Szok. Australijscy biskupi akceptują masonerię?! - zdjęcie
18.12.19, 12:03

Szok. Australijscy biskupi akceptują masonerię?!

10

Czy australijscy biskupi akceptują przynależność katolików do organizacji masońskich wbrew wyraźnemu zakazowi Kościoła, jaki został potwierdzony w „Deklaracji o stowarzyszeniach masońskich” Kongregacji Nauki Wiary z roku 1983? O takim sprzecznym stanowisku australijskich hierarchów zdaje się świadczyć ujawniona niedawno korespondencja między masońskim wielkim mistrzem Australii Południowej i Terytorium Północnego, Stephenem Michalakiem, a generalnym sekretarzem Konferencji Biskupów Katolickich Australii, ks. Stephenem Hackettem.

W swoim liście z lipca 2016 r., skierowanym do ks. Hacketta, Michalak narzekał na rozmaite traktowanie przez duchowieństwo członków masonerii, podkreślając, że wśród nich znajduje się „znaczna liczba rzymskich katolików”. Jak stwierdził: „Nie ma konsekwencji. Jeden proboszcz przyklaśnie przyjmowaniu sakramentu, podczas gdy inny potępi takie działanie”. Skarżył się też na to, że pewien młody ksiądz odmówił mu uścisku dłoni, gdy zauważył na jego palcu masoński pierścień oraz szpilkę w klapie marynarki. Kapłan upomniał go także, by nie przyjmował Komunii św.

Odpowiadając po roku, ks. Hackett usprawiedliwił zwłokę potrzebą m.in. konsultacji z „komisją biskupów ds. prawa kanonicznego oraz komisją biskupów ds. nauki i zasad moralnych”. Następnie stwierdził, że „poważny i ufny dialog między Kościołem katolickim w Australii a masonerią jest możliwy po warunkiem, że konkretny oddział masonów nie jest wrogi Kościołowi i wierze katolickiej”. Ponadto, odnosząc się do kwestii członkostwa katolików w lożach masońskich, napisał: „Mogę powtórzyć dyrektywę (...) Konferencji Biskupów z roku 1984 i potwierdzoną w tym roku. Żadna kara nie wiąże się z katolickim członkostwem w zakonie wolnomularskim”.

Odpowiedź sekretarza stoi w jawnej sprzeczności z „Deklaracją o stowarzyszeniach masońskich”, która mówi: „Wierni, którzy należą do stowarzyszeń masońskich, są w stanie grzechu ciężkiego i nie mogą przystępować do Komunii Świętej”.

jjf/churchmilitant.com, ekai

Komentarze (10):

stan...2019.12.19 7:47
Współczuję wierzącym chrześcijanom australijskim. Australia podobnie jak USA oficjalnie uznaje satanizm jako jedno z wyznań w kraju.
Michal2019.12.19 3:01
Można być dumnym, że ktoś o polskim pochodzeniu jest tak ważnym masonem. Zresztą wielu było wielkich polaków w znamienitych lożach.
Glaudiusman2019.12.19 0:53
Niestety kraje anglosaskie są najbardziej upadłe moralnie. Odeszły najdalej od nauki Ewangelii i są na marginesie. To poziom przygruntowy.
raf2019.12.18 23:04
masoni zamknęli w więzieniu kard. Sydney Poella pod fałszywym pretekstem pedofilii właśnie po to by rządzić kościołem Australii - no ale może właśnie tak chce Pan Bóg ? katolicyzm to fałszywa religia, bo Jezus nie chce religii, ale prawdy i Ducha Swiętego - a bałwochwalcze i puste rytuały katolickie nie ratują katolików z rąk masonów
Bolek Sikał do Kropielnicy2019.12.18 14:45
Równie dobrze można by zaprosić do rokowań Lucyfera - zakładając, że ten typ wykaże dobrą wolę. W imię zasady: "Szukajmy tego co łączy, a nie tego, co dzieli" - i podobne komunały. Ale to założenie jest błędne z natury. Szatan kłamie, to jego metoda łapania naiwnych.
KONSTYTUCIA to ja = Bolek OTUA to nie ja2019.12.18 16:34
Jam nie sikał pomylily mniem z wikarym. No alem to nie ja Bolek a ten to inny.
anonim2019.12.18 14:17
Wszak wiadomo, że nienawiść była zawsze jednostronna, to masoni nienawidzą katolików!
Michał Pasierb 2019.12.18 12:17
"poważny i ufny dialog między Kościołem katolickim w Australii a masonerią jest możliwy po warunkiem, że konkretny oddział masonów nie jest wrogi Kościołowi i wierze katolickiej”- zdanie zawierające same sprzeczności. W takie bajki mogą uwierzyć jedynie ci,którzy nie wiedzą co to za organizacja.
Michał Pasierb 2019.12.18 12:12
Czyżby swoisty coming out ??
Fora2019.12.18 12:08
Tak już jest, tutaj mamy wszystko odwrócone do góry nogami – w przenośni i dosłownie.