To Niemcy są odpowiedzialne za kryzys szczepionkowy UE - zdjęcie
08.03.21, 08:47Fot. screenshot - YouTube (Guardian News, Harvard University)

To Niemcy są odpowiedzialne za kryzys szczepionkowy UE

23

W Niemczech widzimy coraz większe niezadowolenie ze sposobu, w jaki rząd walczy z kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa. O swoich spostrzeżeniach na ten temat na łamach POLITICO pisze Matthew Karnitschnig, który zwraca uwagę m.in. na fakt, że to Niemcy odpowiadają za kryzys szczepionkowy w Unii Europejskiej.

Wiosną ub. roku zdawało się, że Niemcy doskonale odpowiadają na światowy kryzys. Z każdym kolejnym miesiącem lockdownu sytuacja ta jednak ulegała zmianie. Lockdown trwa i wciąż nie wiadomo, kiedy rząd zdecyduje się z niego zrezygnować.

- „Małe firmy w warunkach niepewności stoją w obliczu ruiny. Takie lęki wraz z frustracją z powodu niekończących się restrykcji, bardzo pogorszyły nastroje w kraju”

- podkreśla Karnitschnig.

Obostrzenia miały zakończyć się razem z zaszczepieniem obywateli. Nie wygląda jednak na to, aby udało się szybko zaszczepić odpowiednią ilość osób. Do tej pory zaszczepiono jedynie 4,5 proc. ludności.

- „Problem nie w tym, że Niemcy nie mają dość szczepionek, ale że bardzo powoli zabrały się za ich podawanie. Dotychczas dostały 8,5 mln dawek, a zużyły tylko 68 proc. z nich”

- wskazuje dziennikarz.

Podkreśla, że Niemcy są w tyle nie tylko za Stanami Zjednoczonymi, Izraelem czy Wielką Brytanią, ale również innymi państwami europejskimi.

- „Co się stało z przysłowiowym niemieckim talentem organizacyjnym i logistycznym? Musiał gdzieś zaniknąć na połączeniu faksowym między Berlinem a Brukselą”

- pisze uszczypliwie publicysta POLITICO.

Przyczynę powolnego procesu szczepień widzi m.in. w porażce programu cyfryzacji opieki zdrowotnej, która wciąż pracuje w oparciu o papierowe dokumenty, a w niemieckich urzędach wciąż używa się… faksów.

- „Tak jak Niemcy nie mogli pojąć, jak miliony Amerykanów mogą dalej popierać Donalda Trumpa w obliczu jego oczywistej niekompetencji, jestem z kolei zdumiony gotowością Niemców, by wybaczyć Merkel jej zarządzanie pandemią. Pomimo znacznych problemów z reakcją na COVID-19 i marnymi widokami na przyszłość, Merkel pozostaje najpopularniejszym politykiem i ma 70-procentowy wskaźnik zaufania”

- wskazuje autor.

Za największy błąd Merkel dziennikarz uznaje przełożenie odpowiedzialności za ściągnięcie szczepionek na przewodniczącą KE Ursulę von der Leyen.

- „Von der Leyen jako minister w rządach Merkel miała okazję wykazać się różnymi cechami – kompetencja jednak do nich nie należała. Dlatego nie powinno to nikogo zaskakiwać, że proces zamówień okazał się fiaskiem, naznaczonym rozwleczonymi negocjacjami i opóźnieniami. Przez to Niemcy i inne kraje UE są zmuszone utrzymać restrykcje o wiele dłużej, niż byłoby to konieczne w innym przypadku. Nawet jeśli Niemcy lepiej poradziłyby sobie z logistyką podawania szczepionki obywatelom, to szybko skończyłyby się im zapasy”

– podkreśla.

kak/POLITICO, Onet.pl

Komentarze (23):

Loth i jego curki2021.03.8 20:15
UWAGA!!! Poniewarz ten cyniczny polakożerca i zapiekły wróg Kościoła == tj. niejaki Anonim (plus masa jego klonów: AAAtomek == ladychapel == Po 11… == katolicka kretynizacja Polski i in.) grasuje tu bezkarnie od lat (a administrator Frondy == o ile jest jakiś == konsekwentne udaje głuchego) proponuję == aby każdy wstawiał pod jego nickami normalne wpisy == ewentualnie jakieś absurdalne parodie jego antypolskich lub filosemickich komentaży. Zresztą wielu już tak robi == w ten sposób == przy niewielkim wysiłku == wspólnymi siłami == rozmyjemy ten obraźliwy dla Polaków bełkot nie do pomyślenia na innych forach. Dyżurny Anonim == lub ktoś z jego bandy będzie najpierw obleśnie rechotał („buhahahaha”) == potem będzie błaznował („jest mi bardzo wszystko jedno”) oburzał się na „bolszewickich złodziei nicków” == potem zarzuci koneksje ze Stalinem (on == tenczowy lewak!) będzie rozdzierał szaty na metody katolików (częsty trick obłudnych ateistów) wreszcie oskarży o faszyzm (?) oraz antysemityzm (to ich odwieczny == mocno już wyświechtany zarzut) == a nawet o szmalcownictwo (sic!) == a na koniec będzie już tylko żygał na – oczywiście karygodną == ale często wyolbrzymioną lub wręcz zmyśloną – "pedofilię w Kościele" //
man.of.Stagira2021.03.8 19:16
Fryderyk Nietzsche: „My, którzyśmy w bagnistem powietrzu szóstego dziesiątka lat dziećmi byli, jesteśmy z konieczności pesymistami względem pojęcia niemieckości"... „Nie odkryto mnie w kraju płaskości europejskiej, w Niemczech". ...„Myśleć po niemiecku, czuć po niemiecku — mogę wszystko, ale to przechodzi me siły". — „Cała mała nędzota niemiecka jest chmurą, w której odzwierciedla się bezkresna fatamorgana przyszłości". ...„Niemcy nie są zdolni do żadnego pojęcia wielkości" //
CamilaLindgren2021.03.8 12:37
Google płaci 92 dolary za każdą godzinę, a mój ostatni czek wyniósł 8400 dolarów, pracując w sieci przez 10 godzin tygodniowo. Mój młodszy towarzysz z rodzeństwa osiągał w ostatnich miesiącach średnio 18 tysięcy i pracuje około 24 godzin tygodniowo. Nie mogę zaakceptować, jakie to było proste, kiedy próbowałem. To jest właśnie to, co robię !!!!!!!!!!------------------ Netprofit10.com
ak2021.03.8 10:52
Oooooo ! Zeszli z Tuska ! To już nie Tusk winien ? Smutno.
Anonim2021.03.8 10:21
A kto wysłał Żyda-Lenina do Rosji specjalnym pociągiem pod obstawą? Szkopy! To był super Koń Trojański. No i do dzisiaj żydokomuna (w tym ja, Anonim, i moje klony) ma się dobrze...
Prawda2021.03.8 9:40
Wszystko zło w -Europie to NIEMCY ===Budowa Komuny i przewrót w Rosji to Niemcy ---Pierwsza wojna swiatowa --Niemcy --2 wojna światowa ===Niemcy -- Zniszczenie Cywilizacji w Europie i Wiary to Niemcy ---Ostanie stadium to Likwidacja Niemiec przez -- Niemcy --to sie juz --Dzieje --
Roman2021.03.8 9:52
Tyle w tym twoim wpisie prawdy ile za czasów komuny w radzieckiej gazecie "Prawda".
Cool2021.03.8 11:11
A co w tym wpisie jest nieprawdą?
Stary2021.03.8 9:57
Sama prawda a jak się komuś to nie podoba to uczyć się historii.
Cool2021.03.8 9:31
Oj! ... żeby Niemcy tylko tego byli sprawcami (???);-(
Anonim2021.03.8 9:30
To straszne. Czy teraz Niemcy będą przyjeżdżać na zmywak do Polski?
Tomek2021.03.8 9:28
Co wy pleciecie - jaki kryzys? To Boska Opatrzność, że nas tymi szczepionkami nie zdołają wytruć wszystkich przymusowo. Tylko ci się dadzą, którym Pan Bóg rozum odebrał.
APEL2021.03.8 9:07
UWAGA!!! Ponieważ ten cyniczny polakożerca i zapiekły wróg Kościoła, tj. niejaki Anonim (plus masa jego klonów: AAAtomek, ladychapel, Po 11…, katolicka kretynizacja Polski i in.) grasuje tu bezkarnie od lat (a administrator Frondy, o ile jest jakiś, konsekwentne udaje głuchego), proponuję, aby każdy wstawiał pod jego nickami normalne wpisy, ewentualnie jakieś absurdalne parodie jego antypolskich lub filosemickich komentarzy. Zresztą wielu już tak robi. W ten sposób, przy niewielkim wysiłku, wspólnymi siłami, rozmyjemy ten obraźliwy dla Polaków bełkot, nie do pomyślenia na innych forach. Dyżurny Anonim, lub ktoś z jego bandy będzie najpierw obleśnie rechotał („buhahahaha”), potem będzie błaznował („jest mi bardzo wszystko jedno”), oburzał się na „bolszewickich złodziei nicków”, potem zarzuci koneksje ze Stalinem (on, tęczowy lewak!), będzie rozdzierał szaty na metody katolików (częsty trick obłudnych ateistów), wreszcie oskarży o faszyzm (?) oraz antysemityzm (to ich odwieczny, mocno już wyświechtany zarzut), a nawet o szmalcownictwo (sic!). A na koniec będzie już tylko rzygał na – oczywiście karygodną, ale często wyolbrzymioną lub wręcz zmyśloną – pedofilię w Kościele.
AAAtomek2021.03.8 9:08
Wypraszam sobie bycie klonem jakiegoś Anonima!
Anonim2021.03.8 9:30
Potwierdzam AAAtomek to żaden klon!
Po 11 ....2021.03.8 9:32
Ja też poproszę o "nieklonowe" świadectwo. Pozdrawiam.
tak ...2021.03.8 10:49
... jąkała to żaden klon, to klaun ...
ty jesteś jakiś byciem2021.03.8 9:33
Byciu, wszystkiego najlepszego z okazji dnia kobiet dla von Layen i ciebie, bo lewactwo tym się wyróżnia, że tworzą je same miernoty, które dużo ujadają, niczego nie potrafią zrobić i zawsze jest im z tym dobrze.
Po 11 ...2021.03.8 9:28
Popieram apel. Wpisy pod moimi komentarzami to jeden z podstawowych czynników wpływających na wysokość prowizji. Tzw. "martwe wpisy", czyli takie, które nie powodują kaskady opinii i dyskusji są bardzo słabo płatne. Rozmywajcie, rozmywajcie, proszę. Bardzo dziękuję za APEL.
Anonim2021.03.8 9:43
Tak dobrze sabotujecie całe lewactwo swoimi wpisami, że na APEL to cię wezwie Lempart, jak przegracie ente wybory z rzędu, a Suchanow dojedzie ci twoje orzeszki jak Margota. Mnie wasze błazeństwa bawią i oby ich jak najwięcej.
pod Trybunał Norymberski2021.03.8 9:04
///////////
Anonim2021.03.8 9:31
Ziobrę czy Kaczora? W sumie obu się należy.
Jarema Wiśniowiecky2021.03.8 9:38
Ty możesz , co najwyżej pełzać przed niemcami.