Rafał Trzaskowski już zapowiada ,,olbrzymie'' cięcia w wydatkach - zdjęcie
23.03.20, 10:10

Rafał Trzaskowski już zapowiada ,,olbrzymie'' cięcia w wydatkach

24

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział "olbrzymie" cięcia wydaktów stolicy. W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" stwierdził, że w związku z koronawirusem oraz działaniami rządu PiS wpływy miasta spadają, więc - będą cięcia.

 

"Mamy ponad 60 mln zł rezerwy kryzysowej, ale od podległych miastu służb i instytucji już dostajemy sygnały świadczące, że to za mało. Niemniej zawsze apelujemy, aby jednostki zgłaszające się po dodatkowe pieniądze szukały ich najpierw we własnych budżetach. Miasto funkcjonuje na zwolnionych obrotach, więc gdzieniegdzie muszą także pojawić się oszczędności, które wydajemy na walkę z koronawirusem" - powiedział Trzaskowski.


"Wpływy z opłat parkingowych spadły do 40 proc., spadła sprzedaż biletów komunikacji miejskiej. Straty dla budżetu oznaczać też będą obniżki czynszów w wyniku naszej akcji pomocy przedsiębiorcom. Ale największego ubytku wpływów do budżetu miasta spodziewamy się z podatków. Szacujemy, że wpływy z podatku PIT zmniejszą się o około 10 proc., a z podatku CIT o ok. 30 proc., ale dokładnie będzie można to oszacować dopiero po fakcie" - dodał.


Trzaskowski ubolewał też na rosnące koszty rządowe, odbywające się, jak twierdzi, ze stratą dla samorządów.


"Warszawa pod koniec roku może mieć nawet problemy z płynnością finansową. Podobnie jak inne miasta i gminy" - stwierdził Trzaskowski.


"Wiadomo, że teraz wszyscy skupiamy się na walce z koronawirusem, ale powoli trzeba też zacząć mówić o tym, że najbliższe miesiące, a może i lata, będą niesłychanie trudne dla warszawskiego budżetu" - dodał.


"Musimy się przygotować na olbrzymie cięcia nie tylko w inwestycjach, ale też w wydatkach bieżących. Przez lata przyzwyczailiśmy się do tego, że Warszawa rozszerzała wszystkie miejskie programy, że zwiększano obciążenie budżetu kosztami bieżącymi i wreszcie, że inwestycji było coraz więcej. Natomiast teraz idą lata bardzo chude i trzeba o tym głośno mówić już teraz" - stwierdził dalej Trzaskowski.

bsw/wyborcza.pl

Komentarze (24):

Grizzly2020.03.23 15:41
Najpierw pozwalniaj swoich niepotrzebnych, ..upowatych zastępców!
Palindrom2020.03.23 13:52
Będzie budował w Warszawie "hotele" i strefy tylko dla sodomitów?
Vip Randki kamerki pokazy skype!2020.03.23 11:32
Seks kamerki chat skype! Nowy portal oferujący Randkę Online S.E.X online oraz inne udogodnienia! Nie trać czasu poznaj panią juz dziś online! www.lexlale.eu A może trafisz na piękną sąsiadkę!
Roman2020.03.23 11:32
Ten facet nie jest juz nawet tragiczny........
Piotr Nowak2020.03.23 11:20
Cieszę się ! Tnij czaskowski ile wejdzie ! Bo gorszymi od członków PO są ich wyborcy ! Tnij koszty i wal podwyżki, tak aby się zkakali w pory !!!
edi2020.03.23 11:15
JEŻELI KORONAWIRUS ZATRZYMA TĘCZOWĄ ZARAZĘ BĘDZIE DLA LUDZKOŚCI BŁOGOSŁAWIEŃSTWEM !!
rebeliant2020.03.23 10:52
"Miasto funkcjonuje na zwolnionych obrotach ... " - No to jest bardzo dobry przykład sytuacji, w której wychodzi na wierzch, że z urzędasów i kręcącym się wokół nich stado hien "artystyczno"- rewolucyjnej nie ma żadnych obrotów. Oni są tylko pasożytem doczepionym do tych, którzy w swoim życiu coś wytwarzają (biorą w tym udział), a obecnie potrzeba właśnie konkretnych produktów. Bandytów i ich białe kołnierzyki należy wytępić, bo oni nigdy nie zrezygnują z tego procederu, nigdy nie wezmą udziału w pchaniu tego wózka. Na miejscu władz państwowych skończyłbym z tymi samorządowymi atrapami lokalnej imitacji niepodległości, zwolniłbym te tabuny nierobów od stwarzania problemów przeszkadzających w produkcji i bogaceniu się ludzi pracy, a następnie zatrudniłbym ich do uprawy nieużytków w Polsce.
Niejestemrobotem2020.03.23 12:17
Owszem, cały kraj, poza ochroną zdrowia funkcjonuje na zwolnionych obrotach. Takie rzeczy, jak inwestycje, edukacja, kultura, nauka, rozwój, wiele usług, wiele dziedzin przemysłu można zatrzymać na jakiś czas. Ale długoterminowo są niezbędne.
janek2020.03.23 10:49
a załośna fronda dalej szczuje i ryje. Niewazne co niewazne jak ważne że "wróg", nie? To oczywiścte że wydatki w obecnej sytuacji wszyscy, także rząd i samorządy bedą musiały ograniczyć, bo pieniędzy się die dodrukowywuje. Ale co to kogo z frondy obchodzi ze tak jest ! A potem do komunii ! Przecież to świętokradztwo z taką nienawiścia w sercu przyjmowac Chrystusa!
szybko osądzić i WON do celi+2020.03.23 10:44
natychmiast wprowadzić Komisarza - ABW i CBA powinno dokonać wzrostu zadłużenia warszawy za HGW i jego członka sztabu Trzaskowskiego - Trybunał Stanu i Trybunał Narodowy
Mgorzata K.2020.03.23 10:43
Korona wirus,wirus korona cała PO jest wirusem nienawiści zarażona.
-2020.03.23 10:36
Trzaskowski wie że zbliża się kryzys a pisdzielcy będą kłamać do końca ich dni.
Jan Radziszewski2020.03.23 10:47
wie bo mniej mamony będzie na propagandę LBGT+ TJ gender - dlatego i Radej zamilkł w mediach - bo boi się zarazić się zarazy bo wówczas wcześniej by się znalazł w PIEKLE
STOP - drugiej, trzeciej ....Czajce2020.03.23 10:31
natychmiast do dymisji
był, jest i będzie drugim BUL lewatywą2020.03.23 10:28
drodzy tawariszczy - planujemy tylko 200 ławek LGTB; dla obsługi spraw zwiększymy liczbę dla "przyjaciół królika" o 100 %; Wydział Propagandy rozbudujemy; Wydział Kultury z Czarną wdową Dzidziuszko wzrost etatów o 1000 %; opłaty za parkowanie natychmiast wzrosną; spacer nad Wisłą opłata 100 zł itd
Precz z 🌈 zarazą!2020.03.23 10:27
"...w związku z koronawirusem oraz działaniami rządu PiS wpływy miasta spadają". Co za cyniczne bydlę! Pewnie vice-pedał Rabiej mu to podyktował jak wylazł goły z wyra od swego "menrza" po upojnej nocy? Trzaskowski to jawny dowód na to, że Bóg jest miłosierny i cierpliwy. Gdyby nie był, to by go zmiótł z powierzchni ziemi jak Sodomę i Gomorę. PS. "Katolicka Kretynizacja polski", "Po 11 nie bądź obojętny" - no, wysil resztki mózgu... Tylko konkretnie, nie wulgaryzmy.
katolik2020.03.23 10:25
czy sodomskie parady lgbt jeszcze ważne ?
prosty2020.03.23 12:35
Parady pewnie nie będzie, co najwyżej przez skype w necie, ale dofinansowanie - obiecane - pójdzie zgodnie z planem
Grizzly2020.03.23 10:25
Czy mieszkańcy miasta mogą po prostu zwolnić z pracy tych szubrawców?
Epidemiolog2020.03.23 10:22
Czy chociaż raz w życiu weźmie na siebie odpowiedzialność, a nie zawsze wala wszystko na rząd PiS? Czy jak wybiło szambo i nie mogł z tym sobie dać rady do też była wina PiS-u? Czy wszystkie afery z udziałem stołecznego ratusza na czele z heiką to też wina rządu?
MT (1)2020.03.23 10:17
Ta pandemia spowoduje to, że przywrócony zostanie naturalny porządek świata. Że wszystko wróci na swoje naturalne miejsce. Że przywrócone zostanie normalne znaczenie zniekształconych pojęć i terminów niezbędnych do racjonalnej oceny i opisu rzeczywistości. To wszystko w ostatnich dziesięcioleciach było potwornie zdeformowane przez globalny lewacko-tęczowy obłęd. On teraz ulegnie znacznemu unicestwieniu w drodze odrzucenia go jako szkodliwej mrzonki. Ludzie powrócą do rzeczywistości, odrzucą ideologiczne lewacko-tęczowe szkodliwe bzdury. Pewnie kompletnemu rozpadowi ulegnie UE, w dobie kryzysu pandemii w niczym się nie sprawdziła, nie rozwiązała absolutnie żadnego problemu egzystencjalnego, nikomu w niczym nie pomogła. W czasie zagrożenia odpowiedzialność za wszystko, za życie obywateli, za bieg spraw spoczywała tylko i wyłącznie na rządach państw narodowych. Żadne iluzoryczne siły czy pomoc unijna w dobie takiego wielkiego kryzysu nie istnieje. Istnieją realnie tylko przedsięwzięcia podejmowane przez rządy poszczególnych państw. Okazuje się również, że sprawa ochrony własnych granic państwowych ma wartość na miarę życia i śmierci. Świat po pandemii będzie zupełnie inny niż dotychczasowy. Doświadczeni nią ludzie, poszczególne narody i cała cywilizacja klasyczna przywrócą właściwy i naturalny porządek rzeczy. Kogo jeszcze będą interesowały ideologiczne i bzdurne mrzonki jakiś wulgarnych feministek, nachalnie podsuwanego gender czy zwyrodniałej seksualizacji maluchów. Już teraz, nawet dotąd obojętni, mówić zaczynają o tych kwestiach z obrzydzeniem. Ponadto, wszelkie środki budżetów państw niezbędne będą na zminimalizowanie skutków kryzysu ekonomicznego, a nie na ideologiczny obłęd. Ci z rządzących, którzy tego nie zaakceptują, będą bez zwłoki odsuwani od władzy i wpływu na sprawy publiczne. Pandemia otrzeźwi ludzi i poszczególne narody. Przywróci też jednoznaczność potwornie zniekształcanych dotąd, lewacko-tęczową nowo-mową, naturalnych pojęć niezbędnych do prawidłowej oceny rzeczywistości. W dziejach ludzkości, zawsze po tak ogromnych doświadczeniach, ludzie wykazywali skłonność do przywracania naturalnego porządku rzeczy.
gio'2020.03.23 10:26
Po pandemii pierwszym krokiem polskiego rządu winno być jednostronne wypowiedzenie narzuconego przez unijnych lewaków handlu powietrzem - czyli uprawnień CO2! Stworzone dla zahamowania polskiego rozwoju i opodatkowania polskiego społeczeństwa - działa jako haracz dla światowej mafii! Nikt nam nie podskoczy - odwagi Panie Premierze, bo sytuacja jest już inna,niż kilka miesięcy temu,gdy Pan sam w Unii sugerował nowe podatki (chcemy o tym zapomnieć...)
Niejestemrobotem2020.03.23 12:11
Żeby za 10 lat mieć kolejny kryzys? Tylko nie epidemiologiczny, a powódź, pożar, wichury?
AB2020.03.23 10:48
spokojnie, przed pandemią byliśmy pedałami, w trakcie jesteśmy i po niej też będziemy.