Śpiewak: Sądy ściągają nas na Białoruś! - zdjęcie
14.12.19, 15:05Zdj. screen Youtube/Telewizja Republika

Śpiewak: Sądy ściągają nas na Białoruś!

16

"Afera reprywatyzacyjna jest niewyjaśniona, osoby, które powinny być za kratkami są na wolności, za to sądy radzą sobie świetnie z moimi sprawami"- W taki sposób Jan Śpiewak odniósł się w rozmowie z Polskim Radiem 24 o wyroku w procesie z córką byłego ministra Zbigniewa Ćwiąkalskiego. 

Działacz miejski oskarżył powódkę o udział w dzikiej reprywatyzacji. Choć Śpiewak sam uczestniczył wcześniej w protestach w obronie sądów, dziś twierdzi, że "sądy ściągają nas w stronę Białorusi".

"Jestem skazany z par. 212 KK. To był dla mnie duży cios, bolesne doświadczenie. Afera reprywatyzacyjna jest niewyjaśniona, osoby, które powinny być za kratkami są na wolności, za to sądy radzą sobie świetnie z moimi sprawami (...) uzasadnienie wyroku zostało utajnione, co budzi mój sprzeciw. Zostałem pozwany przez p. Górnikowską w trybie karnym"-mówił lewicowy działacz społeczny. 

"Zostałem pozwany o zniesławienie. Chodzi o sprawę kamienicy na Ochocie, na ul. Joteyki. Tam mieszkali moi dziadkowie. Mieszkańcy kamienicy się do mnie odezwali, że kamienica ich zdaniem została nielegalnie przejęta przez spadkobierców. Apelowali o pomoc (...) w przypadku kamienicy na Joteyki, sprawą, która budziła najwięcej kontrowersji był fakt, że połowę tych spadkobierców reprezentował kurator. Reprezentował interesy osoby, która w dniu reprywatyzacji tej kamienicy miała 120 lat"-Relacjonował gość Polskiego Radia 24. Jan Śpiewak podkreślił, że choć sąd I instancji nie zgodził się na ustanowienie nadzoru kuratowskiego ze względu na zbyt małą ilość danych, na kuratora zgodził się za to sąd II instancji, uznając, że kurator miał reprezentować spadkobierców w procesach administracyjnych.

"Pani Górnikowska przekroczyła uprawnienia i przejęła w zarząd połowę nieruchomości, podniosła czynsze. Gdyby nie jej udział w tym, to nie doszłoby do reprywatyzacji. Gdyby nie podniosła czynszu, nie doszłoby do dramatów mieszkańców kamienicy przy Joteyki (...) ja niczego nie żałuję. Ten zarzut brzmiałby w ten sam sposób. Mam dokument, w którego tytule jest „przekazania/przejęcia nieruchomości”, pod którym podpisana jest p. Górnikowska. Mówimy o krytyce osób publicznych, wykonujących zawód zaufania publicznego (...) a reprywatyzacja została unieważniona, a kamienica wróciła do miasta"-tłumaczył działacz miejski. Zdaniem Jana Śpiewaka, nieruchomość została przekazana nieprawidłowo, pani Górnikowska przekroczyła uprawnienia, a sąd, który ustanowił ją kuratorem, podjął błędną decyzję. 

"Jedyną osoba, która za to odpowiada, jestem ja. To jest coś nieprawdopodobnego. Nie ma słowa skruchy ze strony mec. Górnikowskiej, ani pana Ćwiąkalskiego. Mówię o nim, bo to jego kancelaria reprezentuje p. Górnikowską i to on zeznawał w procesie przeciwko mnie (...) nawet, gdybym nie do końca szczęśliwie dobrał słowa – czy to jest powód, by uczynić mnie kryminalistą? Sąd nie wziął pod uwagę kontekstu społecznego, rangi interesu publicznego. Wziął pod uwagę interes prywatnej osoby, która nic nie straciła na operacji (...) nie zamierzam płacić orzeczonego odszkodowania"-zapowiedział. 

Śpiewak uważa sytuację w warszawskich sądach, nie tylko w jego sprawie, za "nieprawdopodobną". 

"Jest kwestia tego, co się dzieje z decyzjami komisji weryfikacyjnej i tego, co robią sądy administracyjne (...) wierzę w prawo do obywatelskiego nieposłuszeństwa i liczę się z konsekwencjami. Będziemy – najprawdopodobniej – wnosić o kasację, wnioskować do RPO i do Prok. Generalnego, by takie kasacje złożyli i złożę wniosek do prezydenta Andrzeja Dudy o ułaskawienie (...) mamy niebezpieczną sytuację w sądownictwie"-ocenił rozmówca Polskiego Radia 24.

"Sądy zawężają zakres możliwej krytyki osób publicznych, urzędników publicznych. To przypomina sytuację z państw autorytarnych. Sądy ściągają nas w stronię Białorusi, gdzie nie ma debaty publicznej (...) Nawet, jeśli zostanę ułaskawiony, to pozostanę przestępcą, tylko nie będę musiał wykonywać kary. Będziemy iść w stronę kasacji. Nie bardzo wierzę w Sąd Najwyższy – wydaje mi się, że prawnicy się bronią jako grupa zawodowa. Jeśli będzie trzeba pójdę do TSUE"-przekonywał działacz.

yenn/Polskie Radio, Fronda.pl

Komentarze (16):

KASTA2019.12.15 12:26
W końcu trzeba kogoś POsadzić w związku z Aferą Reprywatyzacyjną :D
Polexit2019.12.15 12:15
Śpiewak, zostaw Białoruś w spokoju. Nie byłeś tam, to nic nie wiesz. A już nawet zaczynałem ci współczuć. Kiedyś broniłeś sądów, a teraz czepiasz się Białorusi.
Cool2019.12.15 8:47
Uwielbiam zdziwienie lewaków. kiedy "giną" od własnej broni! ... Kocham po prostu! :)) P.s. Panie Śpiewak! ... kiedy kolejny marsz w obronie demokracji? ... :-)))
!442019.12.15 0:59
PRZYKRE ALE MASZ RACJE W TA AFERE TEZ JEST ZAMIESZANA OBECNE KORYTO , ZA NIMI CIAGNIE SMROD
mordechaj2019.12.14 18:22
Niestety, Śpiewak to anarchista, tak jak PiS. To, że występował w słusznej sprawie nie znaczy, że może bezkarnie obrażać innych ludzi.
***2019.12.14 20:19
Obrażać nie wolno! Mówi o tym wyraźnie "uzasadnienie wyroku". Znowu się kasta popisała. Brawo Wy!
Zosia2019.12.14 17:04
Plan jest stosunkowo prosty ! najpierw reforma sądownictwa i WON ci wszyscy juszczyszyny, kubczaki, łączewscy, tuleje, chodkowscy, skwary, pirogowicze, gensdorfy, żurki , iwulscy itd. – po prostu WON ! Następnie wymiana prezesa SN, dalej, zostanie powołana izba szybkiej reakcji. Tam każdy zgłoszony przypadek trolowania, obrażania, newsa, czy kłamstwa będzie natychmiast rozpatrywany o orzekany. Długość postępowania maksimum 3 dni ! Tam do rozpatrzenia wrócą wszystkie sprawy poszkodowanych przez „sędziów” przestępców. Dalej rewizje decyzji SN o niewinności sędziów złodziei i przestępców i innych gagatków typu Durczok, i na koniec powołania ławników, sędziów pokoju i proces skrócenia przewodów sądowych. Jedną z pierwszych decyzji reformy będzie odebranie spraw Gawłowskiego, Kwiatkowskiego i Neumana i przyznanie ich nowym sędziom do szybkiego rozpoznania i orzeczenia winy ! Będzie się działo !
Cool2019.12.14 18:04
Obok "Zosi" to ty chłopino w życiu nawet nie stałeś.
vivi2019.12.14 17:04
Kim oni są – ci z POKO i ZLew-u ?! Skoro nie chcą brać udziału w świętach narodowych, tudzież świętach kościelnych, Skoro uważają, że Polskość to nienormalność, Skoro śedztwo katastrofy smoleżskiej z 96 osobami elity polskiej sprzedali rosjanom, Skoro okupantów sowieckich nazywają wyzwolicielami, Skoro zdradzają ojczyznę donosząc kłamstwa do UE, szczują i żądają karania Polski, Skoro są przeciwni odebrania przywilejów i obniżenia wysokich emerytur eSBekom, Skoro murem bronią komunistów z PZPR w wymiarze sprawiedliwości, Skoro blokują 13-tkę dla emerytów, Skoro życzą sobie biednej i zacofanej Polski p.t. aby było jak było, ........... to kim oni są – Polakami ?!!!
Elektor2019.12.14 17:03
12.12.2019 Projekt ustawy o ustroju sądów powszechnych – w sejmie !!! Dziękujemy wam sędziowie rodem z PRL-u, sędziowie „nadzwaczajnej kasty” i zaufani sędzieowie PO-je-bów, że daliście nam PIS-owcom paliwo, możliwość i pewność do przeprowadzenia i zakończenia gruntownej reformy sądownictwa. Dlaczego wam dziękujemy ? Bo zdemaskowaliście sami siebie ! Bo swoimi czynami pokazaliście Polakom, że wy nie jesteście reformowalni, że wy nie chcecie służyć narodowi lecz być ponad narodem, że kwestionujecie prawo polskie i unijne interpretując go na swoją modłę, bo wy sędziowie namawiacie do łamania prawa – o zgrozo, bo sprzeciwiacie się prerogatywom Prezydenta, bo nie zgadzacie się na legalnie wybraną KRS, TK, a także Izbę Dyscyplinarną przy SN. Miarka się przebrała po tym jak trzech fioletowych ludzików z NSP oznajmiło wszem, że KRS to żaden KRS lecz NEO-KRS w mundurach PIS, a Izba Dyscyplinarna w SN – to żaden sąd ! Natomiast prezes SN oświadczyła, że sędziowie tych sądów powinni wstrzymać się od orzekania, i że jedni sędziowie mogą oceniać innych sędziów ! Innymi słowy, rozpoczęliście destabilizację państwa, anarchię i ogłosiliście ROKOSZ , na który Polska pozwolić nie może !!! Dlatego poniesiecie daleko idące konsekwencje ze zmianami ustaw o sądach, zmianami sądów powszechnych i SN, będziecie musieli składać oświadczenia o przynależności do stowarzyszeń i partii politycznych i pokazać wasze komentarze w internecie. Nie będziecie mieli prawa oceniać innych sędziów, oraz to co dla was najważniejsze, wprowadzimy wam kary pieniężne i procedurę złożenia sędziego z urzędu ! Gdybyście nie byli tacy durni i siedzieli cicho, gdybyście nie chwalili się nadzwyczajną kastą , gdybyście nie gardzili urzędem Prezydenta i jego prerogatywami, a także Sejmem, to przypuszczam, że jeszcze latami trwałoby to wasze bagno ! Jednakże, szczególnie w ostatnich tygodniach, sukcesywnie podcinaliście gałąź na której siedzieliście. Gałąź runęła w dół razem z wami i teraz będziecie rżeć jak końska du-pa do bata, bo wasz czas, sędziowie PRL-u już minął - WON !!!
B522019.12.14 18:13
dostajesz minusa nie za sens bo nie czytałem tylko za długość kto to przeczyta cięcie ma być jak sztych szablą
Stalker2019.12.14 16:58
Panie janie śpiewaku, mnie się nawet nie chce pana bronić. Bo wie pan, jak ja sobie przypomnę jak pan biegał z deską przybitą do kija na której wypisał pan "wolne sądy", i wrzeszczał pan taki zatroskany o tą kastę, to powiem panu szczeże, że nie mam najmniejszej ochoty stanąć z panem do protestu przeciwko tym pana wolnym sądom. Niech pan napisze list do prezydenta o ułaskawienie, a w razie odmowy, niech pan płaci !
Krzysztof.2019.12.14 16:43
Podziękuj Reformie Sądownictwa, obrzezany, cioto.!!!!!!!!!
Stalker2019.12.14 17:01
Ty Krzysiek, ty jesteś zwykłym knurem !!! A wiesz przynajmniej co knur robi na zamku ?! Nie wiesz ? No jakby taki debil wiedział coś takiego ?! Knur na zamku penetruje lochy - dur-niu !!!
man.of.Stagira2019.12.14 16:37
Arystokraci wszystkich sądów -łączcie się! sędzia
zmijowe plemie2019.12.15 11:35
proletariusze potomkowie czerwonych nkwd wracajcie do waszej ojczyzny mozemy podstawic czolgi