologii gatesa.
komu pisowscy agenci mossadu dali kasę z tarczy2021.02.24 9:12
https://www.youtube.com/watch?v=70vHy1iDDkY
Tylko idiota cieszy się z upadku czyichś biznesów2021.02.24 9:02
Coraz więcej firm upada, bezrobocie wzrasta coraz bardziej. Ale idiota wierzy że wilgotna szmata na gębie z tysiącami wirusów chroni go przed najmodniejszym wirusem.
Wiarą sobie gęby nie wycieraj.2021.02.24 12:51
https://royalsocietypublishing.org/doi/10.1098/rsos.201663
...2021.02.24 7:20
Nabudowali hoteli na potęgę a teraz liczą że Rząd ich utrzyma. Jak było siedem lat tłustych to trzeba było myśleć, ze przyjdą lata chude.
mails2021.02.23 21:20
czuj się! już Ci luzują, chyba gumkę w majtkach:/ a co ja mam powiedzieć w swojej kawiarni?
Anonim2021.02.23 21:19
A czy Łuczyński woli widzieć hotelowych gości zmarłych na kowid? /stp
NEOS com pl2021.02.23 19:54
... szabrownictwo ... 4.0 w natarciu .... https://www.youtube.com/watch?v=koPd4wC71BY
Monika2021.02.23 19:39
Cześć , jesteś wolnym mężczyzną, czujesz się samotny, chciałbyś to zmienić ? Nie czekaj odezwij się. Samotna, wolna, bez nałogów i niezależna. Nie dawno wróciłam z Anglii do kraju. Poznam Pana do wspólnych spotkań, wspólnych spacerów, wspólnie spędzania czasu, a jak zaiskrzy to może i więcej :) Naturalnie przed spotkaniem chciałabym się lepiej poznać, wymienić się numerami telefonów i zdjęciami jeżeli jesteś zainteresowany kontakt i moje zdjęcia znajdziesz na moim profilu randkowym http://panieonline.pl/monia89
Prawda2021.02.23 19:27
Skąd wzieli Kase na Hotele jak byli Biedni ==
toWarzysz piwo ??? w radiu Erewan2021.02.23 19:57
.... obywatelu ... pejsate majo drukarke $$$$$$ na ... sok z buraka ... a za hotel .... worek papieru do .... doooopy ...
Ona2021.02.23 18:49
No cóż, kiedyś były PGR-y a teraz będzie państwowa sieć hoteli, a kto będzie mógł z nich skorzystać określi Minister w drodze Rozporządzenia, w zależności od tego, czy społeczeństwo będzie się zachowywać odpowiedzialnie i zgodnie z wolą pana Ministra, czy nie. Wrogowie ludu, którzy się nie zaszczepią, na pewno nie skorzystają...
katolicka deratyzacja Polski2021.02.23 17:34
Masoneria z masonskich klubow przedsiebiorcow ROTARY bierze sie solidnie za mordowanie katolickich Polakow.
Allan2021.02.24 9:53
Jakiś czas temu, będąc przejazdem w Gietrzwałdzie, widziałem busa ROTARY, jak parkował przy tamtejszym domu pielgrzyma. Busikiem tym przewożono jedzenie (notabene pyszne, jak domowe), pobierane z miejscowej restauracji pielgrzyma. Widać po tym, że współpraca między instytucjami kwitnie i nikt nikogo nie morduje, ale jedni na drugich zarabiają.
chłopka2021.02.23 17:22
Słuchaj no koleś . Prowadzisz swój szemrany biznes w Polsce a więc wyrażaj się w naszym języku .
ladysucksmydog'sdick2021.02.23 16:58
& eats my doggy shit.
ladychapel2021.02.23 16:21
Samista se taki rzond wybraly
droga lewacka "młodzierzy"2021.02.23 19:07
mówiąc konsekwentnie językiem lewicy to "żont"
lewacka śmieciarka2021.02.24 12:22
on nie skuma co to "żont"