Sejm przyjął dziś kilka ważnych ustaw, w tym ustawę o policji i służbach specjalnych oraz ustawę o podatku bankowym wraz z poprawkami senatu. 

Posłowie przyjęli projekt ustawy o policji. "Za" było 234 parlamentarzystów, a 213 "przeciw". Nowelizacja zmienia przepisy dot. kontroli operacyjnej prowadzonej przez Policję i służby specjalne. Ponadto Sejm zdecydowaną większością głosów zaakceptował 14 z 15 poprawek Senatu do ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych, wprowadzającej tzw. podatek bankowy.

Minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak powiedział, że nowelizacja ogranicza możliwości służb specjalnych.  

"Jeżeli taka ustawa nie zostanie przyjęta, to rzeczywiście będziemy mieć do czynienia z paraliżem służb specjalnych, paraliżem policji, to będzie raj dla przestępców" – mówił. 

Nowelizacja ustawy o policji dotyczy pobierania billingów i kontroli operacyjnej prowadzonej przez służby specjalne. To także wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r.

Przyjęcie ustawy wprowadzającej tzw. podatek bankowy oznacza, że od lutego niektóre instytucje finansowe będą obłożone podatkiem, wynoszącym rocznie 0,44 proc. wartości ich aktywów. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzeja Dudy.

Z kolei 440 posłów poparło projekt ustawy o jednorazowym dodatku dla najbiedniejszych emerytów i rencistów, według którego zostanie przyznane od 50 do 400 zł jednorazowego dodatku. Przeciw byli Jakub Kulesza i Jacek Wilk z klubu Kukiz'15. 10 posłów wstrzymało się od głosu. Jednorazowy dodatek do emerytur i rent poniżej 2 tys. zł dostaną emeryci i renciści przy waloryzacji świadczeń w 2016 r.

daug/telewizjarepublika.pl