To chyba żart, że prezydent Komorowski ma być kandydatem obywatelskim - zdjęcie
07.02.15, 09:38fot. YouTube

To chyba żart, że prezydent Komorowski ma być kandydatem obywatelskim

26

1. Wczoraj w Warszawie konwencja krajowa Platformy poparła kandydaturę Bronisława Komorowskiego na prezydenta RP, a urzędujący prezydent przeczytał jak zwykle z kartki krótkie pełne banałów przemówienie, które tylko w jednym fragmencie okazało się zaskakujące.

Otóż Komorowski ogłosił się kandydatem obywatelskim, a nie partyjnym, startującym tylko z poparciem Platformy, bo jak wyjaśnił „obywatelskość, dążenie do pobudzania energii obywatelskiej – to nasz wspólny model”.

Teraz Komorowski i Platforma nawiązują do obywatelskości ale prezydent przez blisko już 5 lat wypełniania swej funkcji, a ta partia już przez blisko 8 lat rządzenia w naszym kraju, obywateli gremialnie lekceważyli.

2. Przypomnę tylko zachowanie ówczesnego premiera Donalda Tuska i prezydenta Komorowskiego w sprawie referendum o odwołanie prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz na jesieni 2013 roku.

Ten pierwszy nawoływał do nie uczestniczenia w referendum w sprawie odwołania prezydent Warszawy, Hanny Gronkiewicz Waltz, co było wręcz szokujące w zestawieniu z obywatelskością w nazwie partii, którą wówczas kierował, a także jawnym lekceważeniem demokratycznych procedur opisanych w Konstytucji RP i stosownych ustawach.

Przecież wyjątkowo niski poziom uczestnictwa w różnego rodzaju wyborach i referendach w Polsce powodował do tej pory, że w przywódcy największych partii politycznych, a także rządzący w naszym kraju, gorąco namawiali Polaków do uczestnictwa w aktach wyborczych.

Nagle szef rządzącej wówczas od 6 lat partii mającej w nazwie przymiotnik „obywatelska”, mówi wprost, że ci którzy chcą ratować Hannę Gronkiewicz Waltz przed odwołaniem, powinni na referendum nie pójść.

Nie liczy się więc nic, ani obywatelskość ani szacunek dla procedur demokratycznych, jeżeli mielibyśmy oddać władzę, to można się posunąć do tego aby namawiać do nie uczestniczenia w wyborach.

3. Do tego chóru namawiania Polaków do zachowań antydemokratycznych, dołączył wtedy także prezydent Bronisław Komorowski.

Wprawdzie wprost nie zachęcał mieszkańców Warszawy, do nie uczestniczenia w referendum ale oświadczył parokrotnie publicznie, że on i jego współpracownicy z Kancelarii, na pewno nie wezmą w nim udziału.

Zapowiedział wówczas także przygotowanie projektu ustawy, która ma wprowadzić rozwiązanie, że referendum odwołujące wybranego w bezpośrednich wyborach wójta, burmistrza, prezydenta, będzie ważne tylko wówczas, gdy weźmie w mim udział przynajmniej taka liczba głosujących jak w samym akcie wyborczym (obecnie ten wymóg to 3/5).

W ten sposób prezydent Komorowski, tak naprawdę chciał zablokować możliwość odwołania w czasie trwania kadencji bezpośrednio wybranych wójtów, burmistrzów, prezydentów, nawet gdyby ich rządzenie nie podobało się zdecydowanej części mieszkańców gminy (na szczęście na zapowiedziach złożenia takiego projektu się skończyło).

4. O zachowaniach „proobywatelskich” prezydenta Komorowskiego świadczy także między innymi zignorowanie ponad 2,5 mln podpisów zebranych przez związki zawodowe pod wnioskiem o referendum w sprawie wydłużenia do 67 lat wieku emerytalnego, ponad 2 milionów podpisów w spawie referendum o ochronie Lasów Państwowych, czy ponad 1 miliona podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie obligatoryjnego pójścia 6-latków do szkoły.

Nigdy nie spotkał się inicjatorami tych przedsięwzięć, ba nawet nie zwrócił się do rządu Platformy i PSL-u aby przeprowadziły szerokie konsultacje społeczne, czy też decydowały się na tzw. wysłuchanie publiczne w odniesieniu do projektów ustaw, które rządzący przygotowali w tych sprawach.

Równie lekceważące było zachowanie prezydenta Komorowskiego w odniesieniu do protestujących członków OFE, którzy sprzeciwiali się konfiskacie 150 mld zł zgromadzonych w Funduszach i przeniesieniu ich do ZUS.

Nie tylko nie spotkał się z protestującymi ale do tej pory jego Kancelaria procesuje się z jednym ze stowarzyszeń, które zażądało upublicznienia ekspertyz jakie prezydent zamówił w tej sprawie za publiczne pieniądze.

5. Teraz prezydent Komorowski chce być kandydatem obywatelskim ale w tej sytuacji w kampanii wyborczej, będzie musiał wyjaśnić dlaczego tak lekceważył obywateli w fundamentalnych dla nich sprawach.

A ponieważ raczej trudno będzie mu te sprawy przekonująco wyjaśnić, to jego stwierdzenie, że będzie kandydatem obywatelskim wygląda raczej na żart niż poważną propozycję dla wyborców.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze (26):

anonim2015.02.7 9:41
Skoro Platforma "Obywatelska" to i kandydat "obywatelski"
anonim2015.02.7 10:07
@odkrywam A o jakiej ty ojczyżnie mówisz skoro formacja z której wywodzi się ten czytający z kartki kandydat, uważa że polskość to nienormalność. Nie bądź bezczelny , bo nie wszyscy chorują na amnezję by zapomnieć jakie cmentarze i pomniki "uświetniał" swoją obecnością ten "obywatelski" kandydat. Chyba że twoją ojczyzną jest była ZSRR to przepraszam.
anonim2015.02.7 10:08
Obywateli , ale nie Polskich!!
anonim2015.02.7 10:10
Może chory?Gada od rzeczy a raczej zgodnie z POrządkiem.
anonim2015.02.7 10:30
@WyborczyPoeta Znowu udowadniasz że jesteś tylko żałosną podróbką Cz.P. Tamten gość nie był z mojej bajki ale przynajmniej miał trochę jakiejś klasy i potrafił napisac coś więcej niż parę prostackich inwektyw. Miłego dnia.
anonim2015.02.7 10:52
jest nijakim prezydentem a to się ludziom podoba....pierdyzydent bronisław to ciołek który podstaw ortografii nie zna
anonim2015.02.7 10:54
A z czego to mam się spowiadać? Umiesz czytać ze zrozumieniem? Czy to nie Donald Tusk autor słów, stał na czele PO czyli formacji z której wywodzi się B. Komorowski? Jeżeli mówisz o post PRL-owskim bękarcie czyli III RP to zaiste nie podoba mi się ten twór, przez ciebie nazwany nową ojczyzną. Zyczyłbym sobie żyć w kraju którego prezydent nie jest przyjacielem moskiewskiej agentury WSI a koalicyjny rząd przeżarty korupcją.
anonim2015.02.7 11:07
@CzęstochowskiPoeta Własnie to już mi dawno nie pasi, mimo róznicy zdań jakie były między nami.Jak to możliwe zatem?
anonim2015.02.7 11:25
@odkrywam Wolałbym żebyś mi nie współczuł, bo zaraz zgodnie z twoja wrażliwością społeczną zaproponujesz mi dobroczynną eutanazję. A mnie daleko jeszcze nawet, do podniesionego przez twoich pupili wieku emerytalnego.
anonim2015.02.7 11:36
@AnitaF Następny który nie umie czytać ze zrozumieniem. Autor tych słów D.Tusk stał (stoi?) przez wiele lat na czele formacji z której wywodzi się aktualny prezydent. O jaką manipulację chodzi?
anonim2015.02.7 12:16
@existenZ A czy ty po tylu antychrześcijańskich i antykatolickich wpisach tutaj mógłbyś się dobrodzieju nie powoływać na Pismo Święte? Powiedzenia: polskość to nienormalność, ch.. d... i kamieni kupa, tego kraju już nie ma ..itd, stały się już przysłowiowe i doskonale charakteryzują formację z której wywodzi się B.Komorowski. Jeżeli przypuszczasz że wciągniesz mnie w dyskusję co poeta (Tusk) miał na myśli wypowiadając te słowa to jesteś w błędzie. Nie ma takiej potrzeby, całe kariery i sposób rządzenia tych ludzi świadczą o tym co mieli na myśli i dlaczego te powiedzonka stały się przysłowiami łączonymi z PO
anonim2015.02.7 12:27
@AnitaF Czy ty naprawdę uważasz że ktoś tutaj uwierzy że PO to formacja patriotyczna? Tu nie portal GW ani orwellowski folwark zwierzęcy.
anonim2015.02.7 12:36
Po sfałszowanych przez siebie wyborach Bul - Komorowski podjął się zadania utrwalenia swego wynalazku nowej demokracji. Chodzi o to, by zdobycze prawa do fałszowania wyborów miały genderowy charakter.
anonim2015.02.7 12:41
@AnitaF A co ja się będę z toba przekomarzał, nie każdy sam wyciągnie sobie wnioski z patriotycznego tekstu jednego z bohaterów nocnej zmiany: Wypowiedź Tuska dla „Znaku” z 1987 roku (nr. 11-12) do tematu: „czym jest dla mnie polskość?” . Oto ten cytat: „Co pozostanie z polskości, gdy odejmiemy od niej cały ten wzniosło-ponuro-śmieszny teatr niespełnionych marzeń i nieuzasadnionych urojeń? Polskość to nienormalność - takie skojarzenie nasuwa mi się z bolesną uporczywością, kiedy tylko dotykam tego niechcianego tematu. Polskość wywołuje u mnie odruch buntu: historia, geografia, pech dziejowy i Bóg wie co jeszcze, wrzuciły na moje barki brzemię, którego nie mam specjalnie ochoty dźwigać... Piękniejsza od Polski jest ucieczka od Polski - tej ziemi konkretnej, przegranej, brudnej i biednej. I dlatego tak często nas ogłupia, zaślepia, prowadzi w krainę mitu. Sama jest mitem”.
anonim2015.02.7 12:59
Co zrobić jak nie ma lepszego ? Należy głosować na mniejsze zło czyli Komorowskiego. Dudzie już podrzucili aniołki i robi sobie focie, widziałam u Karnowskich. Niech uważa bo skończy jak Kamiński.
anonim2015.02.7 13:02
Jestem obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej! Bronisław Komorowski nie jest moim kandydatem na Prezydenta. Jeżeli Bronisław Komorowski chce być kandydatem obywatelskim, to niech jasno określi, których to dokładnie obywateli chce być kandydatem. Jeżeli tego to nie zrobi to na samym wstępie swojej kampanii Bronisław Komorowski czyni się kłamcą i uzurpatorem.
anonim2015.02.7 13:10
@Gandalf No i jesteś w błędzie bo on jest obywatelski, obywatelskością Platformy :)
anonim2015.02.7 13:29
Oszust i nicpon w zyciu prawdy nie powiedzial pan komoroski moglby zastapic jim careya w filmie klamca klamca o tyle ze nie musial by udawac.
anonim2015.02.7 13:38
Konwencja Andrzeja Dudy na Republice Frondy nie interesuje? Tak myślałem...
anonim2015.02.7 16:08
Komorowski dał wspaniały przykład ze jest prezydentem PObywatelskim w mijającej kadencji czego sie mozna po nim spodziewać że będziemy pracować do 77 lat litosci lemingi
anonim2015.02.7 16:10
Ja chcę mieć takiego prezydenta który umiałby ortografię, czy to tak wiele?
anonim2015.02.7 17:44
Ten burak, z którego śmieje się cała Polska?
anonim2015.02.7 19:07
[email protected] Sama dopisałaś?
anonim2015.02.7 19:08
[email protected] Sama dopisałaś?
anonim2015.02.7 21:25
Komorowski wracaj do Budy Ruskiej WSIoku! Duda w debatach zmasakruje Bula.
anonim2015.02.8 6:15
Ten zdrajca i prostak ma być Prezydentem?! Gość bez wizji politycznej, człowiek WSI czyli zbrodniczej organizacji na ruskich usługach, cham i prostak obrażający poprzedniego prezydenta, złodziej na usługach żydostwa który chce nas okraść z lasów..... Jednym słowem NIEPOROZUMIENIE! Jakie społeczeństwo taki prezydent, ale nie mój, nie Polaków, ale głupich lemingów.