Dwa najnowsze przypadki podpaleń pochodzą z czerwca. Podpalono wówczas ewangelicko-luterański kościół w Garbsen k. Hannoweru. Kościół został niemal całkowicie zniszczony, a straty wynoszą blisko miliona euro. Sprawca nie został jeszcze ujęty.

Z kolei w Hiszpanii ujęto niedawno 4 osoby, którym postawiono zarzut podpalenia kościoła w Castellon k. Valencii 5. czerwca. Dokumentacja wskazuje ponadto, że w Hiszpanii często pojawiają się agresywne napisy na murach kościołów, np.: „Jedyny świetlisty kościół to ten, który płonie”.

We włoskim Internecie rozpowszechniono z kolei plakat z napisem „Maryja powinna była dokonać aborcji”. Do przykładów prześladowań należy też słynna już wystawa Austriaczki Deborah Sengl, przedstawiająca ukrzyżowaną kurę, a ulokowana w byłym kościele we Wiedniu.

Jako przejaw dyskryminacji dokumentacja zalicza też szwajcarskie próby sekularyzacji narodowego hymnu. W pierwszej strofie tak zwanego „psalmu szwajcarskiego” czytamy: „Gdy czerwienią się alpejskie śniegi/ módlcie się, wolni Szwajcarzy, módlcie się!/ Wasze pobożne dusze dostrzegają/ Boga we wspaniałej ojczyźnie”. Jedna z dużych krajowych niezależnych organizacji planuje rozpocząć w 2014 konkurs, który ma pomóc przepisać hymn tak, by usunąć z niego odniesienia do Boga. Organizacja ma nadzieję, że rząd w 2015 uzna nową wersję za oficjalną.

PCh/kath.net