To Putin i Orban nastawili Trumpa przeciw Ukrainie? - zdjęcie
24.10.19, 10:00fot. Kremlin.ru

To Putin i Orban nastawili Trumpa przeciw Ukrainie?

9

Niewykluczone, że Donald Trump wywierał presję na Ukrainę w celu uzyskania materiałów, które miałyby kompromitować jego rywala politycznego Joe Bidena, po tym, kiedy uległ sugestiom Putina i Orbana do zajęcia wrogiego stanowiska wobec państwa ukraińskiego. Niezwykle aktywny był w tej sprawie rosyjski prezydent. Taką tezę stawia „Washington Post”, opierając się na relacjach obecnych i byłych urzędników administracji Białego Domu.

W wyniku rozmów z Władimirem Putinem, premierem Węgier Viktorem Orbanem i innymi przywódcami Trump umocnił się w przekonaniu, że Ukraina jest skorumpowanym państwem, które również próbowało przeszkodzić mu w zwycięstwie w wyborach prezydenckich w 2016 roku.

Urzędnicy Białego Domu przekonywali Trumpa, że rząd w Kijowie należy wspierać, a nie wykorzystywać do własnych celów politycznych.

Według „Washington Post”, o wpływie Putina i Orbana na Trumpa powiedział zastępca sekretarza stanu George Kent podczas przesłuchania za zamkniętymi drzwiami przez komisją Izby Reprezentantów. Kent wskazał na wpływ przywódców Rosji i Węgier jako na czynnik, który zadecydował o tym, że Trump zajmował twarde stanowisko wobec prezydenta Wołodymyra Zełenskiego na kilka miesięcy przed jego rozmową telefoniczną z 25 lipca. Jeden z urzędników amerykańskich powiedział też gazecie, że na początku maja, podczas rozmowy telefonicznej, Putin „realizował swoją grę”, próbując podważyć stosunki USA z Ukrainą. „Zawsze mówił, że Ukraina to gniazdo korupcji” – powiedział urzędnik.

Członkowie amerykańskich agencji bezpieczeństwa spodziewali się, że będą próby zatrucia relacji Trumpa i Zełenskiego. Ale opinie Putina i Orbana nabrały dodatkowej wagi w tym roku ze względu na zwolnienie lub ograniczenie wpływu amerykańskich urzędników, którzy próbowali przeciwdziałać wpływowi Putina i innych autorytarnych przywódców na Trumpa. Jak przykład „Washington Post” podaje dymisję amerykańskiego sekretarza obrony Jima Mattisa i szefa administracji Białego Domu Johna Kelly’ego, którzy wspierali pomoc wojskową dla Ukrainy. Po ich odejściu zabrakło tego wsparcia i dlatego Trump zamroził pomoc wojskową dla Ukrainy przed rozmową telefoniczną z Zełenskim 25 lipca.

Doradca ds. Bezpieczeństwa narodowego John Bolton był również aktywnym sojusznikiem Ukrainy w jej konflikcie z Rosją. Ale jego relacje z Trumpem w tym roku pogorszyły się bardzo szybko i stracił swoje wpływy w Białym Domu. „Z czasem pozostało tylko obserwowanie usuwania wszystkich bezpieczników” – powiedział anonimowo urzędnik Białego Domu.

bsw/Kresy24.pl

Komentarze (9):

Ryszard Olejniczak2019.10.25 0:01
Której Ukrainie - Wschodniej czy Zachodniej?
aldek2019.10.24 18:59
Washington Post jest tak samo wiarygodny jak Gazeta Wyborcza. Przecież to "Kapitol Lewacki". Problem polega na tym, że Żydzi zainwestowali masę pieniędzy na Ukrainie. Washington Post reprezentuje interesy Żydowskie w Ameryce, to żadna tajemnica.
Reytan2019.10.24 12:33
Co robi tutaj lewacki pijar partii Demokratow,i w ogole wewnetrzne klamstewka w wewnetrznej amerykansiej walce politycznej ? Pokrecone bzdury i glupoty.
JanP2019.10.24 12:22
„Zawsze mówił, że Ukraina to gniazdo korupcji” - czysta prawda.
Irena2019.10.24 12:06
Zamiast tutaj wylewać kubły pomyj na Autora notki, warto się zastanowić nad tym, komu zależało na "wkręceniu" Zełenskiego w walkę o fotel prezydenta USA. "Jak nie wiadomo, o co chodzi, chodzi o pieniądze". Mogą to być duże pieniądze, których Ukraina nigdy nie zobaczy.
Pisowiec2019.10.24 10:46
Mówię o tym od dawna. Orban to onuca ruska, agent Putina. Zdrajca obozu wyszehradzkiego!!!!! To samo z Czechami, to tez onuce co chwilę wąchają się z kacapami i szkopami i Słowacy też!!!!!! Tylko Polska wielka i silna nigdy nas nie zdobędziecie!!!! Orban won za Don do swoich paszoł won!!!!! Niech żyje Prezydent Duda niech żyje Prezes Kaczyński!!!!!! Miech żyje Polska!!!! Niech żyje wolna wielka Ukraina!!!! Sława gierojam!!!!
Zenon2019.10.24 10:56
Wynoś się stąd.
Pisowiec2019.10.24 14:47
Sam się wynoś ruska onuco! Paszoł won!! To polski portal patriotyczny!!
KupujemyGazWStanachŻebyDarowaćGoUPAinie2019.10.24 10:32
Kiedy Putin rozmawiał z Orbanem o ważnych interesach przygranicznych, marionetka prezydencka Dudy klęczała sobie na cmentarzu przy grobie znanego klechy.