Skandal. Misjonarze we Włoszech modlą się do Pachamamy - zdjęcie
30.10.19, 14:07

Skandal. Misjonarze we Włoszech modlą się do Pachamamy

49

Nie słabną echa kontrowersji, jakie narosły wokół figurek Pachamamy, które pojawiały się w czasie obrad synodu amazońskiego w Watykanie. Wypływa coraz więcej informacji, także wskazujących na to, że symbolika tych figurek była znana jeszcze przed synodem. Oto modlitwa do Pachamamy znalazła się w... oficjalnej broszurze – dostępnej na stronie internetowej – Fundacji Misyjnej (Fondazione Missio) Konferencji Biskupów Włoskich.

Angielską wersję tekstu modlitwy podał Michael Hichborn z Lepanto Institute. Jak podkreśla Jeanne Smits z „Life Site News”, „modlitwa jest przedstawiona bez ostrzeżenia, że jest ona skierowana nie do Boga – inna modlitwa w tej publikacji, napisana tym samym krojem czcionki i w tym samym kolorze, jest skierowana do „Trójcy Przenajświętszej” – ale do pogańskiego bóstwa, z prośbą o dobrobyt materialny i w celu udobruchania duchów ziemi”.

Co ciekawe, oryginalna wersja w języku keczua różni się od tłumaczenia włoskiego, jakie podano w broszurze. W oryginale bowiem modlitwa zaczyna się następującymi słowami:

„Pachamamo tych miejsc,

Pij, żuj kokę i jedz tyle, ile zechcesz z tych ofiar...”

W tłumaczeniu natomiast brak wzmianki na temat koki, której używanie jest legalne np. w Boliwii i paru innych krajach, ale w większości zabronione. Używana przez rdzenne plemiona Andów i uznawana za świętą roślinę, koka ma działanie halucynogenne, nawet kiedy się ją tylko żuje. Najwidoczniej autorzy publikacji z tych powodów usunęli wzmiankę o koce.

Broszura zawierająca modlitwę została opublikowana po włosku przed rozpoczęciem obrad synodu. Stanowiła ona „część serii materiałów źródłowych przedstawiających pracę i cele misji katolickiej i jej misjonarzy, ze specjalnym zwróceniem uwagi na synod amazoński, który odbył się w Rzymie”.

Pierwotnie kult Pachamamy w kulturze Inków wiązał się z ofiarami z ludzi. Często składano w ofierze dzieci, które umierały zamrożone na śmierć po uprzednim podaniu im narkotyku sporządzonego z koki.

 

jjf/LifeSiteNews.com

 

Modlitwa do Pachamamy:

 

Pachamamo tych miejsc,

pij i jedz tyle, ile zechcesz z tych ofiar,

aby ta ziemia była płodna.

Pachamamo, dobra Matko,

sprzyjaj! Sprzyjaj!

Niech woły dobrze chodzą

i niech się nie męczą.

Niech ziarno dobrze smakuje,

aby nic złego się mu nie stało,

aby mróz mu nie przeszkodził,

aby wydało dobre pożywienie.

Prosimy Cię:

daj nam wszystko.

Sprzyjaj! Sprzyjaj!

 

tłum. z j. ang.: Jan J. Franczak

Komentarze (49):

west2019.11.4 10:30
Biada pasterzom, którzy prowadzą do zguby i rozpraszają owce mojego pastwiska - wyrocznia Pana. Dlatego to mówi Pan, Bóg Izraela, o pasterzach, którzy mają paść mój naród: Wy rozproszyliście moją trzodę, rozpędziliście i nie zatroszczyliście się o nią; oto Ja się zatroszczę o nieprawość waszych uczynków - wyrocznia Pana. Jer 23 1-2
violencja2019.10.31 21:54
Frondo , dlaczego rozprzestrzeniacie modlitwę do tej pacha coś tam?Takiej nagiej , która jest zaprzeczeniem Najświętszej Maryi Panny ?
Stanislaw2019.10.31 19:53
Myśl na codzien, dedykowana! http://www.tropie.tarnow.opoka.org.pl/images/prawda.gif
Jerzy2019.10.31 13:57
Co do liści koki, mają tyle wspólnego z kokainą, co liście winogron z winem. Ich żucie pomaga w zaaklimatyzowaniu się na dużych wysokościach i jest powszechne w Peru i Boliwii. Nie ma właściwości halucynogennych.
Gamberro2019.10.31 18:52
No nie wiem . Widziałem kiedyś dokument z Boliwii i babka na targu sprzedająca jakieś warzywa zuła te liscie i była narąbana jak stonka. Wysokośc wysokoscią , ale swoje w czachę te listki dają.
Jan2019.10.31 20:53
Filmy dokumentalne i książki reporterskie żądzą się swoimi prawami a często mijają się z prawdą, ja od 2 lat jestem w górach Andach w okolicach Oruro na 3785 m n.p.m. i wiem, że liście koki pomagają jako naturalne lekarstwo, liście koki działają na wiele dolegliwości, przede wszystkim łagodzą chorobę wysokościową, poprawiają krążenie itp. oraz problemy żołądkowe i to nie ma nic wspólnego z narkotykami itp. , jest to roślina lecznicza, jak w Polsce liście mięty itp. pozdrawiam z wysokości!
vanitas vanitatum et omnia vanitas2019.10.31 10:41
"Wypływa coraz więcej informacji, także wskazujących na to, że symbolika tych figurek była znana jeszcze przed synodem." Wiekszosc sredniowyksztalconych ludzi wie co to jest Pachamama. Najwidoczniej bodakowski odkrywa
PiotrS2019.10.31 10:20
Jan ma rację co do koki. Bzdura na resorach. nie będę powtarzał tego, co napisał, dodam, że herbata z koki jest dostępna w wielu krajach i nie ma nic wspólnego z halucynacjami. Z Janem nie zgadzam się w jednej tylko kwestii, otóż nie uważam, że Autor artykułu się pomylił. Ja uważam, że - jak niestety często w tym portalu - Autor nie jest zainteresowany żadnymi faktami, jedynie przekazem odpowiednich, subiektywnych treści. Nie sprawdził, faktów, bo uznał, że nie ma sensu, albo - co gorsza - sprawdził i celowo nakłamał. Natomiast interesuje mnie ta broszura i sprawdzę to. Nie wiem czy Autor broszurę choć widział, czy znów - opiera się na innych subiektywnych, przekręconych wiadomościach. A sprawdzę, bo gdyby to była prawda, byłoby źle. PS. Dodatkowo polecam Autorowi doczytanie książek, zanim zacznie pisać artykuły. Ofiary z ludzi były przez Inków składane bogu słońca a nie Pachamamie. Pachamamie do dziś indianie skłądają ofiary z koki i jakiegoś jedzenia.
Jan2019.10.31 15:16
PiotrS no niestety do dzisiejszego dnia zdarza się, że składa się ofiary dla paciamamy z dzieci pierworodnych i chowa się żywcem ludzi w fundamentach domów i są jeszcze inne formy składanie ofiar dla paciamamy a łagodne formy składnia ofiar to z koki i jedzenia oraz zwierząt.
PiotrS2019.10.31 16:17
Hm. Nie będę polemizował, ale nie słyszałem i nie znam takich relacji. Jeśli masz rację - to źle.
Jan2019.10.31 20:13
No niestety, ale mam rację, bo od 2 lat jestem w górach Andach w okolicach Oruro na 3785 m n.p.m. pozdrawiam z wysokości!
Bebik2019.10.31 8:47
Czy kardynałowie i biskupi nie czują odpowiedzialności za zwodzenie swoich wiernych? Przecież Pan Bóg ich o to zapyta. Czy oni mają jeszcze wiarę w prawdziwego i jedynego Boga - Stwórcy świata???
zmiecz2019.10.31 8:40
Nie widze problemu, kazdy ma swojego Boga do ktorego sie modli.
Jan2019.10.31 14:59
Jeśli nie składa się ofiar krwawych ze zwierząt i ludzi !
Jan2019.10.31 4:02
Zgadzam się z całym artykułem, ale mam zastrzeżenia, jeśli chodzi o liście koki, używanie liści Koki w górach Andach na 4000 m n.p.m. pomaga łagodnie przechodzić chorobę wysokościową, a liście koki nie mają działania halucynogennych, nawet kiedy się je tylko żuje lub pije herbatę. Najwidoczniej autor artykułu pomylił kokę jako narkotyk w naszej cywilizacji zachodniej! To nie ma nic wspólnego z narkotykiem, przed naszą erą ludzie gór Andów żyjący na terenach dzisiejszej w Boliwii i Peru używali liści koki podobnie jak u nas liście mięty itp. czyli jako lekarstwo i dlatego w górach Andach uznawana jest za świętą roślinę i zamiast łykać leki na chorobę wysokościową, można zastąpić herbatą z liści koki. Natomiast do dzisiejszego dnia składa się ofiary krwawe ze zwierząt i zdarza się, że dla Pachamamy składa też ofiary z ludzi.
JONASIK2019.10.30 20:56
Jak zwykle idiotyzmy. Np. to: "koka ma działanie halucynogenne, nawet kiedy się ją tylko żuje." Halucynogenne???? :))) Przypominam więc. Kokaina ma następujące działanie: uczucie euforii, radości, zadowolenia, zwiększona pewność siebie, przebojowość, towarzyskość, poczucie „wewnętrznej mocy” oraz zwiększonych możliwości intelektualnych i fizycznych, wyzbycie się zahamowań, przykrych myśli, kompleksów, zwiększony popęd seksualny.
violencja2019.10.30 23:33
Nie wiem , nie ćpałam. Jednak wiem , że po niektórych narkotykach/chyba heroina/ludzie są bardzo smutni, zdołowani-słyszałam świadectwa od byłych narkomanów na żywo, okres ćpania pamiętają jako ogromny smutek . Ci , którzy oddali się do katolickich ośrodków wracają do zdrowia, widziałam -są radośni i myślę , że ich rodzice odżyli psychicznie.Za narkomanem idzie tragedia rodziny, on nie jest sam , tam są rodzice , rodzeństwo , dziadkowie i pozostali , którzy patrzą na degradację. To jest traumatyczne doświadczanie , patrzenie jak ktoś b. bliski siedzi zsikany i onkły pod sklepem. Mam różaniec zrobiony przez narkomana-taki przedmiot/poświęcony/, najsolidniej zrobiony, mocny i najsilniejszy.Miałam różne różańce, robione w zakonach męskich i żeńskich oraz inne , jednak ten , zrobiony przez narkomana jest tak mocny i czuję od niego miłość i wielkie cierpienie człowiecze.Ten przedmiot spowodował , że myślę zawsze ciepło o człowieku zawikłanym , który utkał ten różaniec do mojej modlitwy
bogdanus2019.10.30 23:57
po nam wywody ćpunów na tym portalu.
bogdanus2019.10.30 19:55
Synod został rozpoczęty z pod znaku krzyża a zakończył się oddaniem pod panowanie Pachamamy. Zrobił to następca Pana Jezusa na ziemi i biskupi. Papież sprowadził ciemność i zdradę na KK. Same postanowienia synodu nie są tak ważne, chociaż ważne, jak oddanie czci KK pod opiekę Pachamamy. Jest to szczególna obraza Pana Boga, dokonana nie przez nieświadomych ludzi, lecz przygotowana i dokonana świadomie. Papież się nie wytłumaczy i niema zamiaru tego robić. Jest to dopiero początek a będzie jeszcze gorzej. Jako wierni będziemy musieli opowiedzieć się po której stronie staniemy. Nastąpi też prześladowanie duchownych, którzy będą wierni tradycyjnej nauce kościoła, przez duchownych, którym nie przeszkadza łączenie chrześcijaństwa z kultami pogańskimi. Trzeba wiedzieć że wszystkie kulty pogańskie jakie mamy na świecie, pod różnymi nazwami są to kulty oddawane złym duchom.
bogdanus bis2019.10.30 20:35
No to zapiszesz się złotymi zgłoskami w historii KK jako ten co sprzeniewierzył się woli głowy KK. Ale emeryt z Psiej Wólki jest mądrzejszy od głowy KK jaką jest wybrany przez konklawe papież. Brawo bogdanus - zero pychy w Twojej wypowiedzi. Iuż tu zatroskanych o przyszłość KK - banda idiotów.
bogdanus2019.10.30 22:52
Chyba jesteś nieświadomy że w sprawach duchowych, wierny ma obowiązek być wierny Jezusowi gdy Papież wprowadza herezję. Dalej należy uważać Franciszka za głowę KK, bez słuchania w sprawach duchowych. Synkretyzm polega na łączeniu kilku religii, co Franciszek uczynił. Pierwsze przykazanie, wiesz jak brzmi i nie można łączyć prawdziwego Boga ze złymi duchami.
bogdanus bis2019.10.31 19:41
Jaśnie oświecony domorosły inkwizytor bogdanus. Za tą troskę o KK i datki z emerytury na Rydzyka masz pewnie niebo zapewnione. Pyszałek - syn narodu wybranego.
Arkalion2019.10.30 18:48
Zobaczcie jak płytka i słaba wiara w Boga okazała się u nich.Praktycznie za nic się Jego wyrzekli,za polityczną poprawność i bycie w nurcie współczesnej mody.Chrześcijanstwo,w przeciwieństwie np do Islamu,okazało się bardzo płytkie,podatne na mody i słabe.
AB2019.10.30 18:58
U nich, ale nie u wszystkich wierzących, na szczęście. Miejmy nadzieję, że Chrystus wyprowadzi swój Kościół z zapaści, w którą wepchnął go Bergolio.
Samanta2019.10.30 21:54
myślę, że za kasę i to dużą ....od masonów. Nikt za darmo debila z siebie nie robi, chyba, że jest nim w rzeczywistości.
WINETU2019.10.30 18:39
A JA WOLE PACZAMAME, CO MA WŁOSY JAK ATRAMENT...
Bez żadnego trybu2019.10.30 17:14
We Włoszech się modlą do Pachamamy. W Polsce biskupi i księża modlą się do Mamony. Nie wiem co gorsze.
nikt2019.10.30 20:30
Jak śmiesz atakować polski niezłomny KK. Nasi hierarchowie nie poprzestają w wysiłkach aby utrzymać to co najgorsze, a Ty niewdzięczniku. Przecież to tylko ludzie i mogą popełniać grzechy, ale innym nie pozwalają 
442019.10.30 20:50
jestes walnieta slowianko /poganko masz swoje BOGINI.
katolik2019.10.30 17:06
odpowiedzialnośc za taką hipokryzje i ponizenie Boga w Trójcy św spada na Papieza Franciszka.Nic więcej w temacie
katolik - nie katolik2019.10.30 20:46
I co Ty teraz poczniesz biedaku?
bogdanus2019.10.30 23:56
Kiedyś sam sobie zadasz to pytanie "I co..."
Roman2019.10.30 17:00
Teraz zamiast krzyża, w domu trzeba mieć Pachamamę. Nie Matkę Boską, nie Pismo Święte, a Pachamamę. Franciszkowi zaprawdę Pan Bóg już całkiem odebrał rozum.Zbliża się kolęda i ksiądz będzie się pytał: Gdzie Pachamama! Tylko gdzie ją można kupić?
Stanislaw2019.10.31 19:52
http://www.tropie.tarnow.opoka.org.pl/images/prawda.gif
ona2019.10.30 17:00
No i było rezygnować z 2. przykazania Dekalogu, katolicy?
LESZEK2019.10.30 16:17
nie będziesz miał bogów cudzych przede mną
nikt2019.10.30 20:27
Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Jahwe, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań. A rzeźby w kościołach? Obrazy?
aaa2019.10.30 15:38
Bałwochwalcy i heretycy
end of time2019.10.30 15:03
Czas dobiega końca...
Stanislaw2019.10.31 18:16
Dedykowane (nie powiem...) http://www.tropie.tarnow.opoka.org.pl/images/prawda.gif
OPachamamoDajNamUpolowaćTłustegoBiskupa2019.10.30 14:59
O, Pachamamo daj nam upolować tłustego biskupa co tydzień! Wtedy nasza wioska będzie syta, dzieci nasze szczęśliwe, kobiety pełne wdzięczności i życzliwe nam, wojownikom, we wszystkim! Tłustego biskupa potraktujemy godnie, jak każde mięso, które pozwalasz nam, o Pachamamo, przynieść z dżungli. Opalimy mu koronki i szczeć nad ogniem, wybebeszymy i rzucimy warchlakom niejadalny mózg. Potem upieczemy całość smakowicie. I spożywać będziemy dwa dni i dwie noce, przy pieśni i w tańcu, na leżąco i w kucki. A Tobie należne, o Pachamamo, narządy płciowe biskupa i jego nochal, złożymy ci w ofierze zaraz po tym, jak zawieszone na tyce, zaczną już śmierdzieć na Twoją chwałę.
Jan2019.10.31 4:12
BETON!
vanitas vanitatum et omnia vanitas2019.10.31 10:41
Swietne!
lola2019.10.30 14:37
Na Watykan brateńki - wypalimy pogaństwo ogniem i wytniemy mieczem!
lola2019.10.31 19:38
Ilość łapek w górę pokazuje poziom zidiocenia na frondzie. Typowy wpis dla beki, ale jazda!
Michał Pasierb 2019.10.30 14:21
BRAK SŁÓW - NEOPOGAŃSTWO
lola2019.10.30 20:25
No i co z tym zrobić?
212019.10.30 22:32
Niektórzy do wraku tupolewa się modlili i nikt nie protestował
Michał Pasierb 2019.10.30 23:43
A może to..... https://blog.gosc.pl/ksWojciechWegrzyniak/2017/10/02/ubi-petrus-ibi-ecclesia?fbclid=IwAR1yRkBf0byzCuEKN45YLsEegdO0YNp8dq3EUlg9Imr8O_sdCbtRMgkZ48A