Terlikowski ostro komentuje decyzję kurii gdańskiej ws. ks. Henryka Jankowskiego - zdjęcie
07.10.19, 14:15

Terlikowski ostro komentuje decyzję kurii gdańskiej ws. ks. Henryka Jankowskiego

84

"Decyzja kurii gdańskiej o odmowie wszczęcia śledztwa w sprawie ks. Henryka Jankowskiego, motywowana decyzją Kongregacji Nauki Wiary., która miała zdecydować, że w sprawie zmarłego nie ma do tego powodu, to bardzo zły sygnał do ofiar, wiernych świeckich zaniepokojonych sytuacją, a także zła informacja dla Kościoła w Polsce. A do tego jest to próba zrzucenia odpowiedzialności za to, co powinna zrobić sama kuria na Stolicę Apostolską" - pisze Tomasz Terlikowski w komentarzu, który opublikował na facebooku.

"Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Z faktu, że ksiądz Henryk Jankowski nie żyje wynikać może odmowa wszczęcia kanonicznego procesu, ale nie zamknięcie sprawy. Zmarły był osobą powszechnie znaną, oskarżenia wobec niego są poważne, a kuria gdańska musi odpowiedzieć także na zarzuty wobec poprzednich metropolitów, którzy - co wynikać może z opublikowanych tekstów i książek - mogli tolerować lub nie potrafili sobie poradzić z przestępczą działalnością księdza Jankowskiego. Już sama waga zarzutów, a także fakt rozpoznawalności ks. prałata Jankowskiego powinny więc skłonić metropolię gdańską do działania. Jej odmowa jest zwyczajnym grzechem zaniechania, który dowodzi nie tylko lekceważenia bólu ofiar, odmowa aktu sprawiedliwości wobec nich (a to dodatkowy krzyż nakładany na ich ramiona), lekceważenia opinii publicznej, świeckich i duchownych, którzy domagają się ustalenia prawdy. Jako ludzie wierzący mamy prawo ją poznać. Ale wiedzę na ten temat mają prawo posiąść także ludzie niewierzący. Śmierć ks. Jankowskiego nie znosi konieczności prawdy i sprawiedliwości" - zwraca uwagę autor.

"Decyzja ta dowodzi także, przykro t powiedzieć, całkowitego niezrozumienia Ewangelii i obecnej sytuacji Kościoła. Czas krycia swoich (zawsze nieewangeliczny) dobiegł końca. Solidarność korporacyjna, nawet jeśli komuś wciąż wydaje się, że może pomagać (a moim zdaniem nie pomagała ona nigdy) szkodzi Kościołowi, odbiera mu wiarygodność, sprawia, że słowa o miłosiernym Jezusie Chrystusie, ale także o Bożej sprawiedliwości brzmią jak kpina z ofiar pedofilii" - przekonuje Terlikowski.

"Czysto pragmatycznie zaś, bo rozumiem, że nie każdego muszą przekonywać argumenty z wiary, odmowa wszczęcia dochodzenia to doskonałe potwierdzenie wszystkich oskarżeń, jakie w ostatnich miesiącach przytaczała lewica. Ciężka praca o. Adama Żaka SJ, ks. dr Piotra Studnickiego, wypowiedzi Prymasa Polski są tym prostym aktem odsuwane na margines. Lewica nie musi wiedzieć, że w swojej diecezji każdy biskup robi co chce, i że nikt nie ma nad nim władzy, a nawet jeśli o tym wie ta decyzja zostanie wykorzystana do bezlitosnej walki z Kościołem. I niestety amunicji dostarczy antyklerykałom sam Kościół, a konkretniej kuria gdańska" - wskazuje na koniec.

bsw/facebook

Komentarze (84):

LOGAN512019.10.13 7:57
BÓG jest!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Kleryk z Klerykowa2019.10.8 9:27
Banda zakłamanych zboczeńców w koronkowych sukienkach. Może tak profesor doktor habilitowany Urszula Dudziak zrobiłaby jakiś wykład na ten temat?
Hanys672019.10.8 8:19
Decyzja Kurii jest logiczna - nie mozna sądzić człowieka który nie może się obronić ponieważ zmarł. Piszę to, choć sam pałam obrzydzeniem do "księdza" Jankowskiego za jego ohydne życie ponad stan, otaczanie się przepychem i powszechnie znaną pychę oraz rozbuchane "ego".
Glaudiusman2019.10.8 2:03
Panie Terlikowski, niech pan przestanie szczuć tym fanatyzmem, bez dowodów. Odmaszerować na aut.
Beno2019.10.8 0:06
Jankowskiemu jeszcze nic nie udowodniono, a Polańskiemu tak. Ostatnio znowu odbierał nagrodę w Zurychu. Terlikowski, może nim byś zajął: żyje, bogaty, odbiera nagrody i honory, a zgwałcił nieletnią i sądy USA chcą go dostać w swoje ręce. Do roboty Terlik. A ilu takich Polańskich żyje, dobrze się im powodzi i sprawiedliwość się do nie nie dobiera, a sumienie też ich nie rusza. No ale Terlik poluje tylko na duchownych, a najlepiej na biskupów, by im dokopać.
Alojzy Cedzidło2019.10.7 23:22
No i co Doktorku , specu od spraw kościoła w Polsce . Cieszą Pana te chamskie komentarze ? Pewno tak , bo wg mnie , nie musi Pan na nie odpowiadać i nie wykluczam tez ,źe jest Pan z nich zadowolony.. Tak dla porzadku . Wg. mnie prawdziwe dziennikarstwo powinno się opierać o F A K T Y . Komentarze powinny być na drugim miejscu. W. wym sprawa oparta jest w dużej mierze na opowieściach ,, jednej pani drugiej pani.;" Zasług ks. Jankowskiego wyliczać nie muszę . Bo i po co ? Ale juz WINY , to inna sprawa . Muszę tłumaczyć dlaczego WINY MUSZĄ być U D O W OD N I O N E " i to by bylo na tyle , jak mówił dr. mniemanologii stosowanej dr Stanisławski , 40 lat temu.;
ed2019.10.7 22:02
W skrócie: ks. Jankowski walczył z Michnikiem. Można znaleźć w internecie opinie Jankowskiego o Michniku. Ks. Jankowski w swoich inscenizacjach Grobów Wielkanocnych w Św. Brygidzie umieszczał Żydów. Obecnie pewna pani, w roku 2019, przypomniała sobie, że ks. Jankowski w latach '60 ją molestował. Grupa z Warszawy jedzie do Gdańska i obala pomnik Jankowskiego w nocy. Red. Sekielski jest na miejscu i fotografuje nocne zajście. Ma wyłączność, bo nikt nie wie, ludzie śpią.
Beno2019.10.8 0:09
Masz całkowitą racją, a Terlikowski to taki sam bydlak jak Michnik, ta pewna pani, komuniści, którzy go gnębili i banda współbratyńców Michnika.
Ewa2019.10.7 19:54
Czyli Adamowicza proces trzeba wznowić Taki ma tok myślenia
Cogito ergo sum2019.10.7 19:21
Historia papieża Formozusa Gdy Formozus zmarł, wrogi mu Stefan VI, zostawszy wkrótce potem papieżem, wytoczył mu w styczniu 897 proces, który przeszedł do historii pod nazwą „trupiego synodu”[1]. Zmarły papież został oskarżony o apostazję i skazany na śmierć – w procesie uczestniczyły zwłoki Formozusa, ubrane w papieskie szaty pontyfikalne, które po zakończeniu sądu zbezczeszczono, odcięto mu trzy palce prawej ręki – którymi przysięgał, błogosławił i namaszczał[5] – a następnie wrzucono go do Tybru[1]. Kilka miesięcy później (sierpień 897) Stefan VI zmarł, a szczątki Formozusa wyłowiono i pochowano uroczyście w bazylice na Lateranie[3][4].
Michał Pasierb 2019.10.7 19:59
Za dużo myślisz;to nie jest dobre dla psychiki.Czasem trzeba sobie zaaplikować trochę zdrowego aktywizmu...xDD
GabaGaba2019.10.7 19:08
Rozum Terlikowskiemu odebralo! Od kiedy to prowadzi sie sledztwa przeciw zmarlym?
Stanislaw2019.10.7 18:21
Pod względem prawnym sprawa ks. Jankowskiego identyczna jak prezydenta Gdańska. Jeden i drugi zmarł, jeden i drugi mógł miec wspólników nadal żyjących. Ale jak ich sądzić bez istotnego sprawcy?
Palindrom2019.10.7 17:45
Był już taki, który trupa leżącego przez prawie rok w grobie wykopał, ubrał w szaty papieskie, posadził na papieskim tronie i… sądził. Widzę, że i Terlikowski rwie się do łopaty jak Stefan VI.
Max Fiend2019.10.7 17:24
No proszę. Jaki elegancki sposób na rozwiązanie takich problemów :-D
StanPio2019.10.7 17:20
"Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni ..." To Pan Bóg jest Sędzią Sprawiedliwym! I Miłosiernym.
Gabriel2019.10.7 17:11
"... w swojej diecezji każdy biskup robi co chce, i że nikt nie ma nad nim władzy". Czyli Gocłowski, będąc od 31 grudnia 1984 biskupem diecezjalnym diecezji gdańskiej mógł z Jankowskim zrobić co chciał. A że nic właściwie nie zrobił, to znaczy, że go krył aż do śmierci. Dno i sześć metrów mułu.
Cichy2019.10.7 17:05
Nigdy do niczego się nie przyznawaj, złapią cię pijanego w samochodzie, to mów, że nie piłeś, znajdą ci dolary w kieszeni, to mów, że to pożyczone spodnie, a jak cię złapią na kradzieży za rękę, to mów, że to nie twoja ręka. Nigdy się nie przyznawaj.
Przeciw kretynom2019.10.8 9:49
To Neuman?
Olej2019.10.7 16:53
Bierzesz kamień i rzucasz. Przyjdzie czas gdy w ciebie rzucą.
.2019.10.8 7:13
https://www.youtube.com/watch?v=0JJPhFBS0rI
ciekawy2019.10.7 16:52
Aby kogoś o coś oskarżać najpierw trzeba mu udowodnić winę. Jeżeli nie ma dowodów tylko pomówienia to podstawowa zasad prawa jest taka, że wszystkie wątpliwości działają na korzyść oskarżanego czyli ks.Jankowskiego a nie nie wiadomo z jakich powodów mamy dawać wiarę osobom,które go pomawiają. Da się zauważyć operację nurzania w błocie osób, które wiele zrobiły aby obalić w Polsce komunizm./ Pewnie ks. Jankowski ma wiele grzeszków jak każdy ale to są zbyt poważne oskarżenia aby dawać im ot tak wiarę.Zdarzały się przypadki, kiedy nawet księżą szanowani o ogromnych zasługach nagle robili coś mega skandalicznego ale póki się ks. Jankowskiemu nie udowodni winy to jest niewinny. Metoda rzucania na pożarcie niewinnych księży tylko dlatego, że jacyś niegodziwcy oskarżają ich o pedofilię to po prostu postępowanie niegodziwe i niewybaczalne.Poświęcić niewinnego człowieka, tylko aby zamknąć usta podłym pismakom to wyklucza z bycia chrześcijaninem
Albert2019.10.7 17:10
Urbanowe NIE 25 lat temu wykazało niezbicie, że Jankowski to zwykła kanalia. Kolaborant, oszust, pospolity złodziej i pedofil. Publikowali nagrania, zeznania świadków, kopie dokumentów i tak dalej. Jankowski wielokrotnie atakował Urbana twierdząc, że zaraz za moment złoży pozew sądowy. Urban odpowiadał na łamach gazety, że tylko na to czeka. I co? Nic. Jankowski to była zwykła gnida i nic więcej.
Gnostyk2019.10.7 19:15
Skoro trzeba udowodnic wine, to jakim prawem nazywacie Walese Bolkiem? Przypominam, ze Walesie zaden sad nic nigdy nie udowonil, a nawet stwierdzil kiedys, ze Walesa zlozyl prawdziwe oswiadczenie lustracyjne. Musicie sie na cos zdecydowac...albo tak albo siak!
Maria Blaszczyk2019.10.7 21:36
To bardzo ciekawa koncepcja. Powiedzmy, że ktoś da mi w mordę. Do momentu, w którym sąd nie wyda wyroku, nie wolno mi o tym słóweczka powiedzieć, czy tak? W tej sytuacji instytucja oskarżyciela nie ma racji bytu - bo jego robota polega WŁAŚNIE na oskarżaniu po to, by winę można było udowodnić, czyli ZANIM się to zrobi. Czyli nigdy nikomu już nie wolno się poskarżyć na żadną krzywdę mu wyrządzoną? A w przypadku ks. Jankowskiego liczba świadków, również tych mu życzliwych, ale potwierdzających te oskarżenia, jest tak ogromna, że trzeba wielkiego samozaparcia, by nie nabrac przekonania, że był to okrutny, bezwzględny seksualny drapieżnik.
Michał Pasierb 2019.10.7 16:48
Lawendowa mafia w Watykanie zrobiła tu swoje,niestety....
Marek2019.10.7 16:46
Terlikowski kto ci płaci. Nic jeszce Jankowskiemu nie udowodniono.. Czyli musi być traktowany jako nie winny.Dlaczego jak żył Terlikowski wszechwiedzący nie podniósł głosu. Bo wtedy wybory ...... Jesteś pan nieodpowiedzialny.
Albert2019.10.7 17:02
Jankowskiemu wszystko udowodniono już 25 lat temu. Tylko wtedy był nietykalny.
ed2019.10.7 21:50
Jakiś link do tych dowodów, czy tak ludzie mówią?
Maria Blaszczyk2019.10.7 21:17
Ks. Jankowski nie żyje. Czyli nie może już być traktowany w zupełnie żaden sposób. Czym innym jest wyjaśnienie sprawy, ustalenie, kto go chronił, dlaczego nic z tym nie zrobiono itd. Jak rozbija się samolot - to się ustala, jak do tego doszło, choć sprawcy już zapewne w tym samolocie zginęli. Jak na Wołyniu mordowano ludzi - to się prowadzi w tej sprawie badania, choć sprawcy zapewne też już nie żyją - zwykła biologia. A tu sprawa jest szczególnie ważna, bo żyją jeszcze ofiary. Należy im się prawda i sprawiedliwość.
ZERR02019.10.7 21:41
Wiadomo, kto go chronił - komunistyczny UB, dla którego pracował. Później był chroniony przez Grupę Trzymająca Władzę, czyli komunistów którzy dobrali do spółki włsnych agentów i nazwali to dobieranie "odzyskaniem niepodległości". Min. Maciarewicz próbował uwalić agenturę, ale został rozwalcowany podczas Nocnej Zmiany. Wtedy sie pokazało, kto w kraju ma ile do powiedzenia.
lolek kremowka2019.10.7 16:22
co z Gilem
Przeciw kretynom2019.10.8 9:41
Użyj chusteczki
Joanna2019.10.8 12:16
Brawo, az sie usmialam hihi
Moshe Cvel2019.10.7 16:03
Jeżeli ktoś w Polsce chce sądzić nieboszczyki ,które nie mają żadnego prawa do obrony to ja sie sprzeciwiam. Czy aby ten cały szum medialny wywołany przez Gazetę Wyborczą i resztę mediów syjonistyczno-niemieckich w Polsce nie pojawił się po wpłynięciu kasy od rabina Sorosa? Tyle lat była cisza ludzie żyli a nagle teraz jak chce sie władze legalne obalić wyciągają nieboszczyki i robia z nich zombiaki. Czas minął niech spoczywają w pokoju. Jak problem pedofilii zauważamy to zostały już w 2004 roku wdrożone metody kościelne a obecnie są radykalnie wzmocnione. Ważniejsze od sądzenia trupów jest zapobieganie rozprzestrzeniania sie ludzi z zgłębokimi zaburzeniami osobowości typu LGBTQ++ i na tym warto się skupić . Bo ci chorzy psychiatryczni pacjenci dzieci nie płodzą ale wychowywać na LGBTQ++ modłę chcą. To niech sobie zrobią lalki pacynki do zabawy i wsadza sobie je w du... a potem niech nasytąpi symulacja porodu.
AAAtomek2019.10.7 16:15
Wiec Stalin i Hitler Mogą spac spokojnie mając takich obrońców nieboszcyzkow jak ty?
AAAtomek2019.10.7 16:01
Dlatego zakazałem moim dzieciom uczęszczać na lekcje religii oraz kontaktów z jakikolwiek księżmi. Boję się, że trafią na pedofila przeniesionego z innej parafii?
Zatroskany2019.10.7 21:54
Masz dzieci?
AAAtomek2019.10.8 8:18
Tak, i to kilkoro.
ewa2019.10.8 11:01
to trener ci je wydudka
Ryszard Olejniczak2019.10.7 15:42
"Wart Pac pałaca a pałac Paca."
marisa2019.10.7 15:50
przestańcie go cytować, niech posiedzi w zapomnieniu,dostanie tyle ile mu będzie chciała dać GW,resztę niech spróbuje dorobić na budowie razem z Ukraińcami. Zobaczymy jaki z niego bohater
Sebastian Lorenc2019.10.7 15:29
Kompletnie nie po drodze mi z poglądami Terlikowskiego, ale po pierwsze jest to inteligentny facet, po drugie ma dzieci i inteligencję emocjonalną, a to połączenie zawsze każe stawać po stronie ofiar pedofilii i piętnować sprawców.
J.P2019.10.7 17:05
I mnie w ostatnim czasie Terlikowski zaczął się podobać, wyszedł widać z ciasnych ram, zrzucił klapki z oczu. I przyznaję mu rację, bo problemy zamiecione pod dywan spowodują to, że któregoś dnia Kościół potknie się o ten dywan i będzie nomen omen leżał krzyżem. A wiernych jak ubywało tak ubywa i sam Kościół nie daje powodu by uznać go za uczciwą instytucję. Póki co PiS ciągnie ten Kościół za kark ku górze, gdy PiS się skończy wieszcze niestety Irlandię.
leszczyna2019.10.7 18:06
Za kark to może PiS Kościół ciągnie, ale czy ku górze, to duże mam wątpliwości. To raczej prowadzi ślepy kulawego i razem w dół wpadną.
J.P2019.10.7 19:37
Może i ciągnie, upolitycznia, miksuje wiarę, wplata i przeplata. To nie jest dobre, na pewno dla Kościoła, traci swą jednolitosc, już nie jest monumentem, rozmywa się. A uklady z politykami (dotacje, ceny za grunty, przymykanie oka jedni na drugich itp.) niczego dobrego nie wróżą, chociaż póki co są paliwem wyborczym dla PiSu. Lud nie jest tego świadomy i pokutuja już nowe schematy myślowe typu - jeśli ktoś nie głosuje na PiS to i katolikiem być już nie może.
ff2019.10.7 15:22
a to kacap dzielnicowy sowiecka onuca dziś nie na redakcyjnym dyżurze?
Reytan2019.10.7 15:00
Czy Terlikowski jest z papiezem z etatem z Kremla ?
andrzejhahn32019.10.7 14:59
za to szacun terlikowski
Reytan2019.10.7 15:02
Komunisci za Terlikowskim ,Terlikowski za komunistami.
andrzejhahn32019.10.7 15:05
typowy komentarz katolickiego imbecyla
Lewak2019.10.7 15:20
a ty gnido czego tu szukasz
Pierz2019.10.7 17:14
Idioci za Reytanem, Reytan za idiotami.
Lennon2019.10.7 14:53
Upadek jest bliski.
Palindrom2019.10.7 17:50
jak masz aurę, to się połóż…
JS2019.10.7 14:51
No i do czego oni się nadają ??? Niestety są to oznaki panowania zorganizowanej struktury przestępczej w Kościele. Nie interesuje ich PRAWDA tylko zachowanie stanowisk, zachowanie jakiegoś chorego wizerunku, że wszystko jest dobrze, że to incydent, że oni mają rację i mamy im wierzyć, być posłuszni. Toż to iście platformerskie myślenie ! Jezusowi mamy być posłuszni, Jego Nauce ! Pozdr.
marisa2019.10.7 15:22
to dotrzymaj słowa Jezusowi i nie sądż
JS2019.10.7 15:24
Pan Jezus pysznym się sprzeciwiał a pokornym łaskę okazywał. Jak nazwiesz zachowanie hierarchów w tej wrażliwej sytuacji ??? Pozdr.
JS2019.10.7 16:14
Ktoś w tej sprawie powinien być postawiony w stan oskarżenia. Osoba domniemanie winna nie żyje. Specjalna kasta hierarchów nie uznaje błędów, grzechów i nie ma sobie nic do zarzucenia. Zupełnie jak POKO. Pozdr.
Antoni2019.10.7 14:48
zaprzańskie lewackie bydło:BOGAnieMA Albert stahu KleruchaczyDoCelaANieNaUrlopyCzyMisje przebiera nóżkami z kopytkami i bezsilnie zionie kacapskim odorem ..... a kysz
Palindrom2019.10.7 17:49
No, no, denaturat się piło czy płyn do spryskiwaczy?
Albert2019.10.7 18:47
Wino mszalne.
Przeciw kretynom2019.10.8 9:37
To sam nie wiesz już co chlałeś?
KleruchaczyDoCelaANieNaUrlopyCzyMisje2019.10.7 14:43
Jedyne, czego nie może skutecznie ukryć Ochlaj Głódź, to własna morda nalana pijackim półwieczem. Wszystko inne kuria może zatrzeć, usunąć, wymieść i wynieść.
aawa2019.10.7 14:41
a analogiczne sprawy innych zmarłych są badane? a Sadowski? jeszcze żyje
Urszula2019.10.7 15:11
Kuria ma je badać? No weź, przestań.
stahu2019.10.7 14:38
co to za bydło w tej q rwiii ??? Jak Gdańsk to zaraza wszystkich tam dopadła co tam się dzieje ?
Albert2019.10.7 14:35
A po co dodatkowo drążyć temat? Wiadomo od 25 lat, że Jankowski to zwykły złodziej, pedofil, zboczeniec, antysemita, oszust i mitoman. Po co ruszać ponownie to ścierwo, żeby znowu zaczęło śmierdzieć?
Reytan2019.10.7 14:58
Jako komunista,uwazasz sie oczywiscie za specjaliste od KK. Zamordowaliscie juz kllka milionow polskich katolikow,to daje oczywiscie wielka wiedze i rozeznanie tematu.
bzyk2019.10.7 15:00
Co ty [email protected]?? Nałykałeś się jakiś tabletek?
andrzejhahn32019.10.7 15:02
ale wy poganscy sekciarze macie zryte berety.............kazdego kto nie nalezy do waszej sekty nazywacie komuchem...........ot ciemna zacofana katolicka masa....a poza tym sprawdz sobie ile ludzi wymordowal obrzydliwy zbrodniczy kosciol katolicki w swojej historii..............ty katolicki imbecylu
Albert2019.10.7 15:08
Jestem takim komunistą, że moi rodzice musieli w 1968 uciekać z kraju. Poza co, fakty cię w dupkę pieką?
Roma S2019.10.7 20:58
No to jesteś potomkiem żydowskich komunistów!
Albert2019.10.8 10:33
Jakbyś nie spał na historii, tobyś wiedział, że w 1968 roku nie tylko Żydzi emigrowali z Polski. Ale poniewasz jesteś tylko zwykłym katoćwokiem, to nie oczekuję od ciebie jakiejkolwiek wiedzy na jakikolwiek temat.
Urszula2019.10.7 15:09
Skąd masz dane o zamordowaniu kilku milionów polskich katolików przez Polaków?
Albert2019.10.7 16:03
Z tego samego źródła, z którego każdy katoćwok czerpie swoją wiedzę. Czyli z żadnego.
Przeciw kretynom2019.10.8 9:36
Jako półanalfabeta nie powinieneś tu pisać.
BOGAnieMA2019.10.7 14:32
Kocham kosciół katolicki w Polsce. Jedna ręka wyciągnięta z tacą a druga pokazuje środkowy palec :D
Reytan2019.10.7 14:55
Jestes idiota genetycznym,to pewne.
BOGAnieMA2019.10.7 15:01
To o sobie piszesz?
JS2019.10.7 18:17
BÓG JEST ! Pozdr.
Neoateista2019.10.7 20:57
Ale nie we współczesnym kościele
JS2019.10.7 21:01
Jeszcze jest i tu. Nieśmiertelna cząstka Boga jest w każdym z nas. Bóg podzielił się Swoim Istnieniem, samoświadomością, rozumem i innym cechami, których nie mają zwięrzeta. Pozdr.
Neoateista2019.10.7 21:20
Zwierzęta mają o wiele szlachetniejsze cechy niż ludzie, dlatego uważam że prędzej Boga znaleźć można w ptasiej dziupli, niż polskim episkopacie