Duda: Chcieliśmy, by Rosja była przyjacielem Polski. Ale nie jest - zdjęcie
12.06.19, 21:33zdj. screen Youtube/Prezydent.pl

Duda: Chcieliśmy, by Rosja była przyjacielem Polski. Ale nie jest

46

"Rosja znów pokazuje swoje bardzo nieprzyjemne, imperialne oblicze. Nie chcemy być w rosyjskiej strefie wpływów. Jesteśmy pod względem politycznym częścią Zachodu"-powiedział prezydent Andrzej Duda podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem USA, Donaldem Trumpem. 

Po wypowiedziach obu przywódców przyszedł czas na pytania dziennikarzy. Jedno z nich, skierowane do głowy państwa polskiego, dotyczyły relacji naszego kraju z Federacją Rosyjską. Prezydent Andrzej Duda powiedział jasno i wprost, jak wyglądają obecnie relacje polsko-rosyjskie, a przy okazji... zaserwował zagranicznym dziennikarzom wspaniałą lekcję historii! 

Jak wskazał na początku Duda, stosunki polsko-rosyjskie to kwestia bardzo skomplikowana. 

"Ja bym bardzo chciał, żeby Rosja była przyjacielem Polski, bo jest wielkim naszym sąsiadem. Jest państwem o większym potencjale w niemal każdej kwestii. Ale w nas jest więcej męstwa, jesteśmy odważniejsi i potrafimy walczyć do końca, niezależnie od wszystkiego. Pokazaliśmy to pod Monte Cassino, w Powstaniu Warszawskim"-podkreślił polski prezydent. 

"Znaleźliśmy się pod rosyjską okupacją, ale nawet 20 lat po tej okupacji była partyzantka, dziś nazywamy ich Żołnierzami Niezłomnymi. Historia była wobec nas brutalna. Wielkiej przyjaźni z Rosją nie mieliśmy nigdy, przez 123 lata była w Polsce zaborcą, Polacy byli zsyłani na wschód. Potem była napaść na odrodzoną Polskę w 1919 r. To myśmy w 1920 r. zatrzymali Sowietów pod Warszawą i oni się na nas za to zemścili w 1939 r., napadając na nas z nazistowskimi Niemcami"- przypomniała głowa państwa polskiego. 

Jednocześnie Andrzej Duda zaakcentował obecne potrzeby Polski, jeżeli chodzi o stosunki międzynarodowe. Prezydent wskazał, że ostatnie działania Federacji Rosyjskiej sprawiają, że Polska woli zbliżać się do Zachodu, niż pozostać w rosyjskiej strefie wpływów.

"Rosja napadła Gruzję, w 2014 r. napadła na Ukrainę i to są fakty. Rosja znów pokazuje swoje bardzo nieprzyjemne, imperialne oblicze. Nie chcemy być w rosyjskiej strefie wpływów. Jesteśmy pod względem politycznym częścią Zachodu"-podkreślił.

"Kulturowo zawsze tacy byliśmy, bo z Zachodu przyjęliśmy chrześcijaństwo.Musimy trwać przy tym Zachodzie także politycznie. Dziękuję, że Stany Zjednoczone nas w tym wspierają"-zakończył prezydent RP.

yenn/Fronda.pl

Komentarze (46):

nikt2019.06.13 20:58
To ciekawe . Przeczytam . Rosja pokazuje imperialne oblicze . W stosunku do kogo ? Krym należał wcześniej do niej . a Ukraina to dawna Ruś Kijowska . Później banały . Czytany dalej . Rosyjska okupacja ? Widać , że młodzik nie zna okupacji . Wyczytał coś niecoś z książek . Ja żyłam w Polsce w tamtych czasach i jakoś jej nie zauważyłam. Czyimi oczami on patrzył wstecz ? Pewnie wsteczne postrzeganie pozazmysłowe . O takim nie słyszałam , ale może istnieje . Z tą Gruzją , to ma trochę racji , ale USA w tym czasie robiło porządki w Iraku . Gdzie było więcej cywilnych ofiar ? Rosja robiła porządki obok swojego podwórka a USA obok podwórka sąsiadów . Co tak daleko od domu robiło ? O , a dalej już religijnie . Mucha nie siada . A o multi kulti zapomniał . Ściągnie się ją do Polski jak samoloty ?
nikt2019.06.13 21:39
Co to za okupacja , skoro ja żyjąc w niej nie widziałam " na żywo " ani jednego rosyjskiego żołnierza ? A jeździłam dużo po kraju . Widziałam ich w telewizji na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej . Jeżeli okupantem nazywa aktyw PZPR gdzie było dużo Żydów , to prawdopodobnie ma rację . Nie będę się sprzeczać .
kacapy za Ural2019.06.13 17:51
Kto szczerze liczy na przyjacielskie relacje z Rassiją to durak do potęgi en-tej .
max2019.06.13 13:03
Józef Piłsudski o Rosjanach: "Proszę nadal zachowywać przyjazne stosunki z Rosjanami, bo czy my chcemy, czy nie chcemy, czy lubimy, czy się brzydzimy, musimy żyć o miedzę, a to wcale nie jest łatwe, ani proste… Tylko uważajcie […] – ja ich znam dobrze i dawniej, niż wy ich znacie. Pamiętajcie, że dusza Rosjanina, jeśli nie każdego, to prawie każdego, jest przeżarta duchem nienawiści do każdego wolnego Polaka i do idei wolnej Polski. Oni są łatwi i zdolni do uczucia nawet wielkiej przyjaźni i będą was kochać szczerze i serdecznie, jak brata, dopóki nie poczują, że w sercu swoim jesteście wolnym człowiekiem i boicie się ich miłości, w której dominującym pierwiastkiem jest żądza opieki nad wami, inaczej mówiąc: władzy. […] Jesteśmy od wieków zbyt bolesnym dla nich wzorem, zaprzeczeniem ich własnego losu. Obawiam się, że dużo czasu upłynie, zanim oni zrozumieją, że nikt i nic, chyba śmierć, nie odbierze nam prawa do wolności."
hrabia Potocki2019.06.13 15:13
Fantastyczne , jestem pilsudczykiem , kocham marszalka choc byl socjalista , ale takiego socjaliste mozna kochac
W\305\202adys\305\202aw2019.06.13 12:22
Słyszycie to wycie i zgrzytanie zębami? Aż echo niesie po kontynencie. To towarzysz Putin z KGB wraz z towarzyszką z Merkelową z FDJ oraz ich agentura w Polsce zwana totalitarną opozycją. A dla nas Polaków, to jedna z piękniejszych dat w historii naszej Najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Data 12 czerwca 2019 roku. Od dziś nie boję się ruskich! Niech się ruski boją. Pozdrawiam i odsyłam do sieci – wyszukajcie hasła: Heartland, Obszar Centralny, itp. Zrozumiecie, dlaczego wczorajsze porozumienie Polska – USA jest tak ważne dla świata. Dla zachęty jeden cytat „Ten, kto panował nad Obszarem Centralnym – panował nad światem”. I między innymi stąd to wycie. Władysław P.
and2019.06.13 11:20
Ruskie trolle tyłki zapiekły , aż się tu od nich zaroiło. Dziczy azjatyckiej nie da się ucywilizować.
Marcin2019.06.13 11:17
Doopa: chcemy by Rosja była naszym przyjacielem... ale robimy dosłownie wszystko, by nas nienawidziła, i się z nas smiała... raz po raz Polska ma inne ambicje... wejśc jankesom tak głeboko, tak... by słońca juz wiecej nie ogladać ;P
robaczek 2019.06.13 11:10
ADRIAN ADRIAN ADRIAN!!! ej no ale przyznacie ze nikt tak d_upy nie lizye jak Adrian. !! ;] podczas wczorajszej konferencji slowo "dziękuję" padło tyle razy ze az Trumpek zaczał sie usmiechac. chyba poczyl usta Adriana ;] a człek szkolony. usta sprawne. wszak jarek regularnie treningi organizuje ;] no ale tak powaznie.: sukces jakis jest. ale taki troche przez łzy. trumpek dal pisiurkom baze: chu...ze zaplacimy jako jedyni ;] pis dal trupkowi kase za baze. jak trumpek obiecal swoim wyborcom. w sumie tylko my sie zgodzilismy zaplacic. reszta inwestuje w cyber. u nas antoni stowrzyl cala armie cyber ;] eh tylko Polski szkoda.
Marcin2019.06.13 11:23
Że tak niesmiało się wtrącę... na frondelku jest cała masa "cyber" wojaków, gotowych walczyć, za wolnośc naszą, a nawet bardziej "Waszą" Oczywiście są to czyste spekulacje, bo jak wiemy, po za deklaracjami, jest coś jeszcze takiego jak... klawiatura wszystko przyjmie, nawet że"do ostatniej krwi... pytanie tylko, czyjej ;P
edi2019.06.13 10:34
WOJNA TRWA - w 1683 r. - POLSKA URATOWAŁA EUROPĘ PRZED ZALEWEM ISLAMU - w 1920 r. POLSKA URATOWAŁA EUROPĘ PRZED ZALEWEM BOLSZEWIZMU - w 2019 r. POLSKA URATUJE ŚWIAT PRZED ZALEWEM GENDER, LGBT itp. BÓG HONOR I OJCZYZNA !! JEZUS JEST PANEM POLSKI, MATKA BOŻA KRÓLOWĄ POLSKI - POLACY TO MĄDRY NARÓD - SURSUM CORDA !
plum2019.06.13 0:29
WOJNA TRWA - w 1123 r. - POLSKA URATOWAŁA EUROPĘ PRZED ZALEWEM ROSOŁU BARANIEGO - w 1844 r. POLSKA URATOWAŁA EUROPĘ PRZED ZALEWEM ZUPY POMIDOROWEJ - w 2019 r. POLSKA URATUJE ŚWIAT PRZED ZALEWEM KOMPOTU Z TRUSKAWEK BÓB HORROR I WŁOSZCZYZNA !! KACZKA JEST PANEM POLSKI, MATKA KURKA RAJFURĄ POLSKI - POLACY TO MONDRY NARUT - SRUMCHRUM CORBA !
Hanka2019.06.13 11:57
Człowieku, spróbuj się leczyć, może się uda?
edi2019.06.13 10:33
HEJ RUSKIE TROLLE JAK TAM DOSTALIŚCIE JUŻ PRZELEW OD PUTINA ZA KRYTYKĘ POROZUMIENIA POLSKA - USA ?? - NIE WYSILAJCIE SIĘ JESTEŚCIE ROZPRACOWANI(to zdaje się właściwe słowo w stosunku do agentów KGB/FSB) WASZ NIEWOLNICZY JĘZYK WAS ZDRADZA - POLACY TO MĄDRY, MĘŻNY I WOLNY NARÓD - ALE WY NIGDY TEGO NIE ZROZUMIECIE, ROSJA POTRAFI TYLKO ZNIEWALAĆ I MORDOWAĆ (taką ma historię), ZASTANÓWCIE SIĘ KOMU SŁUŻYCIE !!!!!!!!!!!!!
michu2019.06.13 8:17
Jakoś dziwnie w tej historii pominął Niemców.... ciekawe dlaczego? ;)
ftygukjk2019.06.13 10:39
czytac nie umiesz przyglupie???, przeczytaj jelopie cos napisal a potem artykul jeszcze raz
anonim2019.06.13 6:58
"WOJNA TRWA" Od Lenina /który nie był Rosjaninem/, Stalina /który nie był Rosjaninem/, ......Jaruzelskiego /który nie był Rosjaninem/ Kominiści wymordowali 150 000 000 istnień ludzkich
HISTORII NIE DA SIE ZAKLAMAC ICEK2019.06.13 6:09
PYTAM KROTKO ICEK CO ZROBILI DOBREGO ZYDZI W EUROPIE NIE WIESZ TO CI POWIEM SFINANSOWALI I ZORGANIZOWALI CZERWONY ZALEW EUROPY POD WODZA ZYDA LENINA ALE NIE WYZLO BO POLACY POGNALI IM KOTA .TAJNE RZADY JUZ CZEKALY W EUROPIE ZACHODNIEJ DO OBJECIA WLADZY. KTO FINANSOWAL HITLERA ARMIE KTORA Z ARMIA CZERWONA RUSZYLA NA POLSKE.PONAD 100TYS ZYDOW SLUZYLO W ARMI HITLERA.
ZAKLAMANIE TO JEST CECHA CZERWONOZYDOWSKIEJ NACJI2019.06.13 5:58
TY KALINKA NIEUKU PRZYPOMNIJ SOBIE CO TWOJ DZIADEK ROBIL JAKO ZYDOWSKIE UB W POLSCE A NO UTRWALAL CZERWONA WLADZE LUDOWA W POLSCE CO ROBIL BRAT MICHNIKA CO ROBIL STOLMAN OJCIEC FILIPINCZYKA CO ROBILA WOLINSKA CZY MOLER KAT OBOZU PRZYMUSOWEJ PRACY DLA DOBRA ZYDOKOMUNY.ILU ZAMECZYL MLODYCH POLAKOW.
nie tak dawny wykladowca2019.06.13 1:37
Putin's cocksucker came out; kalinka -cunt and plum-fuckhead most likely is the same idiot.
kalinka2019.06.13 1:00
do niedouczonych pisowców, to Sarkozy w 2008 roku ubłagał Putina aby zatrzymał marsz rosyjskich wojsk , które stały już 5 km od Tbilisi, żaden Kaczyński, komuna fałszowała historię i PIS robi to samo, takie fajne wzorce z NKWD
niedouczony2019.06.13 9:11
Jaki dobry Putin. Zatrzymał wojska - a kalinka czekała, czekała i nie doczekała się...
Barbara2019.06.13 16:22
ciekawe czemu zatem to Kaczyński ma pomnik i ulicę w Tbilisi, a nie Sarkozy?! Niewdzięczni ci Gruzini, czy może jednak się mylisz?
kalinka2019.06.12 22:43
przypominam temu pisowskiemu nieukowi zawodowemu kłamcy , że w 2008 Unia i NATO uznały za agresora Gruzję, przypominam temu pisowskiemu nieukowi, że to piswowscy przyjaciele banderowcy z Ukrainy w domu związkowym zamordowali i spalili 40 osób , ogólna liczba zabitych niewinnych ludzi sięgnęła ponad 300 osób w samej Odessie, przypominam temu aparatczykowi pisowskiemu, że to przy Kaczyńskim krzyczano "śmierć lachom",
Grizzly2019.06.12 22:52
Won sowiecka bladź!
kalinka2019.06.13 0:50
szczyty pisowskie inteligencji?
Ludwik2019.06.13 19:42
Nie chłopie, ty " niby kalinko" ! To nie nasza inteligencja! TO WASZA! My tylko trochę próbujemy dorównać wam! Kumasz? Wy jesteście po szkole czerwońców u ruskich!
mohylewski2019.06.12 23:08
Ruski sympatyk ty kalinka, a może i więcej... ruski kolaborant pod PO przykrywką...
kalinka2019.06.13 0:48
prawda pisowskiego aparatczyka sługusa żydów boli?
Ludwik2019.06.13 19:33
Nas nic nie boli! To was boli, że się wam ukróci, no nareszcie ! POKE- monów już nie ma i nie będzie !
edi2019.06.12 23:27
oczywiście, że tak było. Zapomniałaś dodać, że 1939 17. września, to ruscy przyszli z pomocą polakom przeciw faszystowskiemu najeźdźcy a w 1920 ruscy szli na zachód niosąc wolność i pokój narodom bratnim. Cuchniesz mi tym ruskim smrodem, wszawicą i łojem.
kalinka2019.06.13 0:53
przedstaw zależności 1939 a 2008
Valentynka2019.06.13 0:40
Kłamiesz ścierwo.
kalinka2019.06.13 0:54
pisowsko zydowsko-katolska kultura, prosto z kościoła?
Konfederata2019.06.13 7:54
Nie. Napisała prawdę. Gruzję uznano agresorem, i zrobiły to nieprzychylne Rosji instytucje, bo po prostu nie dało się obronić tezy o rosyjskiej napaści. Co do Ukrainy też prawdę napisała. Żywcem spalili ludzi. Rosjanie mieli pozwolić, żeby ich krajanów mordowano? A Krym? Zamieszkały prawie w całości przez ruskich, decyzją Chruszczowa przyłączony do Ukraińskiej Republiki wrócił do Rosji, której częścią od 200 lat był. Dobrze się stało.
Urszula2019.06.13 11:00
Ty o Gruzji i Ukrainie, a PiSmatoły zarzucają Ci kolaborację z Ruskimi. Wot, durnyj narod te PiSmatoły. Myślenie ich boli.
anonim2019.06.13 14:09
A ja ci przypominam "kalin"ingradzie, ze jak nie zamkniesz ryja ,to dostaniesz w niego, ze zebami bedziesz mogl z procy strzelac!!! Pajacu !!!
eee2019.06.13 17:44
Paszła won , k sowietskoj radinu !
Pokręć2019.06.13 19:28
Rosja też nie lepsza, Katyń, wywózki na Sybir, niszczenie polskości, rusyfikacja... Jakby tak policzyć na sztuki, to banderowcy byli tylko o wiele okrutniejsi i bestialscy, ale z ich ręki zginął niewielki ułamek tego, co zginęło z ręki Rosjan (albo bolszewików). Prędzej zginiemy niż damy się wynarodowić.
ASTOM2019.06.12 22:16
Moja żona stwierdziła że po Lechu Kaczyńskim za Gruzję teraz Duda będzie na celowniku ruskich.
kalinka2019.06.12 22:44
para "Ynteligentuf Made in PIS
plum2019.06.13 1:50
Musiałeś dużo czytać przy jedzeniu bo masz bardzo głupią żonę.
anonim2019.06.13 4:59
Głupi i prymitywny człowieczku to jesteś ty. Pewnie nie Polak, bo Polak by tak nie powiedział.
robaczek 2019.06.13 16:05
jeeeee! jak widzi waszą głupote to nie Polak? Poalcy tez widza wasze zakłamanie, hipokryzje, zgorzknienie, małostkowość, brak edukacji ( tylko co 4!! głosujący na PIS na wyższe) przestancie siac propagande jak za PRL i NSDAP kto nie znami - wrog ojczyzny!!! daliscie sie tak zmianipulowac ze jestescie najwiekszymi szkodnikami Narodu Polskiego. Sczujecie na przeciwników POLITYCZNYCH!!! jak na wrogów ojczyzny. w imie czego? ego Jarusia!!! ludzie obudzcie sie!!!!!! tylko zjednoczony narod ( bez zwględu na róznice swiatopogladowe) ma szanse przetrwac. MYSLCIE!!!!!
Kindzia LK.2019.06.13 19:26
Robaku? To ty jeszcze żyjesz? Jeszcze cię nie rozdeptali, plączesz się nam pod nogami! wystarczy byle wróbla puścić, żeby cię zjadł !!!!
Rozbawiony2019.06.13 8:48
On jest takim kretynem ze nikt na świecie się nim nie przejmuje Trump przyjął go tylko dlatego ze zaczyna się kampania i chce mieć głosy polonii