Szef KPRM: Do Polski trafi 550 tys. mniej dawek od AstryZeneki - zdjęcie
12.03.21, 10:31Fot. screenshot - YouTube (Onet News)

Szef KPRM: Do Polski trafi 550 tys. mniej dawek od AstryZeneki

7

 „Dzisiaj w nocy otrzymaliśmy informację o zmniejszeniu dostaw szczepionki firmy AstraZeneca; do końca marca będzie ich o 550 tys. mniej” – poinformował na konferencji prasowej pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Jak już dziś informowaliśmy, koncern AstraZeneca kolejny raz nie wywiąże się z wcześniejszych zobowiązań dot. dostarczenia szczepionek do Unii Europejskiej. Reuters dotarł do dokumentu, z którego wynika, że w pierwszym kwartale koncern dostarczy zaledwie jedną trzecią zakontraktowanych dawek.

Do Polski, jak poinformował Michał Dworczyk, trafi do końca marca 550 tys. dawek mniej niż zapowiadano.

- „Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, która zajmuje się logistyką zrobi wszystko, żeby jak najmniej zawirowań w dostawach było, ale prosimy też o zrozumienie, jeśli nastąpiłoby opóźnienie lub przesunięcia w terminach wizyt pacjentów”

- podkreśla minister.

Zaznaczył, że wyciągając wnioski z wcześniejszych opóźnień, rządzący stworzyli „pewien bufor szczepionek” firmy AstraZeneca.

Szef KPRM poinformował też, że wedle wstępnych informacji w maju do Polski trafią pierwsze szczepionki firmy Johnson&Johnson. W czwartek preparat ten do obrotu na terenie UE dopuściła KE.

Michał Dworczyk opowiedział też o pracy szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowy.

- „W szpitalu na Stadionie Narodowym przebywa blisko ćwierć tysiąca pacjentów chorych na Covid-19; jeśli będzie taka potrzeba, to w krótkim czasie 1200 łóżek zostanie uruchomionych”

- mówił.

Obecnie jest też uzupełniany personel w tym szpitalu.

Minister Dworczyk odniósł się również do wypowiedzi polityków PO, którzy kwestionowali zasadność budowania szpitali tymczasowych.

- „Chciałbym zaapelować o dwie rzeczy. Po pierwsze, żebyśmy jako politycy wypowiadali się w sposób bardziej wyważony, żeby nie podważać zaufania do instytucji państwa, do służby zdrowia (…). Po drugie, namawiam tych polityków, którzy tak krytycznie wypowiadali się - może to był sposób nieprzemyślany, bo wątpię, żeby chodziło po prostu o cynizm i wykorzystanie polityczne sytuacji pandemii - żeby przeprosili personel i osoby zaangażowane w tworzenie szpitala narodowego i innych szpitali tymczasowych”

- apelował.

kak/PAP

Komentarze (7):

!!!2021.03.12 12:54
Zaświadczenia o szczepieniu przeciw COVID-19 PiS wydaje wyłącznie po polsku.Wydaje się je w celach podróży za granicę do przedstawienia tamtejszym władzom. Aby mieć po angielsku należy udać się do tłumacza przysięgłego. Urzędnicy pisowscy znają ten problem i już się nad nim pochylają. Prawdopodobnie od września będą wydawane zaświadczenia dwujęzyczne.
matis892021.03.12 11:20
Pan Jezus w Orędziach Ostrzeżenie przestrzegał przed trującymi szczepieniami i je przepowiedział 17.06.2012 tak samo jak przepowiedział obalenie Benedykta XVI i ustanowienie Fałszywego Proroka . ,,Moja droga umiłowana córko, plany masońskich grup przejęcia światowych walut są coraz bliższe ukończenia. Ich nikczemne plany obejmują również nowe globalne szczepienia, które spowodują choroby na całym świecie, wywołujące cierpienia na skalę nie widzianą nigdy wcześniej. Unikajcie takiego nagle ogłoszonego globalnego szczepienia ponieważ będzie was ono zabijać.......''
Klara2021.03.12 11:00
Pan minister był łaskaw poinformować.... Mam w (nosie) takie informacje, pan minister jest od tego aby szczepionki były w żądanej ilości i na czas. Jak nie potrafi to niech zacznie robić to z czym sobie poradzi.
Michał Jan2021.03.12 11:07
A co ma robić, jak "szczepionek ni ma i nie będzie"?
do stada baranów prowadzonych na rzeź2021.03.12 11:18
Pan minister wie dobrze co mówi.On naparza ściemę pandemii ,jako oszust wywiązuje się znakomicie. Szczepionki to są tyle warte i tak potrzebne jak psu 5-ta noga. Sciema pandemiczna trwa w najlepsze ,a stado baranów słucha i jeszcze ma pretensje ,ze za słabo łże ,płakac i śmiać się nad wami głupole.
Michał Jan2021.03.12 10:54
A nie da rady tych, co mamy, trochę rozcieńczyć? Albo z Rumunami się dogadać? Ponoć będą mieli trochę na zbyciu...
Jerzy2021.03.12 10:41
tylko się cieszyć - 550 tysięcy ocalonych!