Światowy Kongres Żydów o paleniu kukły Judasza: Upiorne odradzanie się średniowiecznego antysemityzmu - zdjęcie
22.04.19, 12:20zdj. screen Youtube/nowiny24.pl

Światowy Kongres Żydów o paleniu kukły Judasza: Upiorne odradzanie się średniowiecznego antysemityzmu

48

Światowy Kongres Żydów (World Jewish Congress; WJC) potępił w niedzielę "antysemickie" spalenie kukły Judasza w ramach wielkopiątkowego rytuału. Zdarzenie miało miejsce w miejscowości Pruchnik w południowo-wschodniej Polsce. 

WJC podkreśla w komunikacie, że źródłem zaniepokojenia były informacje, że kukła Judasza Iskarioty została "wykonana w taki sposób, by wyglądać jak stereotypowe wyobrażenie Żyda". Na temat incydentu wypowiedział się dyrektor wykonawczy Kongresu i jeden z jego wiceprezesów, Robert Singer, który wyraził  "niesmak i oburzenie" wobec tej "jawnie antysemickiej manifestacji". W oświadczeniu czytamy, że "Żydzi są głęboko zaniepokojeni upiornym odradzaniem się średniowiecznego antysemityzmu, który prowadził do niewyobrażalnej przemocy i cierpień". Singer odwołuje się również do św. Jana Pawła II, "który uczył katolików w swej ojczystej Polsce i na całym świecie, że antysemityzm jest grzechem przeciwko Bogu i człowiekowi". 

Wiceprezes Światowego Kongresu Żydów zastanawia się, jak Papież-Polak zareagowałby na "tak jawne odrzucenie jego nauk". WJC wyraża nadzieję, że "Kościół oraz inne instytucje uczynią wszystko, co w ich mocy, by pokonać te przerażające przesądy, które są plamą na dobrym imieniu Polski".

Komunikat WJC odnosi się do sądu nad Judaszem, jaki odbył się w Wielki Piątek w położonym w południowo-wschodniej Polsce miasteczku Pruchnik. Kukła, której nadano wygląd kojarzony ze stereotypowym wyobrażeniem Żyda (z pejsami, brodą, długim nosem i jarmułką na głowie) otrzymała 30 uderzeń kijami, co odpowiadało liczbie srebrników, które Iskariota otrzymał za zdradę Jezusa Chrystusa.

Tradycja "sądu nad Judaszem" sięga XVIII w., ale w ostatnich latach była zapomniana. W 2019 r. została wznowiona.

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze (48):

Mejer2019.04.23 8:32
Ciekawa tradycja :D ... proponuje wykonać kukły całego sanhedrynu i sapalić, niech geriatria z WJC pogłówkuje skoro takimi pierdołami sie zajmuje. :)
anonim2019.04.23 7:03
Coś czuję, że dożyje czasów w których będziecie się wysadzać lub palić stosy...
chlast2019.04.22 22:28
Naciskają coraz bardziej na nasz kraj, naród i na naszą społeczność katolicką, to ma już charakter jakiejś epidemii, amoku, choć wiemy o co "im" chodzi. Sprężyna przesadnie napinana, w końcu odbije adekwatnie ....My mamy wiele odpowiedzi na takie zaczepki, a to gest kozakiewicza, a to palec środkowy, i to pokazać...na razie...
Michał Pasierb2019.04.22 20:35
Antysemityzm jest takim samym grzechem jak i wszelki antypolonizm.Ludowy zwyczaj palenia figury kogokolwiek (czy to to z jednej czy z drugiej strony) jest bez zwątpienia prymitywny i dziwi mnie ,że takie rzeczy mogą bawić kogokolwiek.JEZUS, nasz ZBAWICIEL jest według ciała Żydem , z Matki Żydówki -Miriam- więc my katolicy,wierząc w NIEGO nie możemy być i nie jesteśmy antysemitami.Nie dajmy sobie zaimputować nienawiści do narodu wybranego, co czynią z premedytacją pewne środowiska dla wiadomych celów, wykorzystując skwapliwie takie niszowe, jednostkowe incydenty.A potem biskupi się tłumaczą wydając oświadczenia...To nie w Polsce trzeba chronić obiekty żydowskie przez służby uzbrojone w broń maszynową gotową do strzału, jak to jest w krajach Zachodniej Europy....
KATON2019.04.22 19:25
Judasz to ich święty.Święty judaszy- donosicieli do NKWD, Gestapo ,UB,SB,Informacji politycznej.Święty wszelkich kanali,więc go bronią.
Co tam nasze2019.04.22 18:55
Powiedzcie coś o sobie Judasze. Macie jakieś doświadczenie w paleniu 'kukieł' np w Oświęcimiu?
Dobre2019.04.22 18:59
5+ na bydło?
lolek kremowka2019.04.22 18:49
Takie jest "nauczanie" KK na religii i w kościele - tradycja i dziwne, narodowo-socjalistyczno-antysemickie tradycje. Katolicy Pisma nie czytają a kościół ich tego nie uczy (by czytać)... Ps. Pisałem, że jeszcze nie tak dawno niechlubną tradycją katolików był wielki piątek, w który Żydzi z domów nie wychodzili. I proszę - w katolickiej Polsce takie jaja :) Pali się książki z małym czarodziejem w okularach, pali się kukłę Żyda a tymczasem świat planuje wyprawę na Marsa czy budowę stacji na Księżycu... Dlaczego nie biczowano i nie palono i topiono kukieł pozostałych apostołów, którzy stchórzyli i opuścili Jezusa?
Krzychu2019.04.22 18:25
Jak żydzi celebrują mord na Hamanie i jego pobratymcach to jest ok, a jak ktoś kijem okłada Judasza to antysemityzm ..... chorzy z urojenia
Z Podkarpacia2019.04.22 16:58
Przed II wojną światową całe centrum miasteczka Pruchnik należało do Żydów. Kupcy żydowscy z Pruchnika byli często opisywani w galicyjskich gazetach takich jak np. Kurier Lwowski jako...lichwiarze, którzy doprowadzili do bankructwa wielu polskich chłopów (udzielali pożyczek na bardzo wysoki procent, których potem nie można było spłacić). Dowodem tego są wyroki sądowe drukowane w Gazecie Lwowskiej np. z lat 1900 - 1914 zawierające informacje o licytacjach polskich gospodarstw z terenu powiatu jarosławskiego na wniosek żydowskich kupców z Pruchnika. W tej tradycji nie chodzi tylko o Judasza ale o to co było w Pruchniku przed II wojną światową.
psychopata słowiczek poznański jest oszustem2019.04.22 15:45
To nie jest twoje nazwisko psychopato słowiczku. Ukradłeś tożsamość innej osoby, która nawet nie ma pojęcia jakie paszkwile piszesz spod jej nazwiska. Sprawa zgłoszona do organów ścigania.
hewah2019.04.22 15:19
Do cna pogłupieli, czy znowu chodzi im o kasę?
Karina2019.04.22 15:16
Jeszcze chwila, a nakażą nam zamykać w lochach wizerunek Chrystusa na Krzyżu, bo kto Go wydał...?
miros\305\202aw 2019.04.22 16:13
chyba Judasz żyd
polak ateista durny gej jest oszustem2019.04.22 14:45
Weronika Dębowska 06.04.2019 23:44 Szanowni Państwo, świadoma odpowiedzialności prawnej za treść niniejszej wiadomości oświadczam, że posiadam dowody mogące wykazać iż piszę prawdę, pragnę Państwu uświadomić iż ta zbiórka jest oszustwem. Pani która założyła te zbiórkę tydzień temu założyła podobną, w momencie gdy Mikołaj dostał dom. Jego nowy pokój został wyposażony moim i mojej partnerki kosztem, ale za zakupione rzeczy nic do nas (ani do Mikołaja nie trafiło). Mikołaj znalazł awaryjny dom, dostał wikt i opierunek, korepetycje i wsparcie psychologiczne oraz psychiatryczne. Ale zrezygnował z niego i teraz znów szuka 'wsparcia'. Dodatkowo Mikołaj nie został wyrzucony z domu przez rodziców katolików - jego matka i ojciec są protestantami, a on sam wyprowadził się z domu w lutym tego roku, po tym jak w styczniu ukończył 18 lat i uznał, że będzie sobie radził sam. W niemal każdym zdaniu jest nieprawdą. Przykro mi patrzeć, że wpłacacie Państwo pieniądze na konto kobiety, która wyzyskuje Mikołaja.
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.22 15:44
Takie bajki może swojej babci wciskać. Zero dowodów i wszystko sprzeczne z rzeczywistością. To pewnie psychopata słowieczek, bądź inny psychol z frondy, który próbuje zaszkodzić Mikołajowi. To się nie uda, bo ludzie wciąż wpłacają, nie nabrali się na te farse :)
ZERR02019.04.22 17:54
Jak to "nie nabrali się" skoro nabrali się aż żal patrzeć.
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.22 21:41
Won amebo od cudzego grosza!
sylwe2019.04.22 14:26
żydzi w swoje święto, na szubienicach wieszają swoich domniemanych wrogów, z innych narodów i jakoś nikt ich nie oskarża o ksenofobię czy szerzenie nienawiści itp. więc o co chodzi, czy w świecie polityki polskiej, nie ma odważnego polityka, który by zgasił te żydowskie pretensje, wytykając im wprost, te samie działania, o które oskarżają innych
m2019.04.22 14:13
Judasz nie był Ży..., Żymianinem?!
ajwajj2019.04.22 14:08
Ustępujcie dalej plemieniu żmijowemu ..to nie długo nie będzie wolno czytać w kościele Nowego Testamentu ,Dziejów Apostolskich ,Apokalipsy i Listów Apostołów......bo są bardzo antysemickie i zawierają to czego żydzi najbardziej nienawidzą i się boją ...a mianowicie prawdę która działa na nich jak święcona woda na diabła...
Power Gej2019.04.22 14:04
My LBGT-owcy, zawsze jesteśmy otwarci na dialog ze wszystkimi. To my jesteśmy podstawą europejskiego społeczeństwa.
Marian2019.04.22 14:20
Pedaly przyszloscia narodu!!!!!!!!!!!!!
Maciek Arczyński2019.04.22 14:25
Taaa... jakosik krótka ta przyszłość...
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.22 13:22
Trwa zbiórka dla Mikołaja wyrzuconego z domu przez matkę katoliczkę i ojczyma jednocześnie oprawcę Mikołaja. Chrześcijańscy zwyrodnialcy wyrzucili z domu 18-letniego syna z powodu orientacji seksualnej. Powiedz STOP katopropagandzie! Ludzie dobrej woli wpłacili dla Mikołaja już 10940zł! - - -> https://zrzutka.pl/mikolajowi-na-start "Pewne małżeństwo, które przeczytało o Mikołaju na Facebooku, zaoferowało mu pokój w wynajmowanym przez siebie mieszkaniu na Powiślu za kwotę na tyle niską, że Mikołaja stać jest na to by uzyskać upragnioną niezależność. Renta po ojcu i alimenty o które będzie występował wystarczą w tej sytuacji na to, by dopóki się uczy mógł żyć godnie. Dla Mikołaja jest to bardzo ważne". Mikołaj jest również ofiarą ponad 10-letniej przemocy domowej ze strony ojczyma, na co była milcząca zgoda jego matki. Padł też ofiarą wielu innych nadużyć. Na co zostaną przeznaczone pieniądze? Pokój Mikołaja jest pusty, jest potrzeba zakupienia podstawowych rzeczy, potrzebne są także środki, by do czasu przyznania alimentów Mikołaj mógł jakoś funkcjonować."
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.22 13:22
Z ostatniej chwili !! Zwryrodniały katolicki ksiądz-bydlak zaatakował geja w kościele, zdarzenie zostało nagrane https://www.facebook.com/watch/?v=421697275308089 Ma szczęscie bydlak, że nie trafił na mnie. Na miejscu Mateusza zdzielibym tego psychola po mordzie. Katole z propagandą nienawiści nie mogą się powstrzymać nawet w święta....
Maciek Arczyński2019.04.22 13:45
Jesteś jednak tempa dzida. Teologia katolicka - nadal ta wykładnia obowiązuje jeszcze - mówi wyraźnie, że homoseksualizm (sodomia) to "grzech wołający o pomstę do Nieba". Po co się gej pcha tam gdzie mu nie miło? Ma zamiar Katolikom mówić co jest a co nie jest grzechem? I wydać wyraźnie nachalność zboczeńca (termin użyty przez św. Pawła) sama się prosi o reakcję. Ale na szczęście nasze doczesne życie nie jest wieczne i mam nadzieję, że wytrwałych entuzjastów wszelkich dewiacji po śmierci oglądać nie będę, tzn. entuzjaści w jednym miejscu a ja w innym wolnym od takich zwolenników. Ale Apokalipsie jednak wyraźnie napisano, że ten czas końcowy będzie należał do takich jak Ty. Jednakże za bardzo się nie przyzwyczajaj, bo w tej samej Apokalipsie jest napisane, że to krótki czas...
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.22 14:19
No właśnie dlatego katoideologia jest zyebana. Natomiast nie zmienia to faktu, że ten chłopak homoseksualizmu w kościele nie uprawiał! A ten kretyn księżulo sam nie zna teologii, bo nigdzie nie jest napisane, że samo bycie homo to grzech, a ten kretyn tak właśnie mu odpowiedział. Nie dośc, że zwyrole to jesszcze głuptaki :)
Maciek Arczyński2019.04.22 14:32
Nie, samo homo bez wprowadzania tego homo w życie to nie grzech, ale u Ciebie występują nie tylko problemy z normalnością lecz i ze słuchem, bowiem dewiant z filmiku zachwalał LGBT a tam nie kończy się nie tylko na byciu "samym homo", ale jeszcze się to propaguje, co oznacza, że - jak to zgodnie z forsowaną przez Twoje środowisko mowo miłości napisałeś - "kretyn", jednak zna teologię, co oznacza, że z Was dwóch, czyli Ciebie i owego kapłana jeden jest kretynem, przy czym kapłan na pewno nim nie jest.
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.22 16:48
Manipulujesz chłopak zapytał katobydlaka wprost, czy bycie homo to grzech i zboczenie. Katobydle odpowiedziało "tak". Pomijam fakt, że nie ma kompletnie nic złego ani w byciu homo, ani seksie homo ani miłości i związkach homo za obopólną zgodą dorosłych osób. Ten księżulo zaprezentował wyżyny deebilizmu i nie zrozumienia własnej ideologii. Zaś ty równie nieudolnie próbujesz go bronić co on wciskać katoideologiczne głupoty.. Żenada.pl
Maciek Arczyński2019.04.22 18:05
Proponuję abyś ten wykład zrobił Panu Bogu.. Zapewne w Sodomie i Gomorze wielu było takich "profesorów", znafców prawa "bożego" jak Ty. A poza tym przeczytaj Apokalipsę św. Jana. I nie mów, że nikt Cię nie ostrzegał. Po śmierci nie będzie już możliwości zmiany swoich przekonań. Masz wolną wolę. Zrobisz co uważasz.
Maciek Arczyński2019.04.22 18:14
Ps. Ogólnie: jakiekolwiek stosunki seksualne poza sakramentalnym związkiem kobiety i mężczyzny - wg. Pisma Świętego i Doktryny KK (do Bergoglio) - są grzechem. A grzech sodomski dodatkowo klasyfikowany jest jako "grzech wołając o pomstę do Nieba". Chcesz to zmieniać - proszę bardzo. Ale wielu już chciało zmieniać prawo Boga. Marnie skończyli. A ja - biorąc pod uwagę dane statystyczne - to mam już bliżej do śmierci niż dalej, to i raczej mam szansę na to, że długo wysłuchiwać takich bredni jakie Ty prezentujesz, nie będę musiał. Świadomość tego, że w końcu umrę jest mi wielkim pocieszeniem w tej sytuacji.
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.22 21:39
sram na pismo "święte" i sram na doktryny katosekty, te głupoty wciskaj podobnym do siebie fanatykom o tym co normalne stanowi nauka seksuologia, a nie obłąkany ideolog, ani też nie pustenny pastuch sprzed 2000 lat
ZERR02019.04.23 1:55
Srasz na pewno na własne galoty. Sam pierzesz czy dajesz do prania partnerce?
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.22 21:37
Przestań fantazjować i skończ wciskać wierzącym ludziom swojego katozbereźnego bożka homofoba. ps: nie jestem religijny więc zaliczasz podwójny fail smuteczek :)
ZERR02019.04.22 13:58
masz szczęscie, że nie trafił na ciebie. Byłoby świniobicie
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.22 16:49
amebo umysłowa masz szczęście, że nie trafiłeś na mnie bo byś się witał z moim butem
ZERR02019.04.23 1:52
och, co za brutal z ciebie, dumy gejku
mirosław 2019.04.22 16:12
no i dobrze pedał to pedał
ZERR02019.04.22 13:21
Śmieszna sprawa, ale bicie "kukły Judasza" to prawie to samo co żydowskie święto Purim. Żydzi wieszają kukłę Hammana (Persa, Irańczyka), nasi wieszają kukłę Judasza. Nawet termin podobny, raptem miesiąc różnicy. Purim 2019. Od wieczora 20 marca do wieczora 21 marca Czyżby jakimś "żydkom" z USA nie podoba się przenikanie elementów kultury żydowskiej do kultury polskich katolików?
moher2019.04.22 13:47
Jeszua ha-Nocri był Żydem, nie?
ZERR02019.04.22 13:56
przestań kłamać, grobie pobielelany
Maria Błaszczyk2019.04.22 22:47
No i? To, że ktoś robi coś złego daje nam prawo do robienia czegoś złego? Otóż nie mamy wpływu na to, co zrobi ktoś inny. Możemy tylko zachowywać się sami po ludzku. Oczywiście - człowieczeństwo nie jest obowiązkowe.
Marian2019.04.22 13:15
Taki straszny antysemityzm panowal w sredniowieczu w Polsce a to wlasnie w tym czasie zaczela ta zydowska swolocz przybywac.Dlaczego nie znalezli sobie mniej antysemickiego kraju.Potrzebni nam tutaj jak wrzod na d..pie
moher2019.04.22 13:41
https://www.youtube.com/watch?v=lqVxzzacrRA
Jozin z Bazin2019.04.22 12:53
Niech żydzi zajmą się swoją religią i tradycją tam to dopiero się dzieje ile morderstw, a nas Polaków Katolików niech zostawią w spokoju i przemyślą swoją postawę buty i arogancji wobec nas. dobrze że odradza się taka tradycja, widać nie znoszą prawdy że to naród zdradziecki!!!
Alojzy Cedzidło2019.04.22 13:15
Niestety , trochę w tym i naszej winy . Tolerujemy ,,tolerancję " ,która pozwala Żydom kichać po Polakach. Typowy przykład ,,Gross" . A my ? ( nie ja nie Jozin ) Zapraszamy Grossa na odczyty . O milczeniu o udziale , ŻYDÓW w unicestwianiu swojego plemienia , a potem ( po 45) pomoc następnemu okupantowi w trzymaniu Polaków za pyski, jakoś mało mówimy .Rozumie ,że w obecnej sytuacji , kiedy wszędzie mają swoich i większość światowej kasy , jest to nie najłatwiejsze . Ale traeba c oś wybrać .
Maciek Arczyński2019.04.22 12:52
Taaa... abp Ryś już mówił, że w czasie Ostatniej Wieczerzy Judasz miał na sercu Jezusa. No to jak można tak nie doceniać p. Judasza? Czysty antysemityzm...