Jak poinformował na Twitterze prezes Ordo Iuris, mec. Jerzy Kwaśniewski poinformował na Twitterze o kuriozalnym wyroku unijnego Trybunału Sprawiedliwości. 

Jak zauważa prawnik, dzisiejszy wyrok stanowi przekroczenie kompetencji Unii Europejskiej, co więcej- uderza również w porządek konstytucyjny Polski oraz całego szeregu państw Unii Europejskiej. Chodzi o... nową deinicję małżeństwa. Jej założeniem jest zrównanie małżeństw heteroseksualnych i homomałżeństw. 

"Sprawę wywołało pytanie Trybunału Konstytucyjnego Rumunii o to czy państwa członkowskie Unii Europejskiej, które uznają tożsamość małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny, są zobowiązane do zrównania w prawach z małżeństwem tzw. małżeństw osób tej samej płci zawartych w innym państwie UE. Pytanie dotyczy wykładni Dyrektywy 2004/38/WE PE i RE z dnia 29.04.2004 r. w sprawie prawa obywateli Unii i członków ich rodzin do swobodnego przemieszczania się i pobytu na terytorium państw członkowskich"-informowało wczoraj Ordo Iuris. 

"Postępowanie przed Trybunałem Konstytucyjnym Rumunii wywołało wystąpienie Relu Adraina Comana wraz z Robertem Clabournem Hamiltonem do rumuńskich organów administracyjnych o wydanie dokumentów potrzebnych do tego aby para mogła legalnie pracować i przebywać w Rumunii przez okres przekraczający trzy miesiące. Ich argumentacja opierała się na stwierdzeniu, że rzekomo zgodnie z Dyrektywą 2004/38/WE Panowie są 'współmałżonkami'"-podkreślono na stronie instytutu. 

Dziś dowiadujemy się, że wyrok już zapadł. Sprawa jest szeroko komentowana w sieci. Mecenas Jerzy Kwaśniewski zapytał o reakcję Ministerstwo Spraw Zagranicznych. 

"Wyrok C-673/16 #Coman stanowi oczywiste przekroczenie kompetencji UEUderza też w porządek konstytucyjny PL oraz prawa szeregu państw członkowskich UE"-podkreślił na Twitterze prezes Ordo Iuris. Z kolei znana działaczka pro-life, pełnomocniczka projektu ustawy Zatrzymaj Aborcję określiła tę sytuację jako "zmiana zasad w trakcie gry".

"Jednak będziemy musieli uznawać związek 2 panów za małżeństwo choć wchodząc do #UE byliśmy zapewniani, że tak się nie stanie"-skonstatowała na Twitterze Godek.

"Wyrok na razie nie wpłynie na prawo krajowe. Ale z czasem może stać się podstawą do rozstrzygnięć w sprawie relacji majątkowych pomiędzy osobami tej samej płci zawierającymi "małżeństwo" poza Polską"- zauważył Kwaśniewski. Prawnik przypomniał, że małżeństwo w naszym kraju podlega konstytucyjnej ochronie, natomiast wyrok może w dłuższej perspektywie spowodować jej podważenie.

 

yenn/Twitter, Ordo Iuris, Fronda.pl