TYLKO U NAS! Ks. prof. Paweł Bortkiewicz: Chrześcijaństwo ma przyszłość! Tą przyszłością jest nadzieja, którą musimy głosić  - zdjęcie
04.04.21, 10:30Fot. screenshot - YouTube

TYLKO U NAS! Ks. prof. Paweł Bortkiewicz: Chrześcijaństwo ma przyszłość! Tą przyszłością jest nadzieja, którą musimy głosić

39

- „Tak! Chrześcijaństwo ma przyszłość i jest wielką nadzieją dla człowieka. Naszym obowiązkiem jest głosić Dobrą Nowinę, która jest wyrazem zadziwienia tajemnicą człowieka odczytywaną w perspektywie Boga. To jest nieustannie nasza misja i powinność” – podkreśla w rozmowie z portalem Fronda.pl ks. prof. Paweł Bortkiewicz, chrystusowiec.

 

Fronda.pl: Chrystus zmartwychwstał. Dwa tysiące lat temu. Co to wydarzenie oznacza dla nas dzisiaj?

Ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz, TChR: Zmartwychwstanie było, jest i pozostanie fundamentem naszej wiary. To wydarzenie w dziejach świata bez precedensu. Człowiek zawsze zmaga się z problemem śmierci. Ten jeden, jedyny raz, Bóg-Człowiek pokonał śmierć, dając każdemu z nas nadzieję życia wiecznego. To wydarzenie o charakterze kosmicznym, ale jednocześnie tak bardzo osobistym i indywidualnym, bo dotyczy każdego, dosłownie każdego z nas. Każdemu z nas daje szansę.

Zmartwychwstanie Chrystusa jest centralnym wydarzeniem chrześcijaństwa. To ostateczny dowód na to, że Jezus rzeczywiście jest Mesjaszem. Coraz częściej jednak, nawet w kręgach biblistów, podważa się historyczność tego wydarzenia. Ta rzeczywistość pozostaje dla nas osiągalna jedynie na gruncie wiary, czy możemy dociekać prawdy o zmartwychwstaniu również rozumem? 

To oczywiście bardzo szeroki temat. Zmartwychwstanie jako fakt, jako wydarzenie, jest niemożliwe do uchwycenia empirycznego. Ono wykracza poza granice logiki tego świata, wykracza poza porządek natury. Trudno więc, abyśmy rzeczywistość przełamującą porządek natury, chwytali prawami opisującymi ten porządek.

Empiryczne są natomiast spotkania ze Zmartwychwstałym. O nich mówią zapisy Ewangelii, która ukazuje kolejne spotkania apostołów z Jezusem z Nazaretu. Tym Jezusem, który na ich oczach został powieszony na drzewie krzyża i zabity, a potem pokazał się jako żywy. Nie ukazywał się jako zjawa. Pozwalał dotknąć swojego ciała. Zasiadał do uczty, jadł chleb i pił wino. Pokazywał, że jest prawdziwym człowiekiem.

To oczywiście bardzo uproszczony opis problemu. Na to jednak chcę zwrócić uwagę, że w naszych analizach koncentrujemy się właśnie na spotkaniach ze Zmartwychwstałym. Z tych spotkań zrodził się fenomen Kościoła. Patrząc z punktu widzenia czysto psychologicznego i zarazem empirycznego. Mamy do czynienia z sytuacją, kiedy w momencie śmierci założyciela wspólnoty, cała ta wspólnota jest rozproszona i kompletnie rozbita. I nagle okazuje się, że ta wspólnota niesamowicie się rozrasta. Szacuje się, że kilka lat po śmierci Chrystusa była to wspólnota licząca około tysiąca wyznawców, natomiast w 350 roku było ich już 33 miliony. Proszę mi więc podać jakiś fakt empiryczny, który usprawiedliwiałby ten wzrost.

Święta Wielkanocne są czasem nadziei, oczekiwania na nowe. Nowej rzeczywistości z wytęsknieniem wypatrujemy od ponad roku. Kolejne święta musimy jednak przeżywać w cieniu pandemii. Tę „zamkniętą” Wielkanoc możemy rozpatrywać jako jakiś Boży znak, możemy czegoś się dzięki niej nauczyć?

Oczywiście. Nawet najtrudniejsze wydarzenia musimy rozpatrywać jako znaki czasu, które daje nam Bóg. Pandemia uświadamia nam na przykład tęsknotę i głód Eucharystii. To rzeczywistość, która do tej pory może nie była przez nas wystarczająco dostrzegana. Cała dyskusja na temat formy przyjmowania Komunii św., która towarzyszy pandemii - tego czy powinniśmy przyjmować Pana Jezusa na rękę, czy do ust - wprowadziła nas w tematykę świętości Eucharystii, którą do tej pory często banalizowaliśmy. Ponadto pandemia uzdolniła wielu z nas do działań o charakterze charytatywnym, działań związanych z chrześcijańską cnotą caritas, cnotą miłości braterskiej. To kolejny pozytywny wymiar pandemii. Można zastanawiać się nad szeregiem tego typu spraw wywołanych pandemią. Nie zmienia to oczywiście faktu, że wszyscy żyjemy nadzieją pokonania tego trudnego czasu.

Nadziei potrzebuje również targany kolejnymi kryzysami Kościół. Coroczna Pascha ma być dla Kościoła odnowieniem. Jakiego odnowienia potrzebuje on dziś? Niektórzy przekonują, że konieczna jest odnowa strukturalna. Inni wskazują na potrzebę odnowy duchowej. Gdzie Ksiądz Profesor widzi obecnie nadzieję dla Kościoła?

Kiedy przeżywałem w tym roku Wielki Czwartek, zastanawiałem się nad tym, że w opisie Ewangelii podanej na ten dzień Chrystus Pan, jako Bóg, klęka przed apostołami. Upada do ludzkich nóg. Klęka przed Judaszem, który Go zdradzi. Klęka przed Piotrem, który się Go zaprze. Klęka przed pozostałymi, którzy w czasie próby Go opuszczą. Później jednak z wieczernika wyjdą apostołowie, którzy ogłoszą Ewangelię całemu światu.

Dla mnie jest to niezbywalny dowód na to, że źródłem siły Kościoła jest sam Chrystus, a nie ludzie. Nawet pomimo ludzkich słabości, jeśli człowiek wróci do Chrystusa, co stało się w przypadku jedenastu z wieczernika, zyskują oni odwagę. Ten, który odłączył się od Chrystusa całkowicie, skazał się na samounicestwienie. To bardzo ważna wskazówka dla nas dziś. Musimy pamiętać, że źródłem siły Kościoła jest Chrystus. Wszelka reforma mogąca dokonać się w Kościele polega bezwzględnie na przylgnięciu do Chrystusa. Wszystkie pozostałe kwestie są sprawami wtórnymi. Nie chcę oczywiście przekreślać potrzeb reform strukturalnych, ale chcę zwrócić uwagę, że źródłem każdej autentycznej reformy Kościoła jest Chrystus i Eucharystia.

Radość tych jedenastu po Zmartwychwstaniu była jednak w jakiś sposób przełamana strachem, bo głoszenie tej radości, głoszenie Ewangelii, oznaczało narażenie się na niechęć i prześladowania. Dziś, również w Polsce, wielu katolików staje przed podobnym problemem. Niechęć wobec chrześcijan narasta. Czy wezwanie Chrystusa do czynienia uczniów pozostaje aktualne? Forsuje się tezę, że wiara jest osobistą sprawą, że nie należy o niej mówić w przestrzeni publicznej, nie należy się z nią „obnosić”.

U schyłku drugiego tysiąclecia, pod koniec lat 90., papież Jan Paweł II w encyklice Redemptoris Missio pisał, że spoglądając na minione dwa tysiące lat chrześcijaństwa i wchodząc w nowe tysiąclecie, możemy powiedzieć, iż misja Kościoła dopiero się rozpoczyna. Dosłownie tak rozpoczął tę encyklikę. To bardzo czytelna odpowiedź i czytelny znak tego, co powinniśmy dziś robić. To recepta na chrześcijaństwo przyszłości. Myślę, że w Pana pytaniu zawiera się też pytanie o to, czy chrześcijaństwo ma przyszłość. Tak! Chrześcijaństwo ma przyszłość i jest wielką nadzieją dla człowieka. Naszym obowiązkiem jest głosić Dobrą Nowinę, która jest wyrazem zadziwienia tajemnicą człowieka odczytywaną w perspektywie Boga. To jest nieustannie nasza misja i powinność.

 

Rozmawiał Karol Kubicki

Komentarze (39):

gość2021.04.6 0:29
Jasne. Szczególnie to rydzykowe. Kopertowe. Ciekawe, czy księdzu profesorowi też wypłacał żywą gotówką dowiezioną przez emerytów i czy ksiądz profesor uważa to za etyczne.
JPIII2021.04.5 12:57
Nadzieja matką głupich, ty pedophilu.
olo2021.04.5 12:41
Kasa i taca to się liczy dla pracowników Kościoła a nie jakiś Chrystus i jego lewackie poglądy o równości, miłości i zrozumieniu innych.
Styki2021.04.5 9:27
Do młodej dziewczyny, świętej Hiacynty, która została kanonizowana Maria powiedziała: „Więcej dusz idzie do piekła z powodu grzechów ciała niż z jakiegokolwiek innego powodu”. To wyraźny znak dla współczesnych ludzi.
V2021.04.5 3:58
Jeden z przejawów raka toczącego od wieków tę cywilizację chrześcijańską - Tuszowanie pedofilii, mobbing, nadużywaniu władzy, alkoholizm. W jaki sposób Stolica Apostolska powinna ukarać abpa Głódzia? Arcybiskup powinien otrzymać zakaz działalności na terenie całej Polski, udać się na zamieszkanie do klasztoru czy innego miejsca odosobnienia i cały swój bardzo bogaty majątek przekazać na potrzeby fundacji Św. Józefa – To by było radykalne powiedzenie, że nie ma w Kościele "równych i równiejszych". Bo w tej sytuacji zwykły ksiądz tak właśnie zostałby ukarany. Otrzymałby całkowity zakaz działalności i zostałby skierowany w miejsce odosobnienia. To niech ksiądz arcybiskup też idzie do domu emerytów i swój majątek przekaże na cele zadośćuczynienia ofiarom księży pedofilii Głódź? Z pałacu do pałacu - kara?
Latif Almanija2021.04.5 1:37
islam ma przyszłość
Spójrzcie prawdzie w oczy2021.04.4 21:23
Ten człowiek ma mentalność średniowiecza! Religia ma przyszłość? Haha niby jaka? Co takiego religia może zaoferować w dzisiejszych czasach? Piërdolenie o niepokalanym poczęciu? O niebie i piekle? Religia już od kilku dziesięciu lat przestała mieć znaczenie i powoli umiera a proces ten jest nieodwracalny. Teraz liczy się postęp technologiczny i naukowy a prawdziwa wartość maja informacje i dane.
Moly2021.04.4 22:48
Crzescjnstwo. Pewnie tak. Jest zbiezne z wieloma ruchami spraweidliwosci spolecznej ktore rozwijaja skrzydla. Katolicym- szeczegolna wersja polska- jest skonczony. Widac to po statystykach. Nie ma zmiluj sie; liczby nie klamia. I straszenie. O bronienie przepisami. I wciskanie przemoca do gardla: tylko przyspieszyly ten proces.
skuter2021.04.4 18:42
Jak pojmano Św Pawła powiedział . Bieg ukończyłem wiary dochowałem . Jednym zdaniem wyraził radość i dumę że był wiernym chrześcijaninem .Piękne słowa
Po 11 ...2021.04.4 17:46
Czyli mamy nadzieję, że zachowamy nadzieję. Słabe ...
Siostra Gumolaiza2021.04.4 17:45
Świńskie oczka,ryjek tępy to profesor od Rzydzyka co nie sika do nocnika.
Wiktoria2021.04.4 17:39
Chrum,chrum to ja wasz ulubiony,utuczony knur.
Krakus2021.04.4 17:23
Widzę, że Bortkowicz jak Macierewicz. Kompletnie oleciał i stracił kontakt z rzeczywistością.
Filmy seriale2021.04.4 13:45
Oglądaj -Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa 2020 oraz inne filmy i seriale. http://zobaczy.pl/ =========================== Jedyny VOD gdzie płacisz raz i masz dożywotni dostęp,
Skrzypek na dachu2021.04.4 13:08
Pan Jezus Zmartwychwstal . Teraz bezbozne trolle wracaja do nory .
Anonim2021.04.4 14:03
oj ty bozny, bozny, co z ciebie wyrosło
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2021.04.4 12:46
https://i.imgur.com/WlL32Nv.jpg
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2021.04.4 12:47
ksiądz do chrzczonego mężczyzny: Przyszłość jest nasza, ale twoja doopa będzie moja :)
Anonim2021.04.4 12:42
nadzieja, zae katopedofile w sukienkach zgwalca cie jako dziecko? ze klamia katopedofile i uciekaja od kary? nadzieja katopedofilskiej organizacji? nadzieja, ze zdechnie.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.04.4 11:53
ja naczelny kretyn obiecuję że Chrześcijanie przetrfają zrobię wszystko ku temu. Mój ojciec i matka wychowali mnie na kretyna to moja przypadłość, tatuś mnie wykorzystywał... do różnych prac a mamusia co zarobiła przy zamiataniu ulic to i jedliśmy, dlatego ciągle myślę o szambie. Dlatego myślę że fiksuję bo wczoraj wyszedłem z psychiatryka, boli mnie zadek :)
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.04.4 11:46
Chrześcijaństwo ma przyszłość! Tą przyszłością jest to że ty bortkiewicz i podobne tobie pedofilne nieroby wylądujecie ze swoimi bajkami w szambie, gdzie jest wasze miejsce! a ludzi wierzących w wasze bzdury będzie się oddawać do psychiatryków!
Styki2021.04.4 18:16
Masz pecha, ze twoj tata kolysal cie w betoniarce.
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2021.04.4 11:26
My naczelini geje przepraszamy za nasze złe wpisy i sami czynimy krytykę postępowania braci, którzy kochają inaczej. Przepraszam za siebie i innych zboczeńców moich kolegów i koleżanki.
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2021.04.4 11:32
https://i.imgur.com/WMZ3lns.jpg
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2021.04.4 11:33
Biskup się modli za ciebie marna podróbko :)
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2021.04.4 11:39
Jestem nieczuły na twoje obelgi, żaden pedzio mnie nie obrazi :)
Anonim2021.04.4 12:44
i gwalci twoje dzieci?
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.04.4 11:22
Bogu dzięki za ten czas refleksji nad śmiercią i zmartwychwstaniem, dziękuję Księdzu za piękne słowa.
lewacki cham2021.04.4 11:22
gwiazdkowaaaać **** ** ***** * ** ***** ** * * ***** ***AAAAAAAA jerstem idiotą!!!! ******* **** ****** ****** ******* ****** moja matka to gównooooo **** **** ******* *****
Dziennikarz TVN2021.04.4 11:20
Nienawidzimy katolicyzmu i w zamian mamy kłamstwa i chamstwo podobne do gwiazdkowania.
Dziennikarz TVPis2021.04.4 15:40
Ja gdybym coś takiego powiedział Jacuś wylał by mnie na bruk bo nasza TVPis jest kryształowa jak Banaś i uczciwa jak Obajtek
Polak2021.04.4 11:19
Katolicyzm wygrywa. Zobaczcie na Albicla.com (jest tam też fronda). Tałatajskie profile jak NIE, WP. O2 i reszta, przestały się prezentować i zamilkły w ponizeniu. Lewacy tylko troliją.
Padre Canalio2021.04.4 11:04
Tą przyszłością jest nadzieja, że ludzie nie zmądrzeją...
Anonim2021.04.4 10:45
Bortkiewicz, musi to na Rusi! Ale to jest dla was wzór świata chrześcijańskiego: feudalizm i homofobia. KK pcha Polskę w łapska Putina!
harry2021.04.4 10:45
A ja wam powiem, tęczowi lewacy, w tę Wielkanocną Niedzielę. Nic nie wydarza się bez powodu. Wasza zguba wkrótce nastąpi za sprawą tych dziesiątków milionów zamordowanych w aborcjach maleńkich i niewinnych niczemu dzieci, za sprawą zamordowanych przez was dzieci choćby z zespołem Downa. Za sprawą ludzi chorych, starych, niedołężnych mordowanych przez was z niby - miłosierdzia. Obłęd waszego masowego ludobójstwa musi być ukarany, nigdy w dziejach ludzkości tak powszechne ludobójstwo nie pozostało bezkarne. To obecne, wasze lewacko - tęczowe jest z nich największe, kara więc będzie najsroższa z dotychczasowych. Wszystkie ludzkie cywilizacje, będące w istocie rzeczy ludobójczymi totalitaryzmami, mordujące najsłabszych, chorych, niezdolnych do obrony, zawsze upadały. Bo były one faktycznie cywilizacjami śmierci. Dowodzi tego również historia waszej kultury wszechwładnie wydającej istoty bezbronne na żer śmierci. I teraz trwa właśnie początek końca waszej cywilizacji śmierci, kultu szatana, odrzucenia humanizmu i humanitaryzmu. Obłąkańczego odwrócenia znaczenia wszelkich istotnych pojęć, uznawania śmierci za zbawienie, morderstwa za humanitaryzm, ludobójstwa za kulturę. Przed agonią zawsze następuje ożywienie, tak jest też w waszym przypadku. Wasza obecna szatańska aktywność to jedynie wasze przedśmiertny krok ku waszej zgubie.
Anonim2021.04.4 10:45
Lato chrześcijaństwa, to przeniknięcie nim każdego aspektu życia i owoce tego przeniknięcia, które zachwycą świat.
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2021.04.4 10:39
https://i.imgur.com/PUkY8qL.jpg
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2021.04.4 10:39
tymczasem w parafii u Bortkiewicza....
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.04.4 10:34
"Chrystus zmartwychwstał. Dwa tysiące lat temu." ale jak to k*rwa? przecie w kościele klechy pyerdolą że to było dziś?!