Rok od rezolucji RE ws. zwrotu Polsce wraku Tupolewa. Mocne stanowisko polskiego MSZ - zdjęcie
19.09.19, 17:50Zdj. Tymon Markowski/MSZ (edytowane)

Rok od rezolucji RE ws. zwrotu Polsce wraku Tupolewa. Mocne stanowisko polskiego MSZ

8

Szef polskiej dyplomacji, Jacek Czaputowicz przekazał Radzie Europu raport z realizacji przełomowej rezolucji wzywającej Rosję do niezwłocznego przekazania Polsce wraku Tu-154 M. Od przyjęcia rezolucji minął rok, a Federacja Rosyjska dalej nie wykazuje chęci zwrotu Polsce kluczowego dowodu w sprawie katastrofy smoleńskiej. 

"Przetrzymywanie wraku Tu-154M na terytorium Rosji jest pozbawione podstaw prawnych i nie ma racjonalnego uzasadnienia"-podkreślił minister Czaputowicz.

Szef MSZ podkreślił, że dokładnie rok temu Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło rezolucję dotyczącą katastrofy samolotu Tu-154M, która zobowiązywała Rosję do zwrotu wraku. 

Jak wskazał Jacek Czaputowicz, Polska jest gotowa na mediacje z Federacją Rosyjską w tej sprawie bezpośrednio lub z udziałem strony trzeciej. Szef polskiej dyplomacji poinformował ponadto, że rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow 16 września otrzymał polską propozycje spotkania przedstawicieli obu państw. Propozycję przekazał w imieniu Rzeczpospolitej sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland.

"Oczekujemy na konstruktywne podejście strony rosyjskiej i realizacje postanowień rezolucji 2246"-zaznaczył Czaputowicz. Jak przypomniał szef polskiego MSZ, w rezolucji Rada Europy wzywa Federację Rosyjską do "ochrony wraku w sposób uzgodniony z polskimi ekspertami" i "powstrzymania się od jakichkolwiek dalszych aktywności w miejscu katastrofy, które mogłyby być postrzegane jako bezczeszczące miejsce o tak ogromnym znaczeniu emocjonalnym dla wielu Polaków". Minister odnotował, że mimo to strona polska obserwuje "niepokojące działania wokół miejsca katastrofy".

Przykładem takich działań są pojawiające się pomysły budowy gazociągu przebiegającego przez miejsce tragedii z 10 kwietnia 2010 r. Ponadto ograniczony jest dostęp do tego miejsca.

Podczas konferencji Jacek Czaputowicz zapewnił, że Polska oczekuje pozytywnej odpowiedzi ze strony Rosji i pozostaje w gotowości do podjęcia dialogu. Powiedział również, że polskie władze liczą, że Rada Europy pod nowym przewodnictwem nadal będzie się angażować w sprawę zwrotu wraku i ochrony miejsca katastrofy.

yenn/PAP, Fronda.pl

 

Komentarze (8):

anonim2019.09.19 20:48
A na PO pluć, że wraku tutki nie sprowadzili, sami nie nie mogą, ale tutaj jest OK. Hahahahahaha
Jアレk2019.09.19 20:29
Jesteście już nudni z tym wrakiem - miał być po tamtych wyborach. Ktoś Wam kalendarze poprzestawiał? To pewnie znowu Tusk - puśćcie ze smyczy Małgorzatę W, razem z Krysią P - udowodnią i sprowadza. W końcu mówią - "gdzie diabeł nie może, tam babę pośle" Takie dwie baby! Będzie wrak.
anonim2019.09.19 20:08
Zmieścisz się śmiało.....To się nie uda....odchodzimy na drugi krąg..... pull up pull up terrain ahead... a PiSdziaki nadal mamroczą coś o "zamachu"...
Judasz2019.09.19 19:11
Idziemy na wojne z ruskimi czy jak?
anonim2019.09.19 18:55
Świat wstrzymał oddech...
oficer LWP2019.09.19 18:44
jedynie co się udało ściągnąć to wraki samochodów, szczególnie ten Macierewicza, który zafundował społeczeństwu jak wracał z kolacyjki u Rydzyka
jozef2019.09.19 18:37
Cztery lata trzeba było czekać, brawo Jasiu. A jak tam raport az komisji smoleńskiej - po wyborach również będzie nieważny, i co nowa komisja.
bezlitosny internauta2019.09.19 18:29
Jest stanowisko - jest moc! #jacieniemoge