Syria: amerykańskie wojska znalazły się pod tureckim ostrzałem - zdjęcie
12.10.19, 08:19zdjęcie ilustracyjne (mil.ru/wikipedia/CC 40)

Syria: amerykańskie wojska znalazły się pod tureckim ostrzałem

10

Pentagon potwierdził, że amerykańskie wojska znajdujące się w północnej Syrii znalazły się pod ostrzałem tureckiej artylerii. Turcja zaprzecza tym doniesieniom i zaznacza, że ostrzeliwuje jedynie „pozycje terrorystów”.

Amerykański departament obrony poinformował, że do eksplozji doszło kilkaset metrów od bazy USA w pobliżu miasta Ajn al-Arab (kurd. Kobane), znajdującego się na granicy Syrii z Turcją. Rzecznik Pentagonu Brook DeWalt podkreślił, że Ankara doskonale wiedziała, że w bazie znajdują się amerykańscy żołnierze.

Tureckie ministerstwo obrony wydało komunikat, że zaprzeczyło, jakoby amerykańskie wojska były celem ich artylerii. Tureckie MSZ dodało, że ostrzelano kurdyjskie cele znajdujące się około 1 km od punktu obserwacyjnego USA, a po sygnale ze strony amerykańskiej przerwano ogień.

Przypomnijmy, że w środę Turcja rozpoczęła operację militarną w północno-wschodniej Syrii. Działania tureckiej armii wymierzone są w kurdyjskie siły YPG (Ludowe Jednostki Samoobrony).

Turecka ofensywa rozpoczęła się po niespodziewanej decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa wycofania żołnierzy amerykańskich z północnej Syrii, która również spotkała się z krytyką

Turcja od wieków uważa Kurdów za problem. Niemal 90-milionowy naród, którego ojczyzna Kurdystan jest podzielony pomiędzy Turcję, Iran, Irak i Syrię. Od wielu lat walczą o niepodległość – pomagali Amerykanom w usunięciu irackiego dyktatora Saddama Huseina, za co otrzymali w Iraku daleko idącą autonomię. Turcja jednak odmawia uznanie Kurdów za odrębny naród. Nie pozwala na używanie języka kurdyjskiego oraz zakazała używania nazwy ‘Kurdystan’ do opisania geograficznych rejonów zamieszkiwanych przez tę mniejszość.

 

źródło: tysol.pl

Komentarze (10):

Skrzypek na dachu2019.10.12 12:51
Brawo Pan Prezydent Donald Trump .
Władimir2019.10.12 10:50
Amerykańscy żołdacy z północnej Syrii uciekają przed tureckimi wojskami szybciej niż zające :D Buuuuuuuuuuuuuhahahahahahahahahahaha ........................
Sarmata2019.10.12 10:47
Precz z turecką okupacją ! Wolność dla Kurdów ! Niepodległość dla Kurdystanu !
Olej2019.10.12 10:46
Fotografia przedstawia sołdatów a nie Amerykanów. Trump popełnia błąd odstępując od poparcia Kurdów, nie zjedna tym Turcji, której polityka wchodzi w trwałe oddziaływanie sowieckie.
hist2019.10.12 10:45
W Średniowieczu hordy muzułmańskich Turków z Azji Środkowej wdarły się w granice chrześcijańskiego Cesarstwa Bizantyjskiego rozpoczynając systematyczny podbój jego ziem zakończony w 1453 r. zdobyciem jego stolicy Konstantynopola i kilkudniową rzezią jego chrześcijańskich obrońców. Od tego czasu agresja muzułmańskich Turków skierowała się na południową Europę i podbój całych Bałkanów aż pod sam Wiedeń ... W czasie I Wojny Światowej Turcja dokonała ludobójczej masowej rzezi chrześcijańskich Ormian ,a obecnie zabiera się za indoeuropejskich Kurdów z północnej Syrii ...
Bul I2019.10.12 9:46
#@Makrela z putasem testuja .... ile mogą.....
Robert2019.10.12 9:34
Turcja to taki naród jak Niemcy. Najpierw dokonali eksterminacji Ormian teraz szykują się na Kurdów.
Prorok2019.10.12 9:02
Putin Erdoganem dyma Turkow.Rosja RasPutina dosiegnie dna.
molestowany seksualnie przez rydzyka2019.10.12 8:28
ostrzeliwuje jedynie „pozycje terrorystów” - amerykanie to terroryści!!! Brawo Turcja!
dyndała2019.10.12 9:42
#@te onuco sowiecka... von na sibir....