Międzynarodowa grupa badawcza opublikowała wyniki badań, w ramach których odkryto obecność rzadkiej cząsteczki fosforowodoru w chmurach na Wenus. Jak wskazują naukowcy, ich źródłem mogą być organizmy biologiczne występujące w chmurach.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie „Nature Astronomy”, poinformowało o nich również Europejskie Obserwatorium Południkowo (ESO). Publikacja na ten temat ukaże się wkrótce także na łamach „Astrobiology”.

W pracach zespołu badawczego, który dokonał tego odkrycia, brał udział m.in. Polak, dr Janusz Pętkowski, odpowiedzialny za analizę procesów fizycznych i chemicznych mogących potencjalnie prowadzić do produkcji fosforowodoru na Wenus. Takich procesów jednak nie znaleziono.

Wykluczając możliwość pochodzenia cząsteczek z procesów niebiologicznych, naukowcy wskazują, że źródłem ich występowania mogą być jakieś organizmy biologiczne występujące na Wenus.

- „Odkrycie śladów fosforowodoru nie jest ostatecznym dowodem na istnienie życia pozaziemskiego. Taki dowód uzyskamy, gdy wyślemy statek kosmiczny na Wenus, "złapiemy" życie, a następnie zobaczymy je gołym okiem lub pod mikroskopem. Niezależnie jednak od tego, czy fosforowodór jest sygnałem życia czy nie, wykrycie tego gazu na Wenus jest odkryciem niezwykłym i oznacza przełom w badaniach nad planetami skalistymi typu ziemskiego, które znajdują się w naszym Układzie Słonecznym” – wyjaśnia dr Janusz Pętkowski.

kak/polsatnews.pl