Rok od zamknięcia kościołów. Wiara Polaków przetrwała? - zdjęcie
12.03.21, 11:38Fot. via: Pixabay

Rok od zamknięcia kościołów. Wiara Polaków przetrwała?

28

13 marca 2020 roku w Polsce ogłoszono stan epidemii. Rząd zdecydował się na pierwsze obostrzenia, które dotknęły również naszego życia religijnego. Wielki Post i Święta Wielkanocne przeżyliśmy z bardzo ograniczoną możliwością uczestnictwa w nabożeństwach. Parafie rozpoczęły transmisje mszy św. w mediach społecznościowych. Do internetu przeniosła się duża część aktywności duszpasterskiej. Jak ten rok obostrzeń wpłynął na życie religijne Polaków?

13 marca ub. roku premier Mateusz Morawiecki ogłosił zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób. W reakcji na ograniczenia biskupi zdecydowali się udzielić dyspens od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych mszach świętych. Zachęcano, aby łączyć się duchowo ze sprawującymi Najświętszą Ofiarę kapłanami za pośrednictwem środków masowego przekazu. Dwa tygodnie później w kościołach, poza sprawującymi liturgię, mogło uczestniczyć już jedynie pięć osób. Takie restrykcje obowiązywały w Wielkim Tygodniu. Limit zwiększono dopiero po Wielkanocy. 30 maja został zniesiony całkowicie. Zachowano obowiązek zasłaniania ust i nosa, dezynfekcji dłoni oraz dwumetrowego dystansu. Ponownie limit wprowadzono w listopadzie. Wówczas w kościele mogła przebywać jedna osoba na 15 metrów kwadratowych.

„Sine dominico non possumus” – mówili schwytani na nielegalnej liturgii w 304 roku męczennicy z Abiteny. Podkreślali, że istotą ich życia religijnego jest wspólna, niedzielna celebracja i wolą ponieść śmierć niż z niej zrezygnować. Również dla polskich katolików niedzielna Msza św. jest znakiem charakterystycznym, który świadczy o ich religijności. Rok temu pandemia nagle odebrała im możliwość uczestnictwa w niej. Wielu w oczekiwaniu na zniesienie obostrzeń śledziło transmisje nabożeństw. Podkreślano, że ten swoisty „post eucharystyczny” może mieć wielkie owoce. Obserwowaliśmy, że katolicy zaczęli bardziej doceniać Eucharystię. Kiedy została im odebrana, nagle doświadczyli, jak bardzo jej pragną. Duża część jednak, w tym sporo katolików do kościoła chodzących jedynie z przyzwyczajenia, zostało oderwanych od praktyk religijnych. Nie mogąc wziąć udziału w niedzielnej mszy św., zwyczajnie odzwyczaili się od praktyk religijnych i jakiegokolwiek życia duchowego.

Wielu z nich, jak podkreślają duchowni w całej Polsce, po złagodzeniu restrykcji do kościoła już nie powróciło.

- „Już nie pandemia, ale laicyzacja pokazuje nam, że wieloletnia polska religijność, objawy bycia katolikiem w naszej ojczyźnie w zderzeniu z laicyzacją są czymś, co nie przytrzymuje ludzi w Kościele. Jeżeli nie ma we mnie naprawdę wiary, to laicyzacja mnie zmiecie”

- mówi w rozmowie z portalem Stacja7.pl ks. Daniel Wachowiak.

Jak podkreśla, pandemia wcale nie spowodowała, że ludzie zaczęli odchodzić do kościoła. Pokazała jedynie, ilu już wcześniej odeszło.

Problem jest widoczny zwłaszcza wśród młodych ludzi.

- „Wydaje się, że na młodych ludzi zjawisko laicyzacji działa tak potężnie, że wielu z tych młodych mimo lat katechizacji i przygotowywania się do sakramentów, jakby nie posiadało tej bliskości z Panem Bogiem. Pandemia nam pokazuje, że coś w naszym duszpasterstwie było nie tak, że młodzi, którzy w czasie pandemii odczuli że jest dyspensa, to nie pojawiają się znowu w Kościele”

- wskazuje duchowny.

Pandemia właśnie, jak podkreśla bp Mirosław Milewski, dla wielu z nich stała się dobrą okazją, aby pożegnać się ze wspólnotą Kościoła.

Jak rzeczywiście pandemia wpłynęła na religijność Polaków dowiemy się dopiero za jakiś czas, kiedy już wszystkie obostrzenia zostaną zniesione. Może się wówczas okazać, że kościoły będą znacznie mniej zapełnione niż przed rokiem.

- „Zastanawiam się, czy my księża, którzy do tej pory byliśmy przyzwyczajeni do błogiego stanu prowadzenia do Jezusa naszych parafian i siebie, jesteśmy nauczeni funkcjonowania w nowej rzeczywistości, funkcjonowania w nowej perspektywie, która ostatecznie może się okazać dla nas bardzo oczyszczająca. (…) Może też Pan Bóg pewnym naszym dziełom nie będzie chciał błogosławić? Może jako Kościół staliśmy się takim zardzewiałym starym czołgiem, który już nie idzie do przodu, a może Pan Bóg chce z nas zrobić lekką kawalerię?”

- podkreśla rozmówca portalu Stacja7.pl

kak/Stacja7.pl

Komentarze (28):

Vi2021.03.12 18:53
Mocno wierzących się wzmocniła a słabych jest w zaniku. Polaryzacja.
Anonim2021.03.12 16:22
www.tropie.tarnow.opoka.org.pl/My-chcemy-Boga.pdf
fdf2021.03.12 15:20
Nie wiem co z kościołem ale wiem że kasa musi się zgadzać.
Anonim2021.03.12 14:06
"My chcemy Boga" - To nie o Boga ani o liturgię chodzi, lecz o walk prawicy z rządem! http://www.tropie.tarnow.opoka.org.pl/My-chcemy-Boga.pdf
Byłem Maciej Płatov, jestem Piwowar2021.03.12 13:27
Jestem jak gówna w dworcowych WC - niespłukiwalny. Ja Teista, Cadyk spod Trocin, jestem z "Wilkowice", jestem z "Podgórzyce", z jestem "Raciborza", jestem z "Katowic", jestem z "Cieszyna", jestem wszędzie. Jestem w "Do Rzeczy", jestem w "Polityce", jestem zwykłą kürwą żydowską-trollem. Napisz do mnie: [email protected]
Maciej Piwowar2021.03.12 13:18
@ Anonim i Pozostali DLACZEGO ŁĄCZYCIE WIARĘ z RELIGIJNOŚCIĄ???????????? Wiara jest od zaistnienia Człowieka( PAMIĘTAJCIE BÓG ma WIELE Imion i pod Wieloma Był ,Jest ,Będzie ZNANY). A Religia to NIEUDOLNIE pokazana Droga do Boga. Na Koniec taki rebusik: Człowiek Adam Zgrzeszył grzechem pierworodnym ,i CZŁOWIEK JEZUS NAZAREJCZYK SYN Mari Kobiety-Człowieka i Ducha Świętego>>>ODKUPIŁ GRZECH.Bo CZŁOWIEK ZGRZESZYŁ i CZŁOWIEK ODKUPIŁ GRZECH.
Maciej Piwowar2021.03.12 13:20
Ps: Duch Święty to Moc Boża.I Dlatego Jezus miał DWIE NATURY Boską i Ludzką.
Obudzony2021.03.12 12:49
Bardzo ważne pytanie do katolików. Drodzy katolicy. Kiedy wreszcie przejrzycie na oczy i uświadomicie sobie że kościół katolicki oszukuje was wciskając wam kit o tym że żyjemy tylko raz? Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to że reinkarnacja istnieje.
Anonim2021.03.12 12:54
Ale tylko u kotów i to 7 razy , wyjątek kot Kaczyńskiego bo aż 10 razy.
Anonim2021.03.12 13:05
Obudzony - za często chodzisz na Jogę
Obudzony2021.03.12 13:09
To powiedz mi dlaczego niektóre dzieci pamiętają swoje poprzednie życie? Słyszałeś o tym?
Anonim2021.03.12 13:50
Jak byś rozumiał o co chodzi w reinkarnacji to byś nie pisał bzdur.
Anonim2021.03.13 7:08
Nie znam dzieci które opowiadają o poprzednim życiu. Ostatnio mówiono o dziecku którego mama postanowiła że z urodzonej córeczki chce mieć synka, ubiera dziewczynkę jak chłopca, nadała mu imię chłopca i dziewczynka wszystkim mówi ze jest chłopcem.
jle_ffm2021.03.12 13:53
Reinkarnacja to brednie i wymysł szatana. 'A jak postanowione ludziom raz umrzeć, a potem sąd' (Hbr 9,27)
Anonim2021.03.12 12:33
Religijność każdy z nas( chodzi o wierzących)nabywa od małego z mlekiem matki. Chrzest , wspólne chodzenie do kościoła , rozmowy w domu o tematyce religijnej , wspólna modlitwa mamy( czasami taty) z dziećmi rano i wieczorem, tłumaczenie dsziecku spraw opisanych w ewangelii, ewentualnie jak ktoś czytał to i w Starym Testamencie ,potem jest bierzmowanie, pilnowanie przez rodziców , aby dziecko chodziło do spowiedzi ( każdy grzeszy), i potem dziecko idzie w świat : studia, praca , nowa rodzina. Jeżeli tak jest prowadzony każdy chłopak czy dziewczyna przez rodziców od małego to nie będzie problemów z wiarą takiego dziecka , lako później dorosłego. Dlatego młodzi odchodzą od kościoła - bo nie mają ŻADNEJ wewnętrznej wiary , gdyż rodzice też już jej nie mieli lub mieli ją w zaniku. Brak wiary nie rodzi się znikąd tylko jest to efekt wychowania przez rodziców . "Czym skórka za młodu nasiąknie tym na starość tryśnie" i " niedaleko spada jabłko od jabłoni" - przysłowia są mądrością Narodu. Ale na koniec jest jedna PRAWDA: To nie BÓG opuszcza człowieka - to człowiek opuszcza BOGA!!!
Anonim2021.03.12 12:48
buhahhahaha. Kościół ma tyle wspólnego z Bogiem, co PiS z prawem i sprawiedliwością - czyli NIC.
Anonim2021.03.12 13:04
Synek masz swoje lata , a nic nie zrozumiałeś. Chyba chodziłeś na wagary więc zapamiętaj : Kościół stworzył Jezus Chrystus- i kościołem są jego wyznawcy czyli LUDZIE. Dopóki będą żyli ludzie to będzie istniał Kościół. To takie proste i dziwię się , że tego pojąć nie jesteś w stanie.
Anonim2021.03.12 12:31
Mam pytanie czy obowiązujący w Polsce model księdza modernisty jest jeszcze wierzący jeżeli tak to w kogo i w jaką prawdę. Odpowiedz jest widoczna w stanie KK.
Anonim2021.03.12 12:21
W parafiach ewangelickich obserwuje się napływ konwertytów. Tak - pandemia spowodowała wzmocnienie się kościoła ewangelickiego w Polsce, czy to augsburskiego czy też ew.-reformowanego. To dobra wiadomość
olo2021.03.12 17:58
to tylko znaczy tylko tyle że wzmacniają się sekty,bo prawdziwą jedyną objawioną wiarą jest chrzescijanski koścół katolicki, reszta to sekty głoszące błedną szatanską naukę
katolicka deratyzacja Polski2021.03.12 12:20
Czytac wszystkie wpisy komunistyczne ! Sa to rosyjscy prymitywi ,dzicy i po prostu zwyczajne chamy !!!
Anonim2021.03.12 14:09
Ruscy są tacy, jak nasi skrajni prawicowcy, podstępni, walczący o władzę kosztem wiary! http://www.tropie.tarnow.opoka.org.pl/My-chcemy-Boga.pdf
katolicka deratyzacja Polski2021.03.12 12:18
Heretycy masonscy przegrali. Kosciol zawsze popieral nauke,medycyne,szczepionki i Rozum. Prowokatorzy z Komuny i z Konfederacji daza do likwidacji Swietego Kosciola .
Anonim2021.03.12 12:52
buhahhahahahaa 😁😂🤣😂😁, Kościół jako ostoja nauki!!!!!
Anonim2021.03.12 12:07
Kleruchy nie kleją, że im bardziej będą lizać się z PiSdzielcami i wpier..alać w życie ludzi, tym bardziej ci będą mieli wywalone na kościół. A jak jeszcze do tego dołożyć tępe chodzenie w zaparte w sprawie pedofilii, to na końcu widzę światełko w postaci kompletnej laicyzacji młodego pokolenia. Tak trzymać kleruchy, ostatni niech zgasi światło.
Anonim2021.03.12 11:55
Ksiądz Daniel się dziwi że mimo lat katechizacji w szkołach młodziez się oddaliła? Ano widocznie księża dalej nie rozumieją, że to właśnie m.in. dlatego! Religię sprowadzono do jeszcze jednego przedmiotu w szkole. Ot zakuć zdać zapomnieć. Żelazna szkolna zasada. A przy okazji napchać kabzy katechetom, bo o to w tym geszefcie głównie chodziło! Ciągnąć z cycka podatnika. Życie to profanum w szkołach, w pracy, i sacrum w kościele, na lekcji religii. Księża dla pełnej kiesy sprowadzili religię do poziomu profanum. Brawo!
ZERRO2021.03.12 11:50
Pan Bóg jest ze swoim ludem. W pustych kosciołach pozostali księża pedofile i ich obrońcy.
Pol2021.03.12 12:02
Sposób twoich wypowiedzi jest adekwatny do twojego pseudonimu .Pozdrawiam