Święta Lidia - pierwsza nawrócona poganka w Europie - zdjęcie
03.08.21, 05:10

Święta Lidia - pierwsza nawrócona poganka w Europie

5

Lidia to postać znana z kart Nowego Testamentu. Mieszkała w Filippi, w Macedonii. Była zapewne osobą zamożną, bowiem purpura - tkanina, którą sprzedawała - stanowiła towar luksusowy. Kiedy św. Paweł przybył do miasta, w którym mieszkała, Lidia była poganką skłaniającą się ku monoteizmowi. Spotkawszy Apostoła, przyjęła chrzest. Tekst Łukasza odnotowuje, że udzieliła mu gościny:

Odbiwszy od lądu w Troadzie, popłynęliśmy wprost do Samotraki, a następnego dnia do Neapolu, a stąd do Filippi, głównego miasta tej części Macedonii, które jest [rzymską] kolonią. W tym mieście spędziliśmy kilka dni. W szabat wyszliśmy za bramę nad rzekę, gdzie - jak sądziliśmy - było miejsce modlitwy. I usiadłszy, rozmawialiśmy z kobietami, które się zeszły. Przysłuchiwała się też nam pewna bojąca się Boga kobieta z Tiatyry, imieniem Lidia, która sprzedawała purpurę. Pan otworzył jej serce, tak że uważnie słuchała słów Pawła. Kiedy została ochrzczona razem ze swoim domem, poprosiła nas: "Jeżeli uważacie mnie za wierną Panu - powiedziała - przyjdźcie do mego domu i zamieszkajcie w nim". I wymogła to na nas (Dz 16, 14-15).

Paweł pozyskał ją dla Chrystusa jako pierwszą pogankę w Europie w czasie swojej drugiej podróży, która obejmowała Małą Azję, Macedonię oraz Grecję. Miała ona miejsce w latach 50-52. Łukasz podaje, że spotkanie Apostoła Narodów z Lidią odbyło się nad rzeką. Taki był bowiem u Żydów zwyczaj, że jeśli nie mieli jeszcze własnego domu modlitwy (synagogi), zbierali się w pobliżu rzeki dla obmyć rytualnych. Te miejsca nazywano proseuche, czyli miejscem modlitwy.

Z mieszkańcami Filippi św. Paweł zawarł wielką przyjaźń, którą przypieczętował osobnym Listem; wchodzi on w skład ksiąg Nowego Testamentu. Apostoł chwali w nim nie tylko gorliwość tamtejszych chrześcijan, ale także ich niezwykłą ofiarność, jakiej nigdzie nie napotkał (Flp 4, 15). W tych słowach kryje się chyba również wyraźna pochwała dla św. Lidii, która pierwsza udzieliła Apostołowi gościny i zapewne nadal hojnie go wspierała w jego potrzebach.

O dalszych losach św. Lidii nie wiemy nic więcej. Baroniusz wprowadził jej imię do Martyrologium Rzymskiego w wieku XVI (1584). Jest patronką farbiarzy.

Brewiarz.pl

Komentarze (5):

rebeliant2021.08.3 13:56
Macki kato-rzymu owijały się na ludzi jak widać od góry... czyli tak samo jak czerwona rewolucja - wbrew powszechnie rozsiewanym bredniom, że to inicjatywa oddolna.
"...niby- "rebeliancie".. !2021.08.3 19:06
Znów z siebie, Lechu , durnia strugasz??? Nie umiesz normalnie napisać?... Używasz słów, które nie istnieją w naszym słowniku!... Napisz co znaczy w twoim wpisie: "kato-rzym"...??? To tak jak zapytać ciebie, co znaczy: "pedzio-Lech"..? Czekam!
Anonim2021.08.3 9:12
kolejna bajeczka z iczyńskiego lasku,dużo tego jeszcze będzie?
kaka2021.08.3 10:58
Kto nie wierzy w Boga uwierzy we wszystko --idz ty w reinkarnacje to bedziesz milowal gaday zamiast ludzi------a teraz do autorow-----pRAWIE TO JEST POPRAWNE----ale nalezy UNIKAC--- slowa pawel bo to nie byl orzygany pawel z pod budki z piwem-----nalezy pisac za kazdym razem tak samo SW IE TY PAWEL!!!!!_ SWIETy raz dla tego ze byl wybrany przez Boga ---a lo wture dlatego ze wycierpial sporo dla ewangeli.
swinty szaul2021.08.3 14:13
kaku przechorowałeś covid,ze tak bezmyślnie smarujesz?