06.06.20, 15:29Andrzej Talaga/YT/Rzeczpospolita

TYLKO U NAS! Andrzej Talaga: Siły USA w Polsce są na linii frontu

Mariusz Paszko, portal Fronda.pl: Wczoraj wieczorem dwie duże agencje prasowe Wall Street Journal i Reuters podały informację, że prezydent Trump wydał zarządzenie wycofania z terenu Niemiec 9.5 tys. żołnierzy amerykańskich. Według tych informacji część tego kontyngentu ma trafić do Polski oraz do innych krajów sprzymierzonych z USA. Jak skomentowałby Pan te doniesienia?

 

Andrzej Talaga, Warsaw Enterprise Institute: Przede wszystkim należy poczekać na potwierdzenie tych doniesień. To, że media o czymś piszą to jeszcze nie oznacza, że tak się stanie. Może to wcale nie wygląda tak optymistycznie, może będzie tych oddziałów przeniesionych do Polski dużo mniej, niż się spodziewamy. Pamiętajmy o tym, kim są Niemcy dla Ameryki. Nie może być mowy o żadnym wycofaniu się wojsk amerykańskich z Niemiec. Niemcy mają zapewnione bezpieczeństwo w tym sensie, że bazy tam rozlokowane są poza zasięgiem rosyjskich rakiet. To jest bardzo istotne. Siły rozmieszczone w Polsce z kolei są na linii frontu i w większości terytorium kraju. Szczególnie te na wschód od Wisły i na północ są w zasięgu rosyjskich rakiet Iskander. Wszystkie amerykańskie oddziały w Polsce są przede wszystkim w zachodniej Polsce poza zasięgami rosyjskich rakiet. W związku z tym nie wierzę w to, że jakieś znaczące, przełomowe, główne siły amerykańskie będą przesunięte do Polski, bo tak się po prostu nie robi. Ze strategicznego punktu widzenia to byłby błąd i Amerykanie tego błędu nie popełnią. Natomiast wzmocnienie sił, które już są w Polsce jest jak najbardziej realne. Jeśli to jest prawda, to jest to wyłącznie dobra wiadomość, dlatego, że u nas są głównie siły, które mają charakter logistyczny, tzn. logistyczny, wywiadu, obserwacji. To są tego typu siły. Natomiast jest bardzo mało amerykańskich jednostek czysto bojowych. Gdyby więc było tak, że w Polsce będzie pełna brygada amerykańska, rozrzucona oczywiście w różnych częściach kraju to to będzie niewątpliwie optymistyczne i godne najwyższej uwagi.

A czy uważa Pan, że taka decyzja prezydenta Trumpa właśnie w tym czasie może wpłynąć korzystnie na wynik wyborów prezydenckich dla obecnego prezydenta Andrzeja Dudy ubiegającego się o reelekcję?

Zapewne tak. Dlatego, że jest zgoda, co do tego w Polsce. Wśród różnych odłamów opinii publicznej i politycznych odłamów społeczeństwa polskiego powszechnie uważa się, że sami sobie nie poradzimy. W związku z tym obecność wojsk takiego potężnego sojusznika czy protektora, jakkolwiek chcemy go nazwać, jak Ameryka jest wskazana i po prostu niezbędna. I im więcej jest więc wojsk amerykańskich w Polsce, tym lepiej.

A jak Pan widzi możliwości i zakres rozmieszczenia jednostek amerykańskich w Polsce? Jakie to mogą być jednostki?

Jeśli będą to oddziały bojowe to tym lepiej. Dlatego, że w Polsce są elementy jednej ciężkiej brygady i elementy jednej brygady lotniczej, czyli śmigłowców. Natomiast główne siły tej brygady i jej dowództwo jest w Niemczech, ponieważ utrzymywanie takiego centrum dowodzenia w Polsce jest niebezpieczne. W wypadku konfliktu, wojny, wszystkie jednostki amerykańskie, szczególnie te, które są za liniami lub byłyby ewentualnie, są narażone na natychmiastowe zniszczenie. Tak więc, jak już powiedziałem wcześniej, nie wierzę w jakieś wielkie przebazowanie. Jest to raczej humbug propagandowy albo dotyczy to stosunkowo nielicznych oddziałów. Obecnie w Niemczech jest 35 tys. Amerykanów. Na całej wschodniej flance, w tym w Polsce, jest 8 tys. Widać więc te różnice. Wyobrażalne natomiast jest to, że takie bazy jak Ramstein, jak port w Morzu Północnym w Wilhelmshaven, jak bazy wywiadu i jak główne bazy logistyczne pozostaną w Niemczech, Holandii, Belgii, a jakieś oddziały bojowe będą przesunięte do Polski. Jedna z takich baz logistycznych powstaje w Polsce. To jest wyobrażalne i dobre.

Dziękuję za rozmowę

Komentarze

Agnie2020.06.9 20:44
Cześć! Nazywam się Agnieszka, mam 23 lata. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona - loveto.one/agnie
Znajdz laske juz dzis2020.06.8 19:53
Nowa strona ero,tyczna na której znajdziesz sasiadke. Ponad milion ofert z całego świata! www.paniedzis.pl Szybka i bezpieczna rejestracja, Zupełna anonimowość, Setki osób z całego świata.
Maciej Łagodny.2020.06.8 11:02
Andrzeju Wojska USA w Polsce,to WYROK na NARÓD i PAŃSTWO Polskie. Po prostu przy jakich kol wiek ruchach Armii USA-NATO-Polska ,ROSJA UDERZA ATOMOWYMI Rakietami.I KONIEC POLSKI.
Reytan2020.06.7 19:20
Ozloce Amerykanow,jak bedzie ich wiecej,zwlascza na Mazurach.
edi2020.06.7 11:15
BRAWO USA - NIGDY WIĘCEJ ROSYJSKIEJ STREFY WPŁYWU W POLSCE !!!- Porównanie USA do Rosji - jest z gruntu fałszywe - USA od początku swego istnienia jest krajem demokratycznym gdzie człowiek jest podmiotem - co widać na poziomie życia przeciętnego Amerykanina USA nigdy nie dopuściły się LUDOBÓJSTWA I NIE OKUPOWAŁY INNE PAŃSTWA W TAKI SPOSÓB JAK ROSJA - ROSJA - TO MENTALNOŚĆ NAJEŹDŹCY GRABIEŻCY, ZNIEWALANIE i MORDOWANIE to dla nich NORMA ( 6 mln. ludzi zagłodzonych na śmierć, LUDOBÓJSTWO W KATYNIU, MORDY I GWAŁTY W REWOLUCJI BOLSZEWICKIEJ,i II WŚ. Co do własnych obywateli - przecież mają POTĘŻNY KRAJ A ŻYWNOŚĆ IMPORTUJĄ PATAFIANY NIE POTRAFIĄ ZAPEWNIĆ NORMALNOŚCI W SWOIM KRAJU A ZAWSZE WPIER...JĄ SIĘ DO SĄSIADÓW BYLE KRAŚĆ !! - to szatańska mentalność !!
Reytan2020.06.7 19:05
Masz racje co do Rosji,i tylko ze Stanami mamy czesciowo wspolne interesy. Jednak infantylne I zaklamane idealizowanie Amerykanow rowniez nie lezy w polskim interesie. Tylko prawda sie liczy,a my jestesmy w oczach amerykanskich czyms w rodzaju katolickiej takze Ameryki Lacinskiej,bo tez jestesmy lacinnikami.
katolik2020.06.7 10:19
No i po co wojna? W wojnie są sami przegrani tak naprawdę. Pokój Dobro
Reytan2020.06.7 19:06
Nie jestes swinio katolikiem,ale prowokatorem komunistycznym. Dla katolicyzmu istnieja WOJNY SPRAWIEDLIWE.
katolik2020.06.8 21:14
Jedyną wojnę jaką należy prowadzić to z własnymi wadami i hejterstwem. Jesteś słaby skoro wykazujesz agresję.
Znajdz laske juz dzis2020.06.6 22:55
|Nowa strona ero,tyczna na której znajdziesz sasiadke. Ponad milion ofert z całego świata! www.paniedzis.pl Szybka i bezpieczna rejestracja, Zupełna anonimowość, Setki osób z całego świata.
John2020.06.6 22:32
I gdyby nie Kaczyński, to Polskę wciąż rozkradałyby ruskie onuce Tuska.
Znajdz laske juz dzis2020.06.6 18:58
Nowa strona ero,tyczna na której znajdziesz sasiadke. Ponad milion ofert z całego świata! www.paniedzis.pl Szybka i bezpieczna rejestracja, Zupełna anonimowość, Setki osób z całego świata.
Franciszek2020.06.6 20:12
Umiesz po polsku pisać , moskiewska onuco ?
Olej2020.06.6 17:25
Ależ się rozdokazywali ,,doradcy'' z sowieckiej iskrówki leningradzkiego centrum ,,informacji specjalnych'' Jakiż to ,,realizm'' gdy idzie o obecność wojsk USA w Polsce, a jaka troska ! Śpieszno ambasadorowi sowieckiemu zmienić swój status z ambasadora na namiestnika. A nazwę Polski na Priwiślańskij Kraj ot takoj kuricu co to nie zagranicu. I niechybnie się to stanie gdy tylko Polska zmieni swój ogląd geostrategiczny w stronę tzw. niezależności, która szybko przywita sowieckie pułki w swoich niegdysiejszych bazach z czasów PRL-u. Nim to jednak nastąpi będzie czyszczenie elementów niepożądanych takie samo jak za sowieta w 1945 r. I ponownie tiurmy się zapełnia młodzieżą a bydlęce wagony transportami na Sybir. Ot taka sowiecka melodia przyjaźni bratersko-słowiańskiej z sowieckim buciorem na karku i łapą zaciśniętą na gardle. Niektórym cymbałom się nawet nie śni jak realna to perspektywa i jak prędko można do niej dojść gdy zamiast języka polskiego będą ćwiczyć sowiecki w ukazach i bumagach. W szkołach za mało o tym uczą i trudno się dziwić, że młodzież jest tak infantylna i dające się wieść na pasku starym bolszewikom.
mordechaj2020.06.6 17:05
Pytanie jest takie, gdzie OBECNIE przebiega "linia frontu". Słuchając deklaracji Prezydenta USA i obserwując jego działania można stwierdzić, że "linia frontu" nie leży już na granicy NATO - Rosja, ale leży na granicy Chiny - demokratyczny świat.Tak wyglądają współczesne wektory geopolityczne, bo tak je kreuje najsilniejsze państwo świata, czyli USA.
Micha\\\\305\\\\202 Jan2020.06.6 20:29
Już po covidzie można się tego domyślić, ale wyznawcy Geniusza spod Górki Lelewela idą w zaparte, że USA są przeciw Rosji. A tak w ogóle, jeżeli jesteśmy "wschodnią flanką NATO", to znaczy, że naszym przeciwnikiem jest albo Afryka Północna i Azory, albo Arktyka. Gdyby NATO było zwrócone przeciwko Rosji, to powinniśmy być wschodnią szpicą lub rubieżą.
Reytan2020.06.7 19:10
Swinie anarchistyczne z lewicowej Kolaboracji daza do Rozbiorow Polski. Won za Don,swolocz !
Kuk2020.06.6 17:04
Niemcy dostali obce wojska za karę, my się sami o obcych prosimy,czy nie można tego nazwać zbrodniczą głupotą? Takie wojsko świetnie służy do pionizowania lokalnych kacyków, gdyby zaczęli fikać mądrzejszemu bigbratu, co teraz oczywista nie nastąpi, gdyż teraźniejsze kacyki nie dają się nikomu wyprzedzić w gorliwości służenia bigbratu
kacapy za Ural2020.06.6 20:11
Tak dumajesz , Jewgienij ?
Kuk2020.06.6 20:40
Właśnie tak, Mordechaju
Reytan2020.06.7 19:11
Komuchow sprzedamy na wage do Korei Polnocnej ,na wage wieprzowiny.
Niejestemrobotem2020.06.6 16:54
Generalnie z Polskiej perspektywy mało istotne czy dalsze oddziały zostaną do Polski przerzucone, oraz jaki jest ich charakter (bo skoro są to jest to już odpowiedni pokaz propagandowy), tylko czy w razie konfliktu oddziały amerykańskie wezmą udział w walce, czy zostaną ewakuowane. A wycofywanie większych sił Amerykańskich z europy sugeruje, że ważniejsze dla nich są inne regiony.
Reytan2020.06.7 19:13
Co slowo,to przekret,czy jestes KOD-omita czy z Ruskiej Konfederacji ??? Jestes robotem,to jasne !
elektryk2020.06.6 16:36
Nie widzac Rosji jako potencjalnego groznego przeciwnika i wyzwania dla amerykanskich interesow, Trump ZMNIEJSZA ZAANGAZOWANIE USA w EUROPIE juz od paru lat. Oczywiscie, oznacza to zmniejszenie zaangazowania w obrone wschodu Europy.
Reytan2020.06.7 19:15
Jestes typowym zwolennikiem rosyjskiej partii Konfederacja .
Olej2020.06.6 16:28
Objęcie Polski ,,osłoną atomową'' USA daje realną obronę Polsce - Tak realną jak mają ją Niemcy i zachód Europy. Na obecną chwilę Polska jako państwo frontowe ma ponownie taką rolę do odegrania jak za czasów zimnej wojny, bufora, na który spadnie główny cios uderzeń i ich wymiany. Z punktu naszych interesów powinno się dążyć aby tę linię frontową przesunąć jak najdalej na wschód, wzmacniając niezależność Białorusi i wzmacniając Ukrainę. Póki co los nasz jest wciąż niepewny i jeżeli Polska nie będzie dość silna aby odeprzeć atak sowiecki poświęcą nas tak samo jak kiedyś w historii.
katolicka kretynizacja polski2020.06.6 15:58
Szwabom to na ręke! nie będą musieli utrzymywać amerykańskich darmozjadów którzy panoszą się po ich kraju i będą bezpieczniejsi bo to Polska oberwie najbardziej w razie jakiegokolwiek konfliktu z ruskimi!
ttt2020.06.6 20:09
Tak sądzisz , moskalu ?
Grzegorz2020.06.6 21:20
taka jest prawda
klara2020.06.7 12:09
Niemcy nie płacą USA, tylko USA płaci Niemcom.
Dam2020.06.8 10:49
Za to Polska płaci USA. Nic dziwnego, że USA chce się przenieść do Polski, a Niemcy tego nie chcą.
Reytan2020.06.7 19:17
Komuchy sa za sojuszem niemiecko-rosyjskim,zas my Polacy za Amerykanami.
Pamiętajmy!2020.06.6 15:57
Dzisiaj, 76 lat temu Alianci wylądowali w Normandii. Był to początek prawdziwego wyzwalania Europy. Polska musiała na wyzwolenie poczekać aż do 1993 kiedy to ostatni bolszewik opuścił tereny Rz. P. Bez USA nie byłoby wolnej Polski, Europy, dobrobytu i bezpieczeństwa.
elektryk2020.06.6 16:42
to bylo 76 lat temu. Dzisiaj jest inaczej.
mordechaj2020.06.6 17:06
Cieszę się, że przypominasz 1993 r. i wyprowadzenie przez LECHA WAŁĘSĘ wojsk sowieckich z Polski. To było historyczne wydarzenie.
tego nie wiedziales albo nie chcesz wiedziec2020.06.6 17:13
Cos ci powiem o Walesie, on wcale ich nie chcial ich wyprowadzac, malo tego polecial do Moskwy i chcial budowac im nowe osiedla aby tylko zostali.
ciekawy2020.06.7 17:09
Czy Polska jest dzisiaj wolna ? Raczej nie . Rządzą korporacje ,służby wrogie Polsce z zachodu i ze wschodu ostatnio rząd warszawski wpuszcza i tych z Azji
Elektor2020.06.6 15:41
Ano prawda. Po co Amerykanie mają niszczyć własny kraj jak mogą z ruskimi dać sobie po ryjach na naszym terenie? Polscy politycy są głupkami, łatwo ich kupić jak Indian za garść koralików. Pińcetplusy pochowają swoich i jeszcze będą wdzięczni za obronę przed ruskimi! A zniszczenia, śmierć? Kto by się tym przejmował? Polacy przywykli nadstawiać grzbietu. Będą dumni że znowuż dołożą kolejną perłę do kompletu w kolekcji "za wolność waszą i naszą".
heinrich2020.06.7 9:24
elektor ,w jakim ty świecie żyjesz?
anonim2020.06.7 17:08
No tak, jak nie będzie Amerykanów to Ruskie nie wejdą... Przypominam, że za Jaruzelskiego były plany zrównania Polski z ziemią przy pomocy głowic nuklearnych w ramach starcia z Zachodem. I Ruskie u nas byli, zgadza się?
Reytan2020.06.7 19:00
Komuchy chca SZYBKO zniszczyc Polske,zas wojska amerykanskie daja nam czas na uzbrojenie sie.
Henryk2020.06.7 19:23
Heeee,Elektor a skąd Ty masz piniądze,od tych co mają pińcet plus,czy sam sobie je fabrykujesz,z czego żyjesz????W świecie ekonomii funkcjonują ludzie biznesu,wyrobnicy,twórcy, tfffuuuurcy i ....głupcy!!!W jakiej grupie się spełniasz?!